مجله تاپ‌ناز‌

گرافت مو چیست؟ | اطلاعاتی در مورد آن

در این بخش اطلاعاتی در مورد گرافت مو و تفاوت بین پیوند و فولیکول مو را بررسی می کنیم که امیدواریم از مطالعه آن بهره ببرید.

بیشتر افراد فارغ از جنسیت، قبل از رسیدن به سن میانسالی دچار ریزش مو و کم پشتی مو می شوند که این موضوع در مردان رایج است و حدود 85 درصد از مردان قبل از رسیدن به 50 سالگی دچار ریزش مو می شوند که این در حالی است که فقط 40 درصد از خانم ها قبل از رسیدن به 40 سالگی دچار کم پشتی مو می شوند. بعضی از افرا با این مشکل کنار می آیند و تلاشی برای درمان آن نمی کنند ولی بعضی دیگر تمایل دارند که با استفاده از روش های مختلف برای پرپشتی مو اقدام کنند. در ادامه در مورد گرافت مو که یکی از روش های کاشت مو است توضیحاتی ارائه می کنیم و امیدواریم این اطلاعات مورد توجه شما قرار بگیرد.

تعریف گرافت مو

پیوند یا گرافت مو در علم پزشکی برای توصیف قطعه ای از بافت زنده که قرار است از بدن خارج شود استفاده می شود که این پیوند ها پس از خروج از مکان اصلی خود در یک قسمت دیگر بدن برای ترمیم قرار داده می شوند. پیوند ها در بخش های مختلف پزشکی برای ترمیم پوست پس از سوختگی و ترمیم پستان بعد از بهبودی سرطان و ترمیم قسمت های آسیب دیده بر اثر ضربه و تصادف مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر این گرافت ها نقش بسزایی در زیبایی افراد دارند.

گرافت مو

نمونه پیوند موی دوتایی

گرافت مو هم مانند دیگر گرافت ها شامل برداشتن فولیکول موی سالم و پیوند آن به منطقه دیگری که فولیکول آن زنده نیست اطلاق می گردد و پیوند مو را می توان از هر قسمت بدن رداشت ولی به صورت معمول برای برداشتن پیوند از موهای موجود در ناحیه پشت سر استفاده می شود زیرا موها این قسمت نسبت به دیگر موهها پایداری بیشتری دارند.

شکل و اندازه پیوند مو بستگی به فناوری و ابزارها و رویکردهای جراحی دارد و برداشتن مو از یک قسمت سالم که دارای توانایی رشد است و پیوند آن به قسمتی که توانایی رشد مو را از دست داده است هدف اصلی پیوند مو است و استخراج در ناحیه دهنده به دو صورت زیر انجام می گیرد:

  1. برداشت نواری یا کاشت مو به روش FUT
  2.  برداشت در واحدهای جداگانه یا کاشت مو به روش FIT

گرافت مو

در روش FUT واحدهای فولیکول به صورت نواری برداشته می شوند و تا موقع پیوند هم حفظ می شوند و به صورت معمول در یک واحد فولیکول دو تا پنج واخد قرار می گیرد و پزشک برش هایی را در پوست سر با ابعاد مورد نظر برای پیوند ایجاد می کند، سپس پیوندها را به صورت یکی کی در محل پیوند قرار می دهد. نحوه قرارگیری و کاشت پیوندها باید طوری باشد که الگوی مو را هم حفظ کند و طولی متناسب با تار مو داشته باشد.

در روش FIT هم نیاز به برداشت نواری در قسمت دهنده نیست بلکه در این روش واحدهای فولیکولی به صورت جداگانه از پوست سر استخراج می شوند و در زمان مناسب آنها به پوست سر افراد پیوند زده می شوند.

گرافت مو

چطور می توان پیوند مو را زنده نگه داشت؟

نکته مهم در پیوند و کاشت مو که باید مورد توجه قرار داد این است که پیوند را از زمان برداشت تا زمان پیوند زدن باید سالم و زنده نگه داشت. پیوند مو بسیار آسیب پذیر است و در صورتی که درست نگهداری نشود به زودی از بین می رود همچنین پیوند مو بیش از 16 دقیقه در یک محیط خشک زنده نمی ماند از این رو برای افزایش این زمان نیاز است که پیوندها را در یک محلول مانند آب نمک نگهداری کرد. سرد نگه داشتن واحد فولیکولی می تواند از وارد شدن آسیب به آن جلوگیری کند.

عامل موثر دیگر در طول عمر پیوند مو اکسیژن است و وقتی که واحد فولیکولی از ناحیه اهدا کننده جدا می شود اکسیژن آن از دست می رود و اگر فرآیند اکسیژن رسانی به این واحدها به سرعت انجام نشود دیگر نمی توان از پیوندها انتظار عملکرد درست را داشت.

گرافت مو

بررسی تفاوت پیوند مو و فولیکول مو

به یک تار موی منفرد فولیکول گفته می شود و هر واحد فولیکولی هم از 1 تا فولیکول را در خود جای می دهد پس هر واحد فولیکول از تعدادی فولیکول و هر پیوند مو هم از تعدادی واحد فولیکول تشکیل شده و وقتی که صحبت از 100 گرافت مو می شود این مجموعه حدافل شامل 100 واحد فولیکولی است پس به صورت طبیعی این مجموعه می تواند حدود 100 تا 400 فولیکول یا تار مو را به سر شما اضافه کند.

به صورت کلی فولیکول مو در واقع مکانی است که مو از آنجا گرفته می شود و در زیر پوست قرار میگیرد همچنین از فولیکول مو فقط یک مو رشد نمی کند بلکه یک فولیکول می تواند باعث رشد 1 تا 4 تار مو شود که به آنها واحد فولیکولار گفته می شود. پیوند مو هم در واقع فرآیند برداشتن واحدهای فولیکولار از قسمت سالم و پیوند آن به قسمت های آسیب دیده و خالی است.

گرافت مو

دلیل اهمیت داشتن اطلاعات در مورد تفاوت میان فولیکول و گرافت مو این است که این موضوع می تواند افراد متقاضی کاشت مو را از افتادن در دام کلاهبردارن نجات بدهد. در بعضی از مراکز کاشت مو از این بازی با کلمه ها برای دریافت هزینه بیشتر استفاده می شود و ممکن است که پزشک از شما 1500 پیوند مو را بردارد و هزینه معادل 6 هزار پیوند را بگیرد و به عبارتی دیگر هم در این مورد شما هزینه واحد فولیکولی و نه پیوند مو را می پردازید.

برداشتن یک واحد فولیکولار با ۴ فولیکول سخت از برداشتن واحد فولیکولار با یک تار است ولی پزشک اگر با تجرب و متعهد باشد با تشخیص درست واحد فولیکولار مناسب شما را از پرداخت هزینه های اضافه و بیهوده دور نگه می دارد. از این رو داشتن شناخت نسبی از این اصطلاحات تخصصی می تواند در موقع مراجعه به کلینیک زیبایی باعث شود که شما سوال های بهتر بپرسید و از هزینه های اطلاعات کافی را داشته باشید.

گرافت مو

مطالب مشابه را ببینید!