مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعاتی در مورد کاکتوس سیلندریکا و نحوه رشد و نگهداری از این گیاه

کاکتوس سیلندریکا گیاهی زیبا است و کاشت، نگهداری و تکثیر این گیاه کاری راحت است. در ادامه اطلاعاتی در مورد کاکتوس سیلندریکا و روش های نگهداری و پرورش آن را می خوانید.

گیاه کاکتوس سیلندریکا متعلق به خانواده کاکتاسه ها است که بیش از 300 گونه مختلف دارد و یکی از مهمترین آنها زبان مادر شوهر است و این گیاه زیبا به دلیل اصول کشت و پرورش راحتی که دارد امروزه مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه قرار گرفته است.

پرورش کاکتوس سیلندریکا

باید بدانید که کاکتوس سیلندریکا در واقع تنه ای استوانه ای شکل می باشد که سطح ساقه آن گزنده است و نیش هایی ریشک دار دارد و گل های قرمز این گیاه روی همین خارها ایجاد می شود. تنه اصلی راست و بزرگ شده این گیاه می تواند 3 الی 5 متر ارتفاع بگیرد و بین 6 تا 10 سانتی متر هم قطر دارد.

روی قسمت ساقه در حال رشد این گیاه برگ هایی مشابه درفش سبز رنگ تقریبا صاف و راست و گاهی رو به بالا با طول 5 تا 12 سانتی متر رشد می کنند که سمت تحتانی آن کاملا شیاردار می باشد. این گیاه دارای سرعت رشد زیادی است و نگهداری از آن راحت است.

ریزش برگ های کاکتوس سیلندریکا در فصل زمستان طبیعی است و در بعضی از کشورها برگ این گیاه به عنوان سبزی خوردن استفاده می شود. کاکتوس سیلندریکا بومی کشور اکوادور است و برگ های آن بی دوام است و زود می ریزد. محل جدا شدن برگ ا به تدریج برجسته می شود و رنگ زرد روشن می گیرد و سطح آن از قسمت خار مانند گزنده و یا تیغ ها و نیش های ریشک دار پوشیده می شود و گل ها هم در همین پدید می آیند.

این نوع از کاکتوس معمولا آفتاب کامل را ترجیح می دهد و در بخش سایه در باغ در مناطق گرمسیر به آرامی رشد می کند. در صورتی که از این کاکتوس در فضای باز نگهداری می کنید نیاز به سرپناه دارید تا در مقابل بادهای سرد و ضربات احتمالی در امان باشید. باید بدانید که این گیاه به سرما حساس است و در دمای صفر درجه آسیب می بیند.

 کاشت بذر سیلندریکا

کاشت بذر روش رایج برای تکثیر این گیاه است و البته نیاز به تجربه زیاد دارد و باید مکانی مساعد مانند گلخانه داشته باشید. بیشتر پرورش دهندگان حرفه ای گل و گیاه از روش قلمه گیری هم استفاده می کنند که در ادامه توضیح می دهیم:

همان گونه که متوجه شدید متدوال ترین روش برای تکثیر کاکتوس سیلندریکا قلمه زنی آن است که در فصل بهار و یا تابستان انجام می شود.

برای انجام دادن این روش باید قلمه های به طول 10 تا 12 سانتی متر از ساقه گیاه را با یک چاقوی تمیز برش بزنید.

قلمه باید به مدت 2 روز در مکانی سایه دار باشد تا انتهای قلمه پینه ببندد و پس از گذشت چند روز می توانید اقدام به کاشت قلمه کنید.

حالا باید بستر مناسب از پیت ماس را با ماسه یا کوکوپیت تهیه کنید و پس از اینکه انتهای قلمه های را به هورمون ریشه زایی آغشته کردید درون بستر آماده شده بکارید.

توصیه می شود که گلدان حاوی قلمه را در مکانی روشن با بازه دمایی 18 الی 25 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

بعد از کاشت قلمه ها را به مدت 10 روز آبیاری نکنید زیرا این کار از قارچی شدن و پوسیدگی قلمه ها به شدت جلوگیری می کند.

باید توجه داشته باشید که پس از ریشه دادن قلمه های کاکتوس سیلندریکا می توانید روند آبیاری را به صورت منظم انجام بدهید.

 

 

کاکتوس سیلندریکا

شرایط مورد نیاز برای پرورش

کل گیاهان برای داشتن رشدی خوب، نیاز به شرایطی دارند که باید فراهم شود و به همین دلیل در ادامه بعضی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گیاه کاکتوس را به شما توضیح می دهیم:

آبیاری منظم:

بهتر است بدانید که کاکتوس سیلندریکا نسبت به خشکسالی مقاوم است و آب زیاد را نمی پسندد. به همین خاطر توصیه می شود در فصل تابستان هفته ای یک مرتبه و در فصل زمستان هر دو هفته یک مرتبه گیاهتان را آبیاری نمایید. همچنین در روز های ابری و مرطوب آبیاری نباید صورت بگیرد. برای انجام آبیاری اجازه دهید حدود یک بند انگشت از خاک کامل خشک شود و سپس آبیاری را انجام دهید.

نور و دمای ایده آل:

در روند پرورش باید بدانید که گیاه کاکتوس سیلندریکا علاقه زیادی به نور دارد و به همین خاطر در طول فصول بهار و تابستان بایستی آن را در فضای بیرون از خانه و محلی نیم سایه با نور ملایم آفتاب قرار دهید. همچنین سبزی تند ساقه این گیاه در اثر نور مستقیم خورشید به وجود می آید و نور خوب در اپونتیا سیلندریکا موجب درشت شدن تیغ ها خواهد شد و شدت نور زیاد در گیاه جوان دچار لکه هایی روی تنه آن ها خواهد شد. همچنین در مورد دمای مورد نیاز این گیاه نیز می توان گفت که سیلندریکا بازه دمایی حدود ۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و بیشترین میزان رشد آن در دمای ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد خواهد بود. دقت داشته باشید که این گیاه نسبت به سرما فوق العاده حساس است و چنانچه در دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد قرار بگیرد به سرعت از بین خواهد رفت.

کاکتوس سیلندریکا

خاک مناسب:

خاک سبک با زهکشی ایده آل برای این گیاه مناسب است. بهترین ترکیب خاکی که می توانید برای بستر گیاه فراهم کنید ترکیب خاک کاکتوس ها یا ترکیب 70 درصد شن ریز با 30 درصد پیت ماس خواهد بود. در مورد کوددهی بستر کاکتوس سیلندریکا هم می توان گفت که در فصول رشد باید به صورت ماهانه از کود مایع و در صورت استفاده از کمپوست فقط تابستان گیاه را تغذیه کنید و از فصل پاییز کوددهی را متوقف کنید.

تعویض گلدان:

تعویض گلدان باید در فصل بهار انجام شود و در این روند باید از خاک مخصوص کاکتوس برای بستر جدید استفاده کنید که بهترین ترکیب شامل یک سوم شن ریز و ماسه، دو سوم کوکوپیت و خاکبرگ است.

 

مطالب مشابه را ببینید!