مجله تاپ‌ناز‌

8 دلیل چکه کردن آب از اتو و نکاتی برای پیشگیری از نشت آب

8 دلیل چکه کردن آب از اتو و نکاتی برای پیشگیری از نشت آب

چکه کردن آب از اتو یکی اتفاقات ناگوار در زمان اتو زدن است که به دلایل متفاوت رخ می دهد، در واقع بهتر است بگوییم که چکه کردن آب از اتو دلیل به خرابی آن نیست اما مطمئنا مربوط به یک ضعف در عملکرد این دستگاه است که در اکثر مواقع می توان آن را برطرف نمود.

خیس شدن لباس باعث ایجاد لکه های ریز و درشت بر روی آن خواهد شد و ظاهر نامطلوب به لباس می دهد. در گام اول باید به سراغ سیستم تنظیم کننده بخار رفت و آن را چک کرد البته گاهی مشکل از این ناحیه نیست؛ در ادامه مقالات تاپناز با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر دلایل چکه کردن آب از اتو و روش های برطرف کردن آن بپردازیم.

علت چکه کردن آب از اتو

یکی از رایج ترین مشکلاتی که در حین اتو کشی رخ می دهد، چکه کردن آب روی لباس است. لکه هایی که گاهی با رسوب آب همراه هستند ظاهر نامطلوبی ایجاد می کنند که گاهی باعث می شود تا لباس به شستشوی مجدد نیاز داشته باشد. علت چکه کردن آب از اتو در حالت کلی به تنظیم نبودن سیستم بخار آن مربوط است، این اتفاق زمانی رخ می دهد که میزان آب اضافه شده بیشتر از ظرفیت مخزن اتو باشد.

استفاده مداوم و طولانی مدت از اتو بخار تاثیرات زیادی در عملکرد آن خواهد داشت، برخی افراد از برند های غیر معتبر و ناشناس استفاده می کنند که در نتیجه کارکرد طولانی مدت اتصالی می کنند و گاهی منجر به بروز نشتی آب از سوراخ های کف آن می شود. به طور کلی چکه کردن آب از اتو به دلایل متفاوت رخ می دهد که از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمیز نبودن کفی اتو
  • ایجاد جرم و رسوب در اتو
  • بسته نشدن درب مخزن آب
  • کیپ شدن رسوب های کف اتو
  • مخزن آب اتو بیش از حد پر باشد
  • دمای نامناسب و تنظیم نبودن آن
  • ترموستات اتو به درستی تنظیم نباشد
  • بدنه اتو با ضربه یا شکستگی مواجه شود

موارد عنوان شده عمده دلایل چکه کردن آب از اتو به شمار می آیند، از این رو رعایت برخی نکات تاثیر زیادی در برطرف کردن این مشکل دارد.

8 دلیل چکه کردن آب از اتو و نکاتی برای پیشگیری از نشت آب

تمیز نبودن کفی اتو

یکی از مهم ترین عوامل در چکه کردن آب از اتو، کثیف بودن کفی آن است. پس از استفاده طولانی مدت از اتو و ایجاد بخار در آن، به مرور زمان بخشی از املاح آهکی موجود در آب باعث ایجاد رسوب در کفی و کثیف شدن آن می شود. در واقع زمانی که کفی اتو کثیف است بخار آب به درستی از آن خارج نمی شود و زیر کفی به قطرات آب تبدیل می شود که در زمان تغییر دما در اتو قطرات آب راه خود را به بیرون باز می کنند.

برای برطرف کردن کثیفی کفی روش های زیادی وجود دارد که از چکه کردن آب از اتو نیز جلوگیری میکند. برای این کار ابتدا یک دستمال را به سرکه آغشته کنید و روی کفی نیمه داغ بکشید، این کار باعث برطرف کردن کدری و کثیفی خواهد شد. برای رفع کثیفی و رسوب داخلی نیز می توانید مخلوط آب و سرکه را داخل مخزن ریخته و تا زمانی که محلول موجود در مخزن به طور کامل تبخیر نشده اتو را خاموش نکنید.

مطلب مشابه: چطور کف اتو را که سیاه شده و لکه گرفته را تمیز کنیم؟

ایجاد جرم و رسوب در اتو

اتو یکی از لوازم خانگی ضروری است که تاثیر زیادی در داشتن استایل شیک و مرتب دارد. استفاده مداوم و همیشگی از این کالا سبب بروز آسیب هایی در عملکرد آن می شود، در واقع جرم و رسوب موجود در آن منجر به کیپ شدن رسوب های کف اتو خواهد شد.

مسدود شدن سوراخ و منافذ کفی اتو از پرتاب بخار آب به بیرون جلوگیری می کند که این عمل به نوعی تشدید کننده جرم و رسوب بیشتر است و در نهایت منجر به چکه کردن آب از اتو خواهد شد. برای پیشگیری از بروز این مشکل می توانید از آب داغ برای داخل اتو استفاده کنید، در صورتی که با این مشکل مواجه هستید نیز می توانید از محلول آب و سرکه برای از بین بردن رسوب آن استفاده کنید.

8 دلیل چکه کردن آب از اتو و نکاتی برای پیشگیری از نشت آب

بسته نشدن درب مخزن آب

درب مخزن نگهدارنده حجم آب موجود در آن است و از بیرون ریختن آب در زمان اتو کشی جلوگیری می کند، در صورتی که درب مخزن به درستی بسته نشود در زمان اتو کشی با هر تکان بخشی از آب بر روی لباس ریخته می شود. اگر درب مخزن خراب است یا مشکل دارد برای جلوگیری از چکه کردن آب از اتو باید آن را تعمیر نمایید و یا با استفاده از چسب های مخصوص آن را ببندید.

