فیلم و سریال

پر کارترین زنان سیمای ایران در بهار 93 +عکس

زنان پرکار سینمای ایران در بهار 93

سینمای ایران چند ماهی است که با رونق در تولید فیلم‌های سینمایی مواجه شده و این زمینه‌ای برای پرکاری بازیگران به وجود آورده است.

برخلاف رویه غالب در سینمای ایران که تمرکز تولیدات در نیمه دوم سال و به طور مشخص فصل پاییز را موجب می‌شد، امسال برخی از فیلمسازان از ابتدای سال فیلم‌های خود را کلید زده‌اند و تولید آثارشان را آغاز کرده‌اند تا شاید جشنواره سی و سوم کمتر شاهد تولیدات شتاب‌زده باشد.

بهمن فرمان‌آرا، در زمستان سال گذشته ساخت فیلمش را آغاز کرد و کمال تبریزی بعد از نمایش «طبقه حساس» در جشنواره تولید «دردسرهای شیرین» را شروع کرد. عبدالرضا کاهانی چندی است که فیلم تازه‌اش «استراحت مطلق» را در مرحله تولید دارد و همین طور ابوالحسن داودی و علی احمدزاده و حامد رجبی سرگرم ساخت فیلم‌های خود هستند.

تولید فیلم‌ها در پایان زمستان 92 و بهار 93 زمینه پرکاری برخی از بازیگران زن سینمای ایران را فراهم کرده است؛ از جمله پگاه آهنگرانی، ترانه علیدوستی، نگار جواهریان و نازنین بیاتی.

پگاه آهنگرانی
پگاه آهنگرانی بعد از مواجهه با مشکلاتی در سال‌های 88 و 89، کمتر فرصتی برای حضور در عرصه بازیگری داشت تا اینکه از زمستان سال گذشته در سه فیلم سینمایی مقابل دوربین رفته است. او در فیلم‌های «جامه‌دران» به کارگردانی حمیدرضا قطبی، «خانه دختر» ساخته شهرام شاه‌حسینی و «مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده بازی کرده است.

آهنگرانی در «خانه دختر» با باران کوثری، حامد بهداد، رعنا آزادی‌‌ور، بابک کریمی، بهناز جعفری، محمدرضا هدایتی، نسیم ادبی، امیرعلی نبویان، پردیس احمدیه، نادر فلاح، مانی شاه حسنی و رویا تیموریان همبازی بوده است. این فیلم 15 اردیبهشت ماه کلید خورد. فیلمنامه این فیلم را پرویز شهبازی نوشته که در حال و هوای کارهای قبلی این نویسنده و کارگردان است. فیلم داستان مردی به نام مرتضی است که قصد دارد خانه کوچک‌شان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند.

پر کارترین زنان سیمای ایران در بهار 93


این چهارمین فیلم بلند سینمایی شهرام شاه حسینی است که به احتمال فراوان اولین نمایش آن در جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

بعد از آنکه هانیه توسلی از بازی در «جامه‌دران» انصراف داد، آهنگرانی جایگزین او شد. این فیلم در تهران،‌ شمال و غرب کشور ساخته شد و‌ موضوعی اجتماعی دارد که براساس یکی از رمان‌های ناهید طباطبایی به همین نام است. داستان «جامه‌دران»، درباره زنی به نام شیرین است که در مراسم ختم پدرش به روابط جدیدی در زندگی او پی می‌برد و حقایقی تازه را کشف می‌کند. این فیلم به تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان ساخته شد.

«مادر قلب اتمی» هم تازه‌ترین کاری است که آهنگرانی در آن مقابل دوربین رفته است. او پیش از این در نخستین فیلم احمدزاده با عنوان «مهمونی کامی» هم بازی کرده بود.

ترانه علیدوستی
ترانه علیدوستی در سی و دومین جشنواره فیلم فجر به واسطه بازی در «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی روح‌الله حجازی حضور داشت. او این فیلم را دو سال قبل بازی کرده بود، اما به دلیل مشکلاتی که برای این فیلم به وجود آمده بود، امکان حضور در جشنواره به دست نیاورد تا اینکه به سال 1392 رسید.

علیدوستی یکی دو سالی بود که از عرصه بازیگری فاصله گرفته بود تا اینکه با بازی در دو فیلم «مادر قلب اتمی» ساخته علی احمدزاده و «استراحت مطلق» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی به سینما بازگشت.

