مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه کیک موکا کافه ای به صورت مرحله به مرحله و نکات خوشمزه شدن کیک

طرز تهیه کیک موکا کافه ای

کیک موکا میتواند پیشنهادی متفاوت برای مهمانی های بزرگ و دورهمی های دوستانه باشد. این کیک مثل کیک های دیگر از کیک پایه و سس موکا تشکیل میشود. این کیک طعمی خاص و بافتی دلچسب دارد و انتخابی خوبی برای یک میان وعده جدید میباشد. این کیک طرفداران زیادی برای دوست داران شکلات دارد. اگر تا الان فرصت تجربه این کیک نصیبتان نشده حتما برایتان این سوال پیش می آید که اصلا موکا چیست؟ به ترکیب دو طعم شکلات و قهوه موکا میگویند و این ترکیب بسیار دلپذیر و خوشمزه است. در واقعه قهوه باعث قوی تر شدن طعم شکلات در هنگام پخت کیک میشود و به شما یک کیک شکلاتی با طعمی متعادل تر در شیرینی دارید. در ادامه این مقاله با طرز تهیه این کیک خوشمزه آشنا خواهید شد.

مواد اولیه ای که برای تهیه کیک موکا لازم دارید

  • چهار عدد تخم مرغ
  • ۱۲۵ گرم آرد
  • ۲۰۰ گرم شکر
  • ۵۵ گرم روغن مایع
  • یک و نیم قاشق مرباخوری پودر نسکافه
  • ۳۵ گرم پودر کاکائو
  • یک قاشق بکینگ پودر
  • ۳/۱ پیمانه آب جوش
  • کمتر از دو قاشق نمک
  • و کمی بیشتر از یک قاشق وانیل

همچنین برای تهیه گاناش هم به ۱۵۰گرم شکلات و ۱۵۰ گرم خامه صبحانه نیاز دارید.

طرز تهیه کیک موکا

مرحله اول

ابتدا سفیده و زرده تخم مرغ را جدا کنید، توجه داشته باشید که برای درست کردن اصولی کیک به دمای محیط رساندن مواد اولیه مهم است. پس حداقل ۳۰ دقیقه قبل از شروع کار همه مواد از جمله تخم مرغ ها را از یخچال خارج کرده و صبر کنید تا به دمای محیط برسند. در جدا کردن زرده و سفیده توجه داشته باشید که اصلا نباید زرده ای داخل سفیده باقی بماند. این کار به مهارت نیاز داشته و تازه کاران با کمی صبر و تمرین میتوانند این کار را به خوبی انجام دهند. بعد قرار است سفیده تخم مرغ را با همزن هم بزنید. در این مرحله توجه کنید که همیشه چندبار همزن را خاموش کرده و به وسیله لیسک اطراف ظروف را تمیز کرده و داخل ظروف بریزید تا داخل کیک تخم مرغ هم نرده نباشد، در غیر این صورت بوی تخم مرغ در کیک با وجود استفاده از وانیل به مشام میرسد. خب سفیده تخم مرغ را جوری هم بزنید تا کاملا فرم بگیرد. این اتفاق زمانی می افتد که با برگرداندن ظرف حاوی سفیده، سفیده ها از ظرف جدا نمیشود. دیدن پره های همزن در ظرف سفیده، از دیگر نشانه های سفیده خوب فرم گرفته است. آن را در یخچال قرار دهید تا آب نیندازد.

به شستن همزن هم توجه داشته باشید. پس از شستن آن را به خوبی خشک کنید. اجازه ندهید آب یا چربی با سفیده مخلوط شود چون در این صورت دیگر فرم نمیگیرد. به ظرفی که سفیده را در آن میریزید هم توجه کنید که کاملا خشک و تمیز باشد. با توجه به این نکات باید وانیل را با زرده تخم مرغ و شکر با همزن هم بزنید. هر وقت این مواد کشدار و به رنگ کرم متمایل به سفید شد از هم زدن دست بردارید. سپس نسکافه ای که در آب جوش حل شده و حرارت خود را از دست داده را با پودر کاکائویی که الک شده به مواد اضافه کرد و هم زدنشان در حد مخلوط کردن باشد. بعد خارج کردن سفیده از یخچال، صبر کنید تا با محیط هم دما شود.

طرز تهیه کیک موکا کافه ای

مرحله دوم

در این مرحله باید از آرد استفاده کنید و بهتر است آرد و کلا مواد خشک را سه بار الک کنید تا هواگیری شده و وزن آنها کاهش پیدا کند، این کار به بهتر شدن بافت کیک شما کمک میکند. همچنین به کیفیت آردها هم توجه داشته باشید، این اختلاف کیفیت میتواند باعث کم و زیاد شدن آرد با مقدار گفته شده در دستور پخت شود و اضافه کردن آراد یک نکته دارد. اگر مقداری از آرد در دستور پخت باقی مانده بود اما مواد در حال سفت شدن بود به این معنی است که آردی که تا الان استفاده کردید کافی بوده و دیگر به بقیه آن نیاز ندارید، اما اگر همه آردی که در دستور گفته شده بود را مصرف کردید اما هنوز مواد کیک به غلظت مناسب نرسیده بود، میتوانید مقدار بیشتری آرد اضافه کنید.

پس مقدار آرد گفته شده در دستور پخت نسبی است و کیفیت آرد مورد استفاده باعث کم و زیاد شدن مقدار آن میشود. حالا آرد سه بار الک شده را با سفیده به مواد اضافه کنید. برای انی کار مقداری از سفیده را ریخته و با لیسک به صورت دورانی هم زده سپس مقداری آرد ریخته و دوباره به صورت دورانی هم بزنید و همینطور ادامه داده و در همین حین، بکینگ پودر و نمک را اضافه کنید. برای این که کیک شما به خوبی پف کند باید مواد را آرام و از یک جهت هم بزنید. اگر مواد با هم ترکیب نشوند، گلوله های آرد در بافت کیک بعد از پخت مشاهده میشود. پس در ترکیب شدن همه مواد با هم دقت کافی به خرج دهید.

طرز تهیه کیک موکا کافه ای

مرحله سوم

در این مرحله باید از قالب استفاده کنید. در خصوص قالب ها توجه داشته باشید که قالب نباید نسبت به مواد بزرگ تر یا کوچکتر باشد. در قالب مناسب بعد از ریختن مواد کیک باید ۳/۱ قالب خالی باشد. همچنین به جنس قالب هم توجه داشته باشید. تنوع زیادی در قالب های موجود در بازار وجود دارد که ممکن است باعث سردرگمی شما بشود. قالب‌های گالوانیزه نسبت به بقیه قالب ها قیمت مناسبی داشته و از بهترین قالب های تهیه کیک است. قالب بیست سانتی متری احتمالا برای این کار کافی باشد.

کاغذ روغنی را در کف قالب مورد نظر پهن کرده یا به جای این کار میتوانید از چرب کردن با روغن جامد استفاده کنید. از وسط قالب مواد را داخل آن  بریزید و آن را در کل قاب به صورت یکنواخت پهن کنید. اگر تصمیم به چرب کردن دیوارها با روغن دارید، بعد از این کار برای این که کیک به درستی پف کند، آن دیواره ها را آرد پاشی کنید. برای هواگیری قالب را به آرامی چند بار به زمین بکوبید.

طرز تهیه کیک موکا کافه ای

مرحله چهارم

در این مرحله قرار است از فر استفاده کنید. توصیه میشود قبل از این که کیک را در فر بگذارید همیشه بیست دقیقه قبل فر را روشن کنید تا فضای داخل آن گرم شود. از نقش مهم دقیق بودن دما در پخت کیک غافل نشوید. فر باید به دمای گفته شده در دستور پخت هنگام گذاشتن قالب در آن رسیده باشد و این دما در طول پخت هم ثابت باشد.

در فرهای مختلف درجه حرارت و مدت زمانی که برای پخت لازم است فرق میکند. ممکن است با فری که شما استفاده میکنید، حتی اگر مدت زمان و دمای گفته شده در دستور العمل را هم رعایت کنید نتیجه نگیرید و این موضوع وقتی پیش می آید که فر به دمای مورد نظر نرسیده باشد، یعنی شما دما را روی آن مقدار تنظیم کرده اید ولی دمای واقعی فر کمتر یا حتی بیشتر از این مقدار است. اگر قبلا با این فر به پخت و پز شرینی پرداخته اید، حتما قلق آن دستتان آمده و میدانید دمای واقعی فر چقدر است. اما اگر نمیدانید بهتر است از دماسنج فر استفاده کنید. طرز استفاده بسیار آسانی دارد، فقط باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

درجه حرارت دستور پخت بر اساس فر برقی بود و در صورت استفاده از فر گازی و نداشتن دماسنج فر، دما را ده درجه بیشتر بگذارید. ولی در هر صورت دمای خواسته شده به فر مورد استفاده بستگی دارد و باید در درجه حرارت واقعی و مدت زمان مورد نیاز قلق گیری شود. بعد رعایت این نکات قالبتان را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد برای ۴۵ دقیقه در طبقه وسطی فر قرار دهید. برای آگاهی از پخته شدن کیک، سیخ چوبی و خلال دندان را داخل آن بزنید. در صورت نچسبیدن مواد به آن یعنی کیک پخته شده است.

در صورت پخته شدن و هنگام خروج کیک از فر، اول فر را خاموش کرده و در آن را باز کنید و چند دقیقه همینطوری رهایش کنید تا سرد شود. دلیل انجام این کار نخوابیدن پف کیک در اثر وارد شدن شک به آن است. عواملی که باعث وارد شدن شک به کیک میشوند، یکیش همین ورود یکباره کیک از محیطی گرم به محیطی سرد است. پس موقع خارج کردن کیک از فر آن را به یکبار در محیط سردی مثل سنگ اوپن یا مسیر باد کولر قرار ندهید. حالا که با رعایت این نکات کیک را خارج کردید صبر کنید تا سرد شود و بعد با کاردک یا چاقو دور کیک را از قالبتان جدا کرده و کیک را روی توری برگردانید. توری پنجره ای فلزی یا پلاستیکی است که در لوازم قنادی فروشی ها پیدا میشود و جایگزین سینی شده است.

