مجله تاپ‌ناز‌

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

چسب یک دوسه یا چسب فوری همچون بسیاری دیگر از چسب های امروزی شیمیایی هستند و ممکن است در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی برای سلامتی مصرف کنندگان یا اطرافیان آن ها خطر آفرین باشند. مهمترین و رایج ترین خطرات احتمال کسالت ناشی از استنشاق مواد سمی، دسترسی اطفال و تماس چسب با اعضای بدن می باشد. بمنظور جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی در ادامه این مطلب نکات ایمنی استفاده از چسب فوری خدمت شما خوانندگان عزیز ارائه خواهند شد اما پیش از آن بهتر است ابتدا شناختی کلی از چسب ۱۲۳ و اجزای تشکیل دهنده آن بدست آوریم.

چسب فوری یا چسب یک دو سه چیست؟

چسب سیلنواکریلات که به آن چسب سه سوت، همه کاره، ۱۲۳، فوری و ام دی اف نیز گفته می شود چسبی دو جزئی متشکل از بطری مایع و قوطی اسپری می باشد. این محصول همانطور که از نامش پیداست یکی از شناخته شده ترین محصولات در خانواده چسب های سیانواکریلات می باشد که برای چسباندن قطعات سنگ، چوب، نئوپان، mdf، کائوچو، پلاستیک، روکش های ورقه ای، لاستیک، شیشه، سفال، سرامیک، فلز، مدارات الکترونیکی، و… بسیار پرمصرف بوده و در صنعت ساختمان، صنعت دکوراسیون داخلی و mdf، مصارف خانگی، امور روزمره، در برخی از مدل ها برای پزشکی، دامپزشکی و … مصرف کنندگان پر تعدادی دارد.

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

مواد تشکیل دهنده مایع چسب فوری

سیانو اکریلات که ماده ای شیمیایی است اصلی ترین عنصر مایع چسب یک دو سه می باشد که باعث چسبندگی شده و درواقع از مونومرهای مایعی تشکیل شده که به سرعت در بافت اجسام نفوذ کرده و پس از تماس با اندک رطوبت موجود در اجسام و اسپری اکتیواتور به سرعت سفت و خشک می شود.

مواد تشکیل دهنده اسپری چسب ام دی اف

اسپری چسب فوری حاوی موادی است که وظیفه اصلی‌شان شتاب بخشیدن به فرایند سفت شدن چسب مایع می باشد. این اسپری حاوی برخی مواد شیمیایی و گاز بوتان می باشد و با وجود اینکه در برخی برندها تا چند مرحله تصفیه می گردد اما به هر حال می تواند برای سلامتی مصرف کنندگان در صورت عدم رعایت نکات ایمنی آسیب زا باشد.

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

نکات ایمنی برای استفاده از چسب یک دو سه

در ادامه با نکات ایمنی مهمی که هنگام استفاده از چسب فوری باید به آنها توجه داشت را به صورت اجمالی ، معرفی و بررسی می کنیم.

ماسک و دستکش

استفاده از ماسک و دستکش هنگام کار با چسب فوری یکی از ملزوماتی است که به سادگی و تا حد زیادی از عوارض پوستی و ریوی احتمالی جلوگیری می کند. ضمنا بهتر است صورت خود را تا حد امکان دور نگه داشته و از نازل اسپری نیز استفاده کنید.

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

گردش هوا

بطری مایع و اسپری چسب فوری هر دو حاوی مواد شیمیایی و سمی هستند بهتر است آن ها را در محیط باز استفاده کنید و در صورت استفاده آن ها در محیط بسته حتما از وجود تهویه یا گردش هوای مناسب مطمئن شوید. در غیر این صورت استشمام مواد ناشی از چسب کاری بویژه برای مدتی طولانی می تواند موجب سردرد، افسردگی، کسالت های ریوی و… شود.

دوری از آتش

یکی از خطرات چسب سه سوت به دلیل برخورداری از مواد اشتعال آفرین استفاده از این محصول در نزدیکی آتش و مواد آتش زا مانند سیگار است. به هیچ وجه این محصول را در معرض حرارت مستقیم، غیر مستقیم و تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. بطری مایع و بویژه قوطی اسپری را حتی پس از استفاده هرگز درون آتش نیاندازید. بطری اسپری چسب فوری را به هیچ وجه سوراخ نکنید.

دوری از کودکان

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

چسب ها بویژه چسب یک دو سه به دلیل وجود مواد شیمیایی سمی هستند و احتمال آسیب رساندنشان به ریه های حساس تر کودکان بیشتر است. ضمنا به دلیل وجود خاصیت چسبندگی با سرعت بالا، در صورت بازی کودکان با این چسب ها، ممکن است فورا به پوست، چشم و یا سایر اعضای بدنشان بچسبند و خطر آفرین باشند. ترجیحا اجازه ندهید کودکان به محل چسب کاری تا دقایقی نزدیک شوند.

محافظت از اعضای بدن

تماس چسب همه کاره با پوست، چشم و یا سایر اعضای بدن یکی از رایج ترین مشکلات و خطراتی است که مصرف کنندگان با آن مواجهند. برای پیشگیری از این اتفاق اولا بهتر است هنگام کار با این محصول صورت خود را تا حد امکان دور نگه داشته و از نازل مخصوص اسپری نیز استفاده کنید. اما در صورت ریختن چسب فوری روی پوستتان می توانید آن را با آب گرم و صابون بشویید و یا از انواع حلال هایی که بالاتر توضیح داده شد استفاده کنید. در صورت تماس چسب با چشم یا نقاط حساس اطراف چشم هرگز شخصا اقدام به جدا کردن آن نکنید. در این حالت فورا چشم یا اطراف آن را با آب فراوان بشویید و سریعا به پزشک متخصص و اورژانس مراجعه کنید.

نتیجه گیری

تنوع کاربردهای چسب فوری یا یک دو سه به گونه ای است که آن را به محصولی بسیار پر مصرف در بین اقشار گوناگون جامعه امروزی تبدیل کرده است. اما تمامی مصرف کنندگان این محصول چه خانم های خانه دار و چه متخصصین اجرای سنگ نما، نجارها، پزشکان و دامپزشکانی که یکی از انواع چسب فوری یا سیانواکریلات را مورد استفاده قرار می دهند بهتر است با رعایت نکات ایمنی بویژه در مورد عدم استنشاق مواد سمی، دوری از آتش و کودکان، عدم تماس با چشم و… ضمن به کاربردن این محصول پرفایده، سلامتی خود و اطرافیان را نیز بخوبی تامین نمایند.

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

نحوه خرید چسب فوری

شما می توانید در صورت نیاز به خرید کارتنی چسب فوری یا ۱۲۳ به فروشگاه ها و سایت های معتبری همچون سایت شرکت آنا شیمی آراز به نشانی maplemax-co.com مراجعه کرده و پس از دریافت لیست قیمت انواع چسب فوری تولید این مجموعه همچون چسب ۱۲۳ تاپ فیکس و بررسی آن ها اقدام به خرید عمده نمایید و یا برای خرید تکی از کارشناسان این سایت مشاوره رایگان دریافت کنید. آنا شیمی آراز تولید کننده انواع چسب های صنعتی و غیر صنعتی همچون چسب فوری در مارک ها و سایز های گوناگون، چسب قطره ای ساندیسی، انواع چسب آکواریوم، چسب پهن، ماستیک سیلیکونایز، متعلقات و… با برندهای مپل مکس، تاپ فیکس، اینسرت باند، مپل فیکس، نیوباند و نیو فیکس می باشد که محصولات خود را با مواد اولیه مرغوب اروپایی و تکنولوژی روز دنیا تولید و روانه بازار می کند.

نکات ایمنی در مورد چسب فوری یا ۱۲۳

مطالب مشابه را ببینید!