چرا اشکان دژاگه با قلیان به خودباوری نرسید؟!

اشکان دژاگه

اشکان دژاگه به تازگی در صفحه فیس بوک خود مطلبی نوشته که به نوعی نقد وضعیت فوتبالیست‌های کشورمان و در نگاهی کلان تر نقدی به وضعیت ورزشکاران حرفه‌ای این مملکت است؛ ستاره‌هایی که بسیاری‌شان پرحاشیه بود اما در میدان عمل بازدهی اندکی دارند و آخرین این حاشیه‌ها که همچنان نقدها بر آن باقی مانده، «قلیان گیت» است که البته بیش از واقعیت موجود برجسته شد.

در روزهایی که هنوز ماجرا قلیان کشیدن بازیکنان ملی‌پوش تیم زیر ۲۲ سال فوتبال در جریان اردوی کیش که با توجه به ورود نیکوتین به لیست مواد دوپینگی، بهانه‌ای برای طرح مباحثی پیرامون عدم تعهد، بی اخلاقی و حتی فساد در ورزش و بالاخص فوتبال شده، دیدگاه های مختلفی مطرح می‌شود که برخی از آنها نیز به عنوان نقد فضای موجود در فوتبال کشور تعبیر می‌شود، ولو آنکه ارتباط مستقیمی با آنچه رخ داده و در برنامه 90 رسانه‌ای شده، نداشته باشد.

چرا اشکان دژاگه با قلیان به خودباوری نرسید؟!

در این زمینه اشکان دژاگه در تازه ترین مطلب خود در فیس بوک به این سوال پاسخ داده که چگونه می توان به یک فوتبالیست حرفه ای تبدیل شد. او بسیار مختصر به برخی فکت‌ها برای حرفه‌ای شدن اشاره کرده که طبیعتاً هر ورزشکار در حرفه‌ای ترین سطح ممکن نیازمند آنها است اما وقتی شهرت و البته ثروت سراغ ورزشکار حرفه‌ای می‌یابد میان استفاده از حواشی این ثروت و شهرت نظیر خوش گذرانی‌ها و حفظ شرایط حرفه‌ایِ ورزشِ مداوم و سخت، بزنگاهی نه چندان سهل شکل می گیرد.

بازیکن ایرانی تیم فولام انگلیس در این پست کوتاه و جالب نوشته است: «سلام دوستان؛ مردم از من می پرسند چطور بازیکن حرفه ای شدم. برای این منظور باید هر روز سخت تر از دیگران کار کنید چون باید بهتر از آنها باشید، طوری که مردم درباره شما صحبت کنند. شما همچون دوستانتان وقت آزاد نخواهید داشت، چرا که باید بازی و تمرین کنید و در تعطیلات آخر هفته نمی توانید به مهمانی بروید، چون شما نیازمند ریکاوری مناسب هستید. خودتان را باور داشته باشید و رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید.»

طبیعتاً بازیکن با عبور از این خوشی‌ها و سرخوشی‌ها و تمرین دشوار و سنگین و استراحت‌های مداوم پس از این سختی‌ها، برای آوردگاه‌های بزرگ عملکردی خیره کننده خواهد داشت؛ اتفاقی که درباره برخی بازیکنان ایرانی تیم ملی فوتبال کشورمان که زمان زیادی از ورودشان به این ترکیب نمی‌گذرد شاهد بوده‌ایم و این تعابیر یعنی پیش از آنکه به مربی، تجهیزات، بازیهای تدارکاتی و… اندیشید، روح تعهد و سخت کوشی را برای نسل‌های آینده فوتبال ایران که قرار است ملی پوش شوند، زنده نمود؛ روحیه‌ای که قطعاً اعتقاد خواهد داشت، با قلیان نمی‌توان به خودباوری رسید.

مطالب مشابه را ببینید!