مطلب مشابه: طرز تهیه کیک موکا خانگی خیلی خوشمزه خانگی

روش درست کردن گاناش

به صورت حبه های ریز شکلات تخته ای را رنده کرده یا خرد کنید. برای گرفتن نتیجه مطلوب تر، از شکلات های با کیفیت استفاده کنید. شیر را جوش آورده و خامه صبحانه را روی آن ریخته و سپس حرارت را ملایم کنید. هنگامی که حالتی روان پیدا کرد و از کناره های آن جوش ریز زد، آن را از روی حرارت برداشته و شکلات به آن اضافه کنید. بعد از آب شدن شکلات در خامه گرم گاناش آماده است. اگر دوست داشتید از شکلات سفید هم میتوانید استفاده کنید.

طرز تهیه کیک موکا کافه ای

نکاتی برای داشتن کیکی بهتر

اگر کاملا دستورالعمل را اجرا کردید ولی کیکتان خراب شد شاید نکات مهمی را که اصلا به چشم نمی آیند را رعایت نکرده اید. پس در این قسمت مقاله به برخی از این نکات میپردازیم. اول این که در پختن انواع کیک ها هرگز در کیک را قبل از سی دقیقه باز نکنید، این کار باعث به باد رفتن تمام زحمات شما خواهد شد و کیک شما پف نخواهد کرد. در اندازه گیری ها هم باید حوصله و دقت به خرج بدهید. حتما برای آشپزخانه خود پیمانه استاندارد آشپزی و ترازوی دیجیتال داشته باشید.

استفاده از ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ارجعیت دارد چون بسیار از افراد طرز استفاده درست پیمانه را نمیدانند. قبل از پیمانه زدن مواد خشکی مثل آرد، آن را با قاشق هم زده تا از حالت فشردگی خارج شود. شما باید مواد را به وسیله قاشق داخل پیمانه بریزید نه این که پیمانه را داخل ظرف مواد کنید! این کار باعث به هم خوردن اندازه ها میشود و به گنبدی نبودن مواد داخل پیمانه هم توجه داشته باشید.

اگر کیک شما پف نکرده ممکن است به دلایلی مثل زیاد بودن دمای فر یا کم بودن آن میباشد که در صورت کم بودن کیک پف میکند اما کاذب است و کم کم آن پف را از دست میدهد. فر از قبل گرم نشده هم باعث خوابیدن پف کیک میشود. از دلایل دیگر پف نکردن میتوان به خیلی زیاد بودن میزان چربی موادی مثل روغن، تخم مرغ و کره باشد یا این که قالبی خیلی چرب داشتید. برای این که قالب را چرب کنید کافیست نوک انگشت آغشته به روغن را در کل قالب بمالید.

ترتیب اضافه کردن مواد هم مهم است. همچنین اگر میزان بکینگ پودر نسبت به آرد کم باشد یا بکینگ پودری کهنه استفاده شود، کیک به درستی پف نخواهد کرد. و مناسب نبودن اندازه قالب هم از دیگر دلایل پف نکردن کیک است. اگر مواد را در مواقعی که زیاد نیاز به هم زدن نداشتند بلکه فقط باید آنها را مخلوط میکردید زیاده روی کنید، پف کیک را از دست خواهید داد.

حالا اگر روی کیک چسبناک شود میتواند به علت سرد نشدن کیک در داخل قالب خودش و زود خارج کردن آن از قالب باشد. با این کار نتنها آن را چسبنده میکنید بلکه ممکن است کیک خرد هم شود. این چسبناکی میتواند به علت حرارت زیاد و زمان پخت کم باشد یا این که کیک را قبل پخته شدن کاملش از فر خارج کنید.

همچنین مایعات و شکر زیاد در کیک یا قرار گرفتنش وقتی که داغ بوده روی چیزی مثل بشقاب هم آن را چسبنده میکند. از مشکلات دیگر کیک میتوان به فرورفتگی آن اشاره کرد که در اثر زیاد بودن میزان بکینگ پود یا استفاده از آرد نامرغوب و کوچک بودن قالب نسبت به مواد و همچنین داغی زیاد فر و باز شدن در فر هنگام فرایند پخت اشاره کرد. گنبدی شدن کیک هم به دلیل کم بودن مایعات کیک نسبت به آرد آن یا سنگی آرد اتفاق می افتد. اگر مواد را زیاد هم زدید یا اصلا هم زدن شما شکلی دورانی نداشته، کیک گنبدی میشود.

مطلب مشابه: مدل های کیک قلبی + 30 مدل از کیک رمانتیک دخترانه و پسرانه با شکل قلب

مطالب مشابه را ببینید!