مجله تاپ‌ناز‌

نگهداری از گل آسترانتیا (ستاره گون) و پرورش این گیاه زیبا

کاشت و پرورش گل آسترانتیا زیاد سخت و پیچیده نیست و می توانید با خواندن این مطلب در تاپ ناز، به راحتی این گل زیبا را پرورش دهید و از آن نگهداری کنید. گیاه آسترانتیا از ریشه ستاره گرفته شده است زیرا بیشتر گل های زیبا و خوش رنگ آن مانند ستاره می درخشند. می توان گفت که گل آسترانتیا اصول پرورش و نگهداری راحتی دارد و به همین دلیل در بسیاری از خانه ها این گل را می بینید.

نگهداری از گل آسترانتیا

گیاه زیبای آسترانتیا بومی منطقه اروپای مرکزی و شرقی است که امروزه به دلیل گل های زیبایی که دارد به ستاره گون هم معروف شده است. آسترانتیا با گل های زیاد در رنگ های صورتی، بنفش و قرمز از اوایل فصل بهار تا پاییز هدیه ای دوست داشتنی به شما می دهد. نکته جالب در مورد آسترانتیا این است که چیدن شکوفه های آن به آرامی باعث افزایش تعداد گل ها و شکوفه هایش می شود.

در واقع آسترانتیا را می توان بوته ای دائمی دانست که ارتفاع آن به 30 و نهایتا 90 سانتی متر می رسد. همچنین گستردگی آن هم 45 سانتی متر است که اغلب گل های قرمز تیره در اوایل فصل تابستان ظاهر می شوند. این گیاه را می توان در خاک های غنی و مرطوب در حاشیه های مراتع و جنگل ها یافت که معمولا قابلیت سازگاری بالایی دارند و خود را با شرایط تطبیق می دهند.

گیاه ستاره گون از قدرت سازگاری بالایی برخوردار است ولی برای داشتن گیاهی سالم و زیبا بهتر است نسبت به اصول نگهداری از گل آسترانتیا  بی توجهی نکنید. باید بدانید که امروزه این گیاه برای سنگ فرش کردن باغچه استفاده می شود و به گونه ای که می توانید آن را در زیر درخت، حاشیه باغچه و نزدیک پله بکارید تا سطح زمین را زیبا کند.

می توان گفت که آسترانتیا یک گل شاخه بریده مقاوم است که می تواند نقش مهمی هم در دسته گل های شما ایفا نماید. همچنین ریزوم و ساقه های آن هم در تهیه دارو و برای اهداف پزشکی استفاده می شود از روغن های به دست آمده ستاره گون برای ساخت شربت معده استفاده می شود. نکته جالب تر این است که از برگ های خشک شده آن در ترکیب داروهای گیاهی برای تحریک دستگاه گوارش و همچنین کمک به سیستم هضم غذا استفاده می شود.

تکثیر گیاه از دو طریق تقسیم بوته و کاشت بذر انجام می شود که می توانید تقسیم بوته را در اوایل فصل بهار و یا پاییز که دمای هوا خنک است انجام دهید.

 

گل آسترانتیا

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از گیاه

تمام گیاهان برای اینکه بتوانند رشد خوبی را طی کنند نیاز به شرایطی خاص دارند و شما باید آن را فراهم کنید. به همین دلیل در ادامه سعی کرده ایم که شرایط مورد نیاز برای پرورش و نگهداری گل آسترانتیا را برای شما توضیح دهیم.

  • آبیاری منظم:

این گیاه همیشه در فصل رشد نیاز به آبیاری نسبتا زیاد دارد یعنی تا جای ممکن باید بستر خاک اصلا خشک نشود و مقداری رطوبت همیشه داشته باشد. این گیاه هم مانند دیگر گیاهان دارای دوره استراحت و خواب است که نزدیک مرداد ماه است و نیاز است که در این دوران از میزان و دفعات آبیاری کم کنید که در غیر این صورت ریشه های گیاه سوخته شده و از بین می روند. گیاه برای رشد بهتر و پیشگیری از بیماری های احتمالی نیاز به خاک همیشه مرطوب دارد. به همین دلیل باید همیشه آبیاری شود و اگر آبیاری کم شود، گیاه پژمرده می شود.

 

  • نور و دمای کافی:

گیاه آسترانتیا علاوه بر آبیاری منظم به نور خورشید کامل نیاز دارد ولی از آنجایی که گیاهی نسبتا سازگار است در محیط سایه می تواند رشد خود را به خوبی انجام دهد. توصیه می شود که این گیاه در طول روند رشد در مکانی مناسب قرار بگیرد و در طول روز چندین ساعت نور آفتاب را دریافت کند و در باقی ساعات هم در سایه جزیی قرار بگیرد.

باید مراقب باشید که شدت آفتاب بیش از حد نباشد زیرا گیاه شما دچار سوختگی می شود. در مورد دمای مورد نیاز هم بستر گیاه آسترانتیا می توان گفت که حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه 15 درجه سانتی گراد است.

گل آسترانتیا

  • خاک و تغذیه:

این گیاه زیبا به ترکیب خاک سخت نیاز دارد ولی در خاک سست و کمی اسیدی هم دوام می آورد. از آنجایی که آسترانتیا  در آب های راکد و مانده از بین می رود پیش از کاشت باید مطمئن شوید که ترکیب خاک بستر خوب تخلیه شده باشد. می توانید برای افزایش کیفی خاک بستر مواد مغذی آلی، برگ های خشک، قهوه یا کمپوست را هم به ترکیب اضافه کنید.

قهوه میزان اسیدیته خاک را بیشتر می کند و رشد گیاه دو برابر می شود. در مورد کود دهی گیاه ستاره گون هم می توان گفت که تغذیه گیاه یک الی دو بار در طول سال کافی است. می توانید برای رویش مطلوب گیاه خاک بستر را با کمی برگ خشک یا کمپوست غنی کنید.

 

  • انجام تعویض گلدان:

تعویض به موقع و منظم گلدان گیاه آسترانتیا باعث افزایش سرعت رشد گیاه می شود و به همین دلیل اگر می خواهید که گیاه شما رشد بیشتری داشته باشد باید هر ساله اقدام به تعویض گلدان آن کنید. برای انجام این کار توصیه می کنیم که حتما از گلدان های عمیق استفاده کنید تا ریشه ها فضای کافی برای گسترس را داشته باشند.

 

  • کنترل آفات و بیماری های رایج گیاه:

گیاه زیبای ستاره گون معمولا دچار بیماری های شدید و به خصوص نمی شود ولی باید مراقب لیسه ها یا حلزون های بی صدف و شته باشید که برگ های گیاه را از بین نبرند. گیاه گون مستعد ابتلا به سفیدک پودری است که نوعی بیماری در گیاهان است.

 

مطالب مشابه را ببینید!