مجله تاپ‌ناز‌

چه زخم هایی خطرناکند؟ 5  نشانه جدی بودن زخم

چه زخم هایی خطرناکند؟ 5  نشانه جدی بودن زخم

بیشتر زخم‌ها، بریدگی‌ها و خراش‌های جزئی هستند که – با مراقبت مناسب – می‌توانید به تنهایی در خانه آنها را کنترل کنید.

اما برخی از زخم ها جدی تر هستند.

دکتر شهرام اعظمی، جراح و متخصص مراقبت از زخم در کلینیک زخم مانیکان، می گوید: مراقبت از هر زخم باز بسیار مهم است، اما برخی از زخم ها برای بهبود موثر و اطمینان از عدم عفونی شدن به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

چه زخم هایی خطرناک هستند و نیاز به مراقبت پزشکی دارند؟

1-    اگر زخمتان، یک پارگی یا سوراخ عمیق است

دکتر اعظمی می گوید: «اگر زخم عمیق است و می توانید چربی یا ساختارهای زیرین مانند تاندون یا عضله را ببینید، حتما باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. “احتمالاً باید بخیه شود. اگر کثیف است، ممکن است نیاز به شستشو داشته باشد و ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.”

این زخم‌های جدی‌تر گاهی اوقات نیاز به دبریدمان دارند، یعنی زمانی که بافت مرده یا سایر موادی که ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند، برداشته می‌شود.

سوراخ عمیق نیز نگران کننده است زیرا اندام های زیرین ممکن است آسیب ببینند. علاوه بر این، زخم‌های سوراخ‌شده ناشی از میخ های زنگ زده در معرض خطر عفونت کزاز هستند – بنابراین در صورت تاخیر ممکن است نیاز به تزریق واکسن کزاز داشته باشید.

2-    عامل زخم ناشی از حیوان باشد

دکتر اعظمی می‌افزاید: «با گزش حیوانات، ما اغلب بلافاصله آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی را شروع می‌کنیم، زیرا احتمال عفونی شدن زخم زیاد است».

به عنوان مثال، چندین بیماری می تواند از طریق نیش حیوانات منتقل شود، از جمله:

  • هاری
  • سلولیت
  • عفونت های استاف و استرپتوکوک

اگر نیاز به بخیه باشد، ممکن است بخیه و بستن زخم  به تعویق بیفتد و زخم باز بماند تا زمانی که تیم مراقبت شما مطمئن شود که خطر عفونت وجود ندارد.

3-    زخم شما علائم عفونت را نشان می دهد

خواه زخم جراحی باشد یا زخمی که در ابتدا جزئی به نظر می رسید اما به جای بهتر شدن بدتر می شود، هر زخمی که عفونی شده است باید توسط یک متخصص زخم ارزیابی شود.

علائم عفونت زخم عبارتند از:

  • افزایش درد یا قرمزی
  • تخلیه یا خونریزی که متوقف نمی شود
  • تب و لرز

دکتر شهرام اعظمی توضیح می‌دهد: «بسته به مرحله زخم و شدت عفونت، یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تجویز می‌شود یا آنتی بیوتیک تزریقی». درمانگر زخم شما همچنین ممکن است هر بافت غیرقابل زنده‌ای را که ممکن است باعث ایجاد عفونت شود را پاکسازی کند.

4-    زخمی که بهبود نمی یابد

زخم مزمن هر زخمی است که بیش از سه هفته طول بکشد، اما دکتر اعظمی می‌گوید زخم‌ها باید ظرف چند روز علائم بهبود را نشان دهند و اگر زخم شما پس از دو یا سه روز بهبود نیابد، هشداری برای پزشکان است که آیا ممکن است به یک زخم مزمن تبدیل شود یا خیر.

لکه بینی زودهنگام یک زخم مزمن می تواند به بهبود سریعتر آن کمک کند.

دکتر اعظمی توضیح می‌دهد: «این زخم‌ها معمولاً به مکانیسم‌های بهبودی خود بدن یا مراحل معمولی که برای درمان زخم در خانه استفاده می‌کنید، مانند پماد و بانداژ، نیاز دارند.»

به عنوان مثال، انواع مختلفی از پانسمان های زخم وجود دارد که متخصصان مراقبت از زخم می توانند برای کمک به بهبود زخم از آنها استفاده کنند.

دکتر اعظمی می گوید: «زخم ها نباید زیاد مرطوب و یا بیش از حد خشک باشند». انواع مختلفی از پانسمان ها وجود دارد که می توانند به حفظ سطح مناسب رطوبت کمک کنند که باعث بهبودی می شود.

5-    مستعد زخم هایی هستید که التیام نمی یابند

حتی یک زخم جزئی می تواند برای فردی که دارای موارد زیر است جدی تر باشد:

  • دیابت
  • سیستم ایمنی ضعیف (ضعف سیستم ایمنی)

دکتر اعظمی توضیح می‌دهد: «این مسائل پزشکی باعث می‌شود فرد بیشتر مستعد عفونت زخم شود. از آنجایی که این زخم‌ها می‌توانند سریع‌تر پیشرفت کنند، افراد مبتلا به این شرایط بیشتر به آنتی‌بیوتیک و دبریدمان نیاز دارند – بنابراین ارزیابی زودهنگام و درمان کلیدی است.

با توجه به این موضوع، او می گوید که این افراد ممکن است حتی نیاز به معاینه یک زخم به ظاهر جزئی داشته باشند.

و هشدار مهم دکتر اعظمی: «من می گویم اگر یکی از این شرایط را دارید، برای هر زخمی به دنبال توجه باشید. به خصوص اگر دیابتی هستید و روی پای خود زخم دارید. این یک عارضه شایع دیابت است که می تواند به سرعت بد شود.

در پایان اگر شما دارای زخمی با شرایط بالا هستید، حتما باید به یک متخصص زخم مراجعه کنید. کلینیک زخم مانیکان با مدیریت دکتر شهرام اعظمی، که برای بیماران و سایر متخصصان این حوزه فردی خوشنام به حساب می آیند، می تواند انواع زخم های مزمن، دیابتی، عروقی را درمان نماید. این کلینیک برای خرید انواع محصولات پانسمان زخم، فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازارطب را به شما توصیه میکند که میتوانید با بهترین قیمت و پشتیبانی کالای پزشکی مورد نیاز خود را تهیه نمایید. پیروز و تندرست باشید.

مطالب مشابه را ببینید!