مجله تاپ‌ناز‌

معرفی گیاهان آکواریومی + پرورش و نگهداری و نگهداری گیاهان مخصوص آکواریوم

گیاهان آکواریومی

استفاده از گیاهان در فضای آکواریوم هم می تواند جلوه و زیبایی آن را دو برابر کند و برای حفظ سلامت ماهی هم می تواند موثر باشد. در ادامه گیاهان آکواریومی را معرفی می کنیم و اطلاعاتی در مورد پرورش و نگهداری این گیاهان زیبا را ارائه کرده ایم.

گیاهان در هر فضایی و به هر صورتی که در منزل استفاده شوند حس سر زندگی به اعضای خانواده می دهد. وجود گیاهان آبزی در فضای آکواریومی می تواند باعث زیبایی خاصی شود. فضولات و پسماندهای غذایی موجود در آکواریوم هم به خود جذب می کند و باعث سلامتی و حفظ بهداشت ماهی ها می شود.

گیاهان آکواریومی

گیاهان آکواریمی شبیه به درخت عمل می کنند و محیط آکواریوم را زیبا و سالم می کنند و می توانند دی اکسید کربن و گازهای مضر را از آب خارج کنند و اکسیژن آزاد کنند. این گیاهان محلی جالب برای مخفی شدن بعضی از گونه های ماهی هستند و محرکی خوب برای تولید مثل بیشتر ماهی به حساب می آیند.

گیاهان مناسب آکواریوم در واقع با جذب مواد معلق موجود در فضای آکواریوم باعث شفاف شدن سطح آب می شوند. همانطور که آگاهی دارید گیاهان اولیه چرخه تولید اکسیژن خواهد بود.

گیاهان آکواریومی بسیار زیاد هستند و حتی با دریافت نور مصنوعی هم می توانند رشد کنند و با گرفتن گاز کربنیک از محیط آب، اکسیژن تولید می کنند و این فرآند می تواند نقش ممی در تامین اکسیژن آب برای تنفس ماهی و کل ابزیان داشته باشد. باید گفت که گیاه آکواریومی برای رشد نیاز به موارد اساسی مانند کف پوش مناسب، سنگ هایی در حدود 2 الی 3 میلی متر و کلسیم به میزان کم نیاز دارد.

گیاهان آکواریوم

گیاهان فضای آکواریوم به سه دسته مجزا از جمله گیاهان رو آبی، گیاهان میان آبی و گیاهان زیر آبی تقسیم می شوند که در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

گیاهان رو آبی

این گیاه بیشتر در سطح آب شناور است، قابل کشت نیست و در واقع روی سطح آب روند رشد خود را طی می کنند و مهمتر اینکه نیاز به نور شدید دارند. این گیاهان معمولا از ذرات معلق در آب تغذیه می کنند. گیاهان رو آبی مناسب برای تولید مثل ماهی های زنده زا می باشند زیرا بچه ماهی ها در لا به لای برگ و ریشه های باریک و نازک مخفی می شوند و اینگونه محیط مناسبی برای زایمان ماهی های بالغ فراهم می شود و از سوی دیگر به دلیل قرار گرفتن در سطح و جذب مواد آلی، باعث پاک و تمیز ماندن سطح آب می شوند.

این نوع گیاهان به نوعی انگل و مزاحم هم معروف می باشند زیرا مدت زمان کوتاهی تمام سطح آب را می پوشانند و مانع از رسیدن نور و اکسیژن به عمق آب و گیاهان دیگر می شوند.

توصیه می شود که هر چند مدت مقداری از این گیاه را دور بریزید و یا از ماهی های گیاهخواری مانند ماهی سیلور دالر یا ماهی گورامی در آکواریوم داشته باشید تا روند رویش این گیاهان را کنترل نمایند. در ادامه چند نوع از این گیاه را معرفی می کنیم:

گیاهان آکواریومی

گل ریکسیا

گیاه ریکسیا در واقع با نام خزه آبی هم مشهور است و از دسته گیاهان شناور است که مکان و مخفی گاه مناسبی برای تخم ریزی ماهیان لابیرنت دار ایجاد می کند. ریکسیا دارای برگ های سبز روشن و پر پشت است و بیشتر در محیط هایی با گاز کربنیک بالا بهترین رشد را دارد. حباب های اکسیژنی که روی سر برگ های تشکیل می شوند برای تکثیر آن کافی است فقط تکه ای از آن را قطع کنید و در سطح آب با نور خوب بیندازید.

گل پیستیا

این گیاه با نام کاهوی آبی هم معروف است و جزو گیاهان شناور با ریشه هایی غوطه ور می باشد که بیشتر به وسیله ریشه های رونده ای که دارد تکثیر می شود. این گیاه دارای سرعت رشد بالایی است و می توانید برای جلوگیری از اندازه بیش از حد آن، هرزگاهی گیاه را مورد هرس قرار دهید. پیستیا دارای برگ هایی سبز تیره است که البته کرک های صورتی رنگ آن را می پوشانند. این گیاه در طول فصل تابستان به صورت غیر جنسی و از طریق تخم تکثیر می شود و بیشتر در دمای 18 الی 25 درجه سانتی گراد و آب سبک رشد خوبی خواهد داشت.

گل سالوینیا

این گیاه برگ هایی شبیه به برگ درخت اقاقیا دارد و جزو گیاهان شناور با ریشه هایی غوطه ور به حساب می آید. سالوینیا در صورت وجود نور کافی و مواد غذایی کافی رشد سریعی دارد. لایه نازکتر این گیاه دیگر موجودات را در کف از گرفتن نور محروم می کند و به همین خاطر تنها گیاهی ایده آل برای آکواریوم های باز به حساب می آید. برگ های سالوینیا سطح نور را به خوبی تجزیه می کنند و از این طریق مانع رنگین شدن سطح اب می شوند. این گیاه شناور در آب معمولا در بازه دمایی 15 الی 15 درجه سانتی گراد و آب نیمه سنگین بهترین رشد را خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی: گل مخصوص پشت پنجره | کدام گل ها برای پشت پنجره مناسب می باشند

گیاهان میان آبی

گیاهان میان آبی گیاهان آکواریومی هستند که ریشه آنها زیاد عمیق نیست و بیشتر در لایه های میانی اب معلق می باشند و تا سطوح آب رشد خواهند کرد. این گیاهان برای رشد نیاز به مواد آلی مغذی ندارند زیرا مواد را از طریق ریشه از خود آب دریافت می کنند و بدین ترتیب نیاز به بستر کشت هم ندارند.

جاین دسته از گیاهان در کشور ما هم به صورت ساقه ای ترد با برگ های ریز و فر خورد فروخته می شود. سرعت رشد این گیاه زیاد است و تکثیر آن راحت است و وقتی که بلند شد آن را می توانید دوباره قطع کنید و کشت کنید. وجود این نوع گیاه در آکواریوم می تواند باعث شفاف تر شدن سریع آب آکواریوم شود و ذرات معلق در آب را هم به سرعت جذب خود می کند. اگر این گیاهان در شرایط ایده آل قرار بگیرند تا سطوح بالایی آکواریوم رشد می کنند و بدین ترتیب آنها را زیباتر می کنند. در ادامه بعضی از گیاهان میان آبی را بررسی می کنیم:

گل اودوا

بهتر است بدانید که در میان تمامی گیاهان اودوا تنها گیاهی است که در نور و حرارت ملایم به سرعت رشد می کند و از نظر تولید اکسیژن نیز بسیار عالی است. معمولا تکثیر اودوا از طریق قلمه زنی و نشاندن ساقه های شکسته انجام می شود و همچنین در بازه دمایی ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و آب نیمه سنگین رشد مطلوبی از خود نشان خواهد داد.

گل کابومبا

این گیاه در کشور ما با نام شویدی مشهور است و اغلب به صورت گروهی مورد کشت قرار می گیرد. کابومیا علاوه بر زیبایی و جذابیت چشمگیری که دارد از قدرت اکسیژن دهی بالایی نیز برخوردار می باشد و اگر در شرایطی با بازه دمایی ۱۸ الی ۲۸ درجه سانتی گراد قرار بگیرد رشد ایده آلی از خود نشان خواهد داد.

گل هیگروفیلا

هیگروفیلا در واقع در ایران با نام برگ سیوی شناخته می شود که برای رشد نیاز به مراقبت چندانی ندارد. این گیاه دارای رشد سریعی است و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و همچنین اگر به موقع مورد هرس قرار نگیرد به حدی رشد خواهد کرد که بالای سطح آب قرار بگیرد. این گیاه دارای گل هایی آبی است که استفاده از آن ها برای تزئین داخل آکواریوم های بزرگ و سرباز می تواند جذابیت فراگیری را به محیط ببخشد. هیگروفیلا در واقع اگر در شرایط مطلوبی از جمله دمای ۱۸ الی ۳۰ درجه سانتی گراد و سختی آب سبک تا سنگین قرار بگیرد رشد خوبی خواهد داشت.

گل میریوفیلوم

میریوفیلوم در واقع از دسته گیاهان اکسیژن دهنده آکواریومی می باشد که نه تنها در مقابل نور بلکه در تاریی نیز از خود اکسیژن تولید می کند و معمولا این خاصیت آن به واسطه ذخیره سازی مقداری گاز تحت فشار در بافت ها هنگام روز است که به آرامی تا شب خارج می شود. این گیاه دارای هفت برگ نزدیک به هم است که تمامی ساقه را می پوشاند و معمولا روند تکثیر آن نیز به واسطه قلمه زنی انجام می گیرد. میریوفیلوم شرایطی از جمله بازه دمایی ۱۰ الی ۲۹ درجه سانتی گراد و سختی آب از سبک تا سنگین را برای رشد ایده آل می پسندد.

گیاهان آکواریومی

گیاهان زیر آبی

به طور کلی گیاهان زیر آبی گیاهانی هستند که ریشه آن ها درون خاک یا ماسه و بستر آکوریوم قرار گرفته است و در واقع جز زیباترین و با دوام ترین گیاهان آکواریومی محسوب می شوند. متاسفانه در ایران گیاهان آکواریومی تنوع چندانی ندارند و به چند نوع خاص محدود شده اند. این گیاهان نیز مشابه گیاهان آپارتمانی دارای ریشه می باشند و می توانند زیبایی فوق العاده را به محیط آکواریوم ببخشند. معمولا هم از مواد آلی موجود در بستر آکوریوم به عنوان تغذیه و کود استفاده می کنند و پس از جذب این مواد باعث زلال شدن آب و بهینه سازی محیط خواهند شد. در ادامه به منظور شناخت بیشتر این گیاهان به بیان برخی از گل های زیر آبی پرداخته ایم:

گل والیسنریا

این گیاه زیبا و خوشه ای در کشور ما با نام گل گندمی مشهور می باشد که دارای برگ های زبر و نواری بلند و بالارونده است و البته در گونه های دیگر این گیاه برگ ها پیچ خورده بوده و شکلی مشابه زنجیره وراثتی دارند. معمولا تکثیر این گیاه از طریق ساقه رونده انجام می شود که از جهات مختلف گیاه اصلی در نزدیکی کف خارج شده و در فواصل معینی ریشه و جوانه زده و بدین ترتیب گیاه دیگر را می سازد. گل والیسنریا در واقع در بازه دمایی ۱۸ الی ۳۰ سانتی گراد و آب نیمه سنگین رشد ایده آلی را در پی خواهد داشت.

گل ساژیتاریا

این گیاه زیبا برای رشد نیاز به مراقبت چندانی ندارد و اغلب ساقه های رونده و کوتاه آن گروه متراکمی را شکل می دهند. گاهی اوقات مانند یک شاخه بلند به سطح آب می رسد و سپس شروع به تولید گل های کوچک و سفید می کند. بهتر است بدانید که از لحاظ ساختمان و تکثیر شباهت زیادی به گیاه والیسنریا دارد البته که برگ های آن خمیده و به شکل شمشیر می باشند. معمولا این گیاه در شرایط معمولی از جمله دمای ۱۶ الی ۲۸ درجه و آب نیمه سنگین رویش خوبی خواهد داشت.

گل کرپتوکورین

به طور کلی این گیاه آکواریومی زیبا در کشور ما با نام کرپتون معروف است و دارای تنوع وسیعی در گونه ها می باشد. جالب است بدانید که به دلیل داشتن برگ های قهوه ای و قرمز به عنوان یک گیاه باارزش در فضای آکواریوم شناخته می شود و می توان آن را از دسته گران ترین گیاهان فضای آکواریوم دانست. گیاه کرپتوکورین برای رشد نیاز به نور زیادی ندارد و در واقع دارای سرعت رشد بسیار آرامی نیز می باشد که توسط ساقه های زیرزمینی مورد تکثیر قرار می گیرد. برگ های آن رشته ای و کمی موج دار هستند که در قسمت بالا به رنگ زیتونی و در پایین به رنگ قرمز می باشند.

مطالب مشابه را ببینید!