مجله تاپ‌ناز‌

کراش داشتن چیست | انواع مختلف کراش و تفاوت آن با عشق

کراش داشتن هنگامی استفاده می شود که فرد شیفته کسی شده است و برایش بسیار جذاب  و دلربا است، ولی در واقعیت، توانایی و شرایط ابراز عشق را ندارد و یا به ابراز تمایل ندارد.بعضی کراش را میل و اشتیاق آتشین ولی موقت و گذرا نسبت به فرد دور از دسترس می دانند که البته این یکی از تعریف کراش داشتن می باشد.

معنی کراش داشتن و انواع آن

کراش داشتن فقط مخصوص به جنس، سن و موقعیت خاصی نمی باشد. هر شخصی در هر جای می تواند روی شخص یا اشخاص دور یا نزدیک کراش داشتن باشد.

این روزها این واژه به دلیل بیان مداوم آن اصالت خود را از دست داده است. در فضای مجازی مورد استفاده از کراش تغییر پیدا کرده است و هر کشش و علاقه ای را کراش می گویند و حتی آن را به طرف به صورت مستقیم هم اعلام می کنند.
در صورتی که کراش داشتن فقط تا زمانی معتبر است که ناگفته باشد و طرف مقابل آن را نفهمد، به محض گفتن و ابراز علاقه دیگر کراش داشتن معنی حقیقی اش را از دست می دهد. کراش داشتن آنقدر که فکر می کنید عاشقانه نیست و بسیار عام است و شخص ممکن است روی بسیاری از افراد مهم مانند سلبریتی ها، خوانندگان، هنرپیشه ها، ورزشکاران، سیاستمداران و چهره های معروف و جهانی گرفته تا همکار، استاد، دختر همسایه، معشوق سنگدل کراش داشته باشد.
کراش داشتن وقتی استفاده می شود که فرد شیفته کسی شده است که در چشم او بسیار جذاب و دلربا است، ولی در حقیقت، توانایی و شرایط ابراز عشق خود را ندارد و یا به ابراز تمایلی ندارد. بعضی کراش را میل و اشتیاق آتشین ولی موقتی و گذرا نسبت به فرد دور از دسترس می دانند که البته این یکی از تعریف کراش داشتن است.

کراش داشتن باعث می شود وقتی شخص در حضور کراشش قرار می گیرد، رفتارش تغییر کند ولی سعی در پنهان کردن احساساتش از فرد مورد نظر داشته باشد. با این حال تمایل بسیاری به العام وجود و جلب توجه کراش خود دارد. شاید به همین دلیل است که افرادی که بسیار معقول و موجه می باشند، در مقابل شخص جذاب، بی وقار و ناپسند جلوه می کنند.

کراش داشتن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر فرد دلخواه از چهره های مشهور و جهانی باشد، دسترسی نداشتن به او مانع ابراز علاقه می باشد. اگر کراش در نزدیکی باشد احتمالا در یک شان و مرتبه نیستند، فرد عشق مغرور است، می داند از پاسخ طرف مقابل خود سرخورده خواهد شد و در صورت ابراز علاقه باعث تنفر از او می شود.

crush 1 e1596888730823

معنی کلمه کراش

کراش در زبان عامیانه فارسی از کراش crush در زبان انگلیسی گرفته شده است. در فرهنگ غربی جمله معروف جمله معروف I have a crush on you در روابط عاطفی استفاده می شود. با توجه به ساختار این جمله  به این نکته پی می بریم که  کلمه کراش در جمله اسم است. با فعل have و حرف اضافه on استفاده می شود.

کراش داشتن نیز ترجمه have a crush است یعنی وقتی شما به کسی علاقه مند هستید، او او نمی داند یا هم می داند اما خودش را به نفهمیدن می زند.

در زبان فارسی ممکن است از واژه کراش زدن به جای کراش داشتن استفاده شود که معنای کراش داشتن با افراد متعدد را دارد و از توییتر آمده است.

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در بین جوانان متداول شده است و ابرانی سازی کراش محسوب می شود، کراش کردن است و توجه داشتن را می رساند. مثلا ممکن است شما رد حین صحبت بگویید: «فلانی به این حرف ها کراش نمی کنه!» یعنی به این حرف ها توجهی ندارد.

مطلب پیشنهادی: رابطه بین عشق و پول | آیا می توان عشق را با پول خرید؟

معنی اصطلاح روت کراش دارم

روت کراش دارم ترجمه I have a crush on you است و وسیله ای برای ابراز عشق و علاقه محسوب می شود. به طور کلی روت کراش دارم یعنی از خوشم می آید و به تو نظر دارم. احتمالا عاشق از بی محلی معشوق نسبت به خودش و دلبری محبوب از دیگران غیرتی شده، دیگر جانش به لب رسیده و نمی تواند دوست داشتنش را مخفی کند.

به کار بردن این جمله، پایانی بر دوران کراش داشتن است، چون کراش عشقی مخفیانه است. بنابراین  اکثر افراد عقیده دارند گفتن جمله «روت کراش دارم» برای مخ زنی و خام کردن در روابط خاص استفاده می شود.

علاوه ببر جمله «روت کراش دارم» جملات «روش کراش دارم» و «روم کراش داره» نیز کاربرد بسیار زیادی دارد. رد اغلب اوقات فرد کراش داشتن خودش را از دیگران هم مخفی می کند و گاهی برعکس به اطرافیان نیز درباره کراش داشتنش می گوید. شاید زمانی که دوستانش به پای درد و دل او می نشینند به ان ها بگوید: «روش  کراش دارم» یا یان سخن را بگوید تا مانع از آن شود که دیگران به فرد مورد علاقه اش نگاه چپ بیندازند، به طور مثال دانشجویی که به همکلاسی هایش می گوید: « من رو فلان استاد کراش دارم یا (استاد کراش منه) زیاد دور و برش نپلکید!»

گاهی هم بعضی ها فکر می کنند که دیگران روی آنها کراش دارند و از رفتار دیگران حدس می زنند که کراش دارد یا نه، مثلا ممکن است شخصی به دوستانش بگوید: «فلانی وقتی منو دید دست و پایش را گم کرد و حسابی هل شد، فکر کنم رو من کراش داره!»

crush 2 e1596888747663

انواع مختلف کراش

هر کراش داشتن به معنای علاقه بیش از حد و عشق آتشین نیست. کراش داشتن می تواند دوستانه، تحسین برانگیز، هیجانی و البته در برخی موارد عاشقانه باشد.

  • کراش تحسین آمیز: بسیاری از جوان ها و نوجوان ها وقتی فیلمی از یک بازیگر موفق می بینند که در آن به شدت می درخشد، ورزشکاری در مسابقه ملی مدال کسب می کند و یا آلبوم زیبایی خواننده ای را می شنوند، احساسی پر از شور و شوق در آن ها برانگیخته می شود و روی فرد افتخارآفرین کراش پیدا می کنند. کراش داشتن با احترام و اشتیاق همراه با ترس همراه است و وقتی شخصی که روی او کراش دارند از مسیر موفقیت کمی دور شد، در بیشتر موارد کراش نیز از بین می رود.
  • کراش دوستانه:در این کراش فرد را فقط در حد تعاملات روزمره و مانند یک دوست صمیمی می خواهند، اما به دلیل غرور یا موقعیت و جایگاه متفاوت و یا به هر دلیلی این علاقه را ابراز نمی کنند. افراد زیادی هستند که روی همکار، همکلاسی یا استادشان کراش دارند.
  • کراش هیجانی: این کراش، کراش موقتی می باشد. عشق رد نگاه اول و جذب شدن به ویژگی های ظاهری و زیبایی فردی که هیچ گونه شناختی از او ندارند از این نوع کراش است. طول مدت این نوع کراش به شخصیت افراد بستگی دارد. ممکن است کراش یک نفر بسیار زود سرد شود و وقتی فرد جذاب دور شد، از بین می رود و دیگری شاید تا سال ها کراش داشته باشد. تب و تاب این نوع کراش بسیار بالاست، اما کافی است کمی اجازه دهند تا زمان بگذرد.
  • کراش عاشقانه: کراش داشتن عاشقانه همان چیزی است که تمام ذهن و قلب ی فرد را به خودش مشغول می کند. کراش را برای دوستی نمی خواهد، او را برای موفقیت های روز افزونش تحسین نمی کند و کراش داشتنش هیجانی و گذرا نیست. همیشه با دیدن کراشش نشانه های کسی را دارد که مدت بسیاری است که عاشق  است. ضربان قلبش بالا می رود و در آرزوی هم کلام شدن، بوسیدن، در آغوش گرفتن اوست. احتمال لو رفتن کراش عاشقانه از دیگر کراش ها بیشتر است.

تفاوت کراش با عاشقی

با توجه به اینکه یکی از انواع کراش، عاشقانه است. ممکن است این تصور را داشته باشیم که کراش را می توان در زیرمجموعه انواع عشق قرار داد یا اینکه کراش را عشق یک طرفه بدانیم، به شرط بی خبر بودن معشوق. این یکی از تعاریف کراش است، اما اغلب عشق یک طرفه نیست بلکه یک نفر به شدت عاشق است و طرف دیگر پنهانی عشق می ورزد. به طور مثال در داستان لیلی و مجنون، مجنون عاشق لیلی بوده و آوازه عشق او در همه جا پیچیده شده بود، از آن طرف به استناد بیت: «اگر با دیگرانش بود میلی/ چرا جام مرا بشکست لیلی» یعنی اینکه لیلی روی مجنون کراش داشته است!

اگر بخواهیم این داستان را امروزی تر بگوییم کراش داشتن را شبیه like می دانند که هنوز به love نرسیده است. این نکته را به یاد داشته باشید که عشق در مراحل اولیه و وقتی هنوز شناخت کافی وجود ندارد نوعی کراش است و با تعامل و شروع رابطه جدید تغییر نام می دهد.

متاسفانه این روزها گاهی برای عشق به هر مخاطب خاص از جمله دوست دختر، دوست پسر، نامزد و در مورد جوان ترها حتی زن و شوهر برای ابراز محبت و علاقه اصطلاح کراش داشتن را به کار می برند که از لحاظ معنایی بسیار اشتباه است و کراش با علاقه داشتن متفاوت است.

مطلب پیشنهادی: زبان عشق چیست؟ آشنایی با انواع زبان عشق

عیوب کراش

وقتی که با قلبتان تصمیم میگیرید و یا فکر می‌کنید، اینکه در فردی خوبی هایی را ببینید بسیار محتمل خواهد بود و به همین دلیل است که در کراش داشتن روی کسی بدانید که او نیز یک انسان است و عیوب و اشکالاتی در خود دارد حتی اگر شما آن‌ها را نمی بینید. بجای تمرکز بروی ویژگی‌های کوچک و بامزه سعی کنید به شکل انسان کاملی با تمام ویژگی‌های خوب و بد او را ببینید.
حواس خود را پرت کنید
وقتی که خود را با کراش تان تصور می‌کنید و آرزو می‌کنید که ای کاش با او بودید راهی برای برهم زدن رشته این افکار و کنار گذاشتن آنی آن کنید. مثلا شروع به مطالعه کتابی کنید، به سراغ سرگرمی مورد علاقه خود بروید، کار هیجان انگیزی انجام دهید تا ذهن شما مشغول نگه داشته شود.
به یاد داشته باشید که تصور کردن‌های عاشقانه و کراش داشتن اتفاق طبیعی است اما راه حلی برای روابط عاطفی شما نخواهد بود و بهتر است از فکر و خیالات تا حدی فاصله بگیرید.

مطالب مشابه را ببینید!