اطلاعات کامل در مورد آزمایش کولونوسکوپی و روش انجام آن

آزمایش کولونوسکوپی برای تست مشکلات  یا سرطان در روده بزرگ انجام می شود. در این بخش اطلاعات در مورد آزمایش کولونوسکوپی، دستگاه کولونوسکوپ و روش های انجام این روش را توضیح داده ایم.

آزمایش کولونوسکوپی روشی است که با آن درون روده بزرگ را برای تشخیص سرطان روده بررسی می کنند. این آزمایش یکی از روش های غربالگری برای تشخیص به موقع سرطان روده می باشد. سرطان روده را می توان یکی از سرطان هایی که قابلیت تشخیص زودهنگام و همچنین قابلیت پیشگیری دارد نامید که عوامل ایجاد آن پولیپ ها یا توده های خوش خیم هستند.

با بکارگیری کولونوسکوپی پزشک می تواند ضایعات درون روده را شناسایی کند و در صورت نیاز با انجام عمل جراحی و برداشتن این ضایعات از درون روده، درمان موفقی را داشته باشد. قبل از انجام این آزمایش، پزشک داروهایی را به بیمار تجویز می کند تا داخل روده بیمار پاک شود تا بررسی این آزمایش و جداره روده به درستی انجام بگیرد.

آزمایش کولونوسکوپی

دستگاه کولونوسکوپ یک ابزار لوله ای شکل، بازیک و منعط می باشد. طول لوله آن بین 125 تا 183 سانتی متر است. دوربین ویدیویی کوچکی به سر این لوله متصل است تا پزشک بتواند فیلم و یا تصویر درون روده را ببیند و بررسی کند که آیا مبتلا به سرطان روده بزرگ شده اید یا خیر، همچنین علاوه بر تشخیص سرطان یا تومور می تواند پلیپ روده بزرگ، وجود زخم خونریزی و نواحی ملتهب روده را هم بررسی کند. پزشک با استفاده از کولونوسکوپ می تواند کل روده و حتی بخش های کوچک را هم ببیند.

در طی این آزمایش پزشک می تواند توده های غیر طبیعی را هم خارج کند. قبل از کولونوسکوپی روده بزرگ باید کاملا تخلیه شود که ممکن است از 1 تا 2 روز طول بکشد.

دلایل انجام تست کولونوسکوپی

اگر علائم زیر را دیدید به پزشک مراجعه کنید و پزشک با انجام آزمایش کولونوسکوپی می تواند دلیل و نوع بیماری را بررسی کند و درمان را شروع کند.

 • بررسی ایجاد پولیپ (توده پیش سرطانی) یا سرطان کولورکوتال (روده بزرگ و راست روده)
 • بررسی علت اسهال مزمن
 • بررسی علت کاهش وزن ناگهانی
 • بررسی علت خونریزی راست روده یا وجود خون در مدفوع
 • بررسی علت کمبود آهن و کم خونی
 • بررسی علت سیاه یا تیره رنگ بودن مدفوع
 • بررسی علت درد طولانی مدت بدون دلیل در ناحیه شکم

عوارض کولونوسکوپی

احتمال ایجاد مشکل و عارضه بعد از انجام دادن کولونوسکوپی بسیار نادر است. کولونوسکوپ یا ابزار کوچک مورد استفاده برای این آزمایش گاهی ممکن است لایه پوشش دهنده روده بزرگ را پاره کند و روده مقداری خونریزی کند. اگر بیمار پس از آزمایش با علائم زیر مواجه شد باید به پزشم مراجعه کند.

 • خونریزی شدید راست روده
 • استفراغ
 • درد شدید شکم
 • ایجاد سرگیجه شدید
 • سفت شدن و باد کردن شکم
 • تب

پیروی از رژیم غذایی

باید توجه داشته باشید که یک روز قبل از انجام این آزمایش نباید از مواد جامد استفاده کنید. از مصرف نوشیدنی های به رنگ قرمز باید اجتناب کنید، زیرا ممکن است در طول آزمایش تداخل ایجاد شود، البته می توانید مایعاتی سبک مانند آب، قهوه، چای یا خامه استفاده کنید. شب قبل از آزمایش و بعد از نیمه شب نباید چیزی مصرف کنید یا بخورید.

اطلاعات کامل در مورد آزمایش کولونوسکوپی و روش انجام آن

مصرف ملین

گاهی ممکن است پزشک برای شما ملین تجویز کند، در این صورت می توانید از این قرص ها یا مایعات استفاده کنید؛ ملین را می توان در شب قبل از آزمایش و یا شب و بح روز بعد از آزمایش استفاده کرد.

دارو هایتان را تنظیم کنید

حتما از داروهایتان استفاده کنید، حداقل یک هفته قبل از انجام آزمایش پزشک را مطلع کنید، مخصوصا افراد دیابتی دارای فشار خون و افرادی که مشکلات قلبی دارند و مجبور به استفاده از داروهای خاص هستند، باید در این مورد با پزشک مشورت کنند.

در صورتی که داروهای مصرفی شما دارای آهن بوده و یا شامل آسپرین، وارفارین و یا داروهای ضد انعقاد خون مانند دابیگاتران هستند لازم است که حتما پزشک شما در جریان باشد امکان دارد پزشک تشخیص دهد تا مقدار داروهای مصرف داروهایتان تنظیم شده و یا اینکه به صورت موقت مصرف نشوند.

پس از انجام آزمایش تا از بین رفتن تاثیر آرام بخش یک ساعت طول می کشد و بهتر است که یک همراه با خود داشته باشید. بهتر است که خودتان رانندگی نکنید و در آن روز به سر کار هم نروید.

در صورتی که پزشک پولیپ را در طول آژمایش کولونوسکوپی بردارد، امکان دارد تا چند وقت نیاز به رعایت یک رژیم غذایی خاص داشته باشید.

گاهی مواقع تا چند ساعت بعد از آزمایش احساس حالت تهوع و نفخ خواهید داشت، در این صورت پیاده روی می تواند به بهبود درد و ناراحتی تان کمک نماید.

همچنین در صورتی که بعد از آزمایش خون مشاهده کردید، این اتفاق معمولا جزو علائم هشدار دهنده نمی باشد اما اگر خونریزی و لخته های خون ادامه دار بود و تب و لرز را به همراه داشت، حتما پزشک را مطلع سازید.

کولونوسکوپی روده معمولا دردی ندارد و بیمار درد یا چیزی از این آزمایشها را حس نمی کند. برای پاک سازی روده بزرگ قبل از انجام آزمایشات پزشک رژیم غذایی خاصی به بیمار می دهد که بیمار باید با رعایت آن به درمان سریع بیماری خود کمک کند. قیمت و هزینه این آزمایشها بستگی به بیمارستان و پزشکی که آژمایش کولونوسکوپی را انجام می دهد دارد. با آرزوی سلامتی برای همه بیماران، از شما دوستان علاقه مند دعوت می نماییم با کلیک بر روی بیماری ها و مراجعه به این بخش با سایر بیماری ها و همچنین درمان های هر یک آشنا شوید.

مطالب مشابه را ببینید!