مخزن آب اتو بیش از حد پر باشد

در زمان طراحی و تولید انواع اتو بخار در قسمت مخزن آن از درجه بندی های خاصی استفاده می شود که میزان آب مورد نیاز به صورت حداقل و حداکثر را مشخص می نماید. با توجه به این درجه بندی به راحتی می توانید میزان لازم آب برای هر بار اتو کردن را مشاهده نمایید. برخی افراد بدون توجه به این درجه بندی کل مخزن اتو را پر آب می کند که این کار عواقب زیادی به همراه دارد و از مهم ترین آن ها می توان به چکه کردن آب از اتو اشاره کرد.

دقت داشته باشید که میزان مازاد آب موجود در اتو، حین اتو کشی به بیرون ریخته خواهد شد، لازم به ذکر است که پس از  اتمام کار اتو کشی خالی کردن مخزن آب الزامی است در غیر این صورت به مرور به رسوب تبدیل خواهد شد.

دمای نامناسب و تنظیم نبودن آن

یکی از روش هایی که به واسطه آن می توان از چکه کردن آب از اتو جلوگیری کرد، تنظیم دما و تعیین درجه مناسب برای اتو است. از آن جایی که اتو بخار با قابلیت تنظیم دما برای پارچه های متفاوت طراحی و تولید شده، به سادگی می توان میزان آب و درجه مورد نیاز را تعیین نمود تا از چکه کردن آب از اتو جلوگیری کرد.

دقت داشته باشید که برای پارچه های نازک مانند انواع حریر و ساتن دما و درجه اتو باید کم باشد اما این به این معنا نیست که دمای آن به اندازه ای باشد که آب داخل مخزن سرد بماند و در نهایت منجر به چکه کردن آب از اتو شود. اگر اطلاعات زیادی درباره حداقل درجه اتو ندارید میتوانید قابلیت بخار را غیر فعال کنید، با این کار می توانید از چکه کردن آب از اتو جلوگیری نمایید.

مطلب مشابه: روش و تکنیک ساده اتو کشیدن اصولی لباسها

ترموستات اتو به درستی تنظیم نباشد

از مهم ترین دلایل چکه کردن آب از اتو می توان به تنظیم نبودن ترموستات آن اشاره کرد؛ در واقع زمانی که این قسمت از اتو با مشکل مواجه شود دمای اتو به صورت غیر معمول افزایش و کاهش پیدا می کند. ترموستات یکی از مهم ترین قطعات در اتو است که وظیفه تنظیم دما و تغییر آن بر اساس شرایط اتو کشی را دارد.

چنانچه عملکرد ترموستات با مشکل مواجه شود و دما به درستی تنظیم نشود، اتو قابلیت تبدیل آب به بخار را ندارد و آب سرد موجود در اتو به بیرون نشت پیدا می کند. برای برطرف کردن این مشکل ترموستات آن به تعمیر نیاز دارد تا بتوان از چکه کردن آب از اتو جلوگیری کرد.

بدنه اتو با ضربه یا شکستگی مواجه شود

مخزن آب یکی از مهم ترین بخش های او است که وظیفه نگهداری از آب را بر عهده دارد، در صورتی که اتو آسیب ببیند و مخزن آب با شکستگی مواجه شود، این وسیله نیز عملکرد مناسب و درستی نخواهد داشت. از مهم ترین دلایل چکه کردن آب از اتو صدمه دیدن مخزن است و تا زمانی که آن را تعمیر نکرده اید نمی توانید از قابلیت بخار آن استفاده کنید.

8 دلیل چکه کردن آب از اتو و نکاتی برای پیشگیری از نشت آب

نکات مهم برای پیشگیری از چکه کردن آب از اتو

با توجه به موارد بالا به خوبی می توانید با اقدامات درست و اصولی مانع از چکه کردن آب از اتو شوید. دقت داشته باشید که رعایت برخی نکات علاوه بر پیشگیری از نشتی آب؛ باعث افزایش طول عمر این وسیله نیز خواهد شد.

نکته مهم: از آب جوشیده برای پر کردن مخزن اتو بخار استفاده کنید، این کار از ورود جرم و املاح آب جلوگیری و مانع از رسوب گیری منافذ کفی اتو خواهد شد.

نکته مهم: برای اتو کشی پارچه های ضخیم نیز از درجه کم شروع کنید و به مرور آن را افزایش دهید، تنظیم ناگهانی دمای بالا  علاوه بر بافت پارچه به سیم پیچی داخلی دستگاه نیز آسیب وارد می کند.

نکته مهم: پس از پایان اتو کشی حتما مخزن آب را تخلیه کنید، وجود آب در مخزن به مرور زمان موجب زنگ زدگی آن خواهد شد.

جمع بندی

چکه کردن آب از اتو دلایل متفاوتی دارد که به روش های ساده می توان از بروز آن جلوگیری کرد، برای این کار باید برخی اقدامات ساده را انجام دهید. توجه داشته باشید که در صورت بروز جرم در اتو حتما باید از محلول ضد رسوب یا ترکیب آب و سرکه استفاده کنید، این کار موجب ماندگاری و افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد. روش های زیادی برای بهبود عملکرد اتو و نحوه استفاده از آن وجود دارد که برای آشنایی با آن ها می توانید به مجله تاپناز مراجعه نمایید.

مطلب مشابه: رفع چروک لباس بدون استفاده از اتو + روش های کاربردی صاف کردن لباس

مطالب مشابه را ببینید!