مجله تاپ‌ناز‌

چگونه یک روان درمانگر خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک روان درمانگر خوب انتخاب کنیم؟

اگر در حال بررسی درمان هستید، چه برای بازگرداندن یک رابطه، بهبودی از ضربه روحی، سازگاری با مرحله جدید زندگی، بهبود سلامت روانی خود، یا فقط صحبت با کسی پیدا کردن یک روان درمانگر خوب اولین مانعی است که باید از آن عبور کنید.

محققان دریافته‌اند که پیوند بین شما و درمانگرتان احتمالاً تأثیر زیادی بر رشد شما خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که برای پیدا کردن یک روان درمانگر مناسب تحقیق کنید، سؤال بپرسید و به پاسخ‌های خود توجه کنید.

اگر در درمان تازه کار هستید، تعداد متخصصان سلامت روان می‌تواند بسیار زیاد و گیج کننده باشد، اما داشتن برخی اهداف و نکات ممکن است به شما کمک کند بهترین متخصص سلامت روان را که نیاز دارید پیدا کنید. نکاتی را ارائه می‌دهیم تا این فرآیند را برای شما آسان‌تر کنیم.

نکات مهم جهت انتخاب یک روان درمانگر خوب

بعد از اینکه فهمیدید چه نوع درمانی برای شما بهترین است، قدم بعدی این است که دقیقاً بفهمید درمانگر شما چگونه می‌تواند به شما کمک کند. در اینجا چند مرحله آزمایش شده و واقعی برای حفظ اهداف خود در هنگام جستجوی یک روان درمانگر خوب آورده شده است.

قبل از موعد به اهداف خود فکر کنید

چه نقطه شروع خود را بدانید یا نه، تصمیم گرفته‌اید به دنبال یک روان درمانگر خوب باشید.

از خود بپرسید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و در چه زمینه‌ای به کمک نیاز دارید. بر اساس گفته‌ی یک منبع مورد اعتماد، وقتی شما و درمانگرتان با هم در جهت اهداف یکسانی کار کنید، دیدگاه شما بهتر خواهد شد.

اشلی پنا، مدیر اجرایی Mission Connection گفت: داشتن ایده‌ای از حوزه‌هایی که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید می‌تواند به درمانگر شما کمک کند تا در زمینه‌هایی که فکر می‌کنید باید روی آن‌ها کار کنید بینش پیدا کند و این می‌تواند به شروع درمان کمک کند.

اگر فکر می‌کنید دارو ممکن است به علائم شما کمک کند، باید روانپزشک یا پزشکی را پیدا کنید که بتواند داروها را تجویز کند. همچنین در نظر بگیرید که کدام نوع درمانی می‌تواند به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

با امور مالی خود مشورت کنید

درمان ممکن است پرهزینه باشد، بنابراین مهم است که به امور مالی خود نگاه کنید و بودجه خود را درک کنید. معمولا روان درمانگر بیمه را پوشش نمی‌دهد و باید به صورت آزاد به درمان بپردازید. 

از کسی که به او اعتماد دارید بپرسید

چگونه یک روان درمانگر خوب انتخاب کنیم؟

ارجاع از یک دوست، همکار یا دکتر مورد اعتماد شما، راه دیگری برای یافتن یک روان درمانگر خوب است که ممکن است مناسب شما باشد. در حالی که ارجاع محل خوبی برای شروع است، مهم است که بدانید ممکن است نیازها و اهداف متفاوتی نسبت به فردی که به شما توصیه می‌کند، در درمان خود داشته باشید.

به یاد داشته باشید که یافتن یک روان درمانگر خوب به دلیل کمبود درمانگر فعلی می‌تواند یک فرآیند طاقت فرسا و طولانی باشد، بنابراین سعی کنید اگر ارجاع شخصی به نتیجه نرسید، دلسرد نشوید.

منابع محلی را کاوش کنید

اگر بخشی از یک جامعه خاص هستید، ممکن است برخی منابع در دسترس باشد.

برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • دانشجویانی که به مرکز مشاوره دانشگاه دسترسی دارند.
 • یک برنامه سلامتی در محل کار یا کمک به کارکنان در نظر گرفته شده است.
 • درمان گروهی یا انفرادی از طریق یک سازمان حمایت محلی
 • درمان مبتنی بر ایمان از طریق کلیسا، مسجد، یا سایر مراکز عبادت

علاوه بر این، بسته به محل زندگی‌تان، ممکن است گروه‌ها یا سازمان‌های پشتیبانی محلی وجود داشته باشند که می‌توانید در مکان‌های گردهمایی محله‌ای مانند یک مرکز اجتماعی شرکت کنید.

در مورد چیزهایی که برای شما مهم هستند سؤال بپرسید

شروع درمان با ذهنی باز و آسیب پذیر می‌تواند به شناسایی مناطقی که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید کمک کند. گاهی اوقات، مناطقی که ما فکر می‌کنیم باید روی آن‌ها کار کنیم، فقط نوک کوه یخ هستند و کار واقعی ممکن است با نگاه و درمانی عمیق‌تر انجام شود. با این حال، مهم است که از درمانگر خود سؤالاتی بپرسید تا ارزیابی کنید که آیا آن‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر.

هنگامی که با درمانگر خود، چه آنلاین، چه تلفنی یا حضوری ملاقات می‌کنید، یادداشت‌هایی در دست داشته باشید تا هر چیزی را که می‌خواهید بپرسید به خاطر بسپارید.

به روند درمان خود بسیار توجه کنید

چگونه یک روان درمانگر خوب انتخاب کنیم؟

مهم نیست که درمانگر شما چقدر اعتبار حرفه‌ای دارد، احساس اعتماد و راحتی شما باید اولویت اصلی شما باشد.

آیا درمان هر از گاهی ناراحت کننده خواهد بود؟ احتمالا. از این گذشته، احتمالاً در مورد موضوعات دشوار و شخصی بحث خواهید کرد. اما اگر به هر دلیل دیگری با درمانگر خود احساس ناراحتی می‌کنید، بد نیست به دنبال شخص دیگری بگردید.

برای تعویض درمانگر نیازی به دلیل ندارید. همین که راحت نباشید کافی است. 

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام صحبت با درمانگر خود به آن‌ها توجه کنید:

 1. آیا درمانگر حرف شما را قطع می‌کند یا با دقت به آنچه می‌گویید گوش می‌دهد؟
 2. آیا درمانگر با سریع گرفتن قرار ملاقات، به وقت شما احترام می‌گذارد؟
 3. آیا درمانگر نگرانی‌های شما را برطرف می‎‌کند یا بی اهمیت از کنار آن‌ها رد می‌شود؟
 4. آیا در طول جلسه احساس می‌کنید دیده می‌شوید، شنیده می‌شوید و مورد احترام هستید؟ یا خیر؟

چه زمانی باید به درمان فکر کنیم؟

درمان برای همه کسانی است که می‌خواهند کاری را انجام دهند تا از شرایط سخت خارج شوند. هنگامی که احساس می‌کنید در مورد حرکت بعدی خود یا کاری که باید انجام دهید مطمئن نیستید، یا حتی وقتی که در مورد احساسات خود سردرگم هستید، سعی کنید درمان را امتحان کنید. بسیاری از افراد زمانی که در هراس یا بحران هستند به درمان فکر می‌کنند، اما لازم نیست که در پایین‌ترین سطح خود باشید تا نتیجه زیادی از درمان بگیرید. اگر با افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به رابطه، مسائل خانوادگی، مسائل زوجین، نگرانی های خلقی و استرس، یا هر نوع تغییر زندگی سروکار دارید، صحبت با یک روان درمانگر خوب واقعا می‌تواند به شما کمک کند.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است زمان پیدا کردن یک روان درمانگر خوب فرا رسیده باشد:

 • گیجی
 • عدم اطمینان در خود
 • دوری از افراد، مکان‌ها یا موقعیت‌ها
 • تغییر در خوردن و خواب
 • آشفته
 • احساس ناخوشی
 • خلق و خوی بیش از حد
 • بیش از حد مشغول ماندن

صدور مجوز، گواهینامه ها و آموزش

انواع مختلفی از متخصصان بهداشت روان وجود دارد که همگی با سطوح تحصیلی، مجوزها و گواهینامه‌های متفاوتی هستند. داشتن مدارک حرفه‌ای به این معنی است که درمانگر سال‌ها آموزش خاص را برای کمک به افرادی که نگرانی‌های مربوط به سلامت روان دارند را گذرانده است. این نشان دهنده سطحی از درک و شایستگی است که نه تنها برای کمک به افراد بلکه برای جلوگیری از آسیب رساندن به آن‌ها لازم است. همچنین می‌توانید در هنگام تماس با دفتر آن‌ها در مورد اعتبار آن‌ها سؤال کنید.

نتیجه گیری

چه در حال کنار آمدن با غم، تروما، یا مسائل مربوط به رابطه باشید یا خواهان درمان یک بیماری روانی باشید، یافتن یک روان درمانگر خوب، می‌تواند تفاوت بزرگی در بهزیستی شما ایجاد کند.

ممکن است متوجه شوید که دوستان، همکاران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی منبع خوبی برای ارجاع هستند. در حال حاضر بهترین روانشناس تهران خانم دکتر مهسا کاشفی زاده است. ایشان با در نظر گرفتن همه این موارد بهترین روند درمان را برای شما انجام می‌دهند. 

مطالب مشابه را ببینید!