مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف و انواع آن

درصد زیادی از افراد فاکتورهای مهم برای انتخاب کرم پودر مناسب را نمی دانند و اصلا نمی دانند برای داشتن صورتی زیبا و آرایشی طبیعی چه کرم پودری برای پوستشان مناسب است. از آنجا که رنگ و فرمولاسیون کرم پودرهای موجود در بازار با هم تفاوت دارد در نتیجه هر کرم پودیر بر روی هر پوستی به زیبایی نمی نشیند و لازم است که کرم پودری انتخاب شود که نیازهای پوست را برآورده کند و به زیبایی روی پوست بخوابد.

قطعا برای افرادی که آگاهی چندانی در مورد انواع کرم پودر ها ندارند انتخاب نوع کرم مناسب یک چالش بزرگ است. گاها ممکن است چندین کرم پودر از برندهای مختلف با رنگ ها و ترکیبات متفاوت را امتحان کنند اما همچنان به چیزی که متناسب با پوستشان باشد دست پیدا نکنند. شاید اگر چندین نکته ساده را در انتخاب کرم لحاظ کنید بتوانید بهترین نمونه را انتخاب و تهیه کنید.

فاکتورهای مهم در انتخاب کرم پودر مناسب پوست

How to Choose the Right Shade of Foundation.jpg

انتخاب کرم پودر مناسب برای پوست یکی از چالش های مهم در آرایش کردن است. برخی از کرم پودر ها برای استفاده روزانه مناسب هستند و برخی دیگر با ماندگاری بالایی که دارند مناسب جشن ها و مراسم ها طراحی شده اند. کرم پودر هم از نظر رنگ باید مناسب با پوست باشد و هم اینکه بافت آن با نوع پوست هماهنگی داشته باشد.

اگر کرم پودر دقیقا متناسب با تناژ پوستی و نوع پوست انتخاب شود زمینه ساز یک آرایش حرفه ای و زیبا خواهد بود. کرم پودرهای مناسب به خوبی قادر به پوشاندن مشکلات پوستی از قبیل جوش و جای جوش، فرورفتگی و کبودی اطراف چشم ها، زخم و لک و … می شوند و پوست صاف و یک دست می شود. این روزها برندهای مطرح و شناخته شده ای اقدام به طراحی و تولید کرم پودر های مختلف کرده اند.

اگر شما تجربه زیادی در این زمینه نداشته باشید احتمال انتخاب اشتباه برای شما وجود دارد. پس بهتر است حتما قبل از خرید کرم پودر برای پوست تیره یا روشن خود ابتدا اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید یا از کارشناسان این زمینه کمک بگیرید.

انواع کرم پودرها برای انواع پوست

بر روی هر پوستی باید یک کرم پودر خاص و مخصوص زده شود. گاها بر روی هر قسمت از صورت یک کرم پودر خاص زده می شود. مثلا پوست در نواحی گونه با پوست اطراف چشم یا اطراف دهان متفاوت است. از این رو برای ساده تر کردن این امر و انتخاب محصولی مناسب باید در وهله ی اول نوع پوست را در نظر بگیرید. به طور کلی چهار نوع پوست وجود دارند که عبارتند از:

 • پوست مختلط
 • پوست خشک و حساس
 • پوست نرمال
 • پوست چرب

کرم پودر مناسب برای پوست خشک و حساس

necessary tips for foundation 345x225 1

خشکی پوست در بیشتر افراد یک مشکل شایع است و اگر محصولات آرایشی دقیقا متناسب با پوست خشک انتخاب نشوند ممکن است این عارضه روز به روز بیشتر شود و یا آرایش روی صورت جلوه زیبایی نداشته باشد. برای اینکه بفهمید خشکی پوست دارید و یا اینکه از میزان آن مطلع شوید می توانید بعد از حمام پوست را تست کنید.

