مجله تاپ‌ناز‌

کربوکسی تراپی چیست | اثرات این روش برای جوان سازی پوست و رفع سیاهی دور چشم

کربوکسی تراپی یکی از روش های پرطرفدار برای جوان سازی پوست و رفع سیاهی دور چشم می باشد که توسط متخصصین پوست و زیبایی انجام می شود، در این مطلب با این روش زیباسازی بیشتر آشنا می شوید.

روش های مختلفی برای جوان سازی پوست در دنیا وجود دارد که یکی از این روش ها کربوکسی تراپی می باشد که در اصل نوعی استفاده از گاز کربن دی اکسید است و می تواند منجر به افزایش خون رسانی، از بین بردن چین و چروک، بهبود انعطاف پذیری، تحریک کلاژن سازی و از بین بردن چربی موضعی شود و بهتر است در مورد این روش اطلاعات کافی داشته باشید.

اطلاعاتی در مورد کربوکسی تراپی و چوان سازی با این روش

تزریق گاز کربنیک زیر پوست کربوکسی ترابی نام دارد که برای درمان سلولیت، خطوط دایره ای تاریک زیر چشم، ترک های پوست و جوان سازی پوست استفاده می شود. استفاده کردن از گاز کربن دی اکسی قرن ها در درمان های پزشکی استفاده می شود و این روش باعث افزایش جریان خون در این منطقه می شود و باعث رسیدن مواد مغذی به این ناحیه می شود و در نتیجه ترمیم سلولی رخ می دهد. این روش نوعی مزوتراپی می باشد و در تمام دنیا به شکلی رایج وجود دارد و تا به حال عوارض جانبی شدید یا دائمی در مورد آن مشاهده نشده است.

یکی از روش های ساده و سریع جوان سازی پوست به حساب می آید و جلسات درمانی آن بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و بعد از درمان می توانید به کارهای روزمره تان برسید. البته پس از درمان سلولیت باید تا 24 ساعت از شنا و یا رفتن در وان پرهیز کنید.

کربوکسی تراپی

روش استفاده از کربوکسی تراپی

فرآیند دقیق درمانی بستگی به استفاده و محل تحت درمان دارد ولی کلیات استفاده از این روش تقریبا یکسان است و فرآیند استفاده از آن به این شکل است که از یک کپسول دی اکسید کربن استفاده می شود و توسط یک لوله پلاستیکی به یک دستگاه تنظیم کننده جریان گاز متصل می شود و پزشک با این دستگاه با دقت زیاد میزان ورود گاز به بدن را کنترل می کند.

دی اکسید کربن از کپسول به دستگاه تنظیم کننده و سپس به یک لوله استریل وارد می شود و در انتهای آن فیلتری نصب شده است تا کل ناخالصی های باقی مانده را جذب کند تا به بدن ورود پیدا نکنند و در نتیجه گاز از فیلتر رد می شود و وارد یک سوزن ریز می شود که پزشک با این سوزن گاز دی اکسید کربن را زیر پوست تزریق می کند.

در استفاده کربوکسی تراپی گاز کربن دی اکسید به لایه های زیرین پوست تزریق می شود و در نتیجه این گاز به بافت ها وارد می شود و به شکل موضعی در منطقه تحت درمان منتشر می شود و در نتیجه بدن شروع به فعال سازی مکانیسم های جبرانی می کند. فرآیند تولید انرژی توسط سلول های بدن، گاز دی اکسید کردن توید می کند و سلول ها با استفاده از مواد غذایی و گاز اکسیژن انرژی و دی اکسید کربن تولید می کنند، به همین دلیل بدن ما به شکل مداوم به اکسیژن نیاز دارد و کربن دی اکسید تولیدی را با بازدم دفع می کند.

وقتی در شرایط طبیعی، در یک بافت کمی دی اکسید کربن افزایش پیدا می کند به این معنی است که یا خون رسانی به آن بافت کم شده و یا میزان ورود اکسیژن کم شده است زیر، دی اکسید کربن با خون از بافت های بدن به ریه ها منتقل می شود تا دفع گردد و در واقع بدن برای رفع این مشکل احتمالی، خون رسانی به آن بافت را افزایش می دهد و در حقیقت استفاده از این نوع مزوتراپی باعث تحریک فرآیندهای طبیعی بدن و رسیدن به نتیجه دلخواه می شود.

بعد از تزریق این گاز به لایه زیرین پوست، تقریبا هفتاد درصد این گاز با آب موجود رد باقت و خون وارد واکنش می شوند و به ماده ای به نام بیکربنات تبدیل می شود، بیکربنات باعث اسیدی شدن خون موضعی و محیط بافت می شود که بدن برای جبران این اتفاق پیش آمده خون رسانی به بافت را افزایش می دهد و نکته جالب در مورد استفاده از این روش این است که هر چه بافت اسیدی تر شود به آن ناحیه اکسیژن بیشتری دارد می شود.

