مجله تاپ‌ناز‌

مزیت های گیاه اسطوخودوس + ویژگی های درمانی گیاه خوشبوی لوندر

گیاه اسطوخودوس یا لوندر Lavender یکی از گیاهان گلدار خانواده نعنا است. این گیاه گل های کوچک به رنگ آبی یا بنفش دارد. طعم این گیاه تند و تلخ است و به همین دلیل از آن برای تهیه اسانس استفاده می شود. خواص گیاه اسطوخودوس در طب سنتی زیاد است و برای بیماری های مختلف هم استفاده می شود.

به منظور درمان سرماخوردگی، سردرد و کاهش استرس از این گیاه استفاده می شود. از این گیاه در انواع روغن، دمنوش و عصاره هم استفاده می شود. تمام افراد بدون محدودیت سنی می توانند از خواص اسطوخودوس استفاده کنند. اسطوخودوس برای درمان جای زخم، جوش های پوستی، سوختگی و نیش حشرات هم به کار می رود.

از بین بردن حالت تهوع

حالت تهوع که بر اثر پرخوری و یا ورود میکروب به معده ایجاد می شود و گاهی فشار عصبی و استرس هم می تواند باعث بروز حالت تهوع شود. می توانید از این گیاه برای از بین بردن حالت تهوع استفاده کنید. اگر حالت تنوع ناشی از فشارهای عصبی باشد، مزی های دارویی اسطوخودوس هم به رفع حالت تهوع کمک می کند و هم باعث کم شدن فشار ذهنی می شود. این گیاه می تواند انقباض روده و ترشح معده را افزایش دهد و به هضم بهتر غذا کمک کند. بهتر است که در این حالت از اسانس خوراکی این گیاه استفاده شد و همراه عسل میل شود.

تسکین سرگیجه

برای از بین بردن حالت سرگیجه می توان از برگ های خشک شده گیاه اسطوخودوس استفاده کرد. می توانید برگ های این گیاه در یک لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن آن به مقداری عسل اضافه کرده و میل کنید.

مصرف اسطوخودوس در بارداری

دوره بارداری برای بسیاری از زنان با فشارهای روحی و علائم مانند استرس و اضطراب همراه می باشد. یکی از درمان های موثر در این دوره عرق گیاه اسطوخودوس است. اسطوخودوس باعث به وجود آمدن احساس آرامش می شود.

بهبود دردهای قاعدگی

از گیاهان مفید برای سندروم پیش از قاعدگی و بهبود دردهای ناشی از پریود به شمار می آید زیرا ترکیباتی دارد که خاصیت آرام بخشی و ضد درد طبیعی هستند.

بهبود عملکرد سیستم گوارشی

این گیاه به دلیل داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی قوی دارویی موثر برای حفظ سلامت دستگاه گوارش و عملکرد بهتر آن است و باعث درمان یبوسـت، هضم غذا و از بین رفتن درد معده می شود. این گیاه دارای آنتی اکسیدان است و باعث پاکسازی کبد می شود و کبد چرب را بهبود می دهد.

درمان بی خوابی

اسطوخودوس به دلیل رایحه خوبی که دارد حس آرامش ایجاد می کند. برای درمان بی خوابی های شبانه می توانید این گیاه خوشبو را استفاده کنید. نوشیدن دمنوش این گیاه دارویی و یا بخور با اسطوخودوس پیش از خواب می تواند باعث رفع بی خوابی شود.

با وجود خواص فراوان گیاه اسطوخودوس اما توصیه می شود که در مصرف آن افراط نکنید زیرا ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

مزیت های گیاه اسطوخودوس

خاصیت اسطوخودوس برای سرماخوردگی

دیگر مزیت اسطوخودوس برای درمان سرماخوردگی است. می توان از بخور اسطوخودوس برای این منظور استفاده کرد. گرما باعث افزایش سرعت گردش خون و انبساط رگ های خونی میشود و همین باعث بهبود سریعتر این بیماری می شود.

اسطوخودوس با خواص ضد عفونی و ضد التهابی که دارد ترشحات بینی را کم می کند. برای تهیه اسطوخودوس می توانید چند قطره روغن اسطوخودوس را در یک لیوان آب جوش بریزید. در مواردی که بیماری شدید اس می توانید روزی 3 بار از این بخور استفاده کنید.

جوشانده اسطوخودوس هم برای درمان سرماخوردگی به کار می رود و در رفع سرفه های خشک تاثیر دارد. برای تاثیر بهتر می توانید از نعنا و آویشن در این جوشانده استفاده کنید. برای تهیه این جوشانده مفید کافی است که از هر کدام از این گیاهان به مقدار یک قاشق غذا خوری به یک لیوان آب اضافه کنید و بگذارید به جوش آید سپس پس از سرد شدن آن را میل کنید. از این جوشانده می توانید سه بار در روز استفاده کنید.

درمان بیماری های تنفسی

از مهمترین خواص اسطوخودوس می توان به رفع اختلالات دستگاه تنفسی اشاره کرد. اسطوخودوس به عنوان ضد عفونی کننده قوی عمل می کند و برای از بین بردن عفونت های ریه موثر است. ترشحات برونشیتی را کم می کند و خلط آور است. سرفه های خشک و گلو درد را درمان می کند. می توان از چند قاشق گیاه خشک شده اسطوخودوس و یک لیوان آب جوش برای درمان مشکلات تنفسی بهره برد. دوره درمان نهایتا یک هفته و در طی این مد باید روزی سه بار از این جوشانده استفاده کرد.

بهبود جوش صورت

روغن اسطوخودوس حاوی ترکیبات ضد میکروبی و ضد التهابی قوی است و به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی که دارد می تواند باعث پاکسازی پوست و رفع جوش و آکنه شود. اسطوخودوس می تواند فرو رفتگی جوش را درمان کند.

 

 کاهش فشار خون با اسطوخودوس

یکی دیگر از خواص اسطوخودوس, کاهش فشار خون است. می توانید از روغن و جوشانده آن برای کاهش فشار خون استفاده کنید. گفتنی است که می توانید دم کرده اسطوخودوس را میل کنید  و یا از روغن آن به کف پا یا کف دست آغشته کنید.

کاهش استرس و اضطراب

افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند بهتر است که برای ایجاد آرامش از چای یا جوشانده این گیاه استفاده کنند. همچنین برای درمان بی خوابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید این جوشانده را همراه با عسل یا نبات میل کنید. همچنین برای ایجاد آرامش می توانید از روغن اسطوخودوس نیز برای ماساژ استفاده کنید. از این روغن چند قطره روی بالشت بزنید و یا در وان حمام بریزید.

درمان دل درد با اسطوخودوس

از دیگر خواص درمانی اسطوخودوس رفع ناراحتی گوارشی بویژه دل درد است که به عنوان یک ضد درد قوی عمل کرده و باعث تسکین درد می شود. برای بهره بردن از این خاصیت درمانی می توانید در مواقعی که دل درد به سراغتان آمد, چند قاشق از گیاه اسطوخودوس را در یک لیوان آب جوش دم کرده و میل کنید. از روغن اسطوخودوس نیز می توانید برای رفع دل درد استفاده کنید و چند قطره از آن را روی شکمتان ماساژ دهید. این روغن جذب پوست شده و به رفع دل درد کمک می کند. گفتنی است بسیاری از زنان پیش از بروز قاعدگی دچار سندروم مشکلات گوارشی از جمله نفخ می شوند و ممکن است میزان غیر طبیعی و زیادی نیز استرس به آنها وارد شود که در این حالت توصیه می شود از دمنوش اسطوخودوس استفاده کنند. همچنین این گیاه برای درمان دردهای قاعدگی نیز موثر است.

کمک به کاهش وزن

اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی است که سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که به همین جهت کمک کننده موثری برای پاکسازی روده ها و سم زدایی از این عضو بدن می باشد و با کاهش جذب چربی سبب کاهش وزن و در نتیجه لاغری می گردد.

حفظ سلامت موها

یکی دیگر از خواص اسطوخودوس تقویت و رشد موهای سر می باشد و مانع از ریزش موها می گردد. همچنین با پاکسازی موها و پوست سر به رفع شپش سر کمک می کند و روغن این گیاه نیز به دلیل خاصیت ضد قارچی و ضد التهابی سبب پیشگیری از شوره سر می گردد و آن را درمان می کند.

مطالب مشابه را ببینید!