مجله تاپ‌ناز‌

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

کرم ضد آفتاب نوعی داروی بدون نسخه است که از پوست در برابر هر نوع اشعه های مضر و ماورای بنفش محافظت می کند. این کرم در اصل همانند مانعی محکم عمل کرده و از جذب UV یا همان اشعه ماورای بنفش توسط پوست جلوگیری می کند. اشعه های تاثیر گذار بر پوست شامل اشعه UVA, UVB می باشند که موجب آفتاب سوختگی پوست می شوند.

از آنجا که تابش مستقیم نور خورشید یکی از مخرب ترین عوامل برای پوست می باشد، استفاده از لوسیون ضد آفتاب امری حیاتی است. لازم به ذکر است که در تمام فصول سال نور خورشید موجب وارد آمدن آسیب های جدی به پوست می شود. از این رو ممکن است پوست با مشکلات و بیماری های متعددی مواجه شود. لذا بهتر است پیش از خارج شدن از منزل نسبت به استفاده از این نوع کرم اقدام نمود.

فهرست موضوعات این مطلب

منظور از SPF و UVA کرم ضد آفتاب چیست؟

میزان تاثیر گذاری کرم ضد آفتاب بر اساس SPF است. اس پی اف مخفف عبارت Sun Protection Factor است. این عبارت در فارسی به معنی عامل محافظت کننده از نور خورشید می باشد که آن را بر روی جلد کرم مربوطه درج می نمایند. در مقابل این عبارت عددی نیز نوشته می شود که نشان دهنده درصد فاکتور حفاظتی محصول است. در واقع این عبارت میزان تاثیر کرم را در مقابل اشعه UVB در قالب یک عدد معرفی می کند. هر گاه بر روی کرم مربوطه و در مقابل عبارت SPF عدد ۳۰ درج شود می توان از میزان محافظت کنندگی ۹۶ درصد ضد آفتاب مطمئن شد. همچنین عدد ۵۰ نشان دهنده محافظت کنندگی ۹۸ درصدی محصول می باشد.

در رابطه با UVA درج شده بر روی کرم ضد آفتاب نیز باید گفت که این عبارت نیز نوعی فاکتور محافظتی است که به صورت مجزا بر روی محصول درج می شود. کرم های ضد آفتاب که دارای هر دو فاکتور ذکر شده باشند جزو بهترین نوع بشمار می آیند. با این حال برخی از این نوع کرم ها فاقد UVF بوده و تنها از عامل پیشگیرانه و محافظت کنندگی SPA برخوردار هستند.

کدام فرمولاسیون ضد آفتاب مناسب استفاده است؟

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

کرم ضد آفتاب را در فرمولاسیون های مختلف تولید می کنند. معمولا کرم های ژل مانند از خاصیت خشک شوندگی سریعی برخوردار هستند. به همین دلیل این نوع ضد آفتاب ها بهترین محصول برای استفاده افرادی است که می خواهند کرم بر روی پوست شان سریع خشک شود. از طرفی محصولات ضد آفتاب که دارای دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند برای استفاده بر روی پوست های حساس مناسب می باشند. البته با توجه به متنوع بودن فرمولاسیون این نوع کرم لازم است جهت انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع آن به پزشک متخصص مراجعه کرد.

انواع کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب در انواع مختلفی تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود. از جمله انواع مختلف این محصول عبارتند از:

● ضد آفتاب مقاوم در برابر آب

این نوع ضد آفتاب مناسب افرادی است که در محیط های مرطوب فعالیت می کنند و یا صورت و دست های آنان بسیار عرق می کند. این افراد با استفاده از محصول ضد آب می توانند ۶۰ الی ۸۰ دقیقه بدون نیاز به تمدید مجدد کرم به فعالیت خود ادامه دهند. از آنجا که کلیه ضد آفتاب ها از این ویژگی برخوردار نیستند، لازم است در زمان خرید از وجود این ویژگی در محصول انتخابی خود مطمئن شد.

● ضد آفتاب طیف گسترده

این نوع کرم ها از پوست در مقابل هر دو نوع اشعه خطرناک UV محافظت می کند.

● ضد آفتاب فیزیکی

این نوع محصول بیشتر مناسب افرادی است که از پوستی حساس برخوردار هستند. زیرا همانند یک مانع قدرتمند عمل کرده و بعد از استفاده، هیچ گونه ردی بر روی پوست بجا نمی گذارند.

