مجله تاپ‌ناز‌

کیست تخمدان چه موقع نیاز به جراحی دارد؟

کیست‌های تخمدان در واقع کیسه‌های پر از مایع هستند که در یک یا هر دوی تخمدان‌ها وجود دارند. باید گفت همیشه برای حذف کیست تخمدان از روش جراحی استفاده نمی‌شود چرا که وجود آن‌ها همیشه ناخوشایند نیست و درصد بالایی از خانم‌هایی که به این عارضه مبتلا هستند، حتی از وجود آن اطلاعی ندارند. معمولا زمانی که تخمدان‌ ها کیست‌های زیادی داشته باشند در حدی که بافت سالمی در تخمدان وجود نداشته باشد، تخلیه کیست به روش جراحی توسط پزشک توصیه می‌شود. جراحی کیست تخمدان چه مزایایی دارد؟ جراحی کیست تخمدان چگونه انجام می‌شود؟ چه زمانی به جراحی کیست‌تخمدان نیاز است؟ نمونه سوالاتیست که در این مطلب به آن‌پاسخ خواهیم داد.

جراحی کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان چه مزایایی دارد؟

 به طور کلی جراحی کیست تخمدان مزایایی نیز دارد، برخی از مزایای این جراحی عبارتند از:

 •  کاهش خطر پیچیدگی تخمدان
 • کاهش درد ناشی از وجود کیست تخمدان
 • کاهش خون‌ ریزی ناشی از وجود کیست تخمدان
 • تضمین سلامت به وسیله تخلیه کیست‌های مشکوک به سرطان

جراحی کیست تخمدان چگونه انجام می‌شود؟

معمولا برای تخلیه کیست به وسیله جراحی دو گزینه  لاپاراتومی و لاپاراسکوپی وجود دارد که در ادامه توضیح این دو روش خواهیم پرداخت.

 روش جراحی لاپاراتومی

در این روش برش بزرگی روی شکم برای حذف کیست تخمدان ایجاد می‌شود. معمولا از این روش زمانی استفاده می‌شود که اندازه کیست‌ بزرگ باشد یا این که تعداد آن زیاد باشد. بعد از جراحی کیست تخمدان به روش لاپاراتومی ، بیمار لازم است یک الی دو شب در بیمارستان بستری شود.

روش جراحی لاپاراسکوپی 

لاپاراسکوپی کیست تخمدان کم تهاجم‌تر بوده و دوره نقاهت کم‌تری دارد. در این روش ابتدا روی ناحیه تخمدان برش‌های کوچکی ایجاد شده و ابزار‌های لازم جهت جراحی و تخلیه کیست‌ تخمدان از این طریق به تخمدان وارد می‌شوند. از مزایای روش لاپاراسکوپی این است که بیمار بعد از جراحی کم‌تر در معرض عفونت قرار گرفته و پس از یک استراحت کوتاه می‌تواند فعالیت روزمره خود را از سر بگیرد.

جراحی کیست تخمدان

چه زمانی نیاز به جراحی کیست تخمدان وجود دارد؟

اکثر خانم‌ها در تخمدان خود کیست دارند، این درحالیست که ممکن است تا آخر عمر هم متوجه این کیست‌ها نشوند.‌ در واقع باید گفت در بیشتر موارد نیاز به تخلیه کیست تخمدان نیست  اما در صورت بروز و مشاهده  برخی علائم پزشک ممکن است عمل جراحی را برای حذف کیست تخمدان پیشنهاد کند.  برخی از این علائم عبارتند از:

 • درد شدید
 •  وجود کیست‌های خون ریزی دهنده
 • وجود کیست‌های مشکوک به سرطان
 • ‌وجودکیست‌هایی با قطر بزرگ‌تر از ۲/۵ اینچ
 • وجود برخی از کیست‌های توپر
 • ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه به علت وجود کیست تخمدان
 • ظهور کیست بعد از یائسگی
 • پیچ خوردن‌ تخمدان به علت‌ وجود کیست

 جراحی کیست تخمدان چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی برای جراحی کیست تخمدان حدود ا الی ۳ ساعت زمان نیاز است. البته باید گفت گاها ممکن است بر اساس پیچیدگی جراحی، زمان مورد نظر نیز افزایش یابد.

