مجله تاپ‌ناز‌

پرورش گل تیموس گیاه همیشه سبز زیبا و نگهداری از این گیاه زیبا

کاشت و پرورش گیاه تیموس زیاد سخت و پیچیده نیست و می توانید با خواندن این مطلب می توانید اقدام به کاشت و نگهداری از این گیاه زیبا کنید.

به صورت کلی گل تیموس جزو گیاهان همیشه سبز است که بیشتر به عنوان گیاهی پوششی برای بین سنگ فرش ها استفاده می شود و امروزه به دلیل اصول کاشت و پرورش راحتی که دارد مورد توجه علاقمندان به گل و گیاه قرار می گیرد.

آشنایی با پرورش و نگهداری گل تیموس

در واقع تیموس جزو گیاهان چند ساله و همیشه سبز است که بومی مناطق گرمسیری آسیا، اروپا و شمال آفریقا می باشد و دارای چندین نوع معطر است که هر کدام می توانند به عنوان گیاه پوششی زیبا برای پوشش دادن فضای میان سنگ فرش ها و قطعات کوچک در باغ های صخره ای استفاده شوند.

باید توجه داشته باشید که این نوع از گیاهان دارای برگ هایی گرد، کوچک و معطر است که تا ارتفاع 5 تا 15 سانتی متر رشد می کند. در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان خوشه های گردی از گل های ارغوانی متمایل به یاسی در نوک شاخه ها تشکیل می شود و اغلب گل های آن به رنگ های قرمز، صورتی و سفید خواهند بود.

این گیاه داریا ساقه های زیاد و کوتاه، ریشه منشعب و مستقیم می باشد و برگ های آن بیشتر به رنگ خاکستری و در اندازه های کوچک است. گل های تیموس دارای 5 کاسبرگ که به لوله دو قسمتی منتهی می شوند است و بذر آن عمدتا کروی شکل، ریز و سیاه رنگ است.

پرورش گل تیموس

دستورالعمل کاشت تیموس:

باید توجه کنید که معمولا گونه های مختلف گل تیموس از طریق تقسیم بوته و قلمه زنی کاشت، پرورش و تکثیر پیدا می کنند و غالبا گل و برگ های آن به صورت توده ای در سطح زمین دیداه می شوند.

به صراحت می توان گفت که این دسته از گیاهان مناسب باغ های صخره ای هستند و گل های آنها کوچک و به صورت خوشه های کم پشت در فصل بهار نمایان می شوند.

برای کاشت بذر تیموس هم می توانید بذر را قلمه های جوان آن را از مراکز تولید گل و گیاه تهیه کنید و آنها را به صورت متراکم د گلدان متوسطی در عمق نیم سانتی متری کشت کنید.

توصیه می شود که بعد از به ثمر رسیدن بذر و جوانه زدن تمامی بوته های ضعیف را به اندازه مطلوب تنگ کنی دو فاصله میان بذرها یا نهال جوان را حدود 20 الی 30 سانتی متر در نظر بگیرید.

بعد از کاشتن قلمه های بهترین کار برای نگهداری از این گیاه قرار دادن آن در معرض نور غیر مستقیم خورشید است.

باید دقت کنید که بهترین موقع برای کاشت تیموس در گلدان اواخر ماه اسفند و اوایل بهار است. اولین گل های این گیاه از اوایط اردیبهشت ماه ظاهر می شوند و روند گل دادن تا آخر خرداد ادامه دارد. در اواسط فصل تابستان هم می توانید برگ های تازه گیاه را برداشت کنید.

پرورش گل تیموس

شرایط مورد نیاز برای پرورش تیموس:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط مورد نیاز برای کاشت گیاه تیموس پرداخته ایم:

نور کافی:

این گیاه زیبا تا حدودی نسبت به سرما مقاوم بوده و می تواند روند رشد خود را طی کند اما بهترین رشد را در شرایط آفتابی تا سایه آفتاب خواهد داشت و توصیه می شود برای ایجاد پوشش مناسب بذور را حداقل با فاصله ۳۰ سانتی متری کشت نمایید.

خاک غنی:

معمولا گیاه تیموس برای رشد خاکی با زهکشی ایده آل و حاصلخیز تا فقیر که تا حدودی خشک هم هستند را ترجیح می دهد و همچنین می توانید از ترکیب خاک های ماسه، خاک پیت ماس و خاک لومی نیز در بستر گیاهتان استفاده نمایید.

آبیاری:

چنانچه در مناطقی با تابستان های گرم اقدام به کاشت گیاه کرده اید توصیه می شود که روند آبیاری را به درستی و زیاد انجام دهید تا بستر دچار خشکی نشود. کمبود رطوبت بستر می تواند باعث خشکی ریشه و در نهایت ریزش برگ های آن شود.

آفات و بیماری های رایج:

با وجود اینکه مراقبت از روند پرورش گل تیموس آسان است اما این گیاه به چندین آفت و بیماری حساس است که اگرچه به طور معمولا کشنده نیستند اما مقابله باغداران برای آن ها آزاردهنده خواهد بود. اولین قالب های خاکستری می توانند به دلیل برگ های آغشته به آب ایجاد شود و تنها راهی که برای درمان اسپور های فازی خاکستری موجود در برگ های گیاه وجود دارد حذف ساقه های آلوده یا بیرون گیاه خواهد بود.

همچنین تیموس هنگام نگهداری در محیط خانه مستعد هجوم مگس و پوسته خواهد بود که برای پیشگیری و معالجه آلودگی ها می توانید در صورت لزوم از روغن چریش استفاده نمایید و مراقب باشید که دستورالعمل های مربوط به آن را به درستی انجام دهید.

مطالب مشابه را ببینید!