افزایش خون رسانی

برای افزایش خون رسانی بافتی، بدن چند راهکار دارد که یکی گشاد شدن عروق کوچک بافتی است، عروق بلافاصله بعد از اینکه در معرض درصد زیادی گاز کربن دی اکسید قرار گرفته می شود گشاد می شود و خون رسانی بافتی افزایش پیدا می کند و در مرحله بعد بدن ترشح فاکتورهای رشد را شروع می کند تا در آن منطقه عروق جدید ایجاد شود و در نتیجه فرآیند خون رسانی بیشتر می شود و این فاکتورهای رشد تاثیرات مهمی روی بافت می گذارد که عبارتند از افزایش خون رسانی، تشویق بافت به سوزاندن چربی و تحریک فرآیندهای ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی.

کاربرد درمان با استفاده از گاز کربن دی اکسید

 • رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
 • رفع تیرگی و چروک‌های دور چشم
 • کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی
 • بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • جوان سازی بخش‌های مختلف بدن مانند گردن، دلکته و پشت دست
 • موثر در درمان ریزش مو
 • برطرف کردن چین و چروک‌های صورت
 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی

کربوکسی تراپی را با می توان در قسمت های مختلف بدن مانند پلک ها، گردن، صورت، دست ها، شکم، باسن و پاها استفاده کرد.

چه مواقعی نمی توان از این روش استفاده کرد؟

در صورت داشتن شرایط زیر نمی توانید از این روش درمانی استفاده کنید:

 • بیماری‌های تنفسی حاد
 • مشکلات انعقاد خون (مثل هموفیلی)
 • آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد
 • بیماری‌های بافت پیوندی
 • دیابت کنترل نشده
 • بارداری یا شیردهی
 • عفونت پوستی
 • بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد (مانند فشار خون کنترل نشده)

فرایند درمان کاملا بدون درد می باشد و به داروهای بی حسی هم احتیاجی نیست و در صورتی که درد کمی احساسی می کنید می توانید به منظور رفع این مشکل از کرم های بی حس کننده استفاده کنید و امکان دارد شرایط عجیبی تجربه کنید مثلاً در زمان کربوکسی تراپی زیر چشم احساس خواهید کرد که چشم شما پف کرده است و این احساس پس از پنج تا ده دقیقه برطرف خواهد شد.

تعداد جلسات درمانی

بسته به محل استفاده و نوع مشکل تعداد جلسات درمانی متفاوت می باشد:

 1. برای درمان سیاهی زیر چشم چهار تا هشت جلسه درمانی به صورت سه هفته تا چهار هفته در میان نیاز می باشد.
 2. جوان سازی پوست هم به چهار تا هشت جلسه درمانی نیاز دارد که سه تا چهار هفته یک بار برگزار می شود.
 3. جهت درمان ترک های پوستی به چهار تا ده جلسه درمانی نیاز است که ماهی یک بار برگزار می شود.

ماندگاری استفاده از این روش

در رابطه با جوان سازی پوست، نتایج استفاده از کربوکسی تراپی چهار تا شش ماه ماندگاری دارد و در مورد کاربرد های درمانی مانند سلولیت، در صورتی که رژیم غذایی خوبی مصرف کنید و ورزش کنید نتیجه استفاده از این روش تا چند سال ماندگار می باشد.

نکات قبل و بعد از این روش درمانی

۱. جهت استفاده از این روش تقریبا نیاز به هیچ آمادگی خاصی نمی باشد و بسته به محل درمان امکان دارد پزشک به شما توصیه هایی کند.

۲. بهتر است تا چند روز پیش از مراجعه به کلینیک، داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ژلوفن یا آسپرین مصرف نکنید زیرا، سبب احتمال زیاد شدن کبودی می شود.

۳. از مزیت های استفاده از کربوکسی تراپی این است که پس از درمان نیازی به مراقبت ندارد و فقط به خاطر داشته باشید که تا چهار ساعت پس از درمان در معرض آب سرد قرار نگیرید و درباره درمان سلولیت تا ۲۴ ساعت از رفتن به استخر یا وان حمام اجتناب نمایید.

خطرات و عوارض

ممکن است محل تزریق کبود شود که یک عارضه کربوکسی تراپی است و این عوارض تقریبا هیچ وقت برای نواحی زیر چشم ایجاد نمی شود و این کبودی زمانی شایع است که دست و پا مورد تزریق قرار بگیرد. از دیگر عوارض موقت که ظرف چند ساعت برطرف می شوند می توان به ایجاد یک حس عجیب زیر پوست و درد خفیف در محل تزریق اشاره کرد.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا این گاز سمی است یا خیر ه باید گفت این محصول طبیعی فرآیندهای سوخت و ساز بدن است و در خون جود دارد و توسط ریه ها دفع می شود. کربن دی اکسید سمی نیست و باعث مرگ سلول یا آسیب به بافتها نمی شود.

مطالب مشابه را ببینید!