مجله تاپ‌ناز‌

چگونه زبان خارجی یاد بگیرم؟ نکات مهم برای آموختن زبان

نحوه یادگیری زبان های خارجی

یادگیری زبان خارجی جدید به دلیل این که تجربه ای نا آشنا و کاملا جدید است، در شروع کار ممکن است بسیار سخت به نظر برسد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به یادگیری زبان های خارجی علاقه دارید اما احساس میکنید برای ورود به این کار آمادگی لازم را ندارید یا انجام یک مصاحبه شغلی میتواند دلیل شما برای یادگیری یک زبان جدید باشد. حتی ممکن است از کسانی باشید که قصد سفر به یک کشور خارجی یا اصلا مهاجرت به آنجا را دارید و زمان مهاجرت شما دارد نزدیک و نزدیکتر میشود و باید کم کم به فکر یادگیری زبان جدید باشید در اینجا خوب است بدانید که یادگیری زبان های خارجی آنقدر که به نظر میرسد هم سخت و دشوار نیست. این که در چه مدتی زبان خود را به سطح قابل قبولی برسانید به خودتان بستگی دارد و همچنین راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد.

نکاتی مهم برای یادگیری زبان های خارجی

ما در این مطلب سعی میکنیم شما را در شروع این سفر یاری کنیم. قبل از شروع مسیر چیزهای زیادی برای برسی کردن وجود دارد و فقط آمادگی میتواند مهارت های شما را به سمت یادگیری روان زبان پیاده کند، پس تردید را کنار بگذارید و همین حالا شروع به یاد گرفتن زبان کنید.

چگونه زبان خارجی یاد بگیرم؟ نکات مهم برای آموختن زبان

مشخص کردن انگیزه یادگیری زبان

شما نباید به یادگیری زبان به عنوان سرگرمی که مدتی آن را دنبال کرده و بعد از گذشت یک دوره آن را رها خواهید کرد نگاه کنید. یادگیری زبان واقعا لذت بخش است و دست کمی از یک سرگرمی ندارد اما یک تغییر بزرگ در سبک زندگی شما خواهد بود و داشتن طرز فکر درست در هنگام یادگیری زبان های خارجی بسیار مهم است. اگر شغل شما به گونه ای است که در تعامل و سفر به شرکت های خارجی هستید برای بهترین معاملات تجاری باید تمایل به یادگیری تفاوت های فرهنگی و زبان های مختلف داشته باشید.

یا کسانی که میخواهند به کشوری خارجی مهاجرت کنند انگیزه بیشتری برای یادگیری زبان خارجی دارند. ذهن انسان اگر انگیزه درستی برای یادگیری داشته باشد، سرعت و کیفیت یادگیری چیزی که با آن انگیزه به سراغش میرود شگفت انگیز خواهد بود.

هدف گذاری برای یادگیری زبان های خارجی

اهداف خود را تحت کنترل داشته باشید تا یاد بگیرید چگونه چند زبانه شوید. هدف گذاری هفتگی از مهمترین نکات یادگیری زبان های خارجی است. در حالت عادی یک سال برای این که به یک زبان مسلط شوید کافی است. اما اگر این مهلت زمانی را تمدید کنید احتمال بروز سستی در شما وجود دارد، چرا که خود را تا سال دیگر مسئول تحقق آن هدف نمیدانید. برای این که صحبت کردن به یک زبان خارجی را یاد بگیرید، نه تنها باید اهدافی قابل کنترل داشته باشید بلکه آنها باید قبل سنجش نیز باشند.

تعیین کردن یک بازه یک ساله برای یادگیری زبان های خارجی خیلی طولانی است و شما باید در این بین اهداف کوچک تری را هم برای خود در نظر بگیرید. برای به تعویق نیفتادن کارها، داشتن اهداف هفتگی لازم است اما توجه داشته باشید که کاری را بالاتر از توان خود در زمانی که تعیین میکنید برعهده نگیرید. همچنین در شروع کار زیاد به خود سخت نگرفته و با اهدافی کوچک مثل یادگیری ۱۰ کلمه جدید در هفته شروع کرده و بعد از آن اگر آماده چالش های سخت تر بودید، اهدافی که نیاز به تلاش بیشتری دارند تنظیم کنید. توجه داشته باشید که تعیین هدف قابل سنجش و قابل کنترل همه چیز را تحت تاثیر قرار میدهد.

