مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

خرید یک گلدان مناسب کاری خیلی سخت و پیچیده نیست و با خواندن این مطلب می توانید گلدان مناسب برای انواع گل و گیاه را انتخاب کنید. گلدان دارای تنوع زیادی در اندازه، قیمت، شکل و جنس دارد که هر کدام از آنها مزایای و معایبی دارند. باید گلدان را با توجه به شرایط اقلیمی محیط، راحتی نگهداری و نوع گیاه انتخاب نمایید.

راهنمای خرید گلدان

به صورت کلی گلدانی برای گیاه آپارتمانی مناسب است که باعث ایجاد فضای رشد کافی و مناسب از جنبه های مختلف شود تا گیاه شما بتواند در بهترین شرایط رشد کند. بعضی از افراد دیده اند که گیاهان حجیم تر را در گلدان های بزرگ تر قرار می دهند و برعکس گیاهان کوچک تر درون گلدان با سایز کوچک تر قرار می گیرند ولی دلیل اصلی انجام این کار را شاید ندانند. بعضی از مواقع افراد در طول خرید گلدان مناسب به رنگ و جنس محکم آن توجه می کنند و در نهایت از سایز مناسب گلدان انتخابی غافل می شوند. اگر خیلی خوش شانس باشند که فروشنده فرد حرفه ای باشد تا با مشاوره خرید حرفه ای، بهترین گلدان را پیشنهاد دهد.

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

انواع مختلف گلدان ها

امروزه گلدان هایی با انواع مختلف به منظور پرورش گیاهان وجود دارند که در ادامه بهترین و کاربردی ترین آنها را بیان می کنیم و می توانید با توجه به شرایطی که دارید انتخاب کنید.

  • گلدان چوبی:

گلدان های چوبی هم ظاهری طبیعی دارند و با وجود اینکه چوب رنگ شده ظاهری گرم دارد ولی با این حال به راحتی می توانید گلدان های رنگ نشده چوبی را هم به رنگ دلخواه در آورید. بیشتر این گلدان ها از چوب جنگلی مقاوم، چوب سدر و یا چوب فشرده تولید می شوند تا آسیب پذیری را در مقابل رطوبت به حداقل برسانند.

  • گلدان فلزی:

گلدان های فلزی که به تازگی در بین افراد رواج پیدا کرده اند جنسشان بیشتر از چدن، مس و گالوانیزه است. استفاده مجدد و بازیافت بهترین راه صرفه جویی در هزینه ها است. بهتر است بدانید که این نوع از گلدان ها کمتر دچار خرابی می شوند و این امکان را برای شما فراهم می کنند که در زمان بیشتر و در سال های طولانی بدون هیچ آسبی از آن استفاده کنید.

گلدان فلزی گرما را بسیار جذب می کند و باعث می شود که ریشه گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید گرم شود و به سرعت صدمه ببیند. در این مواقع می توانید با تنظیم دمای اطراف و دوره های آبیاری منظم و با دمای آب کنترل شده از حرارت و گرمای بیش از حد داخلی خاک آن مراقبت کنید.

  • گلدان پلی استرن:

گلدان های پلی استرن یا پلاستیکی با روکش براق هم مقاوم و کاربردی هستند که نوع جدید آن در مدل و اندازه های مختلف موجود است. این گلدان نسبت به گلدان پلاستیکی قدیمی مقاوم تر است و می توانید در طول سال بیرون از خانه قرار دهید بدون اینکه کوچکترین صدمه ای ببیند.

نوع با کیفیت این محصوص تقریبا گران است و به دلیل وزن سبکی که دارد در محیط هایی با وزش باد شدید به سرعت سرنگون می شود.

  • گلدان سرامیکی:

گلدان های سرامیکی هم گران تر از سفال می باشند و دارای تنوع رنگ و طرح های زیادی می باشند. این گلدان ها برای قرار گرفتن روی تراس، پاسیو و جایی که دیدی زیادی دارد جالب است. این گلدان به دلیل نداشتن منافذ بر خلاف گلدان های سفالی به سرعت رطوبت را از دست نمی دهد.

گلدان های سرامیکی مانند سفال به راحتی شکسته می شوند و به همان اندازه هم سنگین هستند. درصورتی که داخل آنها براق نباشد در مکان های سر باید در سایه و در خانه استفاده شوند.

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

  • گلدان سفالی:

این نوع از گلدان ها با رنگ های گرم برای کشت هر گیاهی مناسب می باشند و به راحتی قابل تهیه هستند. این گلدان ارزان قیمت است و دارای طرح و شکل های مختلفی باشد. به دلیل سنگینی و مقاومت در مقابل باد مناسب فضای بیرون منزل هم می باشد.

با این حال دقت کنید که گلدان های سفالی به دلیل داشتن منافذ زیاد، خیلی سریع تر از گلدان های دیگر آب درون خود را از دست می دهند. به همین دلیل گیاه درون آن نیاز به آبیاری بیشتری در طول رشد دارد. گاهی اوقات به دلیل املاح زیاد اب و تعرق زیاد در محل های خیلی گرم، نمک در دیواره داخلی گلدان رسوب می کند که خاک را شور خواهد کرد.

  • گلدان پلاستیکی:

با پیشرفت فناوری گلدان های پلاستیکی هم در رنگ، طرح و اندازه های مختلف فروخته می شوند. باید توجه داشته باشید که این گلدان ها حداقل قیمت را به خود اختصاص داده اند و به دلیل ماندگاری زیاد و وزن سبکی دارند بسیار محبوب هستند.

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

نکات مهم برای خرید بهترین نوع گلدان

گلدان مناسب برای گل های آپارتمانی دارای خصوصیاتی است که باید بدانید و در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم:

  • سایز صحیح

باید بدانید که خاک معمولا در گلدان خیلی بزرگ به آرامی خشک می شود و احتمال پوسیدگی ریشه گیاه را افزایش می دهد. اگر گیاه بیش از حد باری گلدان بزرگ باشد باز هم فضا برای آن به شدت تنگ می شود.

گلدان بیش از حد کوچک باعث خشک شدن سریع گیاه می شود و در این مواقع نمی توانید به شکل مناسب بستر گیاه را آبیاری کنید و در نتیجه ریشه گیاه دچار مشکل می شود و فرآیند رشد با اختلال مواجه خواهد شد.

در حالت ایده آل باید گیاه را در گلدانی قرار دهید که سایز مساوی با محل رشد داشته باشد یکی از روش های انتخاب گلدان اندازه گیری قطر دهانه گلدان است و معمولا سایز های گلدان ۶-۸-۱۰-۱۲-۱۴-۲۰-۲۵-۳۰ و گلدان های بزرگ تر نیز با نام سطل شناخته خواهند شد. دقت داشته باشید که اندازه این گلدان ها بر اساس حجم داخلی آن ها تعیین می شود.

چنانچه می خواهید گیاه را وارد گلدانی دیگر کنید باید در نظر داشته باشید که گلدان جدید 5 الی 8 سانتی متر از لحاظ قطر بزرگ تر باشد. انتخاب یک سایز بزرگ تر برای گیاه باعث می شود تا رشد آن سریع تر باشد طوری که گیاهان دارای رشد آهسته هم با گلدان بزرگ تر به اندازه 2 الی 4 سانتی متری رشد سریع تری خواهند داشت.

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

  • گلدان ساخته شده از مواد مناسب

رایج ترین مواد تشکیل دهنده گلدان، سفال و پلاستیک استو. گلدان های پلاستیکی در واقع گلدان هایی رنگارنگ و با وزن سبک و ارزان قیمت می باشند که رطوبت را حفظ می کنند و به همین دلیل گلدان شما کمتر نیاز به آب دادن پیدا می مکند.

اگر وزن گلدان برای شما هم است می توانید از انوع پلاستیکی استفاده کنید و یا سبد های گلدانی آویز را که بسیار سبک هستند را تهیه نمایید. گلدان های تراکوتا هم سنگین تر می باشند ولی معمولا نقش زیباتری دارند و هزینه آنها بیشتر است. این گلدان ها متخلخل می باشند و به همین دلیل باید به گیاه آب بیشتری بدهید. تراکوتا معمولا برای گیاهانی مناسب است که زیاد نیاز به آبیاری ندارند مانند گیاه کاکتوس، ارکیده و گیاهان گوشتی.

  • زهکشی گلدان

بیشتر گل های خانگی با آب زیاد زنده نمی مانند و به همین دلیل نیاز است که خاک بستر دارای زهکشی مناسب باشد تا اب را به پایین بکشد و بتواند خاک تنفس کند. سوراخ ته گلدان برای زهکشی لازم است و برای جریان هوا هم ضروری است. در این مواقع می توانید برای کثیف نشدن محبط داخلی، زیر گلدان یک سینی بگذارید.

اگر قصد دارید که گلدان بدون منفذ باشد و فقط برای اهداف دکوری از آن استفاده می کنید، گیاه شما دچار آسیب می شود. گلدان های پلاستیکی و تراکوتا را می توانید به راحتی زهکشی کنید.

راهنمای خرید گلدان مناسب برای کاشت انواع گل ها و گیاهان

  • استایل گلدان

گلدان ها دارای تنوع در رنگ و طرح هستند. گلدانی را انتخاب کنید که بیشتر از همه با آن ارتباط برقرار می کنید. حتما نباید عوامل انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی علمی و یا فنی باشند.

همچنین در انتخاب رنگ و شکل گلدان باید سعی کنید که رنگ های مخالف هم را انتخاب کنید زیرا کنتراست رنگ خوبی دارد و باعث زیباتر شدن دکوراسیون منزل می شود.

  • تمیز کردن آسان

اگر به فکر استفاده مجدد از گلدان ها هستید باید تمیزی آن را اهمیت دهید. تمیز کردن گلدان سرامیکی خیلی راحت است و  در مقابل برخی گلدان ها از جمله کاغذی بایستی به صورت سالانه تعویض شوند و نیاز به تمیز کردن نخواهد داشت.

تمیز کردن گلدان سفالی نیاز به وقت و حوصله دارد زیرا پس از مدتی به دلیل تبخیر آب، داخل آنها لایه سفید رنگی ایجاد می شود که باید تمیز شود. بعد از گذشت مدتی استفاده از گلدان می توانید برای تمیز کردن سطح داخلی از اسکاج زبر استفاده کنید.

  • قیمت گلدان

یکی از نکات مهم دیگر هم قیمت گلدان است. گلدان های سفالی دارای قیمت مناسب تری می باشند. گلدان های کاغذی هم قیمت خوبی دارند ولی باید هر سال تعویض شوند.

مطالب مشابه را ببینید!