آیا جراحی کیست تخمدان خطرناک است؟

جراحی کیست تخمدان روشی مطمئن و موثر برای درمان کیست و خارج کردن آن است. این جراحی به طور کلی خطرناک نیست، اما باید گفت این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری می‌ تواند با برخی خطرات همراه باشد. در واقع جراحی کیست تخمدان نیز می تواند خطراتی همچون عفونت، خونریزی و… را به همراه داشته باشد. البته میزان و شدت این نوع خطرات پس از جراحی به نوع کیست، روش جراحی، مهارت جراح و… بستگی دارد. بنابراین با انتخاب یک جراح با تجربه و ماهر می توان تا حد زیادی از ایجاد این نوع خطرات جلوگیری کرد. برای معاینه و مشاوره میتوانید به وب سایت دکتر اعظم السادات مهدوی مراجعه کنید.

چه مراقبت‌هایی باید بعد از جراحی کیست تخمدان انجام شود؟

به طور کلی بیمار پس از جراحی کیست تخمدان تحت مراقبت‌ قرار خواهد گرفت. می‌توان گفت از اولین اقدامات بعد از عمل، تجویز مسکن توسط پزشک جهت کاهش درد ناشی از عمل می‌باشد.

بیمارانی که تحت جراحی کیست تخمدان قرار گرفته‌اند، پس از ترخیص باید تا مدت‌ها از فعالیت‌هایی که به شکم آن‌ها فشار وارد می‌کند خودداری نمایند. پزشکان توصیه می‌کنند در صورت انجام عمل کیست تخمدان به روش لاپاراسکوپی ۱ هفته و در صورت انجام این عمل به روش لاپاراتومی حدود ۶ هفته از انجام هر گونه فعالیت سنگین جسمانی خودداری شود. همچنین شستشوی زخم‌های ناشی از برش‌های عمل نیز باید جدی گرفته شود چرا که زخم‌ها بستر مناسبی برای بروز عفونت می‌باشند.

جراحی کیست تخمدان

نتیجه گیری

کیست تخمدان کیسه های پر از مایعی است که در تخمدان وجود دارد. زنان زیادی ممکن‌ است در تخمدان خود کیست داشته باشند، یا این که تخمدان‌های کیست ساز داشته باشند و هیچ مشکلی نیز نداشته باشند. در این صورت عمل و تخلیه کیست معمولا توسط پزشک‌توصیه نمی‌شود. گاها ممکن است کیست‌های تخمدان برای فرد مشکلاتی نظیر درد، خون‌ریزی و پیچ خوردن تخمدان را ایجاد کند. در این صورت جراح دستور تخلیه کیست‌ را به یکی از دو روش جراحی لاپاراتومی و لاپاراسکوپی می‌‌دهد. (مشاوره لاپاراسکوپی اندومتریوز)

سوالات متداول

کیست تخمدان چقدر جدی است؟

باید گفت اکثر زنان به این عارضه مبتلا هستند و در صورت نداشتن علائم بی‌ضرر خواهد بود. ‌حتی می‌توان گفت در طول چند ماه خودبه‌خود برطرف می‌شود.

عمل جراحی کیست تخمدان در بارداری مقدور است؟

به طور کلی در بیشتر موارد بهتر است عمل جراحی کیست تخمدان در بارداری انجام نشود. اما گاها کیست‌ تخمدان در بارداری ممکن است سبب به وجود آمدن مواردی مثل خونریزی یا درد شود که در این صورت پزشک ناچارا با جراحی اقدام به برداشتن آن‌ها می‌کند.

آیا همه کیست های تخمدان نیاز به جراحی دارند؟

خیر، زیرا هر شخص مونثی می‌تواند به کیست تخمدان مبتلا باشد و در بیشتر موارد این‌کیست‌ها خود به خود درمان خواهد شد. اگر کیست تخمدان به طور طبیعی یا با دارو درمانی از بین نرفت، در این‌صورت معمولا پزشک حذف آن‌ها را به وسیله جراحی را توصیه می‌کند.

مطالب مشابه را ببینید!