مجله تاپ‌ناز‌

روش های پیشگیری از پیری زودرس؛ علائم و دلایل پیری زودرس پوست

آیا واقعا می توان از پیری زودرس جلوگیری کرد و طول عمر جوانی را طولانی تر نمود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت بله پیشگیری از پیری زودرس برای هر کسی امکان پذیر است به شرط آنکه روش ها و نکات مرتبط با جلوگیری از پیری زودرس را به خوبی رعایت نمود.

پژوهش های به عمل آمده حاکی از آن است که کسانی که دچار پیری زودرس می شوند و یا به عبارتی پیرتر از سنشان نشان می دهند هم مسیر اشتباهی را در زندگی طی کرده اندو هم استرس زیادی را تجربه کرده اند.

به همین خاطر است که در چهره آن ها ردپای پیری به چشم می خورد. تنها کافی است یک کار اشتباهی را انجام دهید و یا به خاطر مسئله ای مدام ذهنتان را درگیر کرده و دچار اضطراب و استرس شوید آنگاه پس از گذشت مدت زمانی ناخواسته متوجه علائم و نشانه های ناشی از پیری بر روی پوستتان می شوید.

ممکن است خودتان را با هم سن و سال هایتان مقایسه کنید و با خود بگویید که چرا پوست آن ها صاف و یکدست است ولی پوست صورت شما تکیده و دارای پین و چروک های بسیاری است. پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب ما را مطالعه کنید تا بدانید در کنار عوامل وراثتی چه چیزهای دیگری در بروز نشانه های پیری زودرس تاثیر گذار هستند. همچنین ما در این نوشتار خود می خواهیم شما را با روش های ساده پیشگیری از پیری زودرس آشنا کنیم.

روش های پیشگیری از پیری زودرس؛ علائم و دلایل پیری زودرس پوست

پیری زودرس پوست چیست؟

به طور کلی به فرایندی که طی آن تغییرات قابل توجهی زودتر از موعد در پوست ایجاد می شوند پیری زودرس گفته می شود. این تغییرات باعث می شوند ما بیشتر از سن واقعی مان به نظر برسیم. چین و چروک ریز پوستی از جمله شایع ترین شایع ترین معضلات پیری است که نگرانی های بسیاری در افراد به ویژه خانم هایی که به زیبایی و جوان ماندن خود اهمیت می دهند به وجود می آورد.

شاید به همین خاطر است که پزشکان همواره تاکید می کنند که باید از همان سنین پایین تر به دنبال راهکارهای موثر و اصولی برای مراقبت از پوست در جهت پیشگیری از پیری زودرس بود. زیرا در سنین بالاتر که چین و چروک ها و نشانه های پیری پوست عمیق تر و دردسرساز تر شدند ممکن است راه چاره های مراقبتی دیگر جوابگو نباشند. در این سنین بایستی از روش های درمانی استفاده کرد.

چرا پوست پیر می شود؟

این طرز فکر که هر چه سن بالاتر رود پوست بدن پیرتر به نظر می آید کاملا اشتباه است. زیرا سن تنها عامل پیر شدن انسان نیست. چرا که هستند افرادی که در سن میانسالی قرار دارند اما هنوز هم طراوت و شادابی پوستشان آن ها را جوان و سرزنده نشان می دهد. این جمله درست است که ما نمی توانیم مانع روند طبیعی پیر شدنمان شویم. زیرا پیری یک مرحله اجتناب ناپذیر است که برای گریز از آن هیچ راه چاره ای نیست. به علاوه آنکه یک سری عوامل هم وجود دارند که نقش موثری در تسریع پیری پوست ایفا می کنند.

در کنار تمامی این موارد خبر خوش این است که می توان نشانه های پیری زودرس پوست را کنترل نمود و مانع از بروز آن در چهره خود شد. به طور خلاصه با استفاده از راهکارهای موثر، هم می توان مانع از بروز پیری زودرس شد و هم آن را درمان کرد.

دلایل پیری زودرس چیست؟

روش های پیشگیری از پیری زودرس؛ علائم و دلایل پیری زودرس پوست

اگرچه دلایل متعدد بسیاری باعث بروز پیری زودرس پوست می شوند اما خوشبختانه با استفاده صحیح و اصولی از راهکارهای بهداشتی و سلامت پوست می توان مانع از پیشرفت نشانه های ناشی از پیری بر روی پوست خود شد. در ادامه به علت های شایع بروز عارضه پیری اشاره خواهیم کرد:

قرار گرفتن در مقابل نور خورشید

قرار گرفتن روزانه و به طور مداوم در مقابل نور خورشید اثرات مخربی را بر روی پوست صورت به بار می آورد. به خصوص آنکه اگر کرم ضد آفتاب متناسب با پوست را هم در روتین مراقبتی خود قرار ندهیم. چین و چروک و لکه های پوستی از جمله اثرات زیانبار ناشی از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می باشد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن به مرور زمان باعث تسریع روند پیری پوست می گردد و از نشانه های آن می توان به چین و چروک های زودرس در ناحیه خط لبخند، بالای لب و دور چشم اشاره کرد. بنا به تحقیقات به عمل آمده قرار گرفتن در معرض دود سیگار دست کم به اندازه مصرف دخانیات می تواند برای از بین بردن سلامت پوست مضر باشد.

دود تولید شده ناشی از مصرف دخانیات موجب تولید آنزیمی به نام ماتریکس متالوپروتیئن‌ها می شود. این آنزیم به سطح پوست نفوذ کرده و باعث کاهش قابل توجهی سطح کلاژن پوست می گردد. کاهش فعالیت کلاژن سازی می تواند خطوط ریز و چین و چروک های متعددی را در پوست نمایان سازد.

مطلب مشابه: از بین بردن خط اخم + روش های طبیعی و گیاهی برای از بین بردن چین و چروک و خط اخم

فشارهای روحی و استرس

پزشکان همواره تاکید می کنند که همواره رابطه مستقیمی بین فشارهای روحی و پیری زودرس وجود دارد. اگرچه این موضوع هم برای خیلی از ما اثبات شده است. افرادی که بیشتر در معرض عوامل استرس زا قرار می گیرند نشانه های ناشی از پیری زودرس در صورتشان بیشتر دیده می شوند. زیرا استرس شدید و مداوم باعث می شود در بدن هورمون هایی به نام آدرنالین و کورتیزول در مقدار قابل توجهی تشرح شوند.

ترشح بیش از اندازه این هورمون ها در بدن باعث می شود سطح ذخایر مواد مغذی در بدن کاهش پیدا کند. تا زمانی که مواد مغذی موجود در بدن به اندازه کافی وجود نداشته باشد کمبود آن می تواند موجبات بروز نشانه های ناشی از پیری زودرس را فراهم کند.

احتمالا شما هم متوجه شده باشید زمانی که در معرض فشارهای روحی قرار می گیرید و دائم فکر و خیال های منفی ذهنتان را درگیر می کند ناخودآگاه ابروهایتان در هم کشیده می شوند. این کار ممکن است به مرور زمان به یک عادت تبدیل شود. می دانید که اخم کردن مداوم باعث ایجاد چین و چروک هایی در ناحیه پیشانی و کنار چشم ها می شود. جدای از اینکه استرس یک عامل مخربی است که همواره سلامت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد

تغذیه ناسالم

بی شک یکی از عواملی که می تواند جوانی و لطافت پوست را در معرض پیری قرار دهد تغذیه و رژیم غذایی ناسالم است. مصرف بیش از اندازه شیرینی جات و مواد قندی، نمک، فست فودها و غذاهای چرب و پرکالری در طولانی مدت نه تنها سلامت بدن را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه می توانند زمینه را برای بروز علائم ناشی از پیری زودرس در فرد فراهم کنند. اگر می خواهید پوستتان همیشه جوان و باطراوت باقی بماند از رژیم غذایی ناسالم و ناکافی خودداری کنید. به جای آن مواد غذایی سالم همچون میوه ها و سبزیجات را در روتین غذاییتان قرار دهید. از مصرف ویتامین ها و عناصر مورد نیاز بدن که نشانه های پیری را بر روی پوست محو می کنند غافل نشوید.

کمبود خواب و خستگی مفرط

هنگامی که میزان خواب در طول شبانه روز به حد نرمال خود نرسد می تواند عملکرد مفید بدن را تحت تاثیر قرار دهد. جدای از اینکه به سلول های جوانسازی فعال که وظیفه از بین بردن سلول های مرده پوست را بر عهده دارند آسیب وارد شده و نشانه های پیری زودرس نمایان می شوند. خستگی مفرط در طول روز هم به طور مداوم و طولانی مدت می تواند تاثیرات بدی بر روی کیفیت پوست و زیبایی آن بگذارد.

مصرف بیش از اندازه شکر و مواد قندی

از دیگر عوامل تاثیرگذار پیری زودرس پوست، مصرف بیش از اندازه شکر و مواد قندی است. زیرا افزایش سطح قند خون بدن باعث مختل شدن فعالیت سلول های کلاژن ساز پوست می شود. هنگامی که عملکرد سلول های کلاژن ساز کاهش یابد پوست حالت طبیعی و شادابی خود را از دست داده و در نهایت خطوط ریز و درشت چین و چروک بر روی پوست نمایان می شوند.

استفاده بی رویه از لوازم آرایشی

یکی از شایع ترین عوامل ایجاد پیری زودرس استفاده بیش از اندازه و طولانی مدت از لوازم آرایشی است. در واقع مصرف بی رویه لوازم آرایشی از جمله کرم پودر و پنکک باعث می شود پوست به مرور زمان رطوبت خود را از دست دهد.

در نهایت باعث خشکی پوست و ایجاد چین و چروک های کاذب شود. اگر می خواهید از پوست خود در مقابل عوامل آسیب زا مراقبت کنید مواد آرایشی و بهداشتی بی کیفیت را که مناسب پوستتان نیستند از روتین روزانه تان حذف کنید.

تغییرات طبیعی چهره

یکی از دلایل شایعی که منجر به بروز چین و چروک و خطوط ریز و درشت در نواحی مختلف صورت می شود تغییرات طبیعی چهره می باشد. در واقع ممکن است یک سری حالت های تکراری در صورت ایجاد شوند که باعث منقبض شدن عضلات صورت گردند.

مانند تیک های عصبی که به طور مداوم باعث ایجاد ناهمواری هایی بر روی سطح پوست می شوند. این ناهمواری ها با افزایش سن به شکل چین و چروک های عمیق خود را نشان می دهند.

شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی نامساعد به مرور زمان می تواند مشکلات پوستی بسیاری را برای فرد به وجود آورد. مثلا گرمای بیش از اندازه محیط باعث تحلیل رفتن رطوبت پوست و در نهایت منجر به پیری زودرس می شود. اگر نمی خواهید شرایط آب و هوایی بر روی پوست شما تاثیرات بدی بگذارد بایستی در طول روز آب زیاد بنوشید و از انواع لوسیون های مرطوب کننده متناسب با پوست خود نیز استفاده کنید.

مطلب مشابه: رفع چروک دور لب + روش های خانگی برای رفع چین و چروک های دور لب

علائم و نشانه های پیری زودرس

حال که به علت های پیری زودرس پوست آشنا شدید وقت آن است که علائم و نشانه های بروز این عارضه را نیز بشناسید.

لکه های پوستی

یکی از نشانه های سالم نبودن پوست و پیری زودرس آن ایجاد لکه های قهوه ای بر روی صورت و دست ها می باشد. همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره شد یکی از دلایل شایع ایجاد لکه های پوستی، قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل نور خورشید و عدم استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب است. این دو عامل باعث می شوند پرتو فرابنفش خورشید به آسانی به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و در طولانی مدت باعث آسیب دیدن پوست شوند. یکی از نشانه های آسیب دیدن پوست ناشی از اشعه فرابنفش، دورنگ شدن و ایجاد لکه های قهوه ای روی آن است.

دهیدراته شدن پوست (کم آبی پوست)

دهیدراته شدن و خشکی پوست یکی دیگر از نشانه های پیری زودرس می باشد که ممکن است با خارش شدید ظاهر شود. در حالت طبیعی پوست صورت، سالم و جوان است و توانایی تولید چربی مفید برای سطح پوست را نیز دارد. هرچه پوست دچار کم آبی شود به مرور زمان پوسته پوسته شده و در نهایت حالت ترک خوردگی به خود می گیرد. با افزایش سن این علائم بیشتر خود را نشان می دهند. برای پیشگیری از دهیدراته شدن و پیری زودرس پوست، مرطوب کردن و آبرسانی آن ضرورت پیدا می کند.

چین و چروک های پوستی

ایجاد چین و چروک پوستی یکی دیگر از شایع ترین نشانه های پیری زودرس است. این خطوط معمولا در قسمت هایی از صورت مثل دور چشم ها، پیشانی و خط لبخند ظاهر می شوند. از دلایل اصلی بروز این عارضه جمع کردن لب ها، مصرف بی رویه دخانیات، اخم کردن و گاهی اوقات خوابیدن روی یک طرف صورت می باشند. از لحاظ پزشکی به خطوط پوستی، خط های احساسی گفته می شود. حال اگر پوست به اندازه کافی توانایی تولید الاستین و کلاژن داشته باشد در مقابل بروز چین و چروک های پوستی مقاومت می کند.

ملتهب شدن پوست

حساسیت و ملتهب شدن پوست از دیگر نشانه های پیری زودرس است که بر اثر تشکیل رادیکال های آزاد به وجود می آید. هر قسمت از بدن که در معرض اشعه فرابنفش ناشی از نور خورشید قرار می گیرد به احتمال زیاد خیلی سریع به این عارضه دچار می شود. نشانه های حساسیت و التهاب پوستی معمولا از سن 30 سالگی به بعد بروز می کنند.

افتادگی پوست

یکی از دلایل اصلی شل شدن و افتادگی پوست که موجبات پیری زودرس را نیز فراهم می آورد زمانی است که مقاومت و استحکام لایه های زیرین از بین رفته باشد. الاستین و کلاژن از جمله پروتئین های مورد نیاز پوست می باشند که وظیفه تامین انعطاف و مقاومت مورد نیاز پوست را بر عهده دارند.

چنانچه عملکرد این دو پروتئین بر اثر آسیب های مختلف پوستی از بین رود خیلی زود چین و چروک و خطوط عمیقی بر روی پوست ایجاد می شوند که در نهایت منجر به افتادگی و شل شدن پوست می شود.

کمبود چه ویتامینی باعث پیری زودرس می شود؟

به طور کلی می توان گفت تمامی ویتامین ها از جمله ویتامین E و ویتامین B در طراوت، زیبایی و جوانسازی پوست نقش بسیار موثری دارند. در علم پزشکی به این دو ویتامین، منبع جوانسازی و تغذیه پوست گفته می شود. از آنجایی که با افزایش سن توانایی بدن برای جذب ویتامین ها از طریق مواد غذایی کاهش پیدا می کند در نتیجه کمبود آن ها در بدن موجب بروز نشانه های پیری زودرس در پوست می شود.

روش های پیشگیری از پیری زودرس

آیا می دانید چگونه می توان از پیری زودرس پوست جلوگیری کرد؟ کاملا طبیعی است که با افزایش سن علائم و نشانه های ناشی از پیری روی چهره نمایان شوند. چرا که پوست نازک تر شده و انعطاف خود را برای تولید چربی مورد نیاز از دست می دهد. با این حال سبک زندگی سالم و استفاده از راهکارهای موثر می توانند در به تعویق انداختن پیری پوست موثر باشند.

  • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید
  • بر استرس و فشارهای روحیتان غلبه کنید
  • برای داشتن پوستی سالم و جوان سبک غذایی اشتباهتان را تغییر دهید
  • از مصرف بی رویه کافئین خودداری کنید
  • استراحت کافی داشته باشید
  • نحوه خوابیدن خود را به شکل صحیح مدیریت کنید
  • به اندازه و بهینه از لوازم آرایشی سالم استفاده کنید
  • مصرف آنتی اکسیدن ها را در روتین روزانه تان قرار دهید
  • از مرطوب کننده ها و آبرسان متناسب با پوست خود استفاده کنید
  • شانس بهره مندی از مزایای پاکسازی و لایه برداری را از پوست خود نگیرید

مطلب مشابه: 5 نوع چروک صورت و دلیل پیدایش و از بین بردن این چین و چروک ها

مطالب مشابه را ببینید!