مجله تاپ‌ناز‌

چرت زدن و خواب کوتاه باعث تقویت ذهن و تمرکز بیشتر می شود

چرت زدن و خواب کوتاه باعث تقویت ذهن و تمرکز بیشتر می شود

اگر با وجود 8 ساعت خوابیدن باز هم احساس کسلی و خستگی می کنید می توانید با 20 دقیقه چرت زدن مشکلتان را حل کنید و سر حال شوید. از چرت زدن پشت میز و در محل کار نترسید!

چرت زدن برای تقویت ذهن و فکر

به گزارش تاپ ناز و به نقل از بدونیم؛ متاسفانه امروزه چرت زدن به خاطر زیاد شدن مشغله ها تقریبا از برنامه روزانه ما حذف شده است. معمولا مردم تصور می کنند چرت زدن کار آدم های تنبل است و شخصی که پشت میز خوابش ببرد مورد تمسخر اطرافیانش قرار می گیرد حتی هنگامی که چرت می زنیم احساس می کنیم کار اشتباهی انجام داده ایم.

خواص چرت زدن

محققان ثابت کرده اند که چرت زدن فواید بیشماری می تواند داشته باشد.یک چرت کوتاه ابزاری قوی برای خودسازی می تواند باشد. همچنین سلامت، هوش و خلاقیت ما را تقویت می کند. از میان فواید چرت زدن به چندین نمونه در زیر اشاره خواهم کرد.

  • افزایش هوشیاری

برخی محققان دریافته اند که ۴۰ دقیقه چرت هوشیاری را ۱۰۰ در صد افزایش می دهد. برخی دیگر از محققان دریافته اند که ۲۰ دقیقه چرت با یک فنجان قهوه و یا یک دور ورزش برابری می کند.

مطالعات نشان داده اند که یکی نخستین تاثیرات چرت زدن قدرت ترمیمی آن است. بنابراین اگر در طول روز چرت زده باشید باقی روز را احساس تازگی، هوشیاری و انرژی دارید.

  • فرآیند شناخت و حافظه را تقویت می کند

یکی از فواید چرت زدن این است که قدرت حافظه فعال و فرآیند شناخت را تقویت می کند. بنابراین بهتر می توانید به خاطر بسپارید و تفکر کنید. حافظه فعال گاهی اوقات روی مسائل پیچیده ای که شامل پردازش یکسری اطلاعات می شود کار می کند یا مشغول اجرای وظایف بیشماری می شود و این ها در حالی است که اطلاعات و داده های زیادی در کنار آن ها در مغز وجود دارند. این وظایف حافظه فعال را کمی پیچیده می کند. محققان دریافته اند که یک استراحت کوتاه در روز کارایی مغز را تقویت می کند و اگر این استراحت ۴۵ الی ۶۰ دقیقه طول بکشد قدرت حافظه و یادگیری را ۵ برابر تقویت می کند.

  • تقویت خلاقیت

محققان دریافته اند سمت چپ مغز که معروف به سمت منطق و تجزیه و تحلیل است بی سروصدا استراحت می کند و سمت راست مغز که مسئول خلاقیت هاست تمام مدت سمت چپ مغز را به کار می گیرد. بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که مغز در طول استراحت خیلی راحت تر و بدون هیچ مزاحمتی می تواند به پردازش خلاقیت ها بپردازد. همچنین هنگام استراحت خیلی بهتر می توان به راه حل های خلاقانه و موثری برای مشکلات دست یافت. وقتی کاملا بیدار و هوشیار هستید مغزتان همچنان که روی خیلی مسائل کار می کند برای مشکلات هم دنبال راه حل هست اما وقتی چرت می زنید مرکز خلاقیت های مغزتان تنها روی مشکل تمرکز می کند.

چگونه فواید چرت زدن را بیشتر کنیم

اکنون که به فواید چرت زدن پی برده ایم زمانش رسیده است که کاری کنیم تا منفعت بیشتری از چرت زدن ها ببریم.

  • برای چرت زدن ها برنامه ریزی داشته باشید

برای چرت زدن های روزانه زمان خاصی تعیین کنید. بهترین زمان هنگام ظهر است بین ساعت ۱ تا ۳٫ به دلیل چرخه ریتم سیرکادین ۲ بار در روز بیش از اندازه خسته می شویم. یکی نیمه شب و یکی هم نیمه ظهر. پس بهترین زمان ها برای استراحت همین زمان هاست.

  • طول چرت زدن باید بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه باشد

اگر زمان استراحت زیاد طول بکشد تمایل به خواب پیدا می کنید و وقتی بیدار می شوید به جای این که سرحال باشید احساس کسالت و خستگی بیشتری می کنید. بهترین تایم برای استراحت هنگام ظهر بین ۹۰ تا ۱۱۰ دقیقه است چون به مغز اجازه می دهد که چرخه کامل و همان پنج مرحله کامل خواب را بگذراند. ولی از آن جایی که معمولا بیشتر ما بین ساعت های ۱ تا ۳ ظهر وقت کافی برای این همه خواب نداریم بنابراین بهتر است یک چرت کوتاه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ای بزنیم تا مغز در همان مراحل اولیه چرخه خواب بماند. این گونه هم به مغزمان استراحت داده ایم و هم به مراحل عمیق خواب فرو نرفته ایم.

  • چرت کافئینی بزنید

بدین صورت که قبل از خواب یک فنجان قهوه بخورید و بلافاصله بعد از آن یک چرت ۲۰ دقیقه ای بزنید. کافئین باعث می شود بعد از خواب احساس تازگی و پر انرژی داشته باشید.

چرت بزنید تا ذهنتان تقویت شود

مطالب مشابه را ببینید!