اخبار , اخبار فرهنگی,زنان پر کار سینما,آشنایی با زنان پرکار سینما در بهار 93

او با گریمی نسبتا متفاوت در «مادر قلب اتمی» حاضر شده است. محمدرضا گلزار، آهنگرانی و مهرداد صدیقیان دیگر همبازیان او در این فیلم هستند. داستان این فیلم روایتگر شب‌گردی چند جوان بعد از پایان مهمونی خداحافظی کامی است.

عبدالرضا کاهانی مدتی از ایران دور بود تا اینکه برای ساخت فیلم تازه‌اش با عنوان «استراحت مطلق» به ایران بازگشت و علیدوستی برای نخستین بار با این کارگردان سینمای ایران همکاری کرد. رضا عطاران، فریده فرامرزی، مجید صالحی و امیرشهاب رضویان از بازیگران این فیلم هستند. این فيلم مضموني اجتماعي دارد و فيلمنامه آن را كاهاني و سعيد قطبي‌زاده با همكاري هم نوشته‌اند. «استراحت مطلق» برخلاف كارهاي قبلي كاهاني يك فيلم پر لوكيشن است و تمام صحنه هاي آن در تهران فيلمبرداري شده است. اين فيلم اواخر سال قبل با عنوان «از هر نظر معمولي» از اداره نظارت و ارزشيابي پروانه ساخت دريافت كرد كه بعدا به «استراحت مطلق» تغيير نام داد. خلاصه داستان: تهران مال توِ مگه!؟

در حال حاضر «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» با بازی علیدوستی در سینماها اکران است.

نگار جواهریان
نگار جواهریان در تازه‌ترین بازی‌های خود با دو فیلمساز جوان همکاری کرده است. او در سومین فیلم سینمایی هومن سیدی با عنوان «اعترافات خطرناک ذهن من» و «پریدن از ارتفاع کم» ساخته حامد رجبی حضور یافته است.

«پریدن از ارتفاع کم» داستان زنی به نام نهال است که چهار ماهه حامله است و ناگهان می‌فهمد که جنین در شکمش مرده است. سکوت می‌کند و تصمیم می‌گیرد از این ماجرا به کسی چیزی نگوید. رجبی کارگردان این فیلم به عنوان دستیار با مجید برزگر در دو فیلم سینمایی او همکاری داشته است. برزگر به عنوان تهیه‌کننده در این فیلم حضور دارد. رامبد جوان دیگر بازیگر «پریدن از ارتفاع کم» است.

اخبار , اخبار فرهنگی,زنان پر کار سینما,آشنایی با زنان پرکار سینما در بهار 93

فیلمبردارى «اعترافات خطرناک ذهن من» بهار 93 آغاز شد و جواهریان با گریمی نسبتا متفاوت در این فیلم حضور یافته است. امیر جعفرى، رویا نونهالى، میترا حجار و چکامه چمن ماه دیگر بازیگران این فیلم هستند. داستان فیلم در ٢٤ ساعت مى‌گذرد و داستان مردى است كه در یك روز كامل هیچ چیزى را به یاد نمى‌آورد.

نازنین بیاتی
بازی نازنین بیاتی در «دربند» به کارگردانی پرویز شهبازی نظر منتقدان را به این بازیگر جلب کرد و بعد از آن حضور این بازیگر در فیلم‌های فیلمسازان دیگری حضور یافت که از جمله بازی‌های متاخر او می‌توان به «دردسرهای شیرین» و «رخ دیوانه» اشاره کرد.

اخبار , اخبار فرهنگی,زنان پر کار سینما,آشنایی با زنان پرکار سینما در بهار 93

«دردسرهای شیرین» به کارگردانی کمال تبریزی در زمستان 92 کلید خورد و فیلمبرداری آن در بهار 93 در کرمان ادامه یافت. فیلم روایت آشنایی شیرین و خانواده‌اش با جوانی است که به خواستگاری شیرین آمده است. بیاتی در این فیلم با شهاب حسینی همبازی شده است.

«رخ دیوانه» نیز این روزها در حال فیلمبرداری است و طناز طباطبایی و ساعد سهیلی از همبازیان بیاتی هستند. این فیلم داستان قرار چند جوان با هم است که از طریق اینترنت با یکدیگر آشنا شده‌اند.

نوشته های مشابه