مجله تاپ‌ناز‌

چه نوعی روغن زیتونی برای سرخ کردن کاربرد دارد؟

چه نوعی روغن زیتونی برای سرخ کردن کاربرد دارد؟

آیا می‌دانستید که بدون محدودیت می‌توانید از روغن زیتون بعنوان روغن سرخ کردنی استفاده کنید؟ متأسفانه تبلیغات غلط درباره روغن زیتون باعث شده تا بسیاری از افراد خود را از طعم و مزه خوشمزه روغن زیتون سالم، محروم کنند و رغبتی برای پخت غذا با آن نداشته باشند. اما برخلاف این تصور، طبق تحقیقات معتبر، ثابت شده که روغن زیتون بهترین روغن زیتون برای سرخ کردن است اما آیا انواع روغن زیتون را نی شناسید؟ و آیا کدام نوع از این روغن را باید مصرف کنیم؟

اگر شما از روغن زیتون برای پخت و پز و سرخ کردن استفاده می‌کنید در ادامه به موارد مهمی اشاره می‌کنیم تا در انتخاب سرخ کردن با روغن زیتون بهترین تصمیم را بگیرید.

انواع روغن زیتون

انواع روغن زیتون عبارتند از:

 1. روغن زیتون فرابکر
 2. روغن زیتون بکر
 3. روغن زیتون تصفیه شده بی بو
 4. روغن زیتون لامپانت
 5. روغن تفاله زیتون

روغن زیتون انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها را باید در جای خود مصرف کرد. روغن زیتون خالص طعم بی‌نظیری به غذای شما خواهد داد و از خوردن آن لذت می‌برید. اما آیا هر روغن زیتونی را می‌توان برای سرخ کردن استفاده کرد؟ خیر، در ادامه گفته‌ایم که چه روغن زیتونی برای سرخ کردن مناسب است.

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر بهترین و سالم‌ترین روغن برای مصرف خوراکی محسوب می‌شود چرا که هیچ گونه تغییرات در ساختار روغن به وجود نیامده و مهم‌تر اینکه به روش پرس سرد روغنگیری شده و از طعم و بوی مطبوعی برخوردار است. این روغن سالم که بهترین نوع آن از باغات زیتون رودبار گیلان فراوری و تولید می‌شود، دمای دود بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد و به این دلیل بهترین گزینه برای سرخ کردن و تفت دادن غذا است. پس اگر نگران سرخ کردن غذا با روغن زیتون هستید حتما از نوع فوق بکر آن تهیه کرده و با خیال راحت استفاده کنید.

روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر نیز از کیفیت مطلوبی مانند نوع فوق بکر آن برخوردار است و می‌توانید با آن پخت و پز انجام داده و روی سالاد و غذای سرد خود نیز از آن استفاده کنید. فرقی که این روغن با نوع فرابکر دارد در میزان اسید اولئیک است که در روغن زیتون بکر میزان بیشتری دارد که باعث شده کیفیت این روغن کمی کمتر باشد. از نظر خواص آنتی اکسیدانی نیز تفاوت آنچنانی با نوع فوق بکر ندارد و می‌توانید به آن اعتماد کنید.

روغن زیتون تصفیه شده

این نوع روغن زیتون به دلیل فرآیندی که روی آن در آزمایشگاه‌های مربوطه انجام می‌شود تا بوی آن گرفته شده و مزه ملایم‌تری نیز داشته باشند، باعث شده تا خاصیت آنتی اکسیدانی خود را از دست بدهد و اسید اولئیک بیشتری خواهد داشت. بعضی از افراد از بوی روغن زیتون خوششان نمی‌آید از این روغن استفاده می‌کنند که قیمت به نسبت پایین‌تری نسبت به نوع بکر و فرابکر نیز دارد.

روغن زیتون لامپانت

بعضی روغن زیتون‌ها خوراکی نیستند و روغن لامپانت نیز از همان نمونه است. این روغن در مصارف صنعتی کاربرد دارد و از میوه‌های زیتون کرم خورده و ناسالم گرفته می‌شود و برای مصرف خوراکی اصلاً مناسب نیست. از نظر اسید اولئیک نیز بسیار بالاست تقریباً میزان آن ۳/۳ به ازای ۱۰۰ گرم است.

روغن تفاله زیتون (پومیس)

پس از آنکه تمام روغن‌ها و رطوبت میوه زیتون توسط دستگاه‌های مجهز روغنگیری تخلیه گردید، تفاله آن را می‌یرند و تحت فشار حداکثری از آن روغنی استخراج می‌کنند که به دلیل گرمای بیش از حدی که در این فرآیند روغنگیری وجود داشته محققان معتقد‌اند که این نوع روغن نه تنها خوراکی نیست که سرطان زا نیز می‌باشد. اما در بعضی مصارف آرایشی و بهداشتی از این روغن که آن را کمی روغن مرغوب مخلوط می‌کنند استفاده می‌شود. این روغن به هیچ عنوان مصرف خوراکی ندارد.

مزیت های روغن زیتون فرابکر

 • استفاده از آن بعنوان روغن سرخ کردنی
 • بهترین روغن برای کاهش وزن و تناسب اندام است.
 • تهیه شده به روش پرس سرد (سالم‌ترین روش روغنگیری)
 • استفاده خام در بعنوان مکمل در خوراک سرد مثل سالاد و تهیه انواع سس
 • مؤثر در درمان بیماری‌های گوارشی
 • درمان قطعی یبوست با مصرف قبل از هر وعده غذایی
 • سالم‌ترین روغن خوراکی پیشنهادی توسط محققان جهانی
 • دارای خواص آنتی اکسیدانی و باعث سلامت قلب
 • مناسب برای بیماران دیابتی
 • از سکته مغزی جلوگیری خواهد کرد.

بهترین روغن زیتون برای سرخ کردن را از کجا مطمئن بخرم؟

چه نوعی روغن زیتونی برای سرخ کردن کاربرد دارد؟

پیشنهاد ما این است که حتی الامکان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپرمارکتی روغن زیتون‌های بازاری نخرید. متأسفانه واسطه گرها و افراد سودجو نیز در این عرصه وجود دارند که روغن‌های نامرغوب را با

افزودن اسانس‌ها و رنگ‌های مصنوعی و طبیعی به نام روغن زیتون به مشتریان می‌فروشند و این کلاهبرداری وجود دارد.

اما روغن زیتون خالص خوشبختانه در کشور ما در شهرستان رودبار که به نام زیتون نیز معروف است موجود بوده و باغداران زیتون در این منطقه بهترین محصولات را تهیه و فرآوری می‌کنند. همچنین می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر 013 روغن زیتون برای پخت و پز و سرخ کردنی را تهیه کنید.

یکی از فروشگاه‌هایی که تخصصی در زمینه روغن زیتون فرابکر در شهرستان رودیار فعالیت می‌کند و از باغداران و فروشندگان قدیمی این شهر محسوب می‌شود، فروشگاه زیتون ۰۱۳ است که با داشتن برگه آزمایش معتبر و ضمانت اصالت، روغن زیتون اصل (فرابکر) را می‌توانید از این سایت اینترنتی www.olive013.com خرید روغن زیتون اصل را انجام داده و محصول را در کمترین زمان تحویل بگیرید. در صورت سفارش تلفنی باید با شماره ۰۹۹۳۴۰۰۴۳۱۱ تماس حاصل فرمایید.

مطالب مشابه را ببینید!