کاشت هندوانه | آموزش کاشت هندوانه در باغچه منزل

کاشت هندوانه

با توجه به افزایش قیمت انواع میوه، خیلی از افراد می توانند انواع میوه را در باغچه منزل خود بکارند و پس از مدتی برداشت کنند، یکی از این میوه های خوشمزه هندوانه است. با کاشت هندوانه در منزل می توانید از مزایای این میوه بهره مند شوید.

در این مطلب راهکار و روش کاشت هندوانه در باغچه منزل را به افرادی که به آن علاقه مند هستند آموزش می دهیم.

آموزش روش کاشت هندوانه در باغچه منزل

فقط با کمی وقت گذاشتن و مطالعه این مطلب می توانید براحتی در منزل خود هندوانه بکارید.

 

هندوانه ای برای کاشت انتخاب کنید

هم می توانید از بذر و هم از نشاء هندوانه برای کاشت استفاده کنید. پس یکی از این دو مورد را انتخاب کنید با توجه به این که بذرهای هندوانه در دمای بیش از 21 درجه سانتی گراد جوانه می زند. اگر شما در منطقه سرد زندگی می کنید می توانید در زمانی که هوا گرم است بذر هندوانه را در مکان مناسب بکارید تا بعد بتوانید از نشائ آن استفاده کنید. باید توجه کنید که بذر و نشاء هندوانه در اوایل بهار قابل استفاده می باشد.

 

مکان مناسب برای کاشت هندوانه انتخاب کنید

با توجه به این که گیه هندوانه بیشتر از هر چیزی به نور آفتاب نیاز دارد و شاخه های آن فضای زیادی را می گیرند پس بهترین مکان برای کاشت هندوانه بسته به تعدادی که مد نظر شما است انتخاب کنید. این گونه می توانید بیشترین بازدهی را از کاشت محصول خود داشته باشید و براحتی در هنگام برداشت محصول اقدامات لازم را انجام دهید.

 

شخم زدن خاک محل کاشت هندوانه

برای این که بتوانید بهترین محصول را برداشت کنید می توانید با انواع دستگاه های مختلف خاک محل کاشت هندوانه را شخم بزنید و انواع گیاهان هرزی که در آن محل موجود می باشند را از بین ببرید. شما باید توجه داشته باشید که خاکی که قصد کاشتن هندوانه در آن را دارید از مواد آلی مناسبی برخوردار باشد. در غیر این صورت یا محل انتخابی خود را تعویض کرده یا به وسیله انواع کود های طبیعی و شیمیایی به غنی سازی آن محل اقدام کنید. تا بتوانید حداکثر بازدهی را داشته باشید.

 

کاشت بذر های هندوانه

با استفاده از انواع وسیله ها می توانید تعدادی حفره را در محل مناسب انتخاب شده ایجاد کنید. و در هر حفره دو یا سه بذر میوه هندوانه را قرار دهید. سپس به آرامی خاک محل مورد نظر را فشار داده تا از تبخیر شدن زود دمای اطراف بذر هندوانه جلوگیری شود.

 

ظاهر شدن جوانه های هندوانه

در فاصله زمانی کمتر از ده روز منتظر جوانه زدن هنوانه ها و دیده شدن آن ها باشید. این زمان که بستگی به خاک و میزان رطوبت آن دارد می تواند متغیر باشد. وقتی جوانه ها رشد کردند آن ها را به گونه ای انتخاب کنید که دو جوانه قوی تر باقی بماند و بقیه را از بین ببرید تا بتوانید محصولی با کیفیت برداشت کنید. به این نکته توجه کنید که خاک جوانه های هندوانه نباید خشک شود و مرتب آن را آبیاری کنید.

کاشت هندوانه

پدیدار شدن شکوفه های گیاه هندوانه

بعد از این که شکوفه های گیاه هندوانه نمایان شد دیگر نباید این گیاه را غرق در آب کرد. باید بدانید که این گیاه به آب کمتری نیاز دارد. توجه داشته باشید که اگر هوای تابیده شده به گیاهان و میوه هندوانه گرم می باشد باید به آن آب کافی را بدهید و مرطوب نگه دارید به گونه ای که خود گیاه و میوه تا حد امکان از تماس با آب در امان بمانند.

 

از بین بردن علف های هرز اطراف هندوانه

شما در صورتی که می خواهید محصول مناسبی را برداشت کنید باید به طور مرتب علف های هرزی که اطراف گیاه هندوانه می رویند را از بین ببرید تا بتوانید محصولی با کیفیت بالا را برداشت کنید. ضمن این که می توانید برای آشنایی با از بین بردن علف های هرز نیز ما را دنبال کنید.

 

برداشت میوه هندوانه

در صورتی که از زمان برداشت میوه هندوانه اطمینان کافی را دارید می توانید نسبت به برداشت آن اقدام کنید. برای حصول اطمینان از زمان برداشت این میوه باید بدانید که از وقتی که بذر این میوه کاشته می شود تا زمان برداشت حداقل چهار ماه زمان نیاز است. این زمان در شرایط ایده آل از لحاظ دمایی و خاک مناسب می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که وقتی هندوانه آماده برداشت می شود ساقه ای که به هندوانه نزدیک تر است خشک می شود. در این هنگام می توانید با استفاده از قیچی باغبانی هندوانه ها را از ساقه نزدیک به آن بچینید.

مطالب مشابه را ببینید!