مجله تاپ‌ناز‌

کنترل عصبانیت | روش های ساده برای کنترل کردن عصبانیت و خشم

کنترل عصبانیت

کنترل عصبانیت می تواند به شما کمک کند که بهتر فکر کنید و تصمیم عجولانه نگیرد. برای کنترل کردن خشم روش های خاصی وجود دارد. عصبانیت هم مانند دیگر احساسات، با تغییرات روانی و بیولوژیکی همراه است. هنگامی که عصبانی می شوید، ضربان قلب و فشار خون شما بالا می رود و سطح هورمون های انرژی، ادرنالین و نورآدرنالین بالا می رود.

روش های کنترل عصبانیت

برای رهایی از این وضعیت چه باید کرد؟ هنگامی که عصبانی هستید بهتر است قبل از اینکه کسی بخواهد شما را آرام کند، خودتان باید این کار را انجام دهید. ولی چطور؟ برای رسیدن به این پاسخ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

برای خودتان وقت بیشتری بگذارید

وقتی که عصبانی می شوید، به ساعت نگاه کنید و برای خودتان زمانی بگذارید. در زمان تعیین شده شما نباید کاری انجام دهید. مثلا اگر به خودتان  دقیقه زمان داده اید، در طول این مدت هیچ کاری نباید کنید و یا نباید تصمیمی بگیرید. این زمان به شما این فرصت را می دهد تا در مورد کارهایتان بیشتر فکر کنید. بعد از تمام شدن آن، نه تنها عصبانیت شما کم می شود، بلکه از انجام کارهایی که در هنگام عصبانیت می خواستید انجام دهید هم خودداری می کنید.

 

خودتان را نیشگون بگیرید

یکی از روش های جالب که می تواند خیلی سریع عصبانیت شما را کم کند، نیشگون گرفتن بدن است. هر وقت که حس کردید دارید بسیار عصبانی می شوید، سریع خودتان را نیشگون بگیرید. درست است گاهی زندگی ناعادلانه می شود و دیگران آنطور که شما لایقش هستید با شما رفتار نمی کنند، ولی نباید کنترل خود را از دست بدهید. نیشگون گرفتن یادتان می آورد که شما نباید تقاص اشتباهات دیگران را پس دهید.

 

احساسات خود را بنویسید

حتما شنیده اید که نوشتن عصبانیت را می تواند کاهش دهد. پس اگر تا به حال این روش را امتحان نکرده اید، حتما این بار که عصبانی شدید آن را امتحان کنید. مثلا اگر از دست کسی ناراحت شدید. نامش و هر چه که در مورد او به ذهن شما می رسد را بر روی کاغذ بنوشید. عصبانیت خود را در قالب جریان سیال های ذهن بیرون بدهید. سپس متن را بخوانید و اگر چیز جدیدی به ذهن شما رسید به آن اضافه نمایید. در آخر وقتی دیگر چیزی برای گفتن نداشتید و متن را کامل کردید، آن را حذف کنید. از این پاک کردن به عنوان نمادی برای رها کردن آن چیزهایی باید استفاده کنید که در ذهنتان هستند و شما را عذاب می دهند. با این روش بسیار سبک تر می شوید.

 

از عصبانیت برای پیشرفت استفاده کنید

یادتان باشد که در هر عصبانیت، پیامی نهفته است. وقتی که شما از چیزی عصبانی می شوید باید از خود بپرسید پیام این عصبانیت چیست؟ در واقع عصبانیت به شما نشان می دهد که چیزی به تغییر نیاز دارد. حالا این تغییر ممکن است که در اطرافیان، شرایطی که در آن هستید تا حتی در خودتان اتفاق افتد. پس از آن به عنوان وسیله ای پیام رسان برای بهبود شرایط، ستفاده کنید.

 

در مورد عصبانیت خود صحیت کنید

صحبت کردن در مورد عصبانیت با بیان آن تفاوت دارد. شاید شما عصبانیت را با پرت کردن اشیا، داد و فریاد و یا هر رفتار دیگری نشان دهید که با صحبت کردن بسیار تفاوت دارد. شما باید فردی جز کسی را که عصبانیت کرده اید را پیدا کنید و در مورد عصبانیت با او حرف بزنید. در این شرایط یک دوست بهترین گزینه است. او بدون هیچ جبه ای، می تواند از زوایه ای دیگر با شما بحث کند و نظر بدهد. حتی اگر کسی را پیدا نکردید، می توانید با صدای بلند با خود حرف بزنید. البته باید در جایی حرف بزنید که کسی صدای شما را نشنود. با این کار عصبانیت شما بسیار کمتر می شود.

 

سه نفس عمیق بکشید

وقتی که عصبانی هستید، بدن شما هم واکنش منفی به این حس نشان می دهد مثلا عضلات شما منقبض می شود و یا تپش قلب شما بالا می رود. در این شرایط باید 3 نقس عمیق بکشید. نفس اخر را می توانید آهسته تر انجام دهید. این کار باعث می شود شما آرام شوید و مقدازی از عصبانیت شما کمتر شود. دانشمندان دریافته اند که مدارهای عصبی در هنگام تنفس سریع با نفس نفس زدن، باعث اضطراب و آشفته شدن انسان می شود و هنگام نفس کششیدن آرام و عمیق و شمره باشد، ارامش عمیق تری برای شما به ارمغان می آورد.

 

دلیل عصبانیت خود پیدا کنید

گاهی وقت ها شما دلیل واقعی عصبانیت شدنتان را نمی دانید. در این شایط نباید از آن فرار کنید. در جایی با خودتان کمی خلوت کنید و اتفاق هایی که برای شما افتاده را مرور کنید. واقعا چه جیزی توانسته است شما را تا این حد عصبانی کند؟ در واقع آنچه که برای شما وضعیت ضروری است، درک دلیل عصبانیت شما است، وقتی که دلیل عصبانیت خود را بشناسیم، بهتر می توانیم با آن دست و پنجه نرم کنیم و حتی در زمان های مشابه، واکنش نشان دهیم. بعد از اینکه فهمدید دلیل عصبانیت شما چیست، برای رهایی از این حس باید به دنبال راه حل باشید.

 

این تمرین را انجام دهید

هر وقت که عصبانی شدید، می توانید با انجام حرکت های ساده، عصبانیت را از خود دور کنید. سعی کنید بر روی یک مبل بنشنید، پاهای خود را به صورت صاف در مقابل خود قرار دهید. دست های خود را بر روی ران هایتان قرار دهید. شانه ها خود را شل کنید به طوری که عضلات اطراف آن هم راحت و ریلکس شوند و از حالت انقباض خارج شوند. حالا هوا را از بینی به داخل بکشید و آن را به آرامی از دهان خارج کنید تا اندام شما در حالت ریلکس قرار بگیرد. اگر می خواهید که این تمرین را در برنامه روزانه خود قرار دهید باید 3 دقیقه در روز برای این کار زمان بگذارید ولی اگر در مواقع عصبانیت می خواهید این ترفند را انجام دهید، یک دقیقه هم زمان خوبی برای شما است.

 

تصویرسازی کنید

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که ناگهان به شدت عصبانی می شوید و از کوره در می روید و عکس العملی که نباید از خود نشان می دهید. در این شرایط که شما به صورت ناگهانی خشمگین می شوید، تصویرسازی کنید. تمام عکس العمل هایی که در این شرایط در گذشته از خود نشان داده اید را مرور کنید، حالا به دنبال شیوه ای جدید باشید. شما باید این بار به دنبال دیگر عکس العمل ها باشید که با عکس العمل قبلی شما تفاوت داشته باشد. همین فکرها در نهایت به شما یاد می دهد که عکس العملی مناسب از خودتان نشان دهید به گونه ای که نتیجه متفاوتی از آن بگیرید.

 

پیاده روی نمایید

وقتی که خیلی عصبانی هستید، از محلی که در آنجا بسیار عصبانی شده اید، دور شوید. برای 5 دقیقه راه بروید و یا یوگا انجام دهید تا خشم شما کم شود. البته گاهی دور شدن فیزیکی از آن  شرایط ممکن اس غیرممکن باشد. در این شرایط باید سعی کنید که به جای فیزیک، ذهن خود را از آنجا دور کنید. مثلا اگر در ترافیک گیر کرده اید و این موضوع باعث عصبانیت شما شده است، آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید و با صدای بلند همخوانی کنید. همین که ذهنتان برای 5 دقیقه از آن وضعیت دو شوید در نهایت آرام می شوید.

 

مطالب مشابه را ببینید!