باید عاشق زبان و فرهنگ آن کشور شوید

حتما همه شما از آسان بودن یادگیری زبان در دوران کودکی شنیده اید، بالاخره زمان کودکی همان جایی است که ما زبان مادری خود را یاد گرفته ایم. ولی یادگیری زبان در بزرگسالی با این که در مقایسه با کودکی سخت تر است اما مزیت هایی مثل هیجان انگیز تر بودن هم دارد. نکته ای که حتما باید قبل از یادگیری زبان های خارجی به آن توجه کنیم، درک این موضوع است که یک زبان خارجی فراتر از کلمات است.

شما با یادگیری یک زبان جدید در واقع در را به یک فرهنگ کاملا جدید باز کرده اید. پس اگر به دنبال افزودن یک مهارت جدید به صورت یادگیری زبان های خارجی جدید هستید باید برای ایجاد یک محیط همه جانبه اقدام کنید و این حرف به معنای سفر به کشور زبان هدف نیست بلکه باید در فرهنگ آن زبان غرق شوید.

چگونه زبان خارجی یاد بگیرم؟ نکات مهم برای آموختن زبان

دچار سختی میشوید ولی ارزشش را دارد

دست اندازها همیشه در مسیر جاده های درست وجود دارند. حتی اگر هر روز با پشتکار زیاد تمرین کنید شاید باز هم در یادگیری یک مبحث گرامری یا نوشتن یک کلمه خاص مشکل داشته باشید. بدانید که همه افرادی که در حال یادگیری هستند این مشکلات را داشته اند و دوباره هم اگر دست به یادگیری بزنند تجربه خواهند کرد و اشکالی ندارد. در این مسیر به روزهایی میرسید که سخت تر از روزهای دیگر پیش میروند، مخصوصا وقتی که عملکرد خود را با بقیه افراد مقایسه میکنید و به فکر فرو میرود که ممکن است شما هم روزی عملکردی به خوبی آنها داشته باشید؟ این کار امکان پذیر است اما یک شبه هم اتفاق نمی افتد. تجربه مشترک تمام کسانی که قدم در راه یادگیری زبان میگذارند کلافگی و خستگی بوده که کاملا طبیعی است، فقط نباید جا بزنید و به تلاش و تمرین ادامه بدهید تا با مقاومت و پشتکار از تمام موانع عبور کنید. هر زمان که به کمک نیاز داشتید از دیگران درخواست کنید. یکی از بهترین ویژگی های آموزش زبان این است که کسی که در حال یادگیری زبان است از کمک خواستن ترسی نباید داشته باشد.

راهی پیدا کنید تا از فرآیند یادگیری زبان های خارجی لذت ببرید

از جمله دلایلی که باعث میشود از فرآیند یادگیری زبان لذت نبرید تکرار کردن جملاتی منفی در خصوص عدم تواناییتان برای یادگیری زبان های خارجی است. یکی از نکات کلیدی برای یاد گرفتن عمیق زبان به طوری که برای مدت زیادی در ذهن فرد باقی بماند داشتن اوقاتی خوش و لذت بخش است. شما نباید یاد گرفتن زبان های خارجی را فقط به آزمون و کتاب های درسی محدود کنید.

در هر مرحله ای از یادگیری که باشید یا اگر اصلا هنوز این فرایند را شروع نکرده اید، باید بدانید که یادگیری باید با علایق فرد تطابق داشته باشد. برای افزایش احتمال یادگیری اصطلاحات و کلمات، باید موضوع درس هم راستا با سرگرمی ها و علایق شما باشد. اگر زبان در زمینه هایی که برای فرد مهم بوده و به آن عشق میورزد به کار گرفته شود، آن را به شکلی سلیس و روان یاد خواهد گرفت.

از مطالبی که گفته شد نباید اینطور برداشت شود که لازم است هر جلسه یادگیری به یک سرگرمی یا بازی تبدیل شود، لذت برای افراد مختلف متفاوت است. مثلا اگر کسی به آشپزی علاقه دارد، میتواند با دستور پخت زبانی که دارد یاد میگیرد غذا بپزد یا اگر کسی اهل فیلم و سریال است، به زبانی که دارد آن را مطالعه میکند نگاه کند، همچنین کسانی که علاقه زیادی به بازی های کامپیوتری دارند و گیمر هستند میتوانند کسانی را که در زمینه محتوای مورد علاقه آنها در شبکه های اجتماعی به زبانی که فرد در حال یادگیری میباشد به تولید محتوا میپردازند دنبال کنند.

مطلب مشابه: یادگیری بدون فراموشی + تکنیک های به یاد سپردن بدون فراموش کردن

با تبدیل کردن زبان به جزئی از زندگی روزمره، سریع تر یادبگیرید

به گفته برخی برای صحبت کردن سلیس و روان به زبان های خارجی تمام عمر زمان لازم است که ما انقدر وقت نداریم. خیلی از افراد فقط چند هفته تا صحبت با مشتری های بین المللی یا یک سفر خارجی فاصله دارند. این افراد باید راهی پیدا کنند تا هرچه سریع تر زبان را یاد بگیرند. این که یادگیری زبان چقدر طول میکشد واقعا به میزان زمان مطالعه شما بستگی دارد.

پیش آمده که برخی فقط در ده روز یک زبان را یاد گرفتند در حالی که بقیه حداقل شش ماه را به یادگیری آن پرداخته اند. اما چطور این یادگیری در مدت زمانی خیلی کوتاه برای این افراد ممکن شده است، بحثی کاملا جدا دارد. برای شما سریع ترین راه برای یادگیری زبان های خارجی، وقت گذاشتن برای آن است. ولی وقت گذاشتن خالی کافی نیست و باید بدانید این زمان را به چه نحوی سپری کرده و تکنیک های به کار رفته تا چه حد موثر بوده اند. اگر شما برای یادگیری زبان تعهد، زمان و تلاش خود را اختصاص دهید، حداقل در طول سه ماه به یادگیری روان یک زبان خارجی مسلط خواهید شد.

بعضی افراد استعداد یادگیری یک زبان جدید دارند. هر کسی میتواند مهارت یادگیری سریع زبان های خارجی را کسب کند. اما شما هم باید تمام تلاش خود را برای تعهد به یک برنامه ریزی درست به کار بگیرید. این یعنی یاد گرفتن زبان خارجی باید به قسمتی از زندگی روزمره شما تبدیل شود. مثلا وجود یک جلسه مطالعه حتی در شلوغ ترین روزهای کاری از نشانه ها تبدیل شدن زبان به قسمتی از زندگی روزمره شما است. در بدترین حالت شما بیست دقیقه به یک پادکست گوش داده یا در یک نرم افزار گوشی همراه تمرین کرده اید.

یکی از استراتژی های خوب یادگیری زبان های خارجی در روزهای شلوغ و پرکار، استفاده از وقت خالی رفت و آمد های روزانه است. به این که روز شما چگونه قرار است سپری شود در هنگام برنامه ریزی دقت کنید. برخی از شکاف های زمانی در برنامه روزانه شما وجود دارد که کمترین میزان حواس پرتی را دارند، با یافتن آنها بهترین برنامه ممکن را وارد زندگی روزمره خود خواهید کرد.

چگونه زبان خارجی یاد بگیرم؟ نکات مهم برای آموختن زبان

برسی روش های یادگیری مختلف

هر فردی ممکن است برخی از روش های یادگیری را ترجیح دهد. مثلا کسی که از راه حواس سریع تر یاد میگیرد بهتر است روش یادگیری او برای حواس پنج گانه اش جذاب باشند. چیزی که برای شما مفید است را مشخص کنید. در تغییر روشی که برای شما نتیجه مطلوبی ندارد و مفید نیست لحظه ای تردید نکنید. شما قدرت شخصی سازی روند یادگیری خود را دارید که این بسیار مهم است. کسی شما را بهتر از خودتان نمیشناسد.

یادگیری با معلم خصوصی یا یک شریک زمانی که فرد در مطالعه تنهایی بی رمق و سست میشود خوب است و حتی میتواند در کلاس های گروهی ثبت نام کند. اگر با معلم خصوصی خود راحت نبودید یا روش آموزشی او مناسب نبود، بدون تردید باید به عوض کردنش اقدام کنید. در طی روند پیشرفت افراد و با تغییر شرایط آنها طبیعی است که یکسری از روش ها کارایی خود را از دست میدهند. شما باید به حفظ تمرکز از طریق وقف پیدا کردن با محیط و نیازهایتان بپردازید.

برای یاد گرفتن یک زبان خارجی در خانه، استراتژی های مختلف را ترکیب کنید

خیلی از افراد امکان زندگی در شهر زبان مورد یادگیری خود را ندارند و اصلا حتما نباید به خارج کشور برای یادگیری زبان سفر کنید. شما میتوانید حتی از خانه هم خارج نشوید! روش هایی مثل کلاس های حضوری یا سفر به خارج خیلