مجله تاپ‌ناز‌

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

بدلیجات به دلیل زیبایی که دارند و همچنین قیمت ارزانی که دارند این روزها بسیار در بین خانم ها و دختران جوان طرفدار پیدا کرده اند و در این مطلب قصد داریم آموزش ساخت گردنبند زیبا و جذاب رزینی با طرح زیبای گل را آموزش دهیم با ما همراه باشید.

زیورالات رزینی شباهت زیادی به جواهرات سنگی دارند و از جنس صمغ یا رزین هستند و از زیبایی و تنوع زیادی برخوردار می باشند، در ادامه می خواهیم آموزش ساخت گردنبند رزینی را به صورت مرحله به مرحله در اختیار شما قرار دهیم.

آموزش ساخت گردنبند رزینی زیبا با طرح گل

استفاده کردن از گل خشک برای طرح زدن با رزین برای ساخت گردنبند ایده جالبی است که بسیار کاربرد دارد. برای درست کردن آن نیاز به مواد و ابزار مختلفی دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

رزین

هر نوع رزینی را می توانید استفاده کنید، اما ما در اینجا از رزین ۵۰ درصد استفاده می کنیم.

ترازو

یا پیمانه مدرج برای اندازه گیری : در اینجا از پیمانه مدرج استفاده می کنیم.

گل های خشک

می توانید از گل های خشک آماده مخصوص ناخن کاری استفاده کرده و یا اینکه خودتان این کار را در منزل انجام دهید. در ادامه روش خشک کردن گل را به شما آموزش می دهیم.

قاب گردنبند

از هر نوع قاب گردنبند می توانید استفاده کنید، البته گردنبند هایی که بدون سطح بوده و فقط دارای محیط هستند برای ساخت این نوع آموزش، مناسب می باشند.

زنجیر

برای انتخاب زنجیر می توانید هر نوع جنسی انتخاب کنید، اما دقت داشته باشید که رنگ قاب و زنجیر با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

دیگر وسایل مورد نیاز شامل دستکش، هم زن چوبی، چسب پهن و لیوان یکبار مصرف می باشند.

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

بخوانید: آموزش ساخت گوشواره چرمی زیبا

روش خشک کردن گل

در ابتدا و قبل از ساخت گردنبند رزینی بهتر است که روش خشک کردن گل را بدانید. برای انجام این کار گل ها را به صورت حجمی یعنی از طریق آویزان کردن و یا استفاده از سیلیکاژل (بلور های بوگیر) که در ادامه توضیح داده ایم، خشک کنید و یا اینکه به صورت تخت، مثلا قرار دادن در بین کتاب خشک کنید.

همان گونه که گفتیم، برای خشک کردن گل ها دو روش وجود دارد، یکی اینکه گل ها را به صورت حجمی خشک کنیم و یا اینکه به صورت تخت خشک شود، در صورت تمایل پس از خشک شدن کامل روی آن را اسپری فیکساتیو بزنید، البته خشک کردن گل های حجیم با این روش، می تواند باعث کپگ زدن آن شود.

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

روش استفاده از سیلیکاژل برای خشک کردن گل

یک ظرف در دار مناسب انتخاب کنید و کف آن را با دانه های سیلیکاژل پر کنید، سپس گل مورد نظر را درون آن قرار دهید و باز سیلیکاژل را روی گلبرگ ها بریزید طوری که تمام سطح گل با آن پوشیده شود، سپس درب ظرف را محکم ببندید و بگذارید تا چند روز به همین حالت بماند، سپس آن را خارج کنید و در صورتی که رطوبت گل کاملا کشیده شده باشد می توانید آن را خارج کنید، البته باید توجه داشته باشید که گل های سه بعدی برای ساخت گردنبند در روشی که توضیح می دهیم، کاربرد ندارند.

ساخت گردنبند رزینی

برای ساختن بدلیجات دست ساز در ابتدا رزین و هاردنر را به میزان نیاز خود، با استفاده از پیمانه مدرج اندازه بگیرید و با هم مخلوط نمایید، مقدار نیاز برای این کار در حدود هفت و نیم مقدار از این مخلوط که شامل پنج سی سی از رزین و دو نیم سی سی هارندر است.

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

رزین و هارنر را پس از اندازه گیری با پیمانه می توانید با استفاده از هم زن چوبی در مدت زمان 3 تا 5 دقیقه آرام هم بزنید، سپس 5 دقیقه به آن استراحت بدهید تا حباب به سطح رزین بیاید و سپس با عمل گرمادهی آن را از بین ببرید.

در مرحله بعد، کمی چسب 5 سانتی را برش بزنید و سپس یک طرف قاب گردنبند را به آن بچسبانید و روی سطح میز بکشید تا لبه ها به صورت کامل به آن بچسبند.

Resin Necklace 6 e1599392367333

حالا داخل قالب که یک طرف آن را با چسب 5 سانتی متر پوشانده اید، را با رزین پر کنید طوری که یک سوم سطح قالب برسد. سپس گل ها را با پنس بردارید و روی رزین قرار دهید، بهتر است این کار را روی سطحی صاف یا یک میز تراز انجام بدهید.

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

حالا روی قاب نیمه آماده را با یک لیوان یکبار مصرف بپوشانید تا از نشستن ذرات گرد و غبار روی آن جلوگیری شود و 24 ساعت هم زمان بدهید تا کاملا خشک شود.

در مرحله بعد از ساخت گردنبند رزینی با گل خشک، برای کامل کردن کار نیاز است تا باز هم رزین بسازید. سپس چسب پشت کار را جدا کنید (زمانی که چسب را جدا می کنید، ممکن است، رد آن باقی بماند که برای برطرف کردنش می توانید از پد لاک پاک کن استفاده کنید) و به آرامی رزین را روی سطح آن بریزید به اندازه ای که امکان ریختن زرین وجود نداشته باشد. سپس دوباره روی آن را با لیوان بپوشانید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا خشک شود.

آموزش روش ساخت گردنبند رزینی با طرح زیبای گل

نکته : توجه داشته باشید که در هنگام ریختن رزین این کار را با احتیاط انجام دهید تا رزین به بیرون از قاب نشت نکند، برای راحتی کار می توانید آن را در وسط قاب ریخته و با خلال دندان به سمت اطراف هدایت نمایید.

نکته ۲ : در صورتی که مایلید، سطح کار برجسته باشد، لازم است کمی صبر کنید تا رزین خشک شود و سپس مجدداً آن را درست کرده و بعد در دو مرحله جداگانه آن را بر روی دو طرف قاب بریزید.

مطالب مشابه را ببینید!