مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی کریس بامستد قهرمان بدنسازی؛ درباره شروع ورزشو موفقیت های او

دوستداران ورزش بدنسازی بی‌شک با کریس بامستد آشنا هستند؛ قهرمان بی رقیبِ فیزیک کلاسیک مسترالمپیا که همواره بدنِ او به عنوان یکی از کامل‌ترین بدن‌های تاریخ شناخته می‌شود. ما امروز در مجله اینترنتی تاپ ناز قصد داریم نگاهی بر زندگی شخصی و حرفه‌ای این ورزشکار بزرگ داشته باشیم، پس اگر شما نیز به ورزش بدنسازی علاقه دارید، در ادامه متن همراه ما باشید.

بیوگرافی کریس بامستد قهرمان بدنسازی؛ درباره شروع ورزشو موفقیت های او

تولد و اوایل زندگی

کریس بامستد در سال 1995 و در کشور کانادا به دنیا آمد. کریس بامستد از ورزش‌های مختلف همچون شمشیر بازی، فوتبال، بیسبال، بسکتبال، هاکی و … را امتحان کرده است.

کریس به دلیل مهارت‌های بالا در ورزش چه در دبیرستان و چه در میان دوستان به عنوان کسی شناخته می‌شد که عاشق ورزش است.

سپس کریس از طریق نامزد خواهرش که او نیز یک بدنساز حرفه‌ای بود؛ با ورزش جذاب بدنسازی آشنا شد.

در ابتدا بدنسازی بیشتر برای بامستد یک سرگرمی بود تا یک ورزش حرفه‌ای اما والیر با مشاهده استعداد و پتانسیل بامستد، او را برای ادامه این ورزش به صورت حرفه‌ای تشویق کرد و خود نیز مربیگری او را بر عهده گرفت. کریس در این باره اینگونه میگوید: یان برای من یک مربی‌ بسیار بزرگ بود و همچنان نیز هست. یان الهام بخش من برای پا گذاشتن روی استیج مسابقات بود و در تمام فرایند انجام این کار من را هدایت میکرد.

آغاز بدنسازی به صورت حرفه‌ای

آغاز بدنسازی به صورت حرفه‌ای

بدین ترتیب کریس با الگو گرفتن از اسطوره‌هایی همچون تام پلاتز و آرنولد شوارتزنگر شروع به پیمودن مسیر سخت و طولانی قهرمانی کرد.

کریس بامستد در سال 2014 و زمانی که تنها 19 سال داشت، برای مسابقات آماده شد. او پس از این مسابقات، در سال 2016 در مسابقات قهرمانی بدنسازی آمریکای شمالی IFBB به رقابت پرداخت و پس از کسب مقام نخست این مسابقات، موفق شد در 21 سالگی کارت حرفه‌ای IFBB خود را دریافت نماید.

بدین ترتیب کریس با علاقه زیاد تمرینات خود را برای شرکت در مسابقات مستر المپیا آغاز کرد.

مطلب مشابه: بیوگرافی هادی چوپان قهرمان مسترالمپیا؛ ناگفته ها و درباره خانواده و همسرش

حضور در مستر المپیا

حضور در مستر المپیا

کریس بامستد در سال 2017 با 22 سال سن برای نخستین بار در مستر المپیا شرکت کرد و صاحب مقام دوم در بخش فیزیک کلاسیک شد.

علیرغم برتری‌های آنسلی در فیزیک و عملکردش در مستر المپیا 2017، او با یک چالش دشوار در برابر بامستد مواجه شد.

کریس بامستد، بدنساز کانادایی با 224 پوند وزن و 6’1 فوت قد، تنها با سه امتیاز اختلاف جایگاه بعد از آنسلی یعنی مقام دوم را نصیب خود کرد.

درست است که این اتفاقی فوق‌العاده برای بامستد بود اما نتوانست از نسبت عالی شانه تا کمر و جذابیت برئون آنسلی پیشی بگیرد.

عملکرد خارق العاده و استعداد ذاتی آنسلی در فیگور گرفتن سبب شد تا امتیاز بیشتری از داوران کسب نماید. اما بامستد اختلاف امیتیازات را تا حد زیادی کاهش داد و حتی جمعیت را با یک فیگور وکیوم کلاسیک شگفت زده کرد.

کریس بامستد در مستر المپیا 2018

کریس بامستد در مستر المپیا 2018

کریس بامستد در مستر المپیا 2018 فوق‌العاده بود و اگر درخشش و استعداد خارق العاده آنسلی نبود، او می‌توانست جایگاه اول را در بخش فیزیک کلاسیک مستر المپیا در سال 2018 کسب کند.

بامستد در آن سال زمان بیشتری را صرف افزایش برتری‌های خود نمود و او قطعا برئون را همانند سال گذشته تحت فشار قرار داد، اما یک بار دیگر عنوان نائب قهرمانی را از آن خود ساخت.

کریس بامستد قهرمان مستر المپیا

کریس بامستد قهرمان مستر المپیا

در نهایت کریس بامستد با تلاش فراوان توانست به مقام نخست مسابقات دست پیدا کند. او با فیگورهای منحصر به فرد و فوق العاده خود در مسابقات مستر المپیا در سال‌های 2019، 2020، 2021 و 2022، 2023 مقام اول را از آن خود کرد و به شهرت بین المللی رسید.

جالب است بدانید که بامستد در سال 2019 و چند ماه پس از نمایش شگفت انگیز خود، تحت عمل جراحی فتق قرار گرفت. با این حال موفق شد که در 5 سال متوالی، عملکردی چشمگیر را از خود به نمایش بگذارد و موفق به کسب مقام نخست بزرگترین مسابقات بدنسازی فیزیک کلاسیک شود.

مسیر سختی را پیموده‌ام

مسیر سختی را پیموده‌ام

باید بگویم که مسیر جالب و هیجان انگیزی را تاکنون طی کرده‌ام. من از پستی ها و بلندی های زیادی عبور کردم  و چیزهای جدیدی یاد گرفتم و متوجه شدم که چطور با آن ها کنار بیایم. من در رابطه با رسیدن به اولین قهرمانی ام کمی استرس داشتم اما وقتی که به قهرمانی رسیدم، به آرامش رسیدم.

من به آرامش رسیدم چراکه تا پیش از آن، اطرافیان من از من انتظارات زیادی داشتند و من به خوبی این فشار را روی خودم حس می‌کردم. با این حال، هر سال که می‌گذشت مقداری از این استرس کم می‌شد تا جایی که در آخرین رقابت، من چه قهرمان می‌شدم یا چه شکست می‌خوردم، به هر حال از حضور در صحنه لذت می‌بردم.

من اگر پنج سال متوالی به قهرمانی نمی‌رسیدم، شاید هرگز این حس را تجربه نمی‌کردم چراکه این پنج سال باعث شد تا من در زمینه های مختلف تجربه کسب کنم. هم اکنون من به دنبال چیزی هستم که فشارهای روانی در آن کمتر باشند و استرس زیادی وجود نداشته باشد که من بتوانم با خیال راحت از آن لذت ببرم.

صحبت‌های کریس درباره احتمال کناره‌گیری

صحبت‌های کریس درباره احتمال کناره‌گیری

هدف من این است که در اوج و زمانی که هنوز قادر به ادامه دادن هستم، کناره گیری کنم. این موضوع درست مانند فروش یک بیزنس است که شما این بیزنس زمانی می‌فروشید که هنوز جای رشد دارد و نه زمانی که به قله خود رسیده است.

من می‌خواهم زمانی کناره گیری کنم که در اوج باشم و همزمان بدانم که اگر بخواهم می‌توانم همچنان ادامه دهم اما تصمیم می‌گیرم که کناره گیری کنم چراکه در آن زمان برایش آماده هستم. فرصت های مختلفی برای من در زندگی وجود دارد و من مشتاقانه منتظر قسمت بعدی زندگی خودم هستم.

وقتی که من از بدنسازی کناره گیری کنم، زندگی بسیار متفاوتی را تجربه خواهم کرد چراکه گرداندن یک کسب و کار و یک بیزنس کاملا متفاوت است و می‌دانم که کار ساده ای نخواهد بود. با این حال درآمد خوبی دارد و جالب است.

من به اندازه کارداشیان معروف نیستم

من به اندازه کارداشیان معروف نیستم

قطعا محبوبیت من هم سطح کارداشیان یا مانند آن‌ها نیست. به نظر من، ما دو نوع سلبریتی داریم، سلبریتی های واقعی و سلبریتی های ورزشی و فاصله ای کوچک میان این دو وجود دارد. گاهی اوقات، من در همین فاصله وجود دارم.

به طور مثال، من به مغازه می‌روم و هیچکس به هیچ عنوان من را نمی‌شناسد. اما سلبریتی های واقعی مثل کارداشیان، حتی نمی‌توانند خانه را ترک کنند. بستگی دارد که من کجا باشم. احتمالا اگر من در تگزاس به مغازه یا پمپ بنزین بروم، یک یا دو نفر من را بشناسند اما معمولا کسانی که در باشگاه تمرین می‌کنند، به خوبی من را می‌شناسند.

رژیم و برنامه غذای کریس بامستد

رژیم و برنامه غذای کریس بامستد

در مورد تغذیه کریس باید بگوییم که هنگامی که بحث رژیم در میان باشد، کریس به شدت ریز بین و دقیق عمل میکند. او چندین ماه قبل از فرا رسیدن مسابقات، هر روزه از شش وعده غذایی مشابه استفاده می‌کند و تنها تغییرات بسیار اندکی‌ ایجاد می‌کند. کریس در این مورد میگوید: با این روش می‌توانم بفهمم که بدنم به چه چیزی نیاز دارد و میتوانم با اعمال تغییرات کوچک در رژیم‌ ام به نتایجی‌ که به دنبال آن هستم دست یابم.  

کریس از اهمیت اضافه نکردن مواد غذایی جدید قبل از شرکت در یک رقابت یا جلسه عکس برداری به خوبی‌ آگاه است. او در این مورد میگوید: قبل از شرکت در یک رقابت بسیار مهم است که غذای‌ جدیدی که رژیم‌ ام اضافه نکنم زیرا نمیدانم آن غذا چه تاثیری روی بدنم خواهد گذاشت.

او در دوره حجم نیز همچنان از 6 تا 7 وعده غذایی استفاده می‌کند تا بتواند 6000 کالری روزانه خود را از طریق منابع غذایی سالمی نظیر مرغ، برنج و سیب زمینی‌ تامین کند. هنگام رسیدن به وعده غذایی قبل از تمرین، کریس از کربوهیدرات اضافه استفاده می‌کند تا انرژی لازم برای انجام تمرینات سخت را داشته باشد.

کریس گفته است که قبل از تمرین از مافین و کربوهیدرات‌های ساده استفاده می‌کند زیرا برای او سخت است که کالری کافی‌ را تنها از طریق منابع غذایی پاک تامین کند و به 6000 کالری روزانه برسد.

برنامه غذایی

  • وعده 1 : 1.5 پیمانه سفیده تخم مرغ، 2 عدد تخم مرغ کامل و 1 پیمانه جو دو سر
  • وعده 2 : 8 انس مرغ، 1 پیمانه برنج یاسمین و 11 انس سبزیجات مخلوط
  • وعده 3 : 8 انس ماهی‌ سفید، 7 انس سیب زمینی‌ شیرین و 11 انس سبزیجات مخلوط
  • وعده 4 (قبل از تمرین) : 7 انس ماهی‌ سفید و 2 پیمانه برنج یاسمین
  • وعده 5 (بعد از تمرین) : 50 گرم پروتئین وی ایزوله مخلوط در آب
  • وعده 6 : 8 انس مرغ، 6 انس سیب زمینی‌ شیرین، 2 انس بروکلی و 2 انس مارچوبه
  • وعده 7 : 2.5 پیمانه سفیده تخم مرغ، 3 تخم مرغ کامل و 11 انس سبزیجات مخلوط

بهترین حرکات ورزشی از نظر کریس بامستد

بهترین حرکات ورزشی از نظر کریس بامستد

از نظر من اسکات اسکات 100 درصد بهترین حرکت می‌باشد. معتقدم که این حرکت بی‌ نظیر نه تنها برای گسترش عضلات پا، بلکه برای عضلات مرکزی بدن نیز بسیار خوب می‌باشد. اسکات حرکت مورد علاقه من است زیرا واقعا می‌توانم با انجام آن مرز محدودیت‌های خودم را گسترش دهم و ببینم که واقعا چه میزان وزنه را می‌توانم جابجا کنم.

پرس بالا سینه

پرس بالا سینه

حرکت پرس بالا سینه برای من یک حرکت بسیار طبیعی تر از حرکت پرس سینه تخت برای من است. من همچنین شخصا به دنبال این هستم که به عضلات بالا سینه بسیار حجیم تر و پرتر برسم، زیرا قسمت بالا سینه در فیگور‌ها بیشتر نمایان میشود مخصوصا در فیگور سینه از کنار. اگر شما محدود به انجام تنها سه حرکت باشید پس می‌خواهید که بیشترین عضلات ممکن را تمرین دهید، برای مثال سینه، سرشانه و پشت بازو. من دمبل را به هالتر ترجیح میدهم زیرا با دمبل شما این اجازه را دارید که تمرکز خود را جداگانه روی هر بخش از سینه قرار داده و بدنی بیش از پیش متقارن بسازید.

زیربغل هالتر خم

زیربغل هالتر خم

این حرکت آخرین انتخاب من است. برای من به شدت مهم است که عضلات پشتم را تا جای ممکن قوی حفظ کنم، نه تنها به دلیل حفظ تقارن و تناسب، بلکه به دلیل سلامت عمومی‌ ستون فقراتم. من حرکات پارویی را دوست دارم زیرا آنها عضلات ثانویه ای را تمرین میدهند که در دو حرکت بالا تمرین نمیدیدند نظیر جلو بازو و سرشانه پشتی‌.

زندگی شخصی

زندگی شخصی

نامزد کریس بامستد، که خود نیز یک بدنساز است، در کنار او بود.

کورتنی کینگ، نامزد کریس بامستد، در شیکاگو در سال 1993 متولد شد و با علاقه به ورزش رشد کرد. او بستکتبال و فوتبال بازی می‌کرد و ژیمناستیکار بود. علاوه بر این‌ها عضو تیم شنای بین المللی نیز بود. به خاطر رژیم فیتنس فوق العاده توانست یک مدل موفق، مربی و بدنساز شود.

ذهنیت یک قهرمان

ذهنیت یک قهرمان

افراد و بدنسازان و ورزشکاران زیادی وجود دارند که فقط به برد فکر می‌کنند. به طور مثال، به مایکل جردن فکر کنید. مردم عاشق او هستند و او واقعا فوق العاده است اما کاملا با من متفاوت است. او به هیچ چیزی جز قهرمانی و پیروزی فکر نمی‌کند، اما من اینگونه نیستم و تفکرات من متفاوت است.

من گاهی اوقات از شکست خوردن می‌ترسم. در واقع، من از نتایج این شکست ها می‌ترسم و نمی‌دانم که بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد. من همواره گفته ام که با شکست مشکلی ندارم و مردم به من می‌گویند که این ذهنیت یک قهرمان نیست.

من همواره یک ذهنیت دارم که فکر می‌کنم همین ذهنیت علت اصلی موفقیت های من است. من فکر می‌کنم که برای موفقیت در هر چیزی، به یک تیم و یک ارتش نیاز داریم. شما نمی‌توانید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید. من اگر تیم خودم را نداشتم و اگر با آن ها ارتباط خوبی نداشتم به هیچ عنوان نمی‌توانستم به قهرمانی در فیزیک کلاسیک برسم.

علاقه به مگان فاکس

احساس می‌کنم این موضوع قدیمی‌تر از اولین عشق من است، اما یادم می‌آید اولین فردی که واقعا موردعلاقه‌ام قرار گرفت، بعد از دیدن فیلم ترانسفورمرز بود. وقتی کلاس هفتم بودم، به مگان فاکس (بازیگر فیلم ترانسفورمز) علاقه داشتم.

بیماری کریس بامستد

کریس بامستد از نفروپاتی IGA که یک اختلال خودایمنی مربوط به کلیه است رنج می برد. این بیماری باعث تورم در کلیه ها، پاها، کمر و معده می شود. بامستد پس از تشخیص بیماری خود، سلامت و تغذیه اش را خیلی بیشتر از قبل جدی گرفت.

به طوری که گفته می شود او پس از مطلع شدن از بیماری اش، دانش خود را در مورد اهمیت تغذیه خوب به شدت افزایش داده است. به گفته او این امکان وجود دارد که مدت حضورش در حرفه بدنسازی به دلیل بروز این بیماری کوتاه شود. با این حال این موضوع در اشتیاقی که او به ورزش بدنسازی دارد تداخلی ایجاد نکرده است.

نظر کریس بامستد درباره هادی چوپان

نظر کریس بامستد درباره هادی چوپان

کریس بامستد گفت: هادی را بواسطه هنی رامبد در پشت صحنه مسابقات ملاقات کردم، اما نمی‌توانستیم به یک زبان صحبت کنیم. من سعی می‌کنم زبان فارسی یاد بگیرم. همه او را دوست دارند، او پسر خوبی است.

 وقتی من از استیج پایین آمدم، او کنار بقیه قرار داشت و من هم کنار هادی ایستادم و سعی کردم کمی با هم ارتباط برقرار کنیم. هادی چوپان با شوخی‌هایی که می‌کند، به خوبی با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند. او خوش قلب و انسان خوبی است. هادی سخت تمرین می‌کند و تمرین کردن با وی واقعا لذت بخش است.

مطالب مشابه را ببینید!