مجله تاپ‌ناز‌

روش نگهداری کاج لاوسون و آموزش پرورش و تکثیر این درختچه زیبا

در این مطلب روش های تکثیر و پرورش کاج لاوسون را به شما آموزش می دهیم. در ادامه اطلاعاتی کامل در مورد این درختچه زیبا و خصوصیات آن را توضیح داده ایم و می توانید این گیاه را بکارید و تکثیر کنید.

کاج لاوسون، مخروطی فشرده است که شاخ و برگ آن طلایی است. قامت راست، بافت نرم، شکل مخروطی و برگ زرد روشن در طول سال دارد. مکان مناسب که بتوان این گیاه را کاشت، فضای باز، نقطه آفتابی است. رشد این گیاه خیلی آهسته است. این گیاه در بیشتر خاکها مقاوم است و با خشکسالی هم سازگار است. گیاه را می توانید در گلدان بکارید و با خاک اسیدی هم سازگار است. گیاه زینتی است و با رنگ زرد طلایی که دارد می تواند باغ شما را بسیار زیبا کند البته بعضی از قسمت های آن سبز است. روش های تکثیر این گیاه شامل پیوند زدن، قلمه زدن و تکثیر با بذر است.

آشنایی با گیاه کاج لاوسون

کاج لاوسون، گیاهی زیبا برای فضای سبز، مانند ویلا، خیابان، پارک و مراکز تفریحی است. کاج لاوسون را حتما در مکان های عمومی دیده اید. یکی از دلایل کاربرد زیاد این گیاه این است که در تمام طول سال سبز است. می توانید با یادگیری نحوه کاشت و تکثیر آن در فضاهای مختلف، از تماشای این گیاه لذت ببرید. می توانید در این مطلب با روش تکثیر و کاشت کاج لاوسون آشنا شوید. این گیاه از گیاهان بومی آمریکای شمالی است.

این نوع کاج رشد کندی دارد. برگ های این کاج در بعضی از فصول سال به رنگ طلایی در می آید، برای همین به آن کاج طلایی هم گفته می شود. این نوع کاج دارای تنوع زیادی در هرس کردن می باشد. می توانید از این کاج به عنوان پرچین و یا دیوار هم استفاده کنید.

کاج لاوسون

آبیاری کاج لاوسون باید به گونه ای باشد که خاک آن همیشه رطوبت داشته باشد. این آبیاری مخصوصا در فصل گرم سال، بعنی بهار و تابستان واجب است تا خاک حداقل رطوبت را داشته باشد. این گیاه در مقابل دمای بالا هم مقاومت زیادی دارد. این گیاه از منفی پانزده درجه تا دماهای بالای تابستان را تحمل می کند. ولی دمای مناسب برای آن 24 درجه سانتی گراد است.

بهتر است که کاج لاوسون در محلی دور از وزش بادهای شدید کاشته شود. نور مورد نیاز کاج باید شدید باشد و هشت ساعت در روز نور مستقیم آفتاب به آن بخورد. اگر نور دریافتی کم باشد، رشد کاج کم می شود. خاک مناسب برای کاج مناسب برای کاج لاوسون باید دارای زهکسی خوب باشد. برای کوددهی کاج لاوسون، کود فسفره مناسی می باشد. کود نیتروژنه هم باید برای رشد برگ ها استفاده شود. این 2 نوع کود در زمان های مختلف باید استفاده شوند. پروانه و شته شاخه خود جزو آفات این گیاه هستند.

روشهای تکثیر کاج لاوسون

  • قلمه زدن
  • پیوند زدن
  • تکثیر لاوسون با بذر

قلمه زدن

قلمه مناسب برای لاوسون، 10 تا 15 سانتی متر است. بهترین ماه برای شروع قلمه زندی نیمه اول ماه مهر است. خاک مناسب برای شروع قلمه زنی شامل یک سوم خاک جنگلی، یک سوم خاک برگ و یک سوم ماسه دانه ریز است. باید خاک قلمه زنی را درون گلدان های نایلکسی به قطر 7 الی 10 سانتی متر و ارتفاع 20 سانتی متر قرار دهید که داخل گلدان دو قلمه قرار داده شود.

قلمه ها باید به عمق 3 الی 4 سانتی متر درون خاک قرار داده شود. روزی 1 بار باید آبیاری شوند. قلمه ها در ابتدای بهار ریشه می زنند. بعد از ریشه دار شدن قلمه ها می توان هر کدام از آنها را در یک گلدان کاشت. هر موقع که خاک خشک شد می توانید آبیاری کنید. باید ماهیانه با قارچکش بنومیل سمپاشی شود. محیط مناسب برای نگهداری قلمه ها در زمستان گلخانه می باشد.

کاج لاوسون

پیوند زدن کاج لاوسون

دیگر روش برای تکثیر این گیاه پیوند زدن است. این روش در مورد کاج لاوسو ن خوب جواب می دهد.

تکثیر لاوسون با بذر

این روش تکثیر کاج لاوسون زمان بر است و در این روش دما مهم است. بذرها فقط در دمای بالا و مناسب جوانه می زنند و در سرما جوانه نمی زنند. دمای مناسب در این روش 20 تا 30 درجه سانتی گراد است. بذرها معمولا در فصل بهار کشت می شوند. هر موقع زمان میان خفتگی رفع شود، بذرها سبز می شوند. در این روش باید بذرها را به صورت منظم آبیاری کنید و مرطوب نگه دارید.

دیگر خصوصیات کاج لاوسون

از نظر مقدار رشد، کاج لاوسون پس از 15 سال به ارتفاع تقریبی 5 متر رشد می رسد و گستردگی آن دو و نیم متر می شود. از لحاظ هرس کردن، می توان از این گیاه به اشکال مختلف هرس کرد. این گیاه را می توان به شکل های مختلفی ماند پرنده، حیوان، توپ و دیگر اشکال هرس کرد. با توجه به اینکه این گیاه برگ های متراکمی دارد، می توان با حوصله از آن شکل های خوبی ایجاد نمود که بسیار زیبا هستند.

مطالب مشابه را ببینید!