اگر بعد از حمام احساس کشیدگی یا خارش پوست دارید بدین معنی است که جنس پوست شما خشک است. حتی با رنگ پوست می توانید تشخیص دهید که پوست خشک است یا خیر. برای این کار از نور استفاده کنید. معمولا پوست های خشک نور را انعکاس نمی دهند به همین دلیل رنگ این پوست ها مات و مایل به خاکستری است. حتی بر روی این پوست ها آکنه دیده نمی شود.

بعد از اینکه مطمئن شدید که جنس پوست شما خشک است باید کرم پودر مناسب را برای آن انتخاب کنید. نیاز پوست های خشک آبرسانی و بازگشت چربی طبیعی پوست است. پس باید سراغ کرم پودرهایی بروید که به خوبی بتوانند نیازهای پوست را رفع کنند و کمبودهای آن را جبران نمایند. کرم پودرهای پنکیکی خشک اصلا گزینه مناسبی برای پوست های خشک نیست چون باعث خشک تر شدن پوست می شوند.

بهترین انتخاب برای پوست های خشک کرم پودرهایی هستند که مایع اند و پایه آن ها روغنی است. استفاده از این کرم پودر به کاهش خشکی پوست منجر می شود. اگر می خواهید پوست صورت شاد و سرزنده تر به نظر بیاید می توانید کرم پودرهایی را انتخاب نمایید که براق هستند. دقت کنید که حتما رنگ کرم را هم متناسب با رنگ پوست انتخاب کنید تا تمام نواقص صورت پوشش داده شود و در عین حال ظاهری طبیعی و زیبا داشته باشد.

کرم پودر مناسب برای پوست چرب

10 foundation mistakes 345x225 1

چالش انتخاب کرم پودر تنها برای افرادی که پوست خشک دارند یا پوست آن ها دارای لک و جوش است نیست. پوست های چرب دار هم همیشه دغدغه انتخاب کرم پودر مناسب را دارند. در وهله اول باید تشخیص دهید که آیا پوست صورت شما خشک است یا خیر؟

آیا بعد از شستشوی صورت پوست شما سریعا چرب می شود؟ آیا زمانی که از خواب بیداری می شوید پوست شما چرب است؟

زود چرب شدن پوست به معنی این است که منافذ پوست باز است و پوستتان چرب است. پوست های چرب مستعد جوش و آکنه زیادی هستند و معمولا براق هستند. انتخاب این کرم پودر برای این گونه افراد تا حد زیادی مشکل است. چون ممکن است بیشتر افراد نوع پوست خود را به خوبی تشخیص ندهند.

کرم پودرهایی که برای پوست های چرب تولید می شوند فاقد چربی یا همان oil ftee یا matt هستند. حتی این عبارت روی کرم پودرهای مخصوص پوست خشک درج شده است. پایه کرم پودرهای مناسب پوست چرب آب است.

بافت این کرم ها جامد یا مایع است. برای این نوع پوست نباید به هیچ وجه از کرم پودر براق استفاده کرد. از اآجا که خود پوست براق است در نتیجه بعد از زدن کرم پودر برای کم شدن حالت براقی از پنکیک های خشک یا پودر مات کننده استفاده می شود.

کرم پودر مناسب برای پوست نرمال

انتخاب کرم پودر مناسب پوست 1 500x306 1

برای افرادی که پوست نرمالی دارند تا حدودی دغدغه ی انتخاب کرم پودر مناسب کمتر است. این افراد ایده ال ترین نوع پوست را دارند و خیلی خوش شانسند. پوست های نرمال یا معمولی سالم هستند و نیازی نیست با کرم پودر مناسب چربی یا آب پوست را به سطح تعادل رساند. چربی و آب در پوست های نرمال متعادل است و به خوبی می توان از هر کرم پودری برای آن ها استفاده کرد.

