مجله تاپ‌ناز‌

آموزش کنترل تنفس با تکنیک های ساده برای تنفس صحیح

کنترل تنفس می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. این نوع از آمورش ها شامل تکنیک های صحیح تنفس عمیق هستند. مثلا تکنیک تنفس متناوب شامل نفس کشیدن از یک سوراخ بینی است. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

تمرینات تنفس می تواند تاثیرات زیادی روی بدن داشته باشد. کارشناسان بر این باور هستند که این نوع از تمرینات می تواند سطح هوشیاری افراد را بیشتر کند و باعث آگاهی بخشی آنها می شود. برای اینکه شیوه های صحیح این دسته از تمرینات را بیاموزید، می توانید به کارشناس و یا مربی مربوط مراجعه کنید. مقالات زیادی در مورد آموزش کنترل تنفس ارائه شده است که در این بخش آنها را توضیح می دهیم.

کنترل تنفس عمیق

انسان از همان ابتدا با تنفس کردن قادر به ادامه زندگی است و می توان به نقش مهم آن در زندگی پی برد. تنفس تامین کننده بخش مهمی از اکسیژن مورد نیاز بدن است. شما از طریق تنفس می توانید دی اکسید کربن را از بدن خارج کنید. در یوگا و مدیتیشن هم تنفس یکی از مهمترین سر فصل ها به شمار می آید و تمرینات مهمی در این زمینه ارائه می کند.

نقش تنفس کنترل شده

همه افراد به نقش مهم تنفس واقف هستند، همان دم و بازدمی که باعث زندگی و حیات افراد می شود. ولی تنفس کنترل شده چرا تا این حد مهم است و چرا باید به آن توجه کنید؟ افرادی که توانایی بالایی در کنترل تنفس خود دارند، عملکرد بهتری روی ذهن و جسم خود دارند. کنترل تنفس می تواند فشار خون را کاهش دهد و باعث دستیابی به آرامش می شود. این موارد از تکنیک های کنترل هیجان می باشند و در موارد مهم دیگری می توانند کاربرد داشته باشند.

آموزش کنترل تنفس

تنفس یکسان

برای اینکه سالم بمانید باید تعادل در بدن ایجاد کنید. می توانید با نفس کشیدن بدن را به تعادل برسانید. یکی از تمرین های موثر در این زمینه، تمرین پرانایاما می باشد. در این دسته از تمرینات مدت زمان دم و بازدم با هم برابر می باشد. برای دم و بازدم به صورت مساوی 4 شماره زمان می گذارید. این تنفس باید از راه بینی انجام شود.

تنفس از راه بینی به صورت طبیعی می تواند که فواید بیشتری داشته باشد. این تمرینات برای افرادی که یوگا کار می کنند به 8 شماره هم خواهد رسید. می توانید این تمرین ها را هر موقعی انجام بدهید، همچنین پیش از خواب این تکنیک ها بسیار موثرتر می باشند. از طریق آموزش این تکنیک های کنترل تنفس می توانید تمرکز و هوشیاری را هم بالا ببرید.

تنفس متناوب

این تمرین یکی از بهترین تمرینات یوگیست ها است و باعث آرامش فرد می شود. حفظ تعادل و یکپارچگی یکی دیگر از فواید این تکنیک ها است. برای شروع این فعالیت باید یکی از حالت های راحت مدیتیشن را انتخاب کنید و شست دست راست خود را روی بینی قرار بدهید. از طریق سوراخ سمت چپ نفس بکشید، با رسیدن به اوج دم انگشت خود را روی سوراخ بینی چپ قرار دهید و از سوراخ بینی راست نفس بکشید.

بهترین موقع برای انجام تمرین ها چه موقع است؟ در لحظات بحرانی که قصد دارید، تمرکز بیشتری داشته باشید، می توانید این تکنیک را انجام بدهید. انجام این تکنیک ها قبل از خواب توصیه نمی شود زیرا باعث بی خوابی می شوند. کارشناسان معتقدند، این تکنیک عملکردی مانند یک فنجان قهوه است و می توانید برای کنترل اعصاب از این راهکارها استفاده کنید.

تمرین تنفسی شکمی

دست راست را روی قفسه سینه قرار بدهید و دست چپ را روی شکم بگذارید. سعی کنید از راه بینی نفس بکشید. برای اینکه در شش ها کششی ایجاد گردد، دیافراگم را با هوا منبسط کنید و نفس بکشید. هدف از این تکنیک داشتن تنفس عمیق و آرام در هر دقیقه 10 تا است. این تمرین در نظم دهی به ضربان قلب فرد هم موثر است. این مورد یکی از موارد کاربردی آموزش تکنیک های کنترل تنفس می باشد.

تنفس جمجمه درخشان

برای اینکه روزی هیجان انگیز را داشته باشید، می توانید از تمرین های این مورد استفاده کنید. در این دسته از تمرین ها دم باید به شکلی آهسته و ارام باشد و بازدم های خود را قوی تر انجام بدهید. بازدهم شلاقی و پایین شکمی باعث انقباض شکم شما می شود. سرعت دم و بازدهم ها به یک یا دو ثانیه می رسد. ولی چه زمانی برای انجام این تمرین ها مناسب است؟ این تمرین ها که نوعی انقباض شکمی به حساب می آیند، باعث گرم نگه داشتن بدن می شوند و جنب و جوش بیشتری را در فرد ایجاد می کنند. این کار باعث می شود تا ذهن شما درخشان تر گردد.

آرام سازی پیش رونده

یکی از روش های کنترل خشم آرام سازی پیش رونده می باشد. برای اینکه تنش های بدن را از بین ببرید چشم خود را ببندید و تمرکز خود را روی ایجاد انقباض در عضلات به مدت 3 ثانیه قرار دهید. بهتر است از انگشتان پا شروع کنید و عضلات را منقبض کنید. به ترتیب می توانید زانوها، ران ها تا سر و گردن را منقبض کنید.

تنفس باید آرام و عمیق باشد. در این تکنیک بهتر است، دم را از طریق بینی انجام دهید و در هر زمان عضلات خود را 5 دقیقه منقبض کنید. موقع رهاسازی عضله ها بازدهم را از دهان خارج کنید. این تمرین ها در خانه و یا در محل کار می توانند مناسب باشند. باید توجه کنید که این تمرین ها نباید باعث سرگیجه شوند. اگر زمان نگه داشتن تنفس دچار مشکل هستید، نفس خود را فقط چند ثانیه حبس کنید.

آموزش تکنیک های کنترل تنفس شامل آموزش های کلیدی و مهمی می باشند که شما می توانید از طریق این تکنیک ها فعالیت و بخش مهمی از هیجانات را کنترل کنید. یکی از موارد و نکات مهم در این زمینه تجسم فرد است. کارشناسان اعتقاد دارند که فرد در زمان نفس عمیق می تواند با تجسم کردن افکار مثبت انرژی مثبت را سوی خود جذب کند. همچنین در این مواقع باید از پرداختن به افکار منفی هم خودداری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!