● ضد آفتاب دارای SPF 30

این نوع ضد آفتاب از قابلیت بازدارندگی بالای ۹۸ درصد برخوردار است. به این معنی که تا ۹۸ درصد از پوست در مقابل اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند.

مطلب مشابه: دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

نحوه مصرف کرم ضد آفتاب

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار مهم است. به همین دلیل لازم است آن را به صورت صحیح مورد استفاده قرار داد. بهتر است این نوع کرم را نیم ساعت پیش از خروج از منزل و یا محل کار بر روی پوست استفاده نمود. لازم به ذکر است که نور خورشید در ساعات مابین ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر بیشترین آسیب را به پوست وارد می کند. از این رو لازم است از کرم مزبور در این ساعات استفاده کرده و هر ۲ ساعت یکبار نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

نحوه عملکرد کرم ضد آفتاب

پیش از هر چیز باید گفت که انواع کرم ضد آفتاب را از دو نوع ترکیب یا ماده خاص تولید می کنند. در نوع اول ترکیبات شامل ذره های غیر طبیعی مانند اکسید زینک، عصاره گیاهان، دی اکسید تیتانیوم و غیره می باشند. این ذرات با انعکاس نور آفتاب از سطح پوست از آن در برابر اشعه های مضر محافظت می کنند. نوع دوم اما ترکیباتی کاملا ارگانیک و طبیعی دارد که از قابلیت جذب اشعه ماورای بنفش نیز برخوردار است. همچنین قادر است انرژی تولید شده ناشی از این جذب را به صورت گرما و حرارت دفع نماید.

نکته مهم درباره استفاده از کرم ضد آفتاب

اغلب کرم های ضد آفتاب که در حال حاضر در دسترس افراد قرار دارند تنها از قابلیت محافظت کنندگی پوست در برابر اشعه UVB برخوردار هستند. از این رو فاقد ترکیبات بازدارنده در برابر اشعه UVA نیستند و آثار زیان بار و خطرناک این اشعه همچنان بدون عامل پیشگیرانه باقی می مانند. این اشعه موجب ایجاد آفتاب سوختگی و وارد آمدن آسیب به لایه خارجی پوست می شود. همچنین باعث پیری زودرس و ایجاد چین و چروک بر روی پوست می شوند.

مهم ترین دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

 با توجه به خاصیت و قابلیت های کرم ضد آفتاب دلایل بسیاری برای استفاده از آن وجود دارد از جمله:

● محافظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش

در حال حاضر ساکنین کره زمین بیشتر از هر زمان دیگری در معرض اشعه های خطرناک ماورای بنفش قرار دارند. زیرا لایه ازون به شدت تضعیف شده و راه حلی برای ترمیم آن وجود ندارد. از این رو با استفاده از این نوع کرم می توان از تاثیر این اشعه ها بر روی پوست جلوگیری کرد.

● پیشگیری از ایجاد پیری زودرس در پوست

بدون شک یکی از مهم ترین تاثیرات مخرب نور خورشید بر پوست پیری زودرس است. این نوع کرم با ایجاد لایه ای محافظ بر روی سطح خارجی پوست از ایجاد چین و چروک، خطوط نامتقارن و متقارن و در نتیجه پیری زودهنگام در آن جلوگیری می کند.

● کاهش لکه های پوستی

استفاده از کرم ضد آفتاب باعث ایجاد لکه های تحریک پذیر و ازدیاد رگ های قرمز در پوست می شود. علاوه بر آن با استفاده مداوم از این محصول می تواند از پوست دربرابر ایجاد آکنه نیز محافظت کرد.

● کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست

علاوه بر جنبه زیبایی، این نوع کرم از پوست در برابر بیماری های خطرناک مانند سرطان محافظت می کند. به منظور محافظت از پوست در برابر این بیماری، لازم است از این نوع کرم به صورت مداوم استفاده نمود. خانم های جوان با استفاده صحیح و اصولی از اضد آفتاب می توانند پوست خود را در برابر انواع سرطان های پوست به ویژه ملانوم بیمه کنند.

● کاهش چین و چروک پوستی

در صورتی که افراد از این نوع کرم به اندازه کافی بر روی پوست خود استفاده نمایند، مشکلاتی مانند سوختگی ناشی از نور خورشید در آن ایجاد نخواهد شد. بنابراین پوست دچار چین و چروک های عمیق و یا سطحی نخواند شد.

● پیشگیری از آفتاب سوختگی

ایجاد سوختگی ناشی از تابش نور خورشید در پوست باعث ضعیف شدن شدید آن می شود. علاوه بر آن کبودی، ورم، التهاب، قرمزی و خارش نیز بر روی پوست ایجاد می شود. تمامی این علائم نشانه آفتاب سوختگی می باشند که بعد از بهبودی اثرات زیان باری بر روی پوست به جای می گذارند. گفتنی است که آفتاب سوختگی خطر ابتلای افراد به سرطان پوست را افزایش می دهد.

● افزایش سلامت پوست

استفاده منظم از این نوع لوسیون بر روی پوست باعث می شود تا پروتئین های ضروری آن به طور کامل حفظ شوند. کلاژن، کراتین و الاستین از جمله این پروتئین ها هستند که وجود آنها سلامت پوست را تضمین می کنند. صافی و درخشان ماندن پوست ناشی از وجود این پروتئین ها است که در صورت تابش مستقیم خورشید به پوست از بین خواهند رفت.

● استفاده به عنوان یک کرم آرایشی

برخی از انواع این کرم ها حاوی کرم پودر هستند که مناسب پوست های خشک و حساس می باشند. از این رو افراد دارای این نوع پوست می توانند از این کرم ها هم به عنوان ضد آفتاب و هم به عنوان کرم پودر استفاده نمایند.

● جلوگیری از تغییر رنگ پوست

مصرف کرم ضد آفتاب مانع از تغییر رنگ پوست افرادی می شود که مدام در معرض تابش نور خورشید قرار دارد. ترکیبات موجود در این لوسیون عامل قدرتمند برای ممانعت از تاثیر اشعه های مضر در پوست این افراد می شوند.

● مراقبت از پوست هنگام برنزه کردن آن

استفاده از این نوع کرم برای افرادی که قصد برنزه کردن پوست خود را دارند ضروری است. زیرا این افراد با قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، اشعه ماورای بنفش را مستقیما به پوست خود می تابانند. مصرف ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه ناشی از UV محافظت می کند.

مطلب مشابه: پیشگیری از آفتاب سوختگی + روش های طبیعی درمان سوختگی پوست با نور خورشید

کاندیدای استفاده از کرم ضد آفتاب

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

افراد دارای شرایط ذیل کاندیدای مناسب برای استفاده از کرم ضد آفتاب هستند.

● افراد دارای خال های سیاه گوشتی بر روی پوست صورت، دست ها و هر بخشی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار می گیرد.

● افراد دارای پوستی رنگ پریده، روشن و سفید

● افرادی که به محض قرارگیری در معرض نور خورشید به جای برنزه شدن دچار آفتاب سوختگی می شوند

● افرادی که در خانواده و نزدیکان خود افراد مبتلا به سرطان پوست دارند

● افرادی که تعداد زیادی از ساعات روز را در معرض تابش مستقیم خورشید سپری می نمایند

● افراد دارای موی ظریف و قرمز

● افراد دارای لک پوستی

● افرادی که بنا به دلایلی پزشکی پوستشان حساس است

● ساکنین مناطق گرم

چه کسانی با محدودیت استفاده از کرم ضد آفتاب روبه رو هستند؟

کرم ضد آفتاب از خواص و مزایای بسیاری برخوردار است. از این رو استفاده از آن برای بسیاری از افراد امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. با این حال گاهی مصرف این نوع لوسیون برای برخی از افراد با محدودیت هایی همراه است. از این رو این افراد بهتر است از مصرف آن پرهیز نمایند. از جمله این افراد عبارتند از:

● افرادی که بر روی پوست خود دارای زخم باز هستند

● افرادی که دچار آفتاب سوختگی شدید همراه با تاول می باشند

● کودکان زیر شش سال

● افرادی که دارای عفونت های شدید پوستی هستند

● افرادی که به ترکیبات انواع ضد آفتاب حساسیت دارند

مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

در متن فوق بارها به مواردی اشاره شد که به نوعی جزو مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب بشمار می آیند. حال اگر بخواهیم مزایای این نوع کرم را به طور کلی بیان کنیم باید موارد ذیل را نیز به موارد آورده شده در متن اضافه نماییم

● روشن شدن پوست بعد از استفاده مداوم و منظم از ضد آفتاب

● مراقبت از پوست در برابر عوامل مخرب و زیانبار محیطی

● پیشگیری از ایجاد جوش در نواحی مختلف پوست

● پیشگیری از ایجاد هر نوع تیرگی و لک بر روی پوست نواحی مختلف بدن از جمله پوست صورت

● مراقبت از پوست در برابر عوامل ایجاد کننده چین و چروک

● مرطوب نگه داشتن پوست و کمک به شادابی همیشگی آن

● تقویت همه جانبه پوست

● جوانسازی قابل توجه پوست

● پیشگیری از ایجاد قرمزی و التهابات شدید پوستی

● جلوگیری از خارش و سوزش پوست

● تامین مواد مغذی مورد نیاز پوست

نکات قابل توجه در خصوص خرید کرم ضد آفتاب

مهمترین مسئله در رابطه با کرم ضد آفتاب، انتخاب و خرید اصولی ان است‌. اولین نکته مهم که باید در زمان خرید به آن توجه کرد، انتخاب یک محصول ضد حساسیت و غیر کومدون زا است. زیرا مصرف این نوع ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه های فرابنفش A,B محافظت می کند.

همچنین این نوع ضد آفتاب از ایجاد حالتی همچون مسدود شدن منافذ پیشگیری کرده و مانع از ایجاد جوش و آکنه بر روی آن می شود. گفتنی است که ضد آفتاب های غیر کومدونزا بهترین و موثرترین محصولات ضد آفتاب سوختگی بشمار می آیند. نکته مهم بعدی در خصوص خرید این نوع لوسیون، انتخاب محصولی با حداقل SPF 30 و ضد آب است. برخورداری ضد آفتاب از این ویژگی شگفت انگیز باعث حفاظت بالای پوست در برابر سوختگی ناشی از آفتاب می شود.

به عنوان آخرین نکته مهم که لازم است در زمان خرید کرم ضد آفتاب به آن توجه شود، نوع مواد تشکیل دهنده و ترکیبات آن است. زیرا یک چنین لوسیونی تنها زمانی موثر واقع می شود که در ترکیب آن از موارد ذیل استفاده شده باشد.

● اکسید روی

● پارسول و آووبنزن

● دی اکسید تیتانیوم

● اکتیل متوکسی سینامات یا OMC

به طور کلی افراد باید ضد آفتابی را انتخاب و خریداری نمایند که ترکیبات آن متناسب با نوع پوست آنان باشد.

تعداد دفعات استفاده از کرم ضد آفتاب در طول روز

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

استفاده از کرم ضد آفتاب باید روزانه باشد. به این معنی که هر روز و پیش از قرار گرفتن در برابر نور خورشید باید از این محصول بر روی پوست خود استفاده کرد. زیرا این نوع کرم به دلیل داشتن ترکیبات خاص محافظ بسیار عالی در برابر نفوذ اشعه های مضر خورشید به پوست می باشد. تعداد دفعات استفاده از این نوع کرم بسته به تعداد ساعات و دفعات قرار گیری در برابر آفتاب متغیر است. گفتنی است که هر دو ساعت یکبار باید کرم زده شده بر روی پوست خود را تجدید نمود.

ویژگی های بارز یک کرم ضد آفتاب مناسب

یک کرم ضد آفتاب مناسب و موثر که قادر است از پوست در برابر عوامل محیطی بخصوص اشعه خورشید محافظت نماید، باید دارای ویژگی های ذیل باشد.

● باید از SPF مناسبی برخوردار باشد

● از مقاومت خوبی در برابر آب و رطوبت برخوردار باشد

● باید از قابلیت محافظ کنندگی بالایی برخوردار باشد

نکات کلیدی جهت استفاده از کرم ضد آفتاب

علاوه بر انتخاب و خرید کرم ضد آفتاب، استفاده از آن نیز حائز اهمیت بوده و لازم است به طرز صحیحی مورد استفاده قرار بگیرد. در همین رابطه باید نکات و موارد ذیل را مد نظر قرار داد.

● باید تمام سطح پوست را با آن پوشش داد

● در کلیه فصول حتی فصول سرد نیز مورد استفاده قرار بگیرد

● حداقل نیم ساعت پیش از قرار گرفتن در برابر آفتاب آن را بر روی پوست استفاده نمود

● آن را هر دو ساعت یکبار تمدید کرد

● در صورت عادت به آرایش کردن صورت از نوع آرایشی استفاده کرد

● لازم است از ضد آفتاب برای پوشش تمامی نقاطی که در معرض نور خورشید قرار دارند استفاده کرد. از جمله این نواحی پشت گردن و روی دست‌ها، لب ها، نوک گوش، قسمت‌های خالی سر و غیره می باشند

● در صورت شنا کرده و تعریق باید نسبت به تمدید آن هر ۴۵ دقیقه یک‌ بار اقدام نمود

● به تاریخ انقضای محصول و تاریخ انقضایی که پس از باز کردن درب محصول روی آن درج شده توجه کرد

دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل زمستان

ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب و تمام مزایای استفاده از آن

متاسفانه بسیاری از افراد استفاده از کرم ضد آفتاب را تنها مختص به فصل بهار و تابستان و روزهای آفتابی می دانند. این در حالی است که برف مواجهه با اشعه های فرابنفش را به میزان دو برابر افزایش می دهد. برای بسیاری از افراد استفاده از این کرم در فصول سرد هیچ معنایی ندارد. این در حالی است که در فصل زمستان اثرات مخرب پرتوهای فرابنفش بسیار بیشتر از فصل تابستان است.

به طور کلی پرتوهای UVB در طول ماه های سرد سال از شدت کمتری برخوردار هستند. با این حال در این فصول قدرت تخریب کنندگی خود را از دست نداده و همچنان عاملی برای تهدید سلامت پوست بشمار می آیند. بنابراین لازم است، پوست گردن و صورت خود را با یک ضد افتاب مناسب پوشش داد تا از مضرات پرتوهای UVB در امان ماند.

از دیگر دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل زمستان خشک شدن پوست در اثر سرما است. بنابراین برای پیشگیری از چنین وضعیتی علاوه بر استفاده از کرم های مرطوب کننده باید از ضد آفتاب مناسبی نیز بهره گرفت. بهترین نوع ضد آفتاب برای مصرف در فصول سرد سال به ویژه فصل زمستان، محصولاتی حاوی روغن زیتون و روغن نارگیل می باشند.

لازم به ذکر است که در اواسط زمستان زمین در نزدیکترین نقطه به خورشید قرار دارد. در نتیجه پوست بیشتر در معرض تابش پرتوهای مضر خورشید قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن در فصل زمستان لایه اوزون نازک تر شده و اشعه های خورشید با قدرت بیشتری به زمین می تابند.

معمولا زمانی که آسمان ابری و هوا سرد است هیچ‌ گونه تغییری در میزان زیان بار بودن اشعه های خورشید ایجاد نمی شود. از این رو استفاده از ضد آفتاب جهت مراقبت از پوست خود در برابر خطرات ناشی از این پرتوها امری حیاتی است.

استفاده از کرم ضد آفتاب در مواجهه با نور آبی

حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که در زمان مواجهه با نور آبی نیز به کرم ضد آفتاب نیاز دارید. نور آبی همان نور متصاعد شده از صفحه نمایش دستگاه های مختلف مانند موبایل، تلویزیون، کامپیوتر و غیره است. نکته قابل توجهی که در این باره وجود دارد و باید آن را مد نظر قرار داد آن است که هر نوع ضد آفتابی برای محافظت پوست در برابر نور آبی مناسب نیست. بلکه تنها باید از کرم هایی استفاده کرد که در ترکیب ان ها از اکسید زینک یا دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. زیرا این نوع ضد آفتاب به نسبت سایر ضد آفتاب های دیگر از قابلیت محافظ کنندگی بیشتری برخوردار هستند.

نور آبی تولید شده توسط دستگاه های مختلف به دو صورت پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. اول این که ابن نور میزان تولید رنگدانه های پوست یا ملانین را افزایش می دهد. در نتیجه پوست در مواجهه با ان زودتر دچار پیری می شود. همچنین این نور قادر است رادیکال هایی را از خود آزاد کند که کلاژن را تجزیه کرده و باعث ایجاد بافت الاستیک در پوست شوند.

نور آبی می‌تواند تولید ملانین یا رنگدانه در پوست را افزایش دهد که می‌تواند منجر به ملاسما و لکه‌های پیری شود.

جمع بندی

یکی از بهترین و موثر ترین راه های مراقبت از پوست در برابر انواع بیماری مصرف مداوم کرم ضد آفتاب است. البته مصرف این محصول صرفا کافی نمی باشد. بلکه برای کسب نتیجه ای مطلوب از استفاده از این نوع کرم لازم است نکات و موارد متعددی را مورد توجه قرار داد.

مطالب مشابه را ببینید!