افرادی که پوست نرمال و سالمی دارند می توانند کرم پودر خود را بر اساس شرایط آب و هوایی در فصول مختلف تغییر دهند. مثلا این افراد می توانند در فصول سرد سال از کرم پودرهای روغنی با کاور کنندگی بالا استفاده کنند تا پوست به طور کامل در برابر تغییرات هوایی مانند باد و سرما محافظت شود. اما در تابستان می توانند انتخابی متفاوت تر داشته باشند و از کرم پودرهای سبک با پایه آب استفاده کنند.

کرم پودر مناسب برای پوست مختلط

انتخاب کرم پودر مناسب برای پوست هایی مختلط یک چالش بزرگ است. در واقع افرادی که پوست مختلط دارند در برخی از قسمت ها، پوست خشک است و برخی از نواحی پوست چرب می باشد. معمولا در قسمت T صورت یا همان نواحی چانه، پیشانی و روی بینی پوست چرب است و در بقیه نواحی پوست خشک است. این افراد حتی در فصل های مختلف سال هم ممکن است خصوصیات پوستی متفاوتی داشته باشند.

مثلا در تابستان پوست چرب تری دارند و با شروع فصل سرما ممکن است پوست خشکی داشته باشند. اما برای انتخاب کرم پودر لازم است که حتما دو نوع کرم پودر برای پوست های خشک و پوست های چرب داشته باشند. این کرم ها را می توانند در فصول مختلف سال به صورت جداگانه انتخاب کنند و یا می توانند روی هر ناحیه کرم جداگانه ای بزنند. به طور کلی افرادی که دارای پوست ترکیبی و مختلف هستند باید سراغ کرم پودرهایی بروند که بر پایه آب هستند.

انواع کرم پودر برای پوست های مختلف

کرم پودر

کرم پودرها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود که فرمولاسیون هر کدام متفاوت است. هر کدام از کرم پودرها در یک مرحله خاصی از آرایش استفاده می شوند. پس برای داشتن پوستی ایده آل و آرایشی زیبا حتما باید انواع کرم پودرها و کارایی آن را بشناسید. به طور کلی انواع کرم پودرها عبارتند از:

 • کرم پودر پرایم
 • کرم پودر پودر
 • مرطوب کننده های رنگی
 • کرم پودر فشرده (موس)
 • کرم پودر خالص
 • کرم پودر کرمی
 • کرم پودر براق کننده
 • کرم پودر مینرال
 • کرم پودر استیکی
 • کرم پودر بر پایه آب

کرم پودر پرایمر

اگر می خواهید کرم پودر زمان زیادی روی پوست بماند و جلوه بهتری داشته باشد حتما باید از کرم پودر پرایمری قبل از زدن کرم پودر اصلی روی پوست استفاده کنید. پرایمر یک کرم بی رنگ است که باعث بسته شدن منافذ پوست می شود و کرم پودر جلوه ای طبیعی و یکدست دارد. فرقی نمی کند چه پوستی داشته باشید به هر حال زدن پرایمر قبل از کرم پودر یک ضرورت است.

کرم پودر پودری

کرم پودر پودری ظاهری فشرده دارد و حالتی مات به پوست می دهد. این کرم پودر موجب بستن منافذ پوست می شود و از کاور بالایی برخوردار است. افرادی که دچار لک و جوش فراوان هستند می توانند از این کرم پودرها استفاده کنند.

سرعت پخش این کرم ها روی پوست بالاست اما ماندگاری آن ها کم است. برای افرادی که دارای پوست چرب و مختلط هستند کم پودر پودری گزینه مناسبی است. روی پوست های خشک این کرم زیبا نیست و ممکن است شدت خشکی را بیشتر کند. برای زدن کرم پودر پودری از اسفنج نمدار و مرطوب استفاده کنید تا به خوبی روی پوست پخش شود.

مطلب مشابه: راهنمای کامل خرید ضد آفتاب | مزایا و نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب

مرطوب کننده های رنگی

برخی از مرطوب کننده های پوستی وجود دارند که رنگی هستند و رنگی که به پوست می دهند بسیار طبیعی است. در نتیجه بیشتر برای افرادی که پوست صاف و سالم دارند و جوان هستند گزینه خوبی است.

