مجله تاپ‌ناز‌

روش پرورش گل کوردیلین + شرایط نگهداری و تکثیر این گیاه

باید توجه کنید که کاشت و پررورش کوردیلین خیلی پیچیده نیست و می توانید با خواندن این مطلب با اصول کشت، پرورش و نگهداری گیاه آشنا شوید.

گیاه کوردیلین جزو گیاهان همیشه سبز است که دارای برگ هایی زیبا است که امروزه در فضای خانه و یا بیرون کشت می شود. نگهداری و پرورش گل کوردیلین در فضای آپارتمان شرایط ویژه ای می خواهد به همین دلیل اگر جزو کسانی هستید که وقت کافی برای رسیدگی به گیاه ندارید به شما توضیه می کنیم برای نگهداری گیاه در فضای منزل از کوردیلین  استفاده کنید.

پرورش و نگهداری از گل کوردیلین

باید بدانید که گیاه کوردیلین جزو گیاهان آپارتمانی است که محبوب است که بومی مناطق جنوبی شرق آسیا است. کوردیلین  گیاهی رطوبت دوست است که برگ های نیزه ای به رنگ سبز تیره و براق دارد و حاشه آن قرمز و متمایل به ارغوانی است. این گیاه اگر در شرایط ایده آل قرار بگیرد می تواند تا 4 متر رشد کند و این مقدار در فضای گلدان به یک متر هم می رسد. گل کوردیلین استرالیش به رنگ زرد و قرمز مشاهده می شود و میوه های قرمز با مصزف خوراکی و کاربردی دارد. این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب است و در فضای آپارتمان هم باید رطوبت نسبی هوا زیاد باشد تا خوب رشد کند. کوردیلین با نام های دیگری مانند کوردلینا و آزدهای آتشین هم شناخته می شود و خیلی از روستاییان مناطقی که این گیاه بومی در آن است از برگ های گیاه برای ساخت خانه و مواد غذایی استفاده می کنند و عقیده دارند که این گیاه خوش شانسی می آورد.

کوردیلین گیاهی همیشه سبز به حساب می آید که دارای برگ های درشت نیزه ای به رنگ سبز تیره و براق است و دمبرگ های آن هم در رنگ های سبز تیره مایل به کرمی مشاهده می شود.

گل کوردیلین

روش کاشت کوردیلین

کاشت و تکثیر گیاه کوردیلین با سه روش تکثیر پاجوش، تکیر با بذر و تکثیر با قلمه زنی انجام می شود که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

تکثیر با پاجوش

این گیاه به دلیل داشتن ریزم می تواند پاجوش تولید کند که به همین دلیل می توان آنها را از گیاه مادری جدا کرد و به صورت مستقیم کشت کرد. هر موقع از سال نسب به جداسازی پاجوش می توانید اقدام کنید که تنها در ااخر فصل زمستان تا اوایل بهار این عمل توصیه می شود. برای انجام این روش باید گیاه را در فضای گلدان خارج کنید و با استفاده از وسیله ای یز پاجوش ها را از گیاه مادری جدا کنید.

کاشت بذر

برای انجام دادن این روش باید بذرها را در اواخر تابستان تا اوایل زمستان بکارید. بذر ری بستری که بافت سبکی دارد مانند ترکیب پیت ماس و پرلیت قرار دهید و روی آنها به ارتفاع نیم سانتی متر پیت ماس بریزید. باید توجه داشته باشید که بستر کشت مرتب باید مرطوب باشد و بیشتر گیاهان جوانی که حدود 8 تا 1 سانتی متر طول داشته اند می توانند به گلدان های جداگانه و مستقیم منتقل بشوند.

قلمه زنی با ساقه

از تمامی قسمت های ساقه می توان قلمه تهیه کرد که در ابتدا باید نخستین برش را از زیر ناحیه رویش برگ ها ایجاد کرد. در واقع قلمه ها را باید در بستری سبک که رطوبت را هم خوب نگه می دارد و در عین حال زهکشی خوبی دارد کاشت. باید وجه داشته باشید که گذاشتن قلمه های این گیاه در آب نتیجه خوبی نمی دهد. پس از قرار دادن قلمه در بستر کشت بهتر است گلدان را در مکانی گرم، مرطوب و با نور ملایم خورشید قرار دهید. با کاشت عمیق قلمه ها قطعا گیاهی کوتاه قامت خواهید داشت که از نظر ظاهری پر پشت تر می شود.

گل کوردیلین

شرایط مورد نیاز برای پرورش کوردیلین

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل کوردیلین خواهیم پرداخت:

آبیاری

معمولا آبیاری گیاه کوردیلین را بایستی به گونه ای تنظیم نمایید که هیچ گاه شاهد خشک شدن خاک آن نباشید. اگر این گیاه بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرد طبیعی است که نیاز آن به آبیاری بیشتر شود. از آنجایی که هوای خشک اطراف گیاه پیامد مطلوبی به دنبال نخواهد داشت می توانید برای جبران این خشکی از غبارپاشی استفاده نمایید. همچنین برای تامین رطوبت گیاه از روش زیر گلدانی بهره مند شوید به گونه ای که یک تکه سنگ را برای استقرار گلدان انتخاب و گلدان را بر روی آن قرار دهید. سپس درون زیر گلدانی آب بریزید و با تبخیر شدن آب درون زیر گلدانی رطوبت لازم در اختیار گیاه قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که آب کلردار برای استفاده در آبیاری گل کوردیلین نامناسب خواهد بود و به همین خاطر باید آب را در هوای آزاد قرار دهید تا کلر آن از بین رفته و با محیط هم دما گردد.

نور

گیاه کوردیلین برای رشد مطلوب در محدوده نیم سایه بهتر عمل خواهد کرد البته که کوردیلین در مناطق پرنور نیز رشد خوبی دارد و دمای بالا در این تابش مستقیم ممکن است باعث سوزانده شدن برگ های آن گردد. نور مستقیم ۲ الی ۳ ساعته برای گیاه در دمای معتدل مشکلی ایجاد نمی کند و رنگ قرمز گیاه را ثابت تر خواهد کرد. توجه داشته باشید که در مقابل کمبود نور مشکلاتی ماند نابودی رنگ گیاه را به وجود خواهد آورد.

کوددهی

توصیه می شود که برایکوددهی گیاهتان بازه زمانی اردیبهشت تا پاییز را در نظر بگیرید. بهتر است در طول این مدت هر دو هفته یک مرتبه از سه گرم کود ۱۰.۱۰.۱۰ در یک لیتر آب استفاده نمایید زیرا در این صورت نیاز گیاه به کود را فراهم کرده اید.

خاک و تعویض گلدان

توصیه می شود که برای کاشت گیاه کوردیلین از خاکی با زهکشی ایده آل استفاده نمایید زیرا این موضوع سبب می شود که حالت باتلاقی برای گیاه ایجاد نشود. برای تهیه خاک گیاه می توانید از پرلیت، پیت ماس و کوکوپیت و یا حتی شن استفاده نمایید. همچنین لازم است هر دو سال یک مرتبه عمل تعویض گلدان را انجام دهید و زمانی که گیاه با برگ های کوچک دیده می شود زمان تعویض خاک گلدان فرا رسیده است و در این هنگام می توانید مواد مغذی لازم را در اختیار گیاه قرار دهید.

دما

بازه دمایی ایده آل برای پرورش گل کوردیلین بازه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد و همچنین دماهای پایین تر از ۱۳ درجه زمینه پوسیدگی را برای گیاهتان به وجود خواهد آورد. توجه داشته باشید که گرمای بیشتر از حد گیاهتان را دچار سوختگی می کند و اگرچه این گیاه برای رشد نیاز به تابش نور مستقیم خورشید دارد اما باید این تابش تنها به اندازه ۲ تا ۳ ساعت باشد و از این حد تجاوز نکند زیرا در غیر این صورت نتیجه ای معکوس را برای گیاه به دنبال خواهد داشت.

آفات و بیماری ها

بهتر است بدانید که اگر برگ های گیاهتان زرد شد فعالیت کنه عنکبوتی را برای شما نشان می دهد. همچنین شپشک های آرد آلود نیز به گیاه حمله خواهند کرد و می توان اثرات آن را در قسمت زیرین برگ ها مشاهده نمود. یکی از آفات دیگری که ممکن است گیاه را تهدید کند آفت تریپس است که رگه های خاکستری و نقره ای که بر روی قسمت هایی از گیاه ایجاد شده اند نشان دهنده وجود این آفت هستند. همچنین در صورت مشاهده لکه های آبدار بر روی برگ ها و پوسیدگی ساقه مطمئن باشید که آفت به جان گیاهتان افتاده است و برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به عدم خیس شدن برگساز در طی آبیاری و زهکشی مناسب بستر کاشت دقت کافی داشته باشید.

در ادامه این مطلب روش کاشت گیاه شاه اسپرم و روش کاشت گل رعنا را هم بخوانید.

مطالب مشابه را ببینید!