مجله تاپ‌ناز‌

پرورش و نگهداری از گیاه آگلونما یا نخشید و دفع آفات این گیاه آپارتمانی زیبا

آگلونما

آگلونما یا گیاه نخشید گیاهی با زیبای خیره کننده استو هوای منزل را تصفیه می کند و جزو ده گیاه برتر تصفیه کننده هوا است که در لیست ناسا آمده است. اگر مایل هستید که این گیاه زیبا را در منزل پرورش دهید و از آن نگهداری کنید با ماه همراه باشید.

اگر می خواهید یک گیاه داشته باشید که دردسر کمی داشته باشد پس می توانید آگلونما نخشید را انتخاب کنید. این گیاه در کشور چین بسیار محبوب است و نماد خوش یمنی است. آگلونا نخشید واریته ها و رنگ های متنوع دارد و می تواند مواد سمی مانند بنزن و فرمالدئید را از هواث منزل حذف کند.

نحوه نگهداری و شرایط نگهداری از آگلونما

آگلونما با نام علمی chinese evergreen aqlonema گیاهی همیشه سبز از تیره گل شیپوریان است که برگ های تزیینی دارد. این گیاه واریته های مختلف دارد و در زبان فارسی به آن نخشید می گویند که به معنی نخ درخشان است. برگ های آگلونما مستطیلی نیزه ای با دمبرگهای طویل هستند که از درون غلاف خارج می شوند و به طرف پایین خم می شوند. روی برگ ها لکه ها یا نقاط سبز تیره وجود دارد که زیبایی آگلونما را بیشتر می کند.

در کشور چین این گیاه زیبا نماد خوش یمنی است و محبوبیت دارد. زیستگاه اصلی آگلونما در منطقه جنوب شرقی آسیا است. این گیاه، نیاز مراقبتی کمی دارد و به همین دلیل نگهداری در آپارتمان یا منزل گزینه ای خوب است. گل های نخشید، سفید و میوه های آن قرمز رنگ است که در فصل تابستان نمایان می شود. در ادامه این مطلب شرایط نگهداری و پرورش این گیاه زیبا را می خوانید.

آگلونما

آبیاری و رطوبت آگلونما

گیاه آگلونما به کم آبی مقاوم است ولی نباید مدت زیادی بدون آب بماند. در حالت طبیعی خشکی خاک بیشتر از 25 تا 30 درصد نباید باشد. آبیاری زیاد آگلونما به خصوص در فصل زمستان مناسب نیست. این گیاه به رطوبت جو هم نیاز دارد و به همین دلیل در فصل تابستان روی آن آب اسپری کنید. گیاه را در معرض فن تهویه هوا یا بخاری قرار ندهید زیرا باعث خشک شدن و از دست دادن رطوبت می شود و برگ های پایینی شروع به ریزش می کند. برای تمیز شدن برگ ها هر ماه آن را با آب ولرم و اسفنج بشوید و از مصرف مواد براق کننده شیمایی برای برگ خودداری کنید.

خاک و کود

گیاه نخشید به خاک غنی و تورب با زهکش خوب نیاز دارد. به عبارت دیگر خاک گیاه همیشه باید مقدار رطوبت داشته باشد ولی آبیاری زیاد باعث آسیب به ریشه ها می شود و به همین دلیل ته گلدان سورخ هایی برای خروج آب اضافه نعبیه کنید. برای نگهداری بهتر از آگلونما از خاک سرشار از نیتروژن و مواد معدنی استفاده کنید و البته خاک باید خیلی نرم باشد تا جریان هوا صورت بگیرد. اسیدیته مناسب خاک برای این گیاه بین ۵.۵-۶ می باشد. نخشید به کود نمکی دارای ازت نیاز دارد تا رشد بهتر و باروری بیشتری داشته باشد. توصیه می شود کوددهی در فصل بهار و تابستان ماهانه و در فصل پاییز و زمستان یک ماه در میان انجام بگیرد.

آگلونما

دما و نور

گیاه آگلونما در دمای 18 تا 29 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کند و به سرما حساس است و در مناطقی که دمای کمتر از 15 درجه دارد، نباید نگهدرای شود. از نظر نوری واریته های مختلف آگلونما به نور کم و غیر مستقیم خورشید نیاز دارند طوری که تحت نور چراغ فلروسنت هم قادر به رشد می باشند و این گیاه نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. گونه های تیره تر نخشید، به نور کمتری نیاز دارند و نگهداری از آنها در دفتر کار محبوب است. اگر قصد پرورش آگلونما در باغچه را دارید باید در مکانی گرم با سایه و نور کمتر قرار دهید.

هرس و تکثیر

گیاه آگلونما به هر زیادی نیاز ندارد و معمولا بسته به زرد یا تیره شدن برگ ها می توانید آنها را از نخشید جدا کنید. مراقب باشید شاخه های سالم را از بین نبرید زیرا باعث آسیب به گیاه می شوید. با توجه به اینکه گل های آگلونما زیبایی خاصی ندارند می تواند در موقع جوانه زدن از گیاه جدا کنید تا گرده افشانی نکنند و باعث حساسیت نشوند. در مواردی که هدف تهیه بذر نیست با جدا کردن گل ها از تضعیف گیاه پیشگیری می شود.

تکثیر این گیاه زیبا با سه روش استفاده از بذر، قلمه و تقسیم ریشه ممکن است. در روش اول بذر آگلونما (دانه میوه قرمز رنگ خشک و ناشکوفا) را در فصل بهار در درجه حرارت 27 درجه سانتی گراد بکارید. در روش دوم از ساقه یک گیاه سالم قلمه هایی را تهیه کنید و در مخلوط خاک ماسه پیت در دمای ۱۸-۲۱ درجه سانتی گراد بکارید. در روش سوم که روشی آسان است در بهار گیاه را خیلی آرام از خاک بیرون آورید تا به ریشه صدمه ای وارد نشود سپس بخشی از ساقه و ریشه را توسط چاقوی استریل شده ای جدا کنید و در گلدانی دیگر بکارید.

آگلونما

تعویض خاک و گلدان

خاک گلدان را هر دو سال یک بار عوض کنید تا گیاه از خاک غنی استفاده کند. برای تعویض گلدان، متناسب با اندازه آگلونما، گلدان را انتخاب کنید. ریشه این گیاه به محیطی باز برای متراکم شدن نیاز دارد و قرار دادن نخشید در خاک زیاد باعث افزایش نیاز رطوبتی گیاه می شود و سلامت را به خطر می اندازد.

آفات و بیماری ها

از شایع ترین افات این گیاه می توان به حشرات اشاره کرد که با مکیدن شیره برگ نخشید به آن آسیب وارد می کنند. کنه های عنکبوتی، شته ها، شپشک آردآلود، شپشک سپردار از آفات مهم این گیاه هستند. برای رفع این معضل می تواند از صابون های ارگانیک حشره کش استفاده کنید. این صابون را در غروب و وقتی که گیاه در معرض نور کمتری قرار دارد استفاده کنید تا باعث سوراخ شدن شاخ و برگ نخشید، نشود. از بیماری های مهم آگلونما می توان به بیماری لکه برگی با عامل قارچی، موزاییک ویروسی، لکه برگی و پوسیدگی ساقه با عامل باکتریایی اشاره کرد.

آگلونما

مشکلات نخشید یا آگلونما در طول رشد

  • زرد شدن برگ ها به خاطر کمبود آب یا آبیاری بیش از اندازه می باشد. در مواقعی به خاطر کمبود مس نیز احتمال زرد شدن برگها وجود دارد.
  • لکه های قهوه ای به خاطر تجمع نمک، کلر، مواد معدنی یا فلوراید ایجاد شده از آبیاری با آب شیر بروز می کند. برای برطرف کردن این مشکل از آب مقطر  برای آبیاری استفاده کنید تا رسوبات معدنی موجود در خاک تجمع نیابد.
  • اگر برگها در امتداد رگبرگ زرد شوند و زیر آن ها لکه های قهوه ای ایجاد شود یا زخم سفید پنبه ای زیر برگ یا قاعده آن مشاهده شد به این معناست که تحت آفت حشره قرار گرفته به این ترتیب هر دو هفته یکبار با سم نفوذی آن را سمپاشی کنید.
  • برگهای گیاه مستعد بروز لکه آنتراکنوز و میروتیسم(قارچ) بوده و این عوامل موجب تغییر رنگ،ایجاد لکه قهوه ای و یا سوراخ شدن برگهای نخشید می شوند برای رفع این مشکل از قارچ کش مایع استفاده کنید که بهتر است هنگام غروب یا شب این کار را انجام دهید در ضمن مس مورد نیاز گیاه را نیز تامین نمایید.
  • اگر ریشه اگلونما آسیب ببیند مرتبا دچار آفات و بیماری می شود از این رو آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

نکته در مورد سمی بودن آگلونما

مصرف برگ نخشید قرمز برای انسان و حیوانات اهلی مانند سگ، گریه و اسب سمی است و باید از دسترس کودکان هم دور نگه داشته شود و در صورت ایجاد مسمومیت باید به پزشک مراجعه کنید. شیره موجود در برگ هم باعث ایجاد حساسیت می شود.

مطالب مشابه را ببینید!