کنترل ویار بارداری | ترفندهایی برای مدیریت ویار در این دوران

برای کنترل ویار بارداری باید افکار خود را کنترل کنید و با هر بار ویار دائمی، درمان ذهنی، مراقبت و انجام دادن ورزش یوگا می توانید تاثیر خوبی بر ویار بگذارید. در موقع ویار می توانید کارهایی مانند پیاده روی با دوستان را انجام دهید تا حواس شما پرت شود.

در موقع بارداری خیلی کم پیش می آید که در این دوران بدون کسالت پیش برود در نتیجه با وجود عوارض متعدد و ناراحتی های پیش آمده دلیل آن ویار بارداری است که ممکن است با حالت تهوع و استفراق همراه شود. زنان در دوران بارداری ویارهای زیادی دارند و هوس خوردن انوع غذا را دارند. بعضی از خانم ها ویارهای خاصی دارند و هر چیز مضری مانندخاک، زغال، گچ دیوار و … را می خورند که ممکن است عوارض در پی داشته باشد. برای کنترل کردن این ویارها باید آموزش ببینید تا بتوانید آنها را مهار کنید.

روش های کنترل ویار در بارداری

برای کنترل کردن ویار روش های زیادی وجود دارد که می توان آن را مهار کرد. تا آن را نخورید از ویار نمی توانید بگذرید که باید تا داشتن ویار بعدی صبر کنید و بگذارید هوس به غذای جدیدی پیدا کنید. اگر هوس زیاد به غذای پر کاری کرده اید می توانید از مقدار کم آن استفاده نمایید تا کم کالری تر شود و جایگزین سالمی نسبت به غذا پیدا کنید. این مشکل از هفته ششم بارداری شروع و تا هفته شانزدهم بارداری ادامه دارد که گاهی در هفته های بعد هم دیده می شود. حالت تهوع که در زمان حاملگی اتفاق می افتد زیاد علت خاصی ندارد ولی بیشتر به خاطر تغییرات فیزیکی است که در بدن مادر ایجاد می شود تا به افزایش ناگهانی هورمون های او تاثیر بگذارد. این قضیه رابطه شدیدی به سبک زندگی، ژنتیک و رژیم غذایی دارد که قابل مشاهده است با تغییر و زیاد شدن هورمون زن و افرادی که بیماری آسم، پرکاری تیروئید و دیابت دارند تهوع از مشکلات دوران بارداری شان می باشد. در مواردی دیده شده افرادی که جنین دختر دارند این ویار بیشتر از بقیه افراد است.

تهوع در هنگام صبح آغاز می شود و تا ساعات دیگر روز ها ادامه دارد که بیشتر در آغاز بارداری اوج می گیرد و بعد ها کمتر خواهد شد. در مواردی که بانوان میل به اشیا غیر خوراکی دارند آن ها بدانند که خوردن این مواد خوراکی مهارت های کلامی، اختلالات تکاملی، کم شدن هوش، مشکل ناشنوایی و ناتوانی یادگیری، معلولیت جسمی و اختلال کم توجهی روی جنین اثر می گذارد. همچنین باعث مسمومیت در بارداری می شود که مادر باید بعد خوردن مواد غیر خوراکی به پزشک اطلاع دهد تا مراقبت ها و آزمایشات فقر آهن را کنترل نماید.

اگر بتوانید ذهن خود را از آن دور کنید خیلی خوب است: سعی کنید افکارتان را دور نمایید که با ویار دائمی و درمان ذهنی و مراقبت و انجام ورزش یوگا می تواند تاثیر مطلوبی بگذارد. همچنین می توانید برای کنترل ویار بارداری با انجام دادن کار های مورد علاقه و پیاده روی با دوستان حواستان را پرت کنید. اغلب میل ها از بین می روند و کمرنگ تر از اول می شوند که اگر ویار شدید دارید یا پیکا دارید بهتر است راجع به برنامه غذایی با دکتر صحبت کنید تا با انجام برخی از آزمایشات در رژیم غذایی تغییر ایجاد شود و مکمل هایی را استفاده نمایید.

کنترل ویار بارداری

مواد سالمی را جایگزین ویارتان نمایید: از روش هایی که می توان استفاده کرد ویار های ناسالم را با خوردن غذا های عادی و مفید تغییر داد در صورتی که آن ها اصلا برای بدن خوب نیست ممکن است ایجاد سم نماید.

 1. به جای استفاده از شکلات شیرین می توان از شکلات تلخ یا بدون قند استفاده کرد.
 2. برای مصرف دمنوش، چای و قهوه می شود از دکتر معالج مشورت گرفت.
 3. به جای خوردن آبنبات از آبنبات های بدون قند یا میوه ای استفاده کرد.
 4. به جای مصرف شیرین بیان از آبنبات های دارچینی یا طعم های دیگر استفاده کرد.
 5. به جای غذا های پر نمک از نسخه کم سدیم آن استفاده نمایید.
 6. به جای خوردن نوشیدنی های الکی از نسخه بدون الکل آن مصرف شود.
 7. به جای مصرف محصولات سویا دار و گلوتن گندم از محصولات گندمی استفاده کنید.
 8. به جای خوردن از سویا ساده و توفو از جایگزینش سویای تخمیری رو تمپه استفاده نمایید.
 9. به جای محصولات فرآوری شده حیوانی از محصولات گیاهی بخورید که سدیم و کالری کمتری دارد.
 10. از مواد غذایی مثل: آب میوه، دوغ، لواشک، آبلیمو، نان، آلو یا آلبالو در جهت رفع تهوع بخورید.

ویار های ممنوعه در زمان بارداری

مواردی که در زیر گفته می شود از برنامه غذایی ممنوعه است که در زمان حاملگی نباید مورد استفاده قرار گیرد و بسیار خطرناک خواهد بود که هر چقدر ویار سخت باشد باید از آن ها دوری کرد.

 • محصولات تخمیری و الکلی که می تواند دارای الکل باشد و به جنین انتقال یابد و دچار مشکل شود.
 • پنیر های نرمی که دارای باکتری هستند.
 • میوه های نشسته که با پوست خورده می شود امکان دارد سم هایی در آن وجود داشته باشد.
 • ماهی های صدفی، بزرگ تن و شمشیر ماهی و خام که مقدار زیادی باکتری دارد.
 • مصرف شیرین بیان که باعث انتقال بیماری کورتیزول از راه جفت می شود.
 • محصولات سویایی غیر تخمیری یا فرآوری شده که امکان توازن هورمونی در بانوان را دارد.
 • مصرف غذاهای پرنمک که باعث می شود فشار خون در مادر بالا رود و حساس شود.
 • مصرف کاغذ، صابون، خاک یا پوست موز بسیار سمی است که و باعث می شود کمبود ماده مغذی یا عوارض سلامت روانی و افسردگی در قبل بارداری ایجاد کند که قبل آن حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

نکات کلیدی در جهت کنترل ویار در بارداری

پس با رعایت در این مسئله می توانید مانند مادران دیگر این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید و بدون نیاز به دارو ویار حاملگی را تجربه نمایید. از غذا های تازه و کامل استفاده نمایید و از افراط و تفریط بپرهیزید اگر میل به ویارتان دارید تا وقتی که هوس غذای سالم را کردید بخورید در غیر این صورت اشکالی ندارد که ویارتان را نادیده بگیرید. از کیک به اندازه برش کوچک مصرف نمایید. از غذا هایی که بو می دهد و موجب تهوع و حاتان را خراب می کند اجتناب کنید. خالی بودن معده موجب حالت تهوع می شود که با خوردن تعداد کم مقدار آن و در عوض دفعات را بیشتر کنید. سعی کنید بیشتر از قبل استراحت نمایید. هوای مطلوب و تازه اتاق باعث حس بهتری خواهد شد. از غذاهای بی چربی و بی ادویه و سرد استفاده نمایید. از خوردن غذا با آب و غذا های پرچرب و سرخ شده بپرهیزید. یبوست امکان دارد حال را خراب نماید پس با یک برنامه غذایی مفید و استفاده از غذاهای ملین سوپی یبوست را بهبود ببخشید. از مایعات بیشتر از قبل استفاده نمایید. اگر این شیوه های برای کنترل ویار در بارداری موثر نبود با پزشک مشورت کنید و داروی ضد تهوع بگیرید یا برای خوردن هر دارویی در قبل آن به دکتر خبر دهید.

کنترل ویار بارداری

نواع ویار بارداری نشانه کمبود چه موادی است؟

ویار پنیر: از نظر برخی متخصصان میل شدید به خوردن پنیرهای فراوری شده، از نیاز بدن به جذب سدیم بیشتر خبر می‌دهد.
ویار سیب زمینی سرخ شده: زنانی که در دوران بارداری، با اشتیاق سیب‌زمینی سرخ شده می‌خورند، احتمالا نیازمند دریافت سدیم و پتاسیم بیشتری هستند.
ویار بستنی شکلات: از نظر این گروه از متخصصان، زنانی که بستنی شکلات ویار می‌کنند، احتمالا کمبود کلسیم دارند.
با وجود این، متخصصان هنوز هم تاکید می‌کنند که میل مادر به خوردن غذایی خاص، الزاما نیازهای بدن او را یادآور نمی‎‌شود.
آنچه مشخص است، این است که نه تنها زنان متفاوت ویار را به شکلی متفاوت تجربه می‌کنند، بلکه یک زن هم در روزهای مختلف یا حتی بارداری‌های مختلف، این احساس را به شیوه‌های متفاوتی ممکن است تجربه کند. به باور متخصصان، تغییرات هورمونی در بارداری، ممکن است احساس بویایی یک زن را به شدت تحریک کند یا تمایلات غذایی و اشتهای او را تحت تاثیر قرار دهد و همین تفاوت‌های هورمونی است که می‌تواند در یک روز تهوع یا میل زن به خوردن غذای خاصی را افزایش داده و در یک روز آن را کمرنگ کند.
ویار مهر نماز در بارداری
تنها مواد غذایی نیستند که ولع شدید یا بیزاری مادر باردار را تحریک می‌کنند. حتما شما هم شنیده‌اید که یک زن، تحمل بوی یک ادکلن معروف را نداشته باشد یا بوی ماده غذایی خاصی، باعث ترشح بیشتر بزاق دهانش شود. گذشته از این، بسیاری از زنان باردار در این ماه‌ها، اشتیاق عجیبی به بوییدن یا خوردن مواد غیر غذایی پیدا می‌کنند. میل شدید به خوردن خاک، بوییدن بنزین یا مکیدن مداد رنگی را هم می‌توان به عنوان نوعی ویار معرفی کرد.
در حالی که مادران باردار، اصرار زیادی به نسبت دادن تمایلات ویژه غذایی به کمبود‌های بدنشان دارند، متخصصان در این مورد عقیده دیگری دارند. گفته می‌شود ویار خاک و گل رس، نشان‌دهنده کم‌خونی است، پژوهشگران می‌گویند که شواهد دقیقی برای ثابت کردن این ادعا وجود ندارد و ویارهای عجیب، بیشتر از آنکه زاییده کمبودهای بدن باشند، ممکن است از عادات ثبت شده در ژن‌ها یا مشاهده شده در میان آدم‌های اطراف سرچشمه بگیرند.
ویار گچ در بارداری خطر دارد؟
زنانی که به عادات عجیب غذایی در بارداری دچار می‌شوند، می‌گویند که با خوردن این خوراکی‌ها، نیازهای بدنشان را جبران می‌کنند، اما متخصصان می‌گویند که مصرف مواد غذایی مضر، حتی در صورت ویار هم به سلامت مادر و جنین آسیب می‌زند. مسمومیت، عفونت‌های انگلی، عفونت مجاری گوارشی و مشکلات دندانی ناشی از خوردن مواد سخت از جمله عوارض رو آوردن به مصرف برخی از مواد عجیب غیرخوراکی در بارداری است. گذشته از این، برخی از زنان باردار به خاطر این میل مهار نشدنی، برخی مواد غذایی را به شیوه‌ای متفاوت و پرضرر مصرف می‌کنند؛ برای مثال سراغ مصرف برنج خام می‌روند و میزان زیادی آرسنیک که یک سم بسیار خطرناک است را از این طریق به بدنشان وارد می‌کنند.
ویار را دور بزنید
متخصصان درباره بالا رفتن غیرطبیعی وزن مادران یا ابتلای آنها به مشکلاتی مثل دیابت یا فشارخون بالا در بارداری به دلیل ناتوانی در مهار ویارهای عجیب و غریب هشدار می‌دهند. آنها می‌گویند ویار خوردن خوراکی‌های شور یا شیرینی‌جات، نه تنها وزن مادران را به شدت بالا می‌برد، بلکه سلامت جنین و البته خود مادر را هم تهدید می‌کند. به همین دلیل اگر ویار غذایی خاصی پیدا کرده‌اید، باید با وسواس بیشتری قند خون و فشارخونتان را کنترل کنید. نکند ویار شما برایتان دردسرساز شود!
گرچه مادران باردار، می‌گویند کنترلی روی اشتهایشان ندارند و نمی‌توانند میل شدیدشان به مصرف برخی خوراکی‌ها را کنترل کنند، اما متخصصان تغذیه می‌گویند همیشه می‌توان با انتخاب راه‌های مشابه و جایگزین، ویار را دور زد. برای مثال آنها توصیه می‌کنند در صورت بستنی ویار کردن، می‌توانید شیر و پوره میوه‌ها را ترکیب کنید و در فریزر بگذارید تا اسکمو درست شود. یا در صورت دونات ویار کردن، با آرد سبوس‌دار و شکر قهوه‌ای، دونات کم‌شرینی درست کنید. آنچه که از نظر آنها اهمیت دارد، تلاش مادر برای انتخاب الگوی تغذیه سالم و کنترل وضعیت بدنی‌اش زیر نظر متخصصان است.
حواستان باشد که در این ماه‌ها، رژیم شما باید ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌های غیراشباع باشد و همچنین سبزیجات، غلات کامل و میوه‌های تازه هم در آن جا داشته باشند. پس حتی اگر نمی‌توانید ویارتان را کنترل کنید، ماده غذایی دلخواهتان را با آنچه که باید به بدنتان برسانید ترکیب کنید. اگر ویار زغال‌اخته دارید، آن را به سالادتان اضافه کنید تا به بهانه‌اش کمی سبزیجات تازه هم میل کنید.
ویارهای عجیب در بارداری
تنها 10 درصد زنان باردار ویار خوردن میوه و سبزیجات را پیدا می‌کنند و اغلب آنها، میل زیادی به مصرف خوراکی‌هایی دارند که بیش‌از اندازه میل کردنشان در بارداری توصیه نمی‌شود. گزارش‌هایی که زنان در مورد وضعیت خود می‌دهند، نشان می‌دهد اغلب زنان باردار، یک یا چند ماده غذایی زیر را مدام هوس می‌کنند؛ هوس‌هایی که همیشه به سالم ماندن جنین و مادر کمک نمی‌کند:
    ویار سنگریزه
اگر به بیماری پیکا مبتلا باشید، احتمالا در بارداری، هوس خوردن نشاسته‌، خاک‌ رس‌، یخ‌، گچ‌، رنگ‌، مو یا سنگ‌ ریزه‌به سرتان می‌زند. بعضی دلیل خوردن خاک در بارداری را کمبود آهن در بدن مادر و برخی ویار گچ را تلاش ناخودآگاه بدن مادر برای کمک به رشد اسکلتی نوزاد می‌دانند. اما محققان هنوز این ادعاها را ثابت نکرده‌اند.
  ویار لواشک و ترشی
در یک نظر سنجی، 24 درصد مادران باردار از دچار بودن به ویار خوراکی‌های ترش و شور خبرداده‌اند. این ویار دردسرساز، می‌تواند فشار خون مادر را بالا برده و سلامت او و جنینش را تهدید کند.
  ویار بستنی در بارداری
کم نیستند زنان بارداری که میل شدیدی به خوردن بستنی دارند. شاید بخشی از نیاز بدن مادر به کلسیم، با خوردن این خوراکی محبوب برطرف شود، اما متخصصان در مورد افزایش مصرف قند با بستنی ویار کردن هشدار می‌دهند. البته در شرایطی که دمای بدن مادران باردار، بیشتر از دوران قبل از حاملگی‌شان است، مصرف بستنی می‌تواند گر گرفتگی و گرمازدگی آنها را کاهش دهد.
   ​​​​​​​ویار شکلات در بارداری
بخشی از نیاز بدن مادر به ویتامین B، با ویار کردن شکلات کاکائویی تامین می‌شود. اما مادرانی که نگران خطرساز بودن این ویار هستند، بهتر است خودشان در خانه با مقداری کاکائو، روغن و میزان کمی شکر شکلات درست کنند یا اینکه شکلات‌های کم‌شیرین را از فروشگاه‌ها تهیه کنند.
    ویار میوه در بارداری
در حالی که بسیاری از مادران ویار میوه می‌کنند، آمارها نشان می‌دهد اغلب زنان باردار به خوردن میوه‌های ترش تمایل نشان می‌دهند.
مجبور نیستید خاک بخورید!
ویار بارداری، اتفاقی شایع و اغلب مهار ناپذیر است. اما اگر می‌خواهید عوارض آزار دهنده این اتفاق طبیعی را تجربه نکنید، می‌توانید از این راه‌ها کمک بگیرید:
-سرتان را گرم کنید و سعی کنید آرامش‌تان را در این ماه‌ها با کمک ورزش، ملاقات با دوستان و انجام کارهای خوشایند بیشتر کنید. بخش زیادی از این میل شدید غذایی، به دلیل نیازهای روانی‌تان در این ماه‌ها سراغ شما می‌آید. یادتان باشد که هورمون‌هایتان در نه ماه بارداری، ممکن است وضعیت روانی شما را زیر و رو کنند.
-سعی کنید به میزان کافی تحرک داشته باشید تا پرخوری ناشی از ویار، شما را سنگین و بیمار نکند. اگر در بارداری با مشکل خاصی مواجه نشده‌اید، می‌توانید از هفته ششم، تمرین‌های ساده ورزشی را شروع کنید. برخی از متخصصان می‌گویند زنان بارداری که مشکل خاصی در مورد سلامت آنها گزارش نشده، می‌توانند فعالیت‌های پیش از دوران بارداری‌شان را عینا از سر بگیرند. پیاده‌روی، شنا و یوگا از جمله ورزش‌هایی هستند که تاثیر مثبت‌شان بر سلامت خانم‌های باردار اثبات شده است.
-به اندازه کافی مواد غذایی مورد نیاز را به بدنتان برسانید و مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی ضروری را هم فراموش نکنید. شاید اگر بدنتان را با انتخاب رژیم غذایی سالم و کامل رو‌به‌راه نگه دارید، کمتر ویارهای مخرب سراغتان بیاید.
کنترل ویار بارداری

ویار صبحگاهی یا تهوع بارداری

تهوع شدید و گاه مهارناپذیر بارداری، تنها مشکل شما نیست. تقریباً سه چهارم زنان حامله در سه ماهه اول حاملگی خود از تهوع شکایت دارند و برخی از آنها، از استفراغ مکرر در صبح یا حتی طول روز خبر می‌دهند. گرچه تهوع بارداری، اغلب در هفته ششم شروع می‌شود و بعد از پایان ماه چهارم، کمرنگ می‌شود، اما برخی زنان از هفته چهارم، گرفتار این مشکل می‌شوند و گاه تا پایان بارداری هم با آن درگیر می‌مانند.

تهوع بارداری در حاملگی دختر

اگر فرزند دختر باردار باشید، احتمال اینکه تهوع بارداری سراغتان بیاید بیشتر است. آمارها می‌گوید 55 درصد دختر دارها تهوع بارداری را تجربه می‌کنند.

ویار بارداری با سابقه میگرن

سابقه سردردهای میگرنی و سابقه مشکلات معده و مری، تهوع بارداری را تشدید می‌کند. اگر پیش از این هم آسان دچار تهوع می‌شدید، احتمالا در بارداری این وضعیت را به شکلی شدید‌تر تجربه خواهید کرد.

کاهش تهوع بارداری با تجربه سقط جنین

زنانی که دچار سقط جنین می‌شوند، احتمالا کمتر دچار تهوع بارداری می‌شوند. چراکه تغییرات هورمونی در بدن آنها چندان رخ نداده است.
کنترل ویار بارداری

توصیه های تغذیه ای برای ویار بارداری

نگران نباشید. تهوع بارداری به کودکتان آسیب نمی‌زند. شما حتی می‌توانید کمبود مواد غذایی را با مصرف مکمل‌های دارویی تا اندازه‌ای جبران کنید. اما اگر شما تحمل دل آشوبی بارداری یا استفراغ مکرر برایتان دشوار شده، بهتر است به این توصیه‌ها عمل کنید:
    -همیشه یک ماده غذایی سالم مثل بادام را در جیبتان داشته باشید و در زمان‌های متوالی میزان کمی از آن را میل کنید تا تهوع سراغتان نیاید.
مواد غذایی حاوی ویتامین B را بیشتر مصرف کنید. شاید در این ماه‌ها نیاز به مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین را هم داشته باشید.
-مصرف وعده‌های غذایی سرد، برای شما بهتر از خوراکی‌های گرم است. اگر حالت تهوع رهایتان نمی‌کند، به جای چلو ماهیچه، سراغ نان و پنیر بروید.
-کنار تخت خوابتان یک تکه بیسکویت بگذارید و صبح وقت بیدار شدن از خواب، آن را گاز بزنید. معده خالی شما مستعد دامن زدن به تهوع است.
-هر صبح وضعیت تهوعتان را یادداشت کنید و در طول روز مواد غذایی که میل کرده‌اید را هم بنویسید. شاید بعد از چند روز بتوانید متهم اصلی افزایش تهوعتان را پیدا کنید.
-میان غذا آب خنک (نه سرد) بنوشید. بهتر قورت دادن غذا می‌تواند تهوع شما را کاهش دهد. گذشته از این، در طول روز هم زیاد مایعات مصرف کنید تا به دلیل کم‌آبی بدن، تهوعتان شدت نگیرد.
-حسابی استراحت کنید. کم‌خوابی و خستگی وضعیت هورمون‌های بدنتان را آشفته‌تر کرده و تهوع را افزایش می‌دهد.
-لیمو ببویید. بوییدن یا چشیدن مداوم لیمو، تهوع بارداری را کم می‌کند. اگر تهوعتان آرام نمی‌شود، نیمی از لیمو را روی یک فنجان آب بچکانید و بنوشید.
-چای زنجبیل بخورید. زنجبیل یکی از داروهای طبیعی است که تهوع را کاهش می‌دهد و مصرف آن به جنین‌تان هم آسیبی نمی‌زند.
-بعد از غذا خوردن دراز نکشید. این کار زمینه را برای ریفلاکس و برگشت غذا به مجرای گوارشی‌تان فراهم کرده و تهوعتان را بیشتر می‌کند.
-فکر پختن مواد غذایی با رایحه زیاد را از سرتان بیرون کنید. برخی می‌گویند مصرف خوراکی‌های تند هم تهوع را بیشتر می‌کند.
منبع : نی نی بان و آرگا
مطالب مشابه را ببینید!