مجله تاپ‌ناز‌

کاشت سبزیجات در زمستان + اصولی که برای کاشت باید رعایت کنید

کاشت سبزیجات و گیاهان در زمستان اصولی خاص دارد که باید رعایت کنید. بعضیا ز گیاهان برای رشد سرمای زیاد را می پسندند و در این شرایط بسیار ایده آل رشد می کنند و در این مطلب می خواهیم با روش ها و دستورالعمل های کاشت سبزیجات در زمستان آشنا شویم.

سرمای زیاد در فصل زمستان ممکن است که کاشت سبزیجات را با مشکل روبرو کند ولی با دانستن نکات خاص می توان بهترین محصول را در این فصل داشت. بیشتر گیاهان در زمستان رشد نمی کنند و باید گیاهی را انتخاب کنید که قابلیت تحمل سرما را داشته باشد.

روش های کاشت سبزیجات در زمستان

باید بدانید که برای کاشت محصول و سبزی در فصل های سرد سال بهتر است که در ابتدای فصل برنامه ریزی داشته باشید، سبزیجاتی مانند کاهو، اسفناج، چغندر، هویج و نخود فرنگی انتخاب خوبی برای این فصل هستند. به صورت کلی ممکن است با پایان فصل تابستان فکر کنید که دیگر باغچه شما از بین می رود و نمی توانید گیاهی در آن کشت کنید ولی اگر در منطقه ای زندگی می کند که زمستان های معتدل دارد باغچه سبزیجات فصل سرد می تواند نیمه دوم سال را هم سبز کند و محصولات خوش عطر و طعمی را برای شما تهیه کنید.

باید بدانید که باغچه سبزیجات برای فصل سرد مناسب گیاهانی است که دمای هوای خنک و خاک خنک فصل بهار و پاییز را می پسندند و حتی در طول یخبندان هم برای زنده ماندن تلاش می کنند. به صورت کلی سبزیجات فصل سرد آنهایی هستند که زمان اتمام بادهای گرم تابستانی رویش می کنند و در شروع سال جدید مورد کشت قرار می گیرند.

دستورالعمل برای کاشت گیاهان در فصل زمستان

به صورت کلی بعضی از سبزیجات در محیط گرم و معدل هیچ نوع رشدی از خود نشان نمی دهند ولی اگر آن را در محیط سرد و در فصل زمستان بکارید محصولی ایده آل برداشت می کنید. به همین دلیل در ادامه سعی داریم بعضی از سبزیجات مناسب برای فصل زمستان را معرفی کنیم و دستورالعمل آن را توضیح دهیم:

کاشت تره فرنگی

باید بدانید که تره فرنگی هم بیشتر برای ساقه و برگ هایش کاشته می شود و به همین دلیل پرورش آن در طول فصل زمستان می تواند یک روند حساس به حساب آید. در طول رشد باید مراقب باشید که به اندازه کافی گیاه را آبیاری کن دو به اندازه کافی بستر را در مقابل نور قرار بدهید زیرا در غیر این صورت بذر تره فرنگی ها خوب رشد نمی کند.

کاشت اسفناج

گیاه اسفناج را می توان از دسته گیاهان سرما دوست دانست که در میان تمام انواع سبزیجات دارای ارزش بسیار بالایی است. به صورت کلی این گیاه میدار زیادی آهن و ویتامین های مختلف مانند ویتامین A و C دارد و طعم دادن به غذا هم می تواند یکی از خصوصیات بارز آن به حساب آید.

کاشت خردل

به صورت کلی خردل هم از گیاهان مناسب برای فصل سرد سال است که دارای خواص زیادی است. این گیاه در طول رویش خود نیاز به مراقبت زیادی دارد ولی در پایان می تواند محصولات خوبی را برای شما تولید کند.

کاشت سبزیجات در زمستان

کاشت ریحان

سبزی ریحان از دسته ایده آل ترین گزینه ها برای کاشت در فصل زمستان به حساب می آید که اصول کاشت راحتی دارد. برای کاشت این گیاه باید بذرهای سالم و استاندارد ریحان را یک روز پیش از کاشت در آب ولرم بریزید تا خوب متورم شوند و سپس گلدان مناسبی را برگزینید و آن را ارتفاع 15 سانتی متری پر از ترکیب خاک باغچه و خاک برگ کنید. بعد از گذشت این مدت زمان بذرها را از آب خارج کنید و روی یک پارچه بهن کنید تا نم آنها گرفته شود و سپس بذر را در فاصله 15 سانتی متری بکارید و روی آنها کمی خاک بریزید. پس از آن سطح بستر را با روزنامه بپوشانید و هر روز 2 الی 4 بار آبیاری کنید. برای اینکه گیاه رشدی بهتر داشته باشد باید آن را کنار پنجره های جنوبی انتقال دهید.

کاشت برگ بو

اگر می خواهید که در فصل زمستان هم برگ بو داشته باشید یک گلدان را پر از ترکیبات کوکوپیت، خاک برگ و ماسه کنید و سپس بذر برگ بو را در آن بکارید. سپس بستر گیاه را به پنجره های شرقی یا غربی که هوا در گردش است منتقل کنید و توصیه می شود که فقط زمانی اقدام به آبیاری کنید که سطح بستر خشک شده باشد.

کاشت پیازچه

پیازچه جزو سبزیجاتی است که می توانید آن را در فصل زمستان پرورش دهید. برای کاشت این گیاه فقط نیاز است که ریشه های آن را کمی ساقه دارند در یک لیوان کوچک اب بگذارید و با انجام این کار پس از گذشت چند روز می بینید که پیازچه های تازه ای دارید و می توانید با پایان فصل زمستان این پیازچه ها را برداشت کنید.

کاشت پونه

پونه هم یکی از گیاهان خوش عطری است که مناسب زمستان است و برای کاشت آن باید در ابتدا یک الی دو ساقه از آن را در آب قرار دهید تا ریشه دهند و سپس آنها را در بستر بکارید تا هم گلدان زیبای داشته باشید و هم از تغذیه سبزی لذت ببرید.

کاشت سیر

رشد سیر در فصل زمستان بسیار آسان است. سیر مانند پیاز دوره رشد طولانی دارد و تا اوایل تابستان هم قابل برداشت است و می توانید در طول دوران رشد گیاه از برگ های آن به عنوان سبزی تازه در غذاهایتان استفاده کنید.

کاشت کاهو

باید توجه داشته باشید که می توانید براحتی در طول زمستان در باغ خود یک مزرعه کاهو داشته باشید و از آنجایی که روند پرورش خیلی راحتی دارد می تواند یک شروع خوب برای افرادی باشد که می خواهند در زمستان گیاه و سبزیجات پرورش دهند. کاهو در طول شبانه روز به پنج ساعت نور نیاز دارد.

مطالب مشابه را ببینید!