مجله تاپ‌ناز‌

پرورش گیاه فریزیا + رشد و تکثیر گیاه زیبای فریزیا در منزل

گیاه فریزیا

گیاه فریزیا جزو گیاهان زینتی است و در این بخش می خواهیم در مورد پرورش، تکثیر، رشد و نگهداری گیاه فریزیا در منزل، توضیحاتی را ارائه کنیم.

گیاه فریزیا جزو گیاهان زینتی است که در این مطلب می خواهیم روش های کاشت، پرورش و اصول نگهداری گل فریزیا را توضیح دهیم.

باید بدانید که فریزیا گیاهی بوته ای با گل هایی رنگارنگ است که به دلیل گل های زیبایش مورد پرورش قرار می گیرد و قادر است شرایط محیطی مختلف را خوب تحمل کند. باید توجه داشته باشید که اگر در طول فصل پاییز اقدام به کاشت این گیاه زیبا کنید. در فصل بهار می توانید گل های زیبایی داشته باشید.

نگهداری گیاه فریزیا

گیاه فریزیا جزو گیاهان بومی آفریقای جنوبی است که بیشتر در گلکارها مانند تولید گل بریده مهم است. ارتفاع این گیاه به 30 الی 60 سانتی متر و طول ساقه آن هم به 15 الی 32 سانتی متر می رسد.

محبوبیت این گیاه بیشتر به دلیل رایحه و عطر دل انگیزی است که دارد و در صنعت عطرسازی هم مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه فریزیا بیشتر در فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار گل می دهد ولی با استفاده از ارقام متنوع و روش های مختلف کشت یعنی کشت معمولی، تابستانه، دیررس و زودرس می تواند در تمام سال گل را به بازار عرضه کرد. گیاهان فریزیا دارای بویی نافذ و تند هستند که حتی چند گلدان و یا شاخه بریده از آنها می تواند فضای یک اتاق را کاملا خوشبو کند.

به صورت کلی این گیاه را می توان به عنوان یک گیاه خانگی هم مورد کشت قرار داد و در این صورت باید محل کشت ناحیه خنک و آفتابی باشد و پس از یخبندان هم گیاهان حتما باید به داخل آپارتمان منتقل شوند.

گیاه فریزیا

دستورالعمل پرورش گیاه فریزیا

به صورت کلی پرورش و نگهداری گیاه فریزیا معمولا از دو طریق بذر و پداژه انجام می گیرد که در ادامه در مورد هر کدام توضیح می دهیم:

کاشت بذر

گیاه فریزیا در ماه اسفند یا فروردین در خاک سبک و قوی باید کشت شود و توصیه می شود که پیش از کاشت بذرها باید آنها را در آب خیساند. وثتی که گیاه شما به اندازه کافی رشد کرد و بزرگ شد می توانید آنها را در گلدان هایی به قطر 12 الی 14 سانتی متر به تعداد 10 الی 12 عدد در هر گلدان نشا کنید و مجدد گلدان ها را در زیر شاسی قرار دهید تا وقتی که نشاء گیرایی پیدا کنند و به آنها سایه دهید. باید توجه داشته باشید که باید پس از اینکه هوای بیرون به اندازه کافی گرم شد و خطر یخبندان های اوایل بهار از بین رفت گلدان ها را از شاسی خارج کنید و پای دیواره جنوبی در سایه بگذارید.

در اوایل پاییز هم لازم است که به آرامی گلدان ها را برای زودرس کردن به زیر شاسی و یا گلخانه انتقال دهید و بدین ترتیب گیاهان از بهن ماه تا اوایل اردیبهشت گل می دهند. ولی اگر گلدان ها را بر اساس ترتیبی که باید شدن زودرس نکنید ممکن است از اسفند تا خرداد گل دهد.

کاشت پداژه

باید بدانید که پرورش گیاه فریزیا از طریق پداژه هم ممکن است ولی کشت بذر رایج تر است زیرا فریزیا نسبت به سرما حساس می باشد. به همین دلیل بهتر است که از اوایل فصل پاییز تا اوایل زمستان هر 6 الی 8 عدد پداژه را در یک گلدان به قطر 12 سانتی متر بکارید و گلدان ها را در گلخانه ای نگهداری کنید.

توصیه می شود در گلخانه تا زمان گلدهی گیاه گلدان را محیطی قرار دهید که آفتاب گیر باشد ولی به محض ظهور ولین گل برای اینکه دوام بیشتری داشته باشد می توانید گیاه را در سایه قرار دهید. به صورت کلی در جنوبی آفریقا عمدتا پداژه ها در فصل پاییز جوانه می دهند و در فصل زمستان در دمای به نسبت پاییت یعنی بازه دمایی 8 الی 10 درجه گل می دهند. باید بدانید که پس از گلدهی روند رشد گیاه متوقف می شود زیرا پداژه ها در طول فصل زمستان به خواب عمیق فرو می روند.

گیاه فریزیا

شرایط مورد نیاز برای نگهداری

تمام گیاهان برای رشد مناسب نیاز به یک سری شرایط دارند که باید آنها را مهیا کنید.

آبیاری

آبیاری و مرطوب کردن بستر پیش از کاشت پیازهای فریزیا به آنها این علامت را می دهد که فعالیت خود را شروع کنند. به راحتی می توان گفت که وجود کمی رطوبت به شکل مداوم در خاک می تواند به رشد بهتر و افزایش کیفیت گل ها بسیار کمک کند. به این نکته باید دقت کنید که آبیاری زیاد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و شیوع بیماری های قارچی شود.

نور

گیاه فریزیا برای رشد نیاز به مکانی با چند ساعت نور مستقیم خورشید دارد ولی باید توجه داشته باشید که این گیاه تا وقتی جوانه زنی بهتر است در مکان روشن و دارای نور و البته به دور مستقیم خورشید باشد و همچنین که رشد ریشه ها به مکانی خنک و سایه نیاز دارد. توصیه می شود که به محض ظهور جوانه ها در سطح خاک بهتر است که گلدان را به مکانی دارای چند ساعت نور مستقیم منتقل کنید.

خاک

گیاه فریزیا برای رشد نیاز به خاکی با بافت سبک و زهکشی مناسب دارد و اینکه خاکبستر باید بتواند رطوبت را حفظ کند و در عین حال آب اضافی را هم باید خارج کند. به همین دلیل توصیه می شود از ترکیب های سبک مانند پرلیا و خاک برگ برای بستر این گیاه استفاده کنید تا گیاه شما بتواند به سرعت روند ریشه زایی و جوانه زنی را خوب طی کند.

دما

گیاه فریزیا برای اینکه بتواند گلدهی داشته باشد به 3 الی 4 هفته بازه دمایی 13 الی 16 درجه نیاز دارد و پس از گذشت این مدت زمان می توان اقدام به کاشت کرد و یا اینکه در انباری با دمای 4 الی 5 درجه سانتی گراد بکارید. باید توجه داشته باشید که گیاه پس از کاشت به مدت 14 روز نیاز به دمای 8 درجه سانتی گراد دارد تا رشد ریشه تحریک شود.

مطالب مشابه را ببینید!