مجله تاپ‌ناز‌

متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

چهار قل یا چارقل، 14 سوره کوتاه از جزوه آخر قرآن کریم هسند که به عنوان ذات القلاقل، سوره قل شناخته می شوند. این چند سوره عبارتند از سوره توحید، ناس، فلق و کافرون.

متن سوره چهار قل و فایل صوتی

در مورد چهار قل روایات زیادی وجود دارد که به خواص، فضیلت و ثواب خواندن چهار قل اشاره شده است که از جمله آن می توان به دور کردن چشم زخم، سلامت عزیزان و برکت رزق و روزی اشاره کرد.

متن چهار قل با معنی

سوره کافرون:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (۴) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (۵) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (۶)

بگو اى کافران (۱) آنچه مى ‏پرستید نمى ‏پرستم (۲) و آنچه مى ‏پرستم شما نمى ‏پرستید (۳) و نه آنچه پرستیدید من مى ‏پرستم (۴) و نه آنچه مى ‏پرستم شما مى ‏پرستید (۵) دین شما براى خودتان و دین من براى خودم (۶)

سوره فلق:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١) مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴) وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

بگو: «پناه مى‌برم به پروردگار سپیده دم (۱) از شرّ آنچه آفریده، (۲) و از شرّ تاریکى، چون فراگیرد (۳) و از شرّ دمندگان افسون در گره‌ها (۴) و از شرّ [هر]حسود، آنگاه که حسد ورزد.» (۵)

سوره ناس:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢) إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵) مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (۶)

بگو: به پروردگار مردم پناه می‌برم (١) فرمانروای مردم (٢) خدای مردم (٣) از شر وسوسه وسوسه گر نهانی (۴) آن که در دل‌های مردم وسوسه می‌کند (۵) خواه از جنیان باشد یا از آدمیان (۶)

سوره توحید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

بگو خداوند یکتاست (١) خدا بی نیاز است (٢) نه زاییده و نه زاییده شده (فرزند ندارد و فرزند کسی نیست) (٣) هیچ کس همتای او نیست (۴)

متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

خواص خواندن چهار قل

در احادیث مختلف درباره خواص چهار قل گفته شده است و به فضیلت خواندن آن اشاره شده است. از جمله این احادیث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. حدیث ذات القلاقل درباره خواص چهار قل

این حدیث نبوی به خواندن چهار قل به منظور دفع چشم زخم، سحر و جادو، بلا و آفت و برطرف کردن بیماری و امراض و دور ماندن فرزند و مال از آسیب سفارش شده است.

2. حدیث امام صادق درباره خواص چهار قل

ایشان فرموده اند اگر کسی پیش از خواب سوره‌های “قل یا ایها الکافرون” و “قل هو الله احد” را بخواند، پروردگار آتش دوزخ را از وی دور کند.

مطلب مشابه: دعای جوشن کبیردعای ابوحمزه ثمالیدعای کمیل


متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

خواص ه سوره چهارقل

هر کدام از سوره هایی که شامل چهار قل هستند به تنهایی دارای خواص و فواید ویژه ای هستند که بدین شرح است:

خواص سوره توحید (اولین سوره از چهار قل)

1. روایت از رسول اکرم (ص)

این سوره به توصیف یگانگی خداوند می‌پردازد. از فضائل خواندن این سوره می‌توان رسول اکرم فرموده‌اند:

هر که سوره توحید را بخواند مانند آن است که یک سوم قرآن را تلاوت کرده است. همچنین از خواص این سوره آن است که اگر آن 1000 مرتبه برای کسی که به علت به زندان افتاده بخوانند، از زندان رها خواهد شد.

2. روایت امام صادق (ع)

درباره خواص توحید از چهار قل امام صادق (ع) فرمودند:

کسی به خدا و روز قیامت اعتقاد دارد باید بعد از نمازهای واجب خود سوره توحید را قرائت کند. این کار خیر دنیا و آخرت را به همراه دارد و خداوند او و خانواده اش را می‌آمرزد.

اگر کسی قصد خواب کند و 11 مرتبه سوره توحید را قرائت کند، خداوند او را در خانه و خانه‎‌های اطراف او را حفظ کند.

3. روایت امام علی علیه السلام

خواص توحید از چهار قل به روایت از امام علی (ع):

اگر کسی پیش از خواب 100 مرتبه سوره توحید را بخواند، خداوند به اندازه پنجاه سال از گناهانش را می‌بخشاید.

اگر کسی بعد از نماز صبح 11 مرتبه سوره توحید را بخواند، در آن روز دچار گناه نمی‌شود.

مطلب مشابه: جملات التماس دعا ؛ متن التماس دعا و عکس نوشته های محتاجیم به دعا برای پروفایل

4. روایت امام کاظم (ع)

خواص توحید از چهار قل از امام کاظم (ع):

روایت شده است که اگر کسی قبل از مواجه شدن با ظالمی سوره توحید را بخواند، پروردگار او را حفظ کرده و مانع از رسیدن شر از ظالم به او می‌شود.

متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

خواص سوره فلق (دومین سوره از چهار قل)

این سوره شامل تعلیماتی از سوی خدا به پیامبر و سایر مومنان است در زمینه پناه بردن به او از همه شرها.

روایت امام باقر (ع) از خواص سوره فلق از چهار قل

از امام باقر (ع) نقل شده است که هر که یکی از سوره های فلق، ناس یا توحید را در نماز وتر بخواند، خداوند نماز وتر او را قبول می‌کند.

خواص سوره ناس (سومین سوره از چهار قل)

در این سوره خداوند به پیامبرش دستور می دهد که از شر وسوسه کنندگان به خدا پناه ببرد. روایت است در روزهای بیماری پیامبر اکرم (ص) جبرئیل بالای سر ایشان و میکائیل پایین پای ایشان سوره فلق را تلاوت می‌کرده اند.

خواص سوره کافرون (چهارمین سوره از چهار قل)

در این سوره به عدم سازش مسلمانان با دشمن تاکید شده است. رسول اکرم (ص) نیز نقل کرده اند هر کسی که این سوره را قرائت کند مانند آن است ربع قرآن را تلاوت کرده است.

سه بار خواندن این سوره مومن را از شرک مبرا کرده، گناهان او را مورد بخشایش قرار می‌دهد، حاجات را برآورده کرده، وحشت قیامت را دور می‌کند، شیطان را دور می‌کند و مومن را سعادتمند می‌کند.

مطلب مشابه: فواید خواندن آیت الکرسی و متن دعای آیت الکرسی با ویدیو

متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

چهار قل برای اموات

از خواص خواندن چهار قل برای اموات، بر خواندن سوره توحید تاکید بیشتری شده است به طوریکه در روایت آمده است که خواندن یازده مرتبه سوره در هنگام عبور از قبرستان و هدیه کردن ثواب آن به مردگان، اجری معادل تعداد همه مردگان مدفون در آنجا می‌دهد.

همچنین سوره فلق از چهار قل برای اموات ثواب بسیاری دارد و موجبات آرامش آنان را فراهم می‌کند به همین علت خواندن آن توصیه شده است.

چهار قل برای ازدواج

خواندن سوره فلق و ناس از چهار قل برای ازدواج موثر است. به خصوص خواندن آن به دختران دم بخت یا دخترانی که گمان می‌کنند بخت آنها بسته شده است، توصیه شده است. بهتر است روز هفت مرتبه این سوره‌ها قرائت شوند. همچنین به خواندن سوره ناس از چهار قل برای ازدواج با پسر مورد نیز سفارش شده است.

همچنین به خواندن 71 مرتبه سوره توحید از چهار قل برای ازدواج با دختر یا پسر مورد نظر توصیه شده است.

چهار قل برای سلامتی عزیزان

در حدیث ذات القلاقل که یکی از احادیث نبوی است، به تاثیر خواندن چهار قل برای سلامتی عزیزان و دور ماندن بیماری و امراض از آنها تاکید شده است.

چهار قل برای رزق و روزی

اهمیت خواندن آیت الکرسی و چهار قل برای رزق و روزی در روایات آمده است. به خصوص خواندن سوره توحید که طبق روایات چهار مرتبه خواندن معادل یک ختم قرآن کریم است.

چهار قل برای چشم نظر

یکی از مهمترین خواص چهار قل برای چشم زخم و دور کردن بدشانسی است. به این منظور بسیاری از افراد آن را در منزل نگه می‌دارند یا به صورت تابلو بر دیوار می‌آویزند. این سوره ها از جمله توحید، ناس، فلق و کافرون دارای خواص ضد سحر هستند و شر انسان‌های حسود را دور می‌کنند.

چهار قل برای باطل کردن سحر و جادو

بر خواص چهار قل برای باطل سحر از آیت الله بهجت نیز تاکید شده است. ایشان خواندن چهار قل و تکرار روزانه آن را برای از بین بردن سحر و جادو و چشم زخم توصیه کرده‌اند.

مطلب مشابه: دعای سریع الاجابه | دعاهایی برای حل مشکلات که خیلی سریع اجابت می شوند

مطالب مشابه را ببینید!