مجله تاپ‌ناز‌

آموزش پنچرگیری خودرو در 12 مرحله

یکی از مهارت هایی که هر راننده خودروی سبک و معمولی بهتر است داشته باشد، نحوه پنچرگیری خودرو است زیرا ممکن است در هر لحظه شما با پنچری ماشین روبرو شوید و باید آمادگی لازم را داشته باشید. در این مطلب به صورت مرحله به مرحله روش پنچرگیری خودرو را به شما آموزش می دهیم.

موارد مختلفی مانند تمام شدن عمر مفید لاستیک، فرو رفتن جسم تیز در آن، خورده شدن و ساییدگی لاستیک ها باعث می شود که لاستیک تعویض گردد. پنچرگیری خودرو معمولا کار ساده ای است و نیاز است که راننده با روش انجام آن آشنایی داشته باشد. در ادامه مطلب آموزش پنچرگیری را آماده کرده ایم.

 

پنچرگیری خودرو

آموزش پنچر گیری خودرو به صورت مرحله به مرحله

بهتر است موقع برنامه ریزی برای مسافرت تابستانی یا نوروزی حتما تجهیزات فنی خودرو را بررسی کنید. در هر سفری ممکن است با حوادث پیش بینی نشده ای روبرو شوید و اگر برای مقابله با آنها آمادگی نداشته باشید ممکن است که خاطره بدی از مسافرت خود داشته باشید. یکی از اتفاقاتاتی که ممکن است رخ دهد، پنچر شدن لاستیک خودرو است و اگر تا به حال لاستیک ماشین خود را تعویض نکرده اید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد و بهترین موقع برای یادگیری آن خواهد بود.

پنچرگیری خودرو

پایان یافتن عمر مفید لاستیک خودرو، خوردگی یا ساییدگی بیش از حد، فرو رفتن اجسام تیز در لاستیک و مواردی این چنینی نیاز به تعویض لاستیک را بیشتر می کند. پنچرگیری کار ساده ای است و یک راننده حداقل باید روش تعویض لاستیک را بداند. توصیه می شود که اگر خودروی جدیدی را خریده اید در اولین فرصت به صندوق عقب خودرو نگاهی کنید و لاستیک زاپاس، جک و آچار چرخ خودرو را بررسی کنید تا موقع پنچری احتمالی ماشین وقت کمتری صرف پیدا کردن آن کنید. زیرا که در ماشین های مختلف محل قرار گرفتن و نوع لاستیک های یادک فرق دارد. در ادامه روش پنچرگیری خودرو را آموزش داده ایم.

۱. اولین مرحله در آموزش پنچرگیری ماشین این است که ماشین را روی سطحی هموار و بدون شیب پارک نمایید. دقت کنید که دور از جاده توقف نموده و چراغ های چشمک زن خودرو را هم روشن کنید.

پنچرگیری خودرو

۲. سپس ترمزدستی را کشیده و ماشین را روی دنده یک یا دنده عقب بگذارید. اگر خودرو شما اتومات است آن را روی حالت پارک(p) قرار دهید.

پنچرگیری خودرو

۳. مرحله بعد یک جسم سخت مانند سنگ یا چوب را جلوی لاستیک های جلو و عقب ماشین قرار دهید.

پنچرگیری خودرو

۴. در ادامه آموزش پنچرگیری ماشین به مرحله خارج کردن زاپاس خودرو می رسیم. نخستین کار پیدا کردن و خارج کردن تایر زاپاس از محل قرارگیری اش است. لاستیک زاپاس معمولا در صندوق عقب جای دارد ولی در بعضی ماشین ها نیاز است کفی صندوق عقب را کنار زده تا لاستیک زاپاس مشاهده شود. در خودروهای کراس اوور هم معمولا تایر زاپاس در پشت درب عقب جای دارد. در موارد کمی هم لاستیک زاپاس در زیر خودرو پیچ شده که در تصویر زیر چند نمونه محل قرارگیری تایرهای زاپاس نشان داده شده است.

پنچرگیری خودرو

۵. لاستیک زاپاس، جک و آچار را از ماشین خارج کرده و جک را زیر نوار آهنی لبه ماشین و نزدیک لاستیکی که قصد تعویض آن را دارید، بگذارید. (بهتر است پیش از جک زدن و بالا بردن خودرو از زمین پیچ های تایر معیوب را تا حدی باز کنید که سر جای خود شل شوند. چنانچه چرخ های ماشین دارای قالپاق هستند باید اول قالپاق را از سر جای خود بیرون آورد.

پنچرگیری خودرو

چنانچه به خاطر زنگ زدگی، مهره ها سر جای خود محکم شده اند ممکن است هنگام فشار آوردن جهت باز نمودن پیچ ها، جک از زیر ماشین بیرون آید. از این رو بهتر است پیش از جک زدن، پیچ ها را تا حد ممکن باز کرد تا بعد از جک زدن بتوان به آسانی و بدون احتیاج به آچار چرخ ، تایر معیوب را از سر جایش خارج کرد).

نوار حاشیه برخی ماشین ها پلاستیکی بوده از این رو برای پیدا کردن جای مخصوص جک به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید. در ماشین های جدید با بدنه یک تکه ، بخش مخصوصی برای جک در نظر گرفته شده که پشت چرخ های جلو و همچنین نزدیک چرخ عقب می باشد.

۶.  در آموزش مرحله بعدی پنچرگیری ماشین جک را بالا برده تا جایی که وزن خودرو از روی تایر برداشته شده ولی لاستیک از زمین جدا نشود. این امر مانع حرکت چرخ هنگام باز کردن پیچ ها می شود. بررسی کنید که جک سر جای خود بی حرکت است و ماشین به طرف دیگر خود و نه جلو یا عقب خم شده باشد.

پنچرگیری خودرو

چنانچه پیچ ها دارای سرپوش پلاستیکی هستند آن ها را با دست جدا کنید. بعد با آچار پیچ در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخانده و اگر پیچ ها خیلی سفت بودند می توانید از نیروی پا یا وزن خود برای چرخاندن آچار کمک بگیرید. تاکید می شود پیچ ها را خارج نکنید بلکه تاحدی شل نموده که با دست باز شوند.

پنچرگیری خودرو

در این مرحله از آموزش پنچرگیری ماشین توصیه می شود برای باز کردن و شل نمودن مهره ها، خودرو را در دنده گذاشته و ترمز دستی را هم بکشید تا از حرکت اضافه رو به عقب و جلو هنگام باز کردن مهره ها جلوگیری شود. و همانطور که پیشتر اشاره شد اگر نمی توانید پیچ ها را با آچار و توسط دستان خود باز کنید آچار را روی مهره مدنظر ثابت کرده و بعد با پا ضربه ای به دسته آن وارد نمایید. با ضربه پای شما پیچ سر جای خود لغزیده و باز خواهد شد.

پنچرگیری خودرو

جهت بالانس و متعادل ماندن تایر، پیچ ها را به شکل ضربدری باز نمایید. به این نحو که پس از باز نمودن هر پیچ به سراغ پیچ مقابل آن در ضلع مخالف رفته نه پیچ کنارش.

۷. جک را بالا برده تا ایر از سطح زمین جدا شود. اطمینان حاصل کنید که جک سر جای خود محکم ایستاده و اگر لغزش یا حرکتی در آن وجود داشت سریعا جک را پایین آورده و در صورت امکان جک زاپاس کوچکی همراه داشته باشید و آن را کنار جک اصلی نصب کنید تا خودرو حرکت نکند.

پنچرگیری خودرو

۸. سپس پیچ ها را با دست شل نموده و بعد از اینکه همه آن ها شل شدند شروع به باز کردنشان کنید. در برخی خودروهای قدیمی پیچ ها در جهت مخالف شل می شوند اگر خودرویی این چنینی دارید بهتر است به جای تعویض لاستیک به فکر تعویض ماشینتان باشید.

پنچرگیری خودرو

۹. حالا تایر پنچر را خارج کرده و آن به حالت خوابیده زیر ماشین و کنار جک بگذارید. چنانچه موقع جا زدن لاستیک، جک از سر جایش حرکت کرد این تایر کهنه مانع از برخورد ماشین به زمین یا صدمه به شما می شود.

پنچرگیری خودرو

سپس لاستیک زاپاس را جاز ده و برای اینکه برعکس قرار ندهید توجه کنید که دریچه باد تایر باید رو به بیرون باشد.

پنچرگیری خودرو

۱۰. بعد با دست پیچ ها را ببندید. در این مرحله از آموزش پنچری ماشین نیز باید پیچ ها به شکل ضربدری بسته شوند تا لاستیک بالانس باشد. اندکی که پیچ ها سفت شدند از آچار کمک گرفته ولی برای مطمئن شدن از بالانس ماندن تایر فعلا نیاز نیست خیلی سفت شوند. در ضمن فشار زیاد هم می تواند سبب جدا شدن جک گردد. قابل ذکر است بعد از پایین آوردن جک می توان پیچ ها را سفت نمود.

پنچرگیری خودرو

۱۱. در ادامه جک را به اندازه ای پایین بیاورید که تایر روی زمین قرار گیرد ولی همه وزن ماشین روی لاستیک نباشد. اکنون پیچ ها را تا حد ممکن محکم کنید.

پنچرگیری خودرو

۱۲. سپس جک را کاملا پایین آورده و از ماشین جدا کنید. پیچ ها را به طور کامل سفت کرده و اگر سرپوش پلاستیکی دارند آن ها را نیز با دست محکم کنید.

پنچرگیری خودرو

به مرحله پایانی آموزش پنچرگیری ماشین رسیدیم. با تایر کهنه خداحافظی نکنید بلکه با رسیدن به اولین تعمیرگاه آن را تعمیر کنید.

پنچرگیری خودرو

جمع بندی مطلب

پنچرگیری خودرو  تعویض کردن لاستیک در تمام خودروهای معمولی سبک به یک صورت انجام می پذیرد و به تخصص خاصی هم نیاز نیست. در نخستین مرحله از تعویض تایز ماشین، نخست باید لاستیک زاپاس را از محل خود بیرون بیاورید و سپس زیر ماشین جک بزرنید و بعد لاستیک معیوب را خارج کنید و لاستیک سالم را جایگزین کنید.

مطالب مشابه را ببینید!