كرم پودر فشرده (موس)

کرم پودر موس یا فشرده حد وسط کرم پودرهای مایع و پودری است که غلظت آن کمتر از پودری و بیشتر از مایع است. موس قدرت کاور بسیار بالایی دارد اما در عین حال سبک است. پوشش موس یکنواخت و نیمه مات است. افرادی که پوست خشک دارند می توانند از این کرم استفاده کنند. نسبت به کرم پودرهای معمولی و خالص ترکیبات کرم پودر فشرده سنگین تر است. در نتیجه با مقدار کمی از آن می توان کل صورت را کاور کرد.

کرم پودر خالص

کرم پودر های خالص بدون هیچ ترکیب اضافه ای ساخته می شوند این کرم ها پوست را زیبا و درخشان می کنند. اگر با رنگ طبیعی پوست خود مشکل ندارید و آرایش کردن مداوم را دوست ندارید کرم پودر خالص بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

کرم پودر کرمی

کرم پودر های کرمی به صورت تیوپی عرضه می شوند و میزان آبرسانی بالایی دارند. این کرم پودرها برای انواع پوست کارایی دارند و حتی به عنوان کانسیلر هم قابل استفاده هستند. برای پوست های چرب و خشک و پوست های معمولی و مختلط نوع خاصی از کرم طراحی شده است که می توانید نمونه ای را انتخاب کنید که با نوع پوست بیشترین همخوانی را داشته باشد.

کرم پودر براق‌کننده

برخی از کرم پودرها پوست را براق می کنند اگر تمایل دارید پوست شما بعد از زدن کرم پودر براق باشد بهتر است سراغ کرم پودرهای براق کننده بروید تا ظاهر پوست شاداب و جوان به نظر برسد. این کرم پودر برای افرادی که پوست چرب دارند مناسب نیست.

کرم پودر مینرال

افرادی که پوست های حساس و آسیب دیده دارند باید از کرم پودرهای استفاده کنند که فاقد مواد شیمیایی باشد. کرم پودر مینرال از مواد طبیعی و معدنی ساخته می شود و مواد اصلی آن تیتانیوم و زینک است. کاور این محصول خوب است و هیچ گونه آسیبی به پوست نمی زند.

کرم پودر استیکی

کرم پودر استیکی ظاهری ماتیکی مانند و جامد دارد. این کرم ترکیبی از کرم پودر و کانسیلر است به همین دلیل خیلی سنگین است. برای پوست های چرب و معمولی این کرم گزینه خوبی است. برای زدن کرم پودر استیکی کافیست آن را روی پوست بزنید و با براش یا اسفنج پخش کنید.

کرم پودر بر پایه آب

کرم پودرها یا بر پایه آب و یا بر پایه روغن ساخته می شوند. مدل هایی که آب ماده اصلی ترکیبات آن هاست بسیار سبک هستند و فرد با استفاده مداوم از ان ها احساس سنگینی و چسبندگی نخواهد داشت.

افرادی که پوست چرب با منافذ نسبتا باز دارند می توانند از کرم پودر فاقد چربی و بر پایه آب استفاده کنند. حتی افرادی که تایپ پوستی خشکی دارند می توانند به منظور آبرسانی از این کرم استفاده کنند.

کرم پودر روغنی

همانطور که گفته شد کرم پودرهای مناسب برای انواع پوست ها یا بر پایه روغن ساخته می شوند و یا پایه اولیه آن ها آب است. در کرم پودرهای پایه روغنی از ترکیبات روغن استفاده شده است. کرم پودرهایی که پایه روغنی هستند بافت ضخیم تری دارند و مدت زمان جذب آن ها روی پوست طولانی تر است.

افرادی که پوست خشکی دارند و یا در فصل زمستان دچار خشکی پوست می شوند بهتر است از این کرم پودر روغنی استفاده کنند. افرادی که پوست چرب دارند نباید به هیچ عنوان کرم پودر روغنی استفاده کنند چون هم روی پوست نمی نشیند و هم پوست مستعد جوش و لک خواهد بود و از همه مهمتر روند ترشح چربی پوست را با اختلال مواجه می کند.

بی بی کرم

اگر شاهد باشید هر روز نسل جدیدی از کرم پودرها برای پوست های مختلف طراحی و عرضه می شود که فرمولاسیونی متفاوت تر و بهتر از نسل های قبلی دارد. بی بی کرم یا بالم زیبایی مخفف عبارت Beauty Balm می باشد که نسل جدیدی از کرم پودر های عرضه شده در بازار است.

در واقع بی بی کرم یک نوع مرطوب کننده رنگی است که معمولا با رنگ های نچرالی تولید می شود. مهمترین خاصیت این محصول مرطوب کنندگی و یکدستی تناژ پوست است. بی بی کرم هم مانند سی سی کرم یک کرم چند منظوره است و کاربردهای دیگری از قبیل محافظت در برابر آفتاب، اثرات ضد پیری، آبرسانی و … را بر عهده دارد.

سی سی کرم

سی سی یکی از کرم های آرایشی است که مخفف عبارت color correcting به معنای اصلاح رنگ، می باشد. این کرم چند منظوره تولید شده است. یعنی با زدن آن نیازی به ضد ضد آفتاب، مرطوب کننده و کرم پودر ندارید. سی سی کرم تمام ویژگی ها و مشخصات این سه کرم را دارد.

اگر پوست شما در نواحی مختلف صورت یک رنگ نیست برای یکدست کردن رنگ نانو و پوشش دهی کامل می توانید از سی سی کرم استفاده کنید. سی سی کرم رنگ تمامی پوست از قبیل اطراف چشم ها، اطراف لب، گونه ها و… را یکدست می کند و به آن ظاهری زیبا و شاداب می دهد.

سی سی کرم ها حاوی مواد آبرسانی هستند و خاصیت ضد پیری دارند. در نتیجه به جای اینکه کیف لوازم آرایشی خود را از کرم های مختلف پر کنید می توانید یک سی سی کرم را جایگزین کنید.

مطلب مشابه: فواید و معایب کرم مرطوب کننده برای پوست | ویژگی های بهترین کرم مرطوب کننده

بهترین کرم پودر مناسب پوست سبزه

شرکت و برند های مختلفی انواع کرم پودر با تناژ مناسب پوست سبزه را تولید کرده اند. پوست های سبزه دارای تناژ متفاوتی هستند که حتما کرم پودر باید با تناژ پوست مطابقت داشته باشد. کرم هایی که برای این تناژ پوستی ساخته شده اند از درجه بندی مختلفی برخوردارند که شما می توانید بعد از یافتن تناژ پوستی خود کرم پودر مناسب را انتخاب کنید تا هماهنگی خوبی با پوست داشته باشد.

کرم پودر مناسب پوست سفید

کرم پودر مناسب برای پوست سفید باید تناژ صورتی داشته باشد. افرادی که دارای رنگ پوستی سفید هستند در دسته رنگ پوست های سرد قرار دارند. برای این افراد باید کرم پودری انتخاب شود که به پوست روح ببخشد و میزان سفیدی پوست را کاهش دهد. برای این رنگ پوست می توانید بر اساس درجه بندی سفیدی پوست یک کرم مناسب را تهیه کنید.

کرم پودر مناسب پوست گندمی

افرادی که دارای پوست گندمی هستند در واقع بین دو تناژ سفید و سبزه قرار دارند. این افراد انتخاب های زیادی برای کرم پودر پیش رو دارند. نکته مهمی در اینجا وجود دارد این است که تمایل پوست به طرف رنگ خنک است یا رنگ گرم؟

به طور کلی افرادی که دارای رنگ پوست گندمی هستند می توانند کرم پودرهای با تناژ خنثی را انتخاب کنند. این کرم پودر ترکیبی از رنگ صورتی و آبی است. اما برای انتخابی دقیق تر باید مشخص کنید تمایل پوست به کدام طرف است.

نکات طلایی برای استفاده از کرم پودر مناسب پوست

حال که با انواع کرم پودرها و انواع پوست ها مختلف آشنا شدید لازم است که چندین نکته مهم را هنگام استفاده از کرم پودر رعایت کنید.

 • برای زدن کرم پودر از ابزارهای مناسب مانند اسفنج یا برس گرد مخصوص استفاده کنید. حتی ابزارهای آرایشی هم باید از کیفیت بالا برخوردار باشند تا کرم به صورت صاف و یکنواخت روی پوست پخش شود. استفاده از ابزارهای آرایشی برای زدن کرم پودر تا حد زیادی به ماندگاری کرم کمک می کند و از آسیب به پوست جلوگیری می کند.
 • پوست شما از هر نوعی که باشد باید حتما قبل از زدن کرم پودر از پرایمر و کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. تمامی این مراحل کمک می کند تا پوستی زیبا و صاف و یکدست در طول روز داشته باشید.
 • برای طبیعی تر جلوه دادن پوست از زدن بیش از حد کرم پودر خودداری کنید. کرم پودر باید به اندازه ای باشد که صورت را یکدست کند حتی گاها برخی از نواحی پوست به کرم نیاز ندارند. در نتیجه لایه نازک و کمی از کرم پودر را روی پوست بزنید تا ظاهر طبیعی و زیبای آن حفظ شود.
 • برای درخشش بیشتر پوست پس از اتمام آرایش می توانید از اسپری فیکساتور استفاده کنید. این اسپری را با فاصله روی صورت اسپری کنید تا هم پوست شما هیدراته شود و هم ظاهری طبیعی و زیبا داشته باشد.
 • برای اینکه چربی اضافه پوست را بگیرید از پودرهای تثبیت کننده بعد از زدن کرم پودر استفاده کنید. حتی می توانید برای گرفتن چربی های اضافه پوست از کاغذهای مخصوص جذب کننده چربی پوست استفاده کنید. این محصولات تنها چربی های اضافه پوست را پاک می کنند و تاثیری روی کاور کرم پودر و پاک کردن آن ندارند.
 • افرادی که در فیکس کردن و زدن کرم پودر به روش های اصولی آشنایی ندارند می توانند برای استفاده روزانه ضد آفتاب های رنگی را جایگزین کنند. این ضد آفتاب ها استفاده راحتی دارند و ماندگاری بالایی هم دارند.

مطلب مشابه: رفع کبودی زیر چشم با آرایش و پوشاندن سیاهی زیر چشم با این روش ها

جمع بندی

همانطور که در مقاله عنوان کردیم استفاده از کرم پودر در تمامی آرایش ها یک ضرورت است. چون آرایش با این محصول شروع می شود و اگر نتوان با کرم پودر مناسب پودر صورت را صاف و یکدست کرد آرایش سایر اجزای صورت هم به زیبایی دیده می شود. کرم پودر ها در انواع مایع و کرمی، استیکی و پودری تولید می شوند که باید به نوع پوست و تایپ پوستی هنگام انتخاب کرم مناسب توجه شود.

از آنجایی که تمامی افراد رنگ و نوع پوست یکنواختی ندارند در نتیجه باید ابتدا نوع پوست تشخیص داده شود و به دنبال آن رنگ پوست هم مشخص شود. بعد از تعیین این دو فاکتور دیگر انتخاب کرم پودر مناسب بسیار راحت تر خواهد شد و آرایش زیبا و بی نقص و طبیعی جلوه می دهد.

مطالب مشابه را ببینید!