مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای کاشت انواع سبزه عید | بهترین زمان کاشت و روش نگهداری سبزه ها

راهنمای کاشت انواع سبزه عید | بهترین زمان کاشت و روش نگهداری سبزه ها

سبزه یکی از سین های هفت سین است که نماد تولد دوباره زندگی در بهار می باشد و سبز کردن آن برای مردم ایران که عید نوروز را جشن می گیرند بسیار اهمیت دارد. برخی از افراد سبزه هفت سین را به صورت آماده خریداری می کنند اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند که خودشان سبزه عید را درست کنند و از رشد تدریجی آن لذت ببرند.

اگر شما هم می خواهید خودتان سبزه عیدتان را بکارید این مطلب را از دست ندهید. سبزه عید را با انواع بذرها و تخم مرکبات می توانید سبز کنید. در این مقاله آموزش کاشت انواع سبزه برای سفره هفت سین را همراه با نکات مهم آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

روش کاشت انواع سبزه عید

هر بذر یا هسته ای که بتوان آن را در خانه و در مدت کم سبز کرد برای سبزه عید مناسب است. زمان سبز شدن انواع سبزه ها، روش کاشت و حتی ظرف آن ها با هم متفاوت است، بنابراین قبل از درست کردن سبزه باید به جزئیات و نکات مهم آن توجه کنید. در این بخش طرز تهیه انواع سبزه را همراه با جزئیات بررسی می کنیم.

سبزه با بذر گندم

سبزه با بذر گندم

یکی از زیباترین سبزه ها، سبزه با دانه و بذر گندم است. برای تهیه این سبزه باید حداقل دو هفته قبل از عید اقدام کنید تا در روز عید به خوبی رشد کرده باشد. برای درست کردن سبزه گندم، مقداری گندم بردارید و بگذارید تا برای 2 تا 3 روز خیس بخورد. در طی این 2 تا 3 روز شاهد جوانه زدن آن خواهید بود.

بعد از گذشت این مدت، دانه ها را در یک ظرف مناسب به طور کامل پخش کنید و با استفاده از یک پارچه یا دستمال مرطوب روی آن را بپوشانید. توجه داشته باشید که این پارچه را باید همیشه مرطوب نگه دارید. پس از چند روز به تدریج خواهید دید که گندم شما جوانه زده است. اجازه دهید تا جوانه ها کمی بیشتر رشد کنند.

بعد از آن پارچه مرطوب را از روی آن بردارید و اجازه دهید سبزه رشد خود را ادامه دهد. بعد از این که پارچه را برداشتید حتما سبزه را در معرض نور خورشید قرار دهید تا جوانه سفید کم کم سبز رنگ شود.

سبزه با هسته خرما

سبزه با هسته خرما

تعدادی هسته را از خرماهای کاملا رسیده جدا کنید. هسته ها را به مدت یک هفته در آب سرد قرار دهید و در این مدت هر روز حداقل یک بار آب را تعویض کنید. پس از این مدت دانه ها را از آب خارج کنید و کاملاً بشویید و در بین چند دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید.

سپس آن ها را داخل پلاستیک شفاف ببندید و در یک جای گرم و روشن اما دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. در این مدت نباید بگذارید که دستمال خشک شود و اگر دستمال کاغذی از بین رفت باید آن را عوض کنید. بعد از چند هفته کم کم متوجه می شوید که ریشه سفید رنگی از خرما خارج می شود.

بعد از جوانه زدن هسته ها، آن ها را داخل گلدان حاوی خاک تمیز بگذارید و بر روی آن پلاستیک بکشید تا رطوبتش حفظ شود. سپس آن را در یک جای گرم و روشن بگذارید. در این مدت نباید خاک گدان خشک شود. بعد از سبز شدن فاصله آبیاری را کم کم افزایش دهید. باید گیاه را در جایی با نور ملایم و یا فیلتر شده مانند آفتاب پشت پرده توری قرار دهید.

سبزه لوبیا

سبزه لوبیا

بهترین زمان برای کاشت این سبزه، دو هفته قبل از عید است. لوبیاها را 24 ساعت در آب بخیسانید و بعد آن ها را در دستمال پارچه ای مرطوب بگذارید. اجازه ندهید پارچه خشک شود و به طور مداوم با اسپری آب آن را مرطوب کنید. 3 تا 4 روز این کار را انجام دهید تا کم کم شروع به جوانه زدن کند.

اجازه دهید جوانه ها کمی بلند شوند و به حدود 2 سانتی متر برسند. سپس آن ها را به ظرف اصلی منتقل کنید و دوباره پارچه مرطوب را بر روی دانه ها قرار دهید و مدام روی آن ها آب اسپری کنید. بعد از دو روز دستمال را از روی دانه ها بردارید و آب را به صورت مستقیم بر روی دانه ها بپاشید. نباید این سبزه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید چون خراب می شود.

مطلب مشابه: نحوه کاشت سریع سبزه نوروز برای روزهای نزدیک به عید نوروز

سبزه با بذر شاهی

سبزه با بذر شاهی

برای کاشت سبزه با بذر شاهی ابتدا باید بذر شاهی را به مدت یک شبانه روز خیس کنید تا حالت ژله ای پیدا کند. یک کوزه یا ظرف سفالی را پر از آب کنید و اجازه دهید 24 ساعت در کوزه بماند تا دیواره های کوزه به صورت کامل خیس شوند.

سپس یک جوراب نازک روی کوزه بکشید و بذر شاهی که حالت ژله ای پیدا کرده را به صورت یکدست همه جای جوراب پخش کنید. توجه داشته باشید که کوزه همیشه باید پر از آب باشد. هر روز مقداری از آب کوزه کم می شود، بنابراین باید به صورت مرتب در آن آب بریزید.

بذرها از طریق آبی که به دیواره کوزه راه پیدا کرده است، جوانه می زنند و ریشه ها به قسمت بیرونی کوزه می چسبند. کوزه را در جایی بگذارید که به اندازه کافی نور آفتاب را دریافت کند. هر از گاهی کوزه را بچرخانید تا تمام قسمت های آن یکدست رشد کنند و در معرض نور قرار گیرند.

سبزه درختی

سبزه درختی

برای درست کردن سبزه به شکل درخت، باید از دانه ها یا بذرهایی که لعاب می دهند مانند خاکشیر، ارزن، سیاه دانه و … استفاده کنید. برای این کار دانه ها را خیس کنید و بگذارید تا جوانه بزنند. سپس یک ماکت توپ یا شکل درخت درست کنید.

یک اسفنج گرد یا یک توپ را با پنبه بپوشانید و پنبه ها را با استفاده از آبپاش خیس کنید. روی پنبه را یک پارچه تنظیف بکشید تا پنبه ها ثابت بمانند. بهتر است توپ را به یک چوب وصل کنید تا تکان نخورد.

بعد از 5 تا 6 ساعت که بذرها خیس و لعاب دار شدند، آن ها را به صورت یکدست روی تمام سطح پارچه بریزید. روی بذرهای خیس یک پلاستیک نازک بکشید. روزی چند بار روی بذرها آب بپاشید تا مرطوب بمانند. وقتی بذرها جوانه زدند، پلاستیک را بردارید و دوباره روزی 2 بار روی آن ها آب بپاشید.

سبزه عید با هسته مرکبات

سبزه عید با هسته مرکبات

بهترین زمان برای کاشت سبزه عید با هسته مرکبات، 30 بهمن یا روزهای اول اسفند است چون حدود دو هفته طول می کشد تا سبزه هسته مرکبات جوانه بزند. برای تهیه این سبزه می توانید از هسته پرتقال، نارنج و لیمو شیرین استفاده کنید.

ابتدا هسته ها را به مدت یک روز در آب خیس کنید. خیس کردن هسته برای این است که پوست هسته به راحتی جدا شود. بعد از یک روز خیس خوردن، پوست هسته به راحتی و بدون اینکه آسیبی هسته وارد شود، جدا می شود.

یک گلدان را که زیر آن سوراخ دارد با خاک سبک پر کنید. سپس هسته ها را با دقت و به آرامی روی خاک بریزید. فاصله هسته ها از هم نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. در ادامه باید روی هسته ها یک لایه نازک خاک سبک بریزید.

گلدان را با پلاستیک بپوشانید. معمولا بین دو هفته تا یک ماه طول می کشد تا هسته ها جوانه بزنند و از دل خاک بیرون بیایند. پس از این که هسته ها جوانه زدند، پلاستیک را از دور گلدان بردارید.

مطلب مشابه: سبزه در آب + آموزش کاشت سبزه در آب برای عید نوروز

سبزه با پیاز

سبزه با پیاز

در این سبزه، جوانه ها از مرکز پیاز رشد می کنند. لایه های پیاز را به صورت عمودی برش دهید تا از بریدن جوانه ها جلوگیری کنید. این کار را در طرف دیگر هم انجام دهید و بعد لایه های پیاز را با دقت بردارید.

ممکن است چند جوانه در وسط پیاز در حال رشد کردن ببینید. با کمک دست هایتان جوانه ها را به آرامی از هم جدا کنید تا با فضای کافی رشد کنند. با رعایت نکات مهم و رسیدگی، هر جوانه می تواند به یک پیاز تبدیل شود.

جوانه ها را در آب قرار دهید تا ریشه رشد کند. می توانید جوانه ها را در فنجان ها یا کاسه های جداگانه در آب نگه دارید. بعد از چند روز، ریشه های سفید در پایین هر جوانه به وجود می آیند. اگر ریشه های سفید وجود دارند می توانید جوانه ها را به صورت مستقیم در خاک بکارید.

اگر ریشه های خشک و قهوه ای را روی جوانه مشاهده کردید، به این معنی است که آن ها از قبل پژمرده شده اند. شما باید صبور باشید تا ریشه های سفید جدید تشکیل شوند. این روش را برای سبزه هفت سین، با استفاده از پیازچه هم می توانید انجام دهید.

سبزه خاکشیر

سبزه خاکشیر

سبزه خاکشیر یکی از آسان ترین سبزه ها برای عید است. بذر خاکشیر را می توان به روش های مختلفی سبز کرد. یکی از این روش ها سبز کردن خاکشیر بر روی کوزه سفالی است. برای کاشت سبزه خاکشیر ابتدا باید بذر آن را به مدت یک شبانه روز خیس کنید.

یک کوزه سفالی را آماده کنید و روی آن را با پارچه توری یا جوراب زنانه نازک بپوشانید. جوراب را مرطوب کنید و با دست خیس بذرهای خیس شده را روی جوراب بمالید. باید تمامی سطوح کوزه را به صورت یکسان با خاکشیر بپوشانید تا سبزه یکدست رشد کند. سپس کوزه را پر از آب کنید و تا زمان جوانه زدن خاکشیرها، مرتب روی آن ها را با آب اسپری کنید.

مطلب مشابه: آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال + آموزش تصویری با توضیحات

سبزه سیاه دانه

سبزه سیاه دانه

برای کاشت سبزه سیاهدانه باید بذرهای ریز سیاهدانه را در مقداری خاک غنی از ماسه و سنگریزه و سرشار از نیتروژن و فسفر بکارید تا گیاه شما به خوبی رشد کند. برای این کار باید مقداری از خاک مناسب را داخل ظرف مورد نظر بریزید. سپس بذرهای سیاهدانه را در عمق 25 سانتی‌متری خاک فرو کنید.

سپس مقداری خاک روی بذرها بریزید و با استفاده از اسپری بذرها را آبیاری کنید. معمولاً بذر سیاهدانه بعد از 5 تا 15 روز سبز می‌شود. در این مدت باید حتماً سبزه شما مقدار نور و آب مناسبی دریافت کند.

اگر شرایط خانه شما به گونه‌ای است که آفتاب یا نور کافی ندارید، بهتر است برای سبزه از سیاهدانه استفاده نکنید، چون این گیاه برای رشد کردن به نور زیادی احتیاج دارد و اگر نور خوبی دریافت کند، به خوبی و با سرعت زیادی رشد می‌کند و بزرگ می‌شود.

توجه داشته باشید زمانی که بذر سیاهدانه به بیشتر از 8 سانتی‌متر رسید، می‌توانید گیاه را از داخل گلدان خارج کنید و سپس به باغچه منتقل کنید. بعد از کاشت سبزه سیاهدانه و جوانه زدن آن بهتر است در هفته دو بار به گیاه آب دهید تا به خوبی رشد کند.

آبیاری بیش از حد موجب خراب شدن گیاه و ایجاد آفت و پوسیدگی می‌شود، بنابراین از آبدهی زیاد سبزه سیاهدانه خودداری کنید. هر زمان که حس کردید خاک گیاه خشک شده، مقداری آب به آن بدهید و یا با استفاده از اسپری خاک را خیس کنید.

سبزه با بذر ذرت

سبزه با بذر ذرت

بهترین زمان برای کاشت سبزه هفت سین با بذر ذرت، 3 هفته قبل از عید نوروز است. البته اگر برای اولین بار می خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است از یک ماه قبل از عید اقدام کنید چون کاشت این سبزه کمی متفاوت است.

برای درست کردن سبزه ذرت، باید بذرهای ذرت را به مدت 4 روز خیس کنید و هر روز بدون عوض کردن ظرف ذرت ها، آب آن ها را عوض کنید. بعد از 4 روز ذرت ها را در یک پارچه تنظیف بریزید و روزی چند بار با اسپری روی آن ها آب بریزید.

روی پارچه تنظیف را با یک پارچه نخی دیگر بپوشانید تا جوانه های ذرت مرطوب بمانند و سبز شوند. بعد از جوانه زدن ذرت ها باید آن ها را در ظرف مورد نظر برای رشد کردن منتقل کنید.

مطلب مشابه: آموزش ایجاد سبزه روی کوزه + عکس های سبزه روی کوزه سفره هفت سین

سبزه ارزن

سبزه ارزن

ارزن هم یکی از گیاهان محبوب برای سبز کردن سبزه عید است. بهترین زمان برای کاشت این سبزه، 14 روز قبل از عید یعنی نیمه دوم اسفند ماه می باشد. سبزه ارزن از نظر ظاهری شباهت زیادی به سبزه گندم دارد و سرعت رشد بیشتری دارد.

برای خرید ارزن باید توجه داشته باشید که ارزن ها بوی کهنگی ندهند و ظاهر شفاف و درخشانی داشته باشند. برای تهیه این سبزه ابتدا بذر ارزن را در آب بخیسانید. پس از گذشت 3 روز دانه های ارزن جوانه می زنند و می توانید آن ها را در ظرف مورد نظر برای سبزه کردن بریزید.

سپس یک پارچه نخی خیس را روی آن ظرف قرار دهید. هر روز پارچه را با اسپری خیس کنید تا سبزه به خوبی رشد کند. بعد از 3 روز می توانید پارچه را بردارید و سبزه را به طور مستقیم با اسپری آب دهید.

سبزه با بذر عدس

سبزه با بذر عدس

سبزه عدس یکی از زیباترین سبزه ها برای هفت سین است. برای کاشت این سبزه باید 14 الی 21 روز قبل از عید اقدام کنید. ابتدا مقداری عدس را در یک ظرف بریزید و روی آن ها آب بریزید. اجازه دهید عدس ها چند روز در دمای اتاق بمانند.

هر روز عدس ها را بررسی کنید و نگذارید آب عدس ها تمام شود. اگر آب آن ها تمام شد به میزان لازم با استفاده از اسپری روی آن ها آب بریزید. توجه داشته باشید که نباید عدس ها در آب شناور باشند. پس از گذشت چند روز یک دستمال پارچه ای بردارید و با اسپری آب، آن را مرطوب کنید.

دستمال مرطوب شده را روی عدس ها بگذارید. سپس ظرف حاوی عدس را نزدیک پنجره قرار دهید. تا روزی که عدس ها جوانه بزنند باید روی آن ها را با اسپری آب مرطوب کنید و دوباره آب را خالی کنید تا عدس ها تازه بمانند. وقتی عدس ها کاملا جوانه زدند آن ها را در ظرف اصلی بریزید.

بعد از اینکه بذرها کمی سبز شدند، دستمال پارچه ای را از روی عدس ها بردارید. دوباره عدس ها را آبکشی کنید و با اسپری آن ها را مرطوب کنید. ظرف سبزه را در مکانی قرار دهید که نور آفتاب به طور یکدست به سبزه ها برسد.

سبزه تخم کدو

سبزه تخم کدو

ابتدا باید تخمه ها را برای حدود 48 ساعت در آب بخیسانید. تخم کدو بافت سختی دارد به همین دلیل برای سبز کردن آن باید برای 2 روز در آب قرار بگیرد تا نرم شود. در طول این دو روز، روزی یک بار آب تخم کدوها را عوض کنید. بعد از 48 ساعت تخمه های خیس خورده را داخل یک کیسه نخی بگذارید و کمی صبر کنید تا آب اضافی تخمه ها خارج شود.

سپس تخمه ها را برای 2 تا 3 روز در کیسه بگذارید و در طول روز 2 بار با اسپری تخمه ها را آبیاری کنید. پس از آبیاری کمی تخمه ها را داخل کیسه پارچه ای زیر و رو کنید تا نور و رطوبت به طور یکسان به همه تخمه ها برسد. بعد از اینکه تخم کدو شروع به جوانه زدن کرد، باید یک سینی که ضخامت زیادی ندارد را برای سبزه آماده کنید.

سپس جوانه ها را به آرامی داخل سینی پخش کنید و بعد یک سلفون یا پلاستیک روی سبزه بگذارید. بهتر است سبزه را در روز اول و دوم در یک مکان گرم و پر نور قرار دهید و روزی 3 بار با اسپری آبپاشی کنید. بعد از این مدت پلاستیک را بردارید و بدون اینکه سبزه را جا به جا کنید، روزی 2 بار به آن آب دهید.

روز بعد باید سبزه را برای چند ساعت بیرون از خانه و زیر نور ملایم آفتاب بگذارید و شب ها دوباره سبزه را به داخل خانه بیاورید. این کار را برای چند روز ادامه دهید تا سبزه ها به خوبی رشد کنند.

سبزه در پوست تخم مرغ

سبزه در پوست تخم مرغ

یکی از ایده های جالب و زیبا برای درست کردن سبزه هفت سین، سبز کردن سبزه در پوست تخم مرغ است. برای کاشت سبزه عید فانتزی با پوست تخم مرغ ابتدا باید تخم مرغ را با استفاده از ضربه نوک سوزن از سمت بالا سوراخ کنید.

سپس سوزن را به دور تا دور قسمتی که می خواهید سوراخ کنید، فرو کنید و سوراخ روی تخم مرغ را بزرگ تر کنید. بهتر است حدود یک سوم پوست تخم مرغ را جدا کنید تا فضای کافی برای رشد سبزه فراهم شود.

سبزه کنجد

سبزه کنجد

دانه کنجد خام یکی از بذرهایی است که رشد سریعی دارد و یک هفته قبل از عید هم می توانید آن را تهیه کنید. برای درست کردن سبزه هفت سین با کنجد باید کنجدها را به مدت 7 الی 8 ساعت در آب خیس کنید. بعد از خیساندن کنجد، روی ظرف مورد نظر یک پارچه نخی بکشید.

سپس دانه های کنجد خیس خورده را روی پارچه بریزید. بعد از چند روز کم کم جوانه می زنند. اگر می خواهید سبزه کنجد را متفاوت درست کنید، می توانید آن را دور یک بطری یا کوزه به هر اندازه ای که دوست دارید سبز کنید.

به همین ترتیب دور بطری یا کوزه گلی تمیز را با یک پارچه تمیز بپوشانید. روی پارچه دانه های کنجد خیس خورده و لعاب دار را بریزید. چون کنجدها خیس هستند و لعاب دارند روی پارچه می چسبند.

مطالب مشابه را ببینید!