چگونگی مراقبت از پوست چرب

چگونگی مراقبت از پوست چرب

مراقبت از پوست چرب

پوست هم با تغییر فصل و تغییر هورمون ها و عوامل دیگر دستخوش تغییرات می شود . البته ژنتیک هم در بروز برخی بیماری های پوستی مانند اگزما و آکنه نقش قابل توجهی دارد (ممکن است والدین خود را به خاطر مشکلات پوستی سرزنش کنید). اما سبک زندگی ما و اینکه چگونه از پوست خود مراقبت نماییم از جمله عواملی است که در کیفیت پوست ما موثر است. استفاده بیش از حد از برخی محصولات آرایشی و بهداشتی میتواند سلامت پوست شما را تهدید کند. برای مثال مصرف بی رویه رتینوئید با درصد بالا، پوست طبیعی شما را به پوست حساس و آسیب پذیر تبدیل خواهد کرد.

محصولات بهداشتی زیادی برای مراقبت از پوست وجود دارد و یافتن بهترین محصول همیشه کار آسانی نیست. برای اینکه بهترین این محصولات را انتخاب کنید لازم است ابتدا نوع پوست خود را بشناسید. انواع رایج پوست شامل پوستهای حساس، خشک،طبیعی،چرب و ترکیبی میباشد. در این سری مطالب توصیه های دکتر الیزابت هال، متخصص پوست و دانشیار بالینی دانشکده پزشکی NYU را در مورد انواع پوست خواهید دید.

بهترین روش برای تعیین نوع پوست کدام است؟
به گفته دکتر هال: هیچ تستی برای این کار وجود ندارد. اگر برای مدت طولانی پوست شما خشک باشد این احتمال وجود دارد که در آینده نوع پوست شما تغییر کند مثلاً چرب شود. اگر پوست شما نسبت به بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش منفی نشان میدهد به این معنی است که پوست شما حساس میباشد. راهنمایی های ما به شما کمک میکند تا نوع پوست خود را تشخیص دهید. البته لازم به ذکر است که هر کدام از نقاط مختلف بدن شما می تواند نوع پوستی متفاوت با سایر نقاط داشته باشد.

توصیه مهم برای انواع پوست:

همه افراد جدای از اینکه چه نوع پوستی دارند باید از

کرم های ضد آفتاب

استفاده کنند. برای هر نوع پوست از چرب ترین آن تا خشک ترین نوع پوست می توان کرم ضد آفتاب مناسب با spf خوب انتخاب نمود تا از پیری و چروکیدگی پوست جلوگیری شود. با این کار پوست شما در سنین سالمندی از شما ممنون خواهد بود!

پوست چرب

این نوع پوست درخشنده بوده و چربی اضافی روی پوست به خوبی قابل مشاهده میباشد (بخصوص پیشانی و بینی). گاهی در این نوع پوست جوش های سرسیاه و بزرگ و منافذ پوست دیده میشود. اگر نسبت به همسالان خود صورت پرجوش تری دارید بدانید که پوست شما چرب است.

شست و شو

برای تمیز کردن پوست چرب بهتر است از پاک کننده های قویتر به همراه یک اسکراب استفاده کنید(مانند اسید سالیسیلیک). این ماده نسبت به اسید آلفا هیدروکسی مولکول های بزرگتری دارد که باعث میشود در عمق منافذ پوست نفوذ کند.

مرطوب کننده

وقتی پوستی چرب است به معنی این نیست که نیاز به مرطوب کننده ندارد. می توانید از مرطوب کننده اویل فری استفاده نمایید. بهترین انتخاب استفاده از لوسیون مرطوب کننده با SPF 15 در تمام طول روز میباشد. این مرطوب کننده در واقع بدون چربی و سبک است. همچنین از محصولات بدون درخشندگی بر پایه آب مانند برخی کرم های ضد آفتاب نیز می توانید استفاده کنید. (البته اگر می خواهید صورت شما درخشندگی داشته باشد می توانید از افشانه های الکلی برای صورت و بدن استفاده کنید.)

توصیه تکمیلی

پوست چرب بیشتر عمر میکند و با افزایش سن دچار چین و چروک کمتری میشود. این نوع پوست در مقابل مواد ضد پیری (جوان کننده پوست) مانند رتینوئیدها مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد. اگر از دستمال یا پارچه برای از بین بردن چربی اضافی پوست خود استفاده کنید دقت کنید که اینها SPF را هم از بین خواهند برد. بنابراین در طول روز به تعداد دفعات استفاده از آنها توجه داشته باشید.

نوشته های مشابه