خانه / سلامت / خواص مواد غذایی و تغذیه / گوشت کبابی صدها برابر خطرناک تر از دود خودروها

گوشت کبابی صدها برابر خطرناک تر از دود خودروها

گوشت کبابی صدها برابر خطرناک تر از دود خودروها
گوشت کبابی صدها برابر خطرناک تر از دود خودروها
تحقیقات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می‌هد ترکیباتی که بر اثر کباب کردن گوشت تولید می‌شود صدها بار بیشتر از دود خارج شده از اگزوز خودروها امکان ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

ایرنا به نقل از مدیکال دیلی نوشت: محققان دانشگاه اورگان در آمریکا واکنش شیمیایی ناشی از اگزوز موتورهای خودرو و کباب کردن گوشت را در آزمایشگاه شبیه سازی کردند.

پیش از این نیز ایجاد ترکیبات خطرناک به هنگام کباب کردن گوشت به اثبات رسیده بود. اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد این ترکیبات می‌توانند احتمال جهش ژنی دی ان ای را صدها برابر افزایش دهد.

به گفته محققان هر نوع احتراق اعم از سوزاندن چوب یا کشیدن سیگار می‌تواند ترکیبات هیدروکربنی (PAHs) تولید کند.

محققان دریافتند برخی از این ترکیبات هیدروکربنی می‌تواند با نیتروژن واکنش دهد و ترکیب NPAHs را به وجود آورد. این ترکیب می‌تواند موجب جهش در ساختار دی ان ای شود.

استیسی سیمونیچ استاد شیمی و سم شناسی دانشگاه علوم کشاورزی و یکی از محققان این پژوهش در این مورد گفت : بعضی از این ترکیبات به مراتب خطرناک‌تر از آن چیزی هستند که تا کنون تصور می‌شد.

به گفته وی همچنین برخی از این ترکیبات خطراتی شبیه به ترکیبات مواد آلاینده در هوای شهرهای آلوده دارند. این مواد آلاینده اغلب به دلیل عملکرد وسایل نقلیه سنگین وارد هوا و از این طریق به بدن انسان وارد می‌شوند.

[امتیاز دهنده: 0 نفر و میانگین امتیاز: 0]

7 دیدگاه ها

  1. فقط بوی کباب هوش از سرمون میبره چطور میتونیم کباب نخوریم!!!!!!!!!! حیف شد

  2. آره صنم جان … بعضی وقتا یه سری چیزا لذیذن اما خوردنشون رفته رفته تاثیرات منفی خودشو میزاره ….. اما خب باید به فکر سلامتی بود این روزا عجیب ترین بیماریها وجود داره ….. به نظرم بدن سالم مهمترین دارایی هر فردیه .. باید قدرش رو دونست و مواظبش بود..

  3. من که بازم به کباب خوردن ادامه میدم!مگه میشه از کباب گذشت؟!

  4. غزاله جان از کباب میشه گذشت اما از سلامتی نمیشه

  5. کباب که ضررداره پیزا وفست فود هم مضره یهو سرمون رو بذاریم بمیریم دیگه!همه چیزو آب پز کنیم بندازیم تو قابلمه؟؟مگه آدم چندسال زندست که لذت این غذاهای خوشمزرو از خودش بگیره و همه چیرو مثل این ژاپنی ها آب پز کنه که چی ؟مثلا صدسال به بالا عمر کنه؟مهم کیفیت زندگیه نه طولانی بودنش!!الان خواهرم بخدا سالهاست تنقلات رو حذف کرده سس مایونز رو حذف کرده تمام مواد غذایی مضر رو نمیخوره آخرشم بخدا رفته دیده معدش مشکل پیدا کرده !بخواد بشه به این چیزا نیست..پس ای دوستان عزیز عرض زندگی رو بچسبید که طولش مهم نیست..خود این دکترها هم که این نسخه ها رو واسه من وشماها میپیچن اکثرشون شکم گنده وچاقن که چی تو او ن خمرشون ریختن؟؟غذاهای آب پز؟کباب و فست فود دیگه!!اکثرشون هم میگن سیگار مضره ولی خودشون هم بعضیاشون سیگارین..کباب رو عشق است..

  6. نیلوفر خانوم اگه میخواین تا 70 عمر داشته باشین خب باید مراقب سلامتیتون بود من آدمای زیادی رو دیدم که بر اثر خوردن مداوم گوشت قرمز سکته رو زدن یا مجبورن به قول شما همش همون غذای های آبکی بخورن .. نمیگم آدم کلآ گوشت قرمز رو از وعده غذایش حذف کنه …اما کمتر سراغش بره بهتره..

  7. موافقم آقا محسن عریز…درسته ولی خیلی سخته که نخوری از بعضی چیز میشه گذشت مثل پیتزا و فست فود …ولی از بعضی چیزای دیگه مثل کباب که بوشون هر مرده ای رو زنده میکنه و از هزار فرسنگی میتونی بوشونو حس کنی سخته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *