مجله تاپ‌ناز‌

پس از ورزش و فعالیت بدنی چه بخوریم؟

ورزش

پس از ورزش مواد غذایی مصرف کنید که سطح قند خونتان را به تدریج بالا ببرد‎

 

پس از ورزش از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنید!
بعد از ورزش چه مواد غذایی را باید بخورید و سراغ چه خوراکی هایی نروید. این موضوع بحث امروز ما است که سراغ چه نوع از ماده های غذایی می توانیم برویم و بخوریم. شما ممکن است برنامه ورزشی درستی را دنبال کنید اما برنامه غذایی غلطی داشته باشید. پس بهتر است بعد از ورزش به این مواد غذایی نزدیک نشوید.
هر چیزی که فورا بعد از ورزش مصرف می کنید، خیلی مهمتر از مواد غذایی است که بقیه روز می خورید. متخصصان می گویند، برای اینکه یک وعده غذایی کامل بعد از ورزش داشته باشید باید کربوهیدرات پیچیده، آب و کمی پروتئین را با هم ترکیب کنید. بدن شما تمایل دارد تا از گلوکز به عنوان سوخت تمرین استفاده کند، پس وقتی تمرینات شما تمام می شود باید مواد غذایی مصرف کنید که سطح قند خونتان را به تدریج بالا ببرد.

در ادامه به شما میگوئیم که بعد از تمرینات ورزشی چه چیزهایی نباید بخورید:

 

ورزش, تغذیه ورزشی, تغذیه پس از ورزش

پنیر مقدار زیادی چربی های اشباع شده و نمک دارد‎

پنیر
یکی از مواد غذایی که بعد از ورزش نباید بخورید پنیر است. چربی بالای پنیرهای فرآوری شده چیزی نیست که بعد از یک مایل دویدن بخورید. به این دلیل که پنیر مقدار زیادی چربی های اشباع شده و نمک دارد. اگر هوس یک میان وعده نمک دار کرده اید، کمی چیبس سویا که با پنیر طعم دار شده است بخورید.

—————————————————–

 مواد غذایی مضر پس از ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش, تغذیه پس از ورزش

نشاسته موجود در نان به سرعت به شکر تبدیل می شود‎

نان
نشاسته موجود در نان به سرعت به شکر تبدیل می شود، و بدن شما بعد از ورزش به این نیاز ندارد بلکه باید مواد مغذی دریافت کند. اگر میخواهید نان بخورید ، یک تکه کوچک نان گندم بخورید و نان سفید را از لیستتان حذف کنید.

—————————————————–

 

تغذیه پس از ورزش,ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش

در تهیه میلک شیر به جای میوه ، از بادام، شیر معمولی استفاده کنید

میلک شیک
از نوشیدنی هایی که پس از ورزش از خوردن آن باید امتناع کنید میلک شیر است.

اسموتی ها نوشیدنی های خوبی هستند، به جز اینکه باید مطمئن شوید که چه چیزی داخل مخلوط کن میریزید. اگر میلک شیک با میوه درست شود، شکر بالایی خواهد داشت، به جای میوه ، از بادام، شیر معمولی و یا حتی چای سبز استفاده کنید.

—————————————————–

 

ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش, تغذیه پس از ورزش

گوشت های فرآوری شده چربی و نمک زیادی داشته و هضم را کند می کنند

 

گوشت فرآوری شده
بعد از تمرینات ورزشی ایروبیک خوردن یک ساندویچ کالباس خیلی خوب به نظر میرسد، اما گوشت های فرآوری شده چربی و نمک زیادی داشته و هضم را کند می کنند. بیکن، کالباس و سوسیس رگه های چربی دارند، پس به جای آن یک ساندویچ مرغ پخته بخورید.

—————————————————–

 مواد غذایی مضر پس از ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش, تغذیه پس از ورزش

یپس از ورزش از خوردن غلات پرهیز کنید‎

غلات
غلات یکی دیگر از مواد غذایی است که بعد از ورزش نباید مصرف کنید.

غلات خیلی وسوسه برانگیز هستند. اگرچه سالم به نظر میرسند اما برخی از انواع غلات شکر زیادی دارند بخصوص اگر تصفیه شده باشند. چیزی که شما نیاز دارید این است که نصف فنجان گرانولای کم شکر را با میوه و آجیل (بدون اضافه کردن شکر) مخلوط کرده و میل کنید. می توانید مقدار خیلی کمی هم سرشیر به آن اضافه کنید.

—————————————————–

 

تغذیه پس از ورزش,مواد غذایی مضر پس از ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش

نوشیدنی های میوه ای سطح قند خون را بالا می برند‎

 

نوشیدنی های میوه ای
یکی دیگر از مواد غذایی که پس از ورزش از آن منع می شوید نوشیدنی های میوه ای هستند. نوشیدنی های میوه ای شکر خیلی زیادی داشته و سطح قند خون را بالا می برند. اگر هوس همچین چیزی کرده اید، بعد از ورزش آب یا یک لیوان چای گیاهی سرد بنوشید. یا یک لیوان آب نارگیل که طبیعی و سالم است را امتحان کنید.

—————————————————–

 

تغذیه پس از ورزش,ورزش, مواد غذایی مفید پس از ورزش

پس از ورزش از خوردن تخم مرغ سرخ شده مثل نیمرو و املت پرهیز کنید‎

 

تخم مرغ
تخم مرغ به دلیل اینکه حاوی پروتئین و کولین (مفید برای قلب) است یک میان وعده عالی بعد از تمرینات ورزشی به نظر می رسد، اما بهتر است از خوردن تخم مرغ سرخ شده مثل نیمرو و املت پرهیز کنید، چون وقتی تخم مرغ در روغن سرخ می شود ،پس تخم مرغ پخته بخورید.

—————————————————–

 

تغذیه پس از ورزش, رژیم غذایی ورزشکاران,ورزش

سبزیجات خام پر از مواد مغذی هستند‎

سبزیجات نپخته
سبزیجات خام پر از مواد مغذی هستند اما فاقد این توانایی هستند که شما را بعد از ورزش با انرژی نگه دارند. اگر ماهیچه های شما دچار ساییدگی یا پارگی شده اند، به خوراکی قابل توجهی نیاز دارید که آنها را ترمیم کرده و سوخت و سازتان را به کار بیاندازد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که به سبزیجات پروتئین اضافه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!