مجله تاپ‌ناز‌

آموزش کچه دوزی روی لباس با راهنمای مرحله به مرحله دوخت

در این مطلب تاپ ناز آموزش کچه دوزی روی لباس را به صورت تصویری و مرحله به مرحله آماده کرده ایم که با کمک این آموزش میتوانید مهارت لازم برای کچه دوزی را به دست آورید.

کچه دوزی یکی از هنرهای جدید و جالب است و برای انجام دادن  این هنر نیاز به هیچ الگوی خاص و قائه ای نیست. در آموزش کچه دوزی شما به وسایل ساده نیاز دارید و می توانید با کمک کچه دوزی روی لباس های بافتنی، لباس های مجلسی، مانتو، کیف و … را بسیار خب تزیین کنید.

کچه دوزی جزو هنرهای نزدیک به نمد دوزی است با این تفاوت که در کچه دوزی با سوزن زدن الیاف های به هم تنیده و فشرده شده سر و کار دارید ولی در نمد دوزی با پارچه هایی سر و کار دارید که از الیاف ساخته شده اند و تنوع رنگ و جنس الیاف کچه دوزی نسبت به نمد دوزی بیشتر می باشد.

کچه دوزی روی لباس

آموزش کچه دوزی به صورت مرحله به مرحله و تصویری

با استنفاده از الیاف کچه شما می توانید بر روی لباس ها به خصوص لباس های بافتنی و پشمی را تزیین نمایید. می توانید از هنر کچه دوزی برای ساختن انواع عروسک استفاده کنید.

کچه دوزی روی لباس

 

وسایل مورد نیاز برای کچه دوزی

  • سوزن کچه دوزی
  • فرچه کچه دوزی
  • الیاف کچه
  • لباس بافتنی
  • آب
  • صابون

مراحل کچه دوزی روی لباس بافتنی

در ابتدا مقداری صابون را در کمی آب رنده کنید و پس از حل شدن صابون در آب این محلول را در اسپری آب فشان بریزید و توجه کنید که از محلول آب و صابون در کچه دوزی برای فشردن و اتصال الیاف استفاده می شود.

مکان مورد نظر برای انجام کچه دوزی روی لباس بافتنی را مشخص کنید و سپس در مورد ترتیب قرار گرفتن عناصر کچه دوزی روی لباس تصمیم گیری نمایید. طرح قلب را روی مقوا در آورید و مقوا را در محل تعیین شده قرار دهید و با دوخت و یا سوزن میخی طرح را به لباس وصل کنید.

 

کچه دوزی روی لباسفرچه کچه دوزی را از درون لباس زیر دست های خود قرار دهید کمی از الیاف را بردارید و در قسمتی که طرح را متصل کرده اید قرار بدهید و کمی از محلول آب و صابون را روی الیاف اسپری کنید و با سوزن شروع به سوزن زدن روی الیاف کنید.

پس از اینکه الیاف به صورت کامل به خورد لباس رفت باقی قسمت های خالی طرح را به همین روش پر کنید، پس از اینکه طرح قلب را به صورت کامل روی لباس انجام دادید الگو را بردارید و اگر الیاف اضافی روی طرح ایجاد شده مشاهده می کنید آن را با کمک قیچی چیده و طرح را مرتب نمایید.

کچه دوزی روی لباسمی توانید برای ایجاد طرح پرنده و گل روی لباس طرح مورد نظر را روی مقوا در آورید و سپس الگو را به لباس وصل کنید و الیاف پشمی را در کار قرار دهید و با سوزن و اسپری آب و صابون الیاف را به راحتی به لباس متصل کنید.

کچه دوزی روی لباسبرای ایجاد طرح گل های کوچک روی لباس می توانید الیاف را به شکل اشک درآورید و روی لباس قرار دهید و سپس با کمک سوزن زدن الیاف را به خورد لباس دهید. می توانید برای پر کردن مرکز گل از الیاف با رنگ دیگری استفاده کنید و کمی از الیاف را گلوله کنید و در مرکز گل قرار بدهید.

 

کچه دوزی روی لباسکچه دوزی روی لباس

مدلهای مختلف کچه دوزی روی لباس و عروسک کچه ای

کچه دوزی یکی از هنرهای جدید و جذاب است که هیچ قاعده و قانون خاصی هم ندارد، بلکه فقط نیاز به خلاقیت دارد. با به کارگیری خلاقیت خود می تاونید هنرهای دستی زیبایی در این زمینه خلق نمایید. کچه دوزی شباهت زیادی به نمد مالی دارد و در کچه دوزی از الیاف کچه برای ساخت سازه های کچه ای استفاده می کننأ، حالا ساختن کاردستی های کچه ای به دو شکل می تواند انجام بگیرد، استفاده از سوزن های پیوسته و مستمر بر الیاف کچه برای درهم تنیدگی و شکل دادن به الیاف و روش دیگر، فشرده نمودن و فرم دادن با مخلوطی از آب و صابون و فشرده سازی الیاف کچه می باشد.

کچه دوزی روی لباس

در روش سوزن زدن به الیاف کچه برای ساخت عروسک کچه ای کاربرد دارد و در روش دوم بیشتر برای کچه دوزی روی لباس و ساخت گل های زیبا استفاده می شود.

در ادامه مدل های متنوع از لباس، کیف و شال کچه دوزی را با عروسک های کچه ای مشاهده می کنید که می توانید الگوبرداری کنید.

کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس کچه دوزی روی لباس

مطالب مشابه را ببینید!