مجله تاپ‌ناز‌

کپسایسین چیست + فواید و مضرات ماده کپسایسین در فلفل و موارد مصرف

طعم تند و آتشین فلفل به دلیل وجود ماده ای به نام کپسایسین است که به جز طعمی تند و تیزی که به فلفل می دهد، خواص زیادی برای سلامت بدن دارد و به همین جهت در تهیه مکمل های غذایی از آن استفاده می شود. خواص کپسایسین بسیار زیاد است و باعث کاهش وزن و چربی سوزی، کاهش التهاب و درمان درد مفصلی می شود. در ادامه در مورد فواید و مضرات کپسایسین و همچنین موارد مصرف آن توضیحاتی را ارائه داده ایم با ما همراه باشید.

کپسایسین چیست و چه فوایدی دارد

کپسایسین از ترکیبات اصلی موجود در فلفل و عامل تند آن می باشد و بیشتر در دانه های فلفل وجود دارد و می تواند باعث طعم بسیار تند فلفل شود. موقع خوردن مواد غذایی حاوی این ماده، گیرنده های درد در زبان تحریک می شوند و گرما ایجاد می کنند که بیشتر افراد آن را حس می کنند.

این که تا چه حد تندی غذایی را حس کنیم به میزان مصرف غذاهای تند ربط دارد زیرا زبان با گذشت زمان به تندی غذا عادت می کند و زیاد اذیت نمی شود. گرمای ناشی از فلفل را با واحد گرمایشی SHU اندازه گیری می کنند که عددی بین 0 تا 15 میلیون می باشد. تندی فلفل هالاپینو در حدود 2500 تا 8000 واحد SHU است. تندی فلفل های هابانرو بین 100 هزار تا 350 هزار واحد است.

برای تهیه کردن مکمل های کپسایسین از فلفل های کاین استفاده می شود، برای سنجش قدرت و گرمای این مکمل ها هم از این واحد استفاده می شود که رنج معمول بین 40 تا 100 هزار واحد است ولی از آنجا که این مکمل ها به صورت کپسول عرضه می شوند در موقع بلعیدن تندی و گرمای آن را حس نمی کنیم.

مطلب پیشنهادی: فلفل سیاه | خواص شگفت انگیز فلفل سیاه

کپسایسین چیست

خواص و فواید کپسایسین

در ادامه به فواید این ماده که حواس را تحریک می کند اشاره می کنیم و مزیت های کپسایسین را توضیح می دهیم:

تسکین درد

کپسایسین مزیتی خوبی که دارد کاهش حساسیت بدن نسبت به درد و تسکین درهای بدن است. ماده کپسایسین  گیرنده های درد در بدن را تحریک می کند و باعث کاهش درد می شود و به همین دلیل از آن در پمادهای ضد درد موضعی استفاده می شود و در اختلالات مفصلی مانند روماتیسم مفصلی، آرتروز و نوروپاتی دیابتی استفاده می شود.

باید توجه داشته باشید که اعمال موضعی این محصول روی پوست ممکن است باعث سوزش گردد و توصیه می شود از مقادیر کمتر شروع کنید و به علائم و عوارض احتمالی هم توجه داشته باشید.

کاهش وزن

محبوب ترین فایده کپسایسین که بسیار مفید است کاهش وزن و سوزاندن چربی های بدن می باشد. وزن بدن تا حد زیادی به میزان سوخت و ساز بدن بستگی دارد و بالا رفتن متابویسم هم به عملکرد بدن و مواد غذایی مصرفی بستگی دارد.

مکمل های کپسایسین احتمالا تاثیر خوبی در تقویت و افزایش متابولیسم بدن دارد و می تواند باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش چربی های بدن شود. کپسایسین مصرف اکسیژن و دمای بدن را بالا می برد و کمی کالری سوزی را بیشتر می کند و به همین دلیل مصرف منظم کپسایسین می تواند کالری سوزی، کاهش وزن و آب شدن چربی های شکم را بیشتر کند و اشتها را هم کمتر کند.

کاهش التهاب

مکمل کپسایسین خاصیت ضد التهابی دارد و خطر بیماری های التهابی را کاهش می دهد. فلفل تند از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است و باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می شود و خطر التهاب و بیماری هایی مانند سرطان، اختلالات خود ایمنی، بیماری های قلبی و مرگ زودرس را کاهش می دهد و مکمل های کپسایسین هم این خصوصیات را دارند. فلفل تازه خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی دارد ولی فرم خشک مکمل ها هم دارای مقادیر نسبتا خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند.

مضرات کپسایسین

مکمل های کپسایسین معمولا خطری ندارند ولی موقع مصرف باید بعضی از نکات را به خاطر بسپارید که عبارتند از:

مکمل کپسایسین می تواند باعث سوزش دستگاه گوارش شود. مصرف غذها و یا مکمل های حاوی این ماده باعث افزایش علائم در افرادی می شود که دچار رفلاکس اسید یا سوزش سر دل هستند می شود و البته با گذشت زمان حساسیت دستگاه گوارش به این ماده خیلی کمتر می شود.

برای جلوگیری از عوارض گوارشی ناشی از کپسایسین بهتر است که مکمل را قبل از غذا مصرف کنید زیرا غذا مانند سپر دفاعی عمل می کند و از احساس سوزش معده جلوگیری می کند.

مکمل کپسایسین می تواند دمای بدن را بالا ببرد، با توجه به تاثیر کپسایسین روی گیرنده های تنظیم گرما در بدن مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث حس گرمای شدید شود. این مسئله خطرناک نیست و نظر نمی رسد که بتواند تب ایجاد کند ولی بعضی از افراد ممکن است خیلی حساس باشند.

مکمل کپسایسین در بعضی از موارد باعث افزایش فشار خون می شوند و چنانچه داروهای فشار خون را مصرف می کنید نیاز است که با پزشک خود مشورت کنید.

نکته: برای پیشگیری از عوارض و مضرات کپسایسین، مصرف مکمل را از دوزهای پاین شروع کنید و خیلی آرام آن را افزاشی دهید تا به دوز مناسبی برسید.

بخوانید: معجون فلفل، نمک و لیمو و درمان این همه بیماری

میزان مصرف مکمل کپسایسین 

مکمل کپسایسین خیلی بیش از دیگر مواد غذایی و فلفل این ماده را دارد و دوز آن بالا است و باید در مصرف آن دقت داشت.

در مورد دوز مناسب مکمل های کپسایسین دیدیگاه های مختلف وجود دارد ولی به نظر می رسد مصرف 2 تا 6 میلی گرم گپسایسین در روز خطری ندارد.

بیشتر مکمل های موجود از فلفل کاین به عنوان ماده اصلی استفاده می کنند زیرا کپسایسین موجود در آن بیش از انواع دیگر فلفل است. هر کپسول حاوی حدود 500 میلی گرم فلفل کاین است و در هر گرم فلفل کاین تقریبا 2.5 گرم کپسایسین وجود دارد.

برای حفظ محدوده مصرف 2 تا 6 میلی گرم در روز می توانید روزانه 2 تا 5 عدد کپسول استفاده کنید و توصیه می شود که این مکمل را از مراکز معتبر تهیه کنید.

منبع: healthline

مطالب مشابه را ببینید!