مجله تاپ‌ناز‌

چه کارهایی کنیم که درد زایمان کمتر شود؟

روش های برای بدون درد کردن زایمان طبیعی

زایمان طبیعی بسیار ساده است به شرط اینکه برای زایمان طبیعی آماده باشید و با روش هایی که ما معرفی می کنیم درد را کمتر کنید.

موقع زایمان خوب نفس بکش!

به جز نرمش های دوران بارداری و آگاهی پیدا کردن در مورد مراحل و شرایط زایمان، یاد گرفتن روش های کنترل درد و انرژی در طولزایمان می تواند بسیار کمک کننده باشد. یکی از این روش ها تنفس صحیح است و ضمن آن که مانع تحلیل رفتن انرژی در طولزایمان می شود، سلامت خودتان و نوزاد در راه را تامین می کند و به خاطر اکسیژن رسانی به بافت های درگیر زایمان، درد را کاهش می دهد.

بیشتر : زایمان طبیعی یا سزارین؟

چرا نفس کشیدن در طول زایمان طبیعی این قدر مهم است؟

تنفس درست یعنی کلی اکسیژن که وارد خون شما و کودک تان می شود. از طرفی کمبود اکسیژن می تواند عضلات شما را خسته کرده و انرژی تان را برای تحمل درد و فشار وارد کردن کم کند. از طرفی هم اکسیژن زیاد در اطراف بافت رحم و واژن (یعنی مرکز درد) موجب کاهش درد می شود.

شرایط ترس و اضطراب زایمان ممکن است باعث شود شما به جای تنفس عمیق و درست، نفس نفس زدن های کوتاه و سریع را انتخاب کنید، در حالی که این جور تنفس به سرعت موجب خستگی و سرگیجه تان می شود و شما انرژی تان را برای ادامه فرایندزایمان از دست می دهید. این یعنی خطر! به جز این فرزند کوچک تان حالا بیشتر از همه دوران جنینی اش تحت فشار و استرساست و اکسیژن بیشتر برای او یعنی اوضاع خوب است!

شما به همه انرژی تان برای به پایان رساندن زایمان و تولد فرزندتان نیاز دارید و به همین دلیل است که پیش از رسیدن به روز موعود باید روش صحیح تنفس را یاد گرفته و تمرین کرده باشید.

معمولا چطور نفس می کشید؟

چشم های تان را ببندید و عادی نفس بکشید و به روش تنفس تان دقت کنید. هوا را به داخل می کشید. لحظه ای صبر می کنید. حالا هوا را بیرون می دهید و قبل از تنفس بعدی دوباره کمی صبر می کنید. آیا تنفس تان مرتب است؟ آیا مدت دم و بازدم تان یکی است؟ آیا بین دم و بازدم تان یک وقفه کوتاه هست؟ اجازه ندهید دم تان طولانی تر از بازدم تان شود، حتی بهتر است بازدم کمی طولانی تر باشد.

بیشتر : همه چیز در مورد “زایمان طبیعی”

تکنیک های ساده تنفس را تمرین کنید

روش های عادی تنفس را در طول بارداری تمرین کنید تا بتوانید هنگام زایمان به سادگی به خاطر بیاورید و استفاده کنید. این چند روش مهم ترین روش های تنفس هستند.

به کلمه «آرام» (relax) فکر کنید. آن را در دو بخش «آااا» و «رااام» تکرار کنید. وقتی هوا را به داخل می کشید در ذهن تان به «آاا» و وقتی آن را بیرون می دهید به «رااام» فکر کنید. تمرکز کنید تا تکرار این کلمه برایتان طبق عادت نشود. موقع بازدم سعی کنید هر چیز بدی که در ذهن و بدن خود دارید، به هوا بسپارید و آن را با شدت به بیرون بدهید. روی عضلاتی که موقع استرس منقبض می شوند، تمرکز کنید و رهایشان کنید. یادتان باشد شما باید مراقب بازدم هایتان باشید، دم خودش مرتب می شود!

چه کارهایی کنیم که درد زایمان کمتر شود؟

می توانید روش تنفس شمارشی را تمرین کنید. وقتی نفس می کشید به آرامی تا 3 یا 4 بشمارید و وقتی هوا را بیرون می دهید دوباره همان تعداد را بشمارید. معمولا دم با 3 شماره و بازدم با 4 شماره راحت تر است.

روش دم از بینی و بازدم از دهان هم روش خوبی است. یک نفس عمیق از بینی بکشید و آن را از دهان بیرون بدهید. می توانید موقع بازدم یک چیزی را بگویید، مثلا «هوووووو». برای استفاده از این روش یک لیوان آب دم دست بگذارید تا هرچند وقت یک بار با خوردن یک جرعه مانع خشکی دهان تان شوید.

همچنین : درد زایمان طبیعی چگونه است؟

تکنیک ها را به همراه تان هم آموزش بدهید.

اگر می توانید در طول زایمان یک همراه داشته باشید (مثلا مادر یا همسرتان) تکنیک های تنفس را با هم تمرین کنید. ممکن است در بخش پایانی زایمان که درد و انقباض شما را خسته کرده است، نتوانید ذهن تان را روی تنفس متمرکز کنید و برای این چیزها بیش از حد خسته باشید. در چنین موقعیتی یک همراه که تکنیک های تنفس را بداند، کمک می کند که شما همچنان انرژی تان را نگه دارید. همراه تان می تواند دست شما را بگیرد و به چشم های شما نگاه کند و با شما نفس بکشد. کافی است او به یکی از روش های صحیح نفس بکشد و شما هم سعی کنید با او همراهی کنید. تمرین کردن این چیزها در طول بارداری با همسرتان می تواند یک تفریح بامزه برای قبل از زایمان و یک کمک فوق العاده برای طول زایمان باشد.

در آخرین مرحله زایمان چطور باید نفس کشید؟

پس از باز شدن کامل دهانه رحم نوبت وارد آوردن فشار است. هرچند تا قبل از این مرحله شما به جز تحمل درد و حفظ انرژی تان کار دیگری نمی توانید بکنید، در این مرحله تنها کسی هستید که می تواند فرایند زایمان را جلو ببرد. (البته به همراه کودک تان که او هم دارد تلاشش را می کند!)

فاز دوم زایمان مربوط به زور زدن و به دنیا آوردن کودک است. در این مرحله به مادر گفته می شود که نفسش را نگه دارد و با تمام توان زور بزند، اما تحقیقات پزشکی ثابت کرده تنفس و به ویژه بازدم هیچ مشکلی در توانایی فشار آوردن مادر ایجاد نمی کند و ضمنا موجب می شود کمتر به گلوی او فشار بیاید. می توانید یک نفس عمیق بکشید و با یک بازدم طولانی فشار را وارد کنید. لازم نیست نفس تان را نگه دارید. این کار مانع خون رسانی کافی به خودتان و کودک تان می شود. در طول یک انقباض (که ممکن است 20 ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد) هر چند بار که لازم است نفس عمیق بکشید و دوباره فشار را وارد کنید. با این روش می توانید در طول هر انقباض چهار یا پنج بار فشار وارد کنید و کودک را در کانال زایمان جلو ببرید.

اگر زایمان طبیعی بدون درد را تجربه می کنید

در این شرایط ممکن است به خاطر احساس نکردن درد متوجه زمان شروع و پایان انقباض نشوید. برای زایمان بدون درد حتما یک ماما یا پرستار در کنار شما خواهد بود تا زمان شروع انقباض را به شما بگوید. به محض اطلاع او نفس عمیق بکشید و تا زمانی که او پایان انقباض را اعلام نکرده، هر چند بار که می شود نفس بگیرید و زور بزنید.

گاهی لازم است نفس بکشید و فشار وارد نکنید

ممکن است بعضی خانم ها پیش از باز شدن کامل دهانه رحم احساس کنند می خواهند زور بزنند. با این حال فشار وارد کردن در این مرحله ممکن است منجر به آسیب به دهانه رحم شود. به همین دلیل ماما از شما می خواهد طوری نفس بکشید که فشار وارد نکنید و البته این کار خیلی سخت تر از فشار وارد نکردن است!

بهترین روش برای این کار این است که چهار دست و پا زانو بزنید و باسن تان را بالا بدهید و صورت تان را روی زمین بگذارید (مثل سجده). وقتی یک انقباض شروع می شود، با چهار نفس کوتاه هوا را به داخل بکشید و بعد با چهار بازدم کوتاه آن را بیرون بدهید و در ذهن تان تکرار کنید «من نباید فشار بدهم!» این کار را تا پایان انقباض ادامه بدهید.

یاد گرفتن روش های کنترل درد و انرژی در طول زایمان

مطالب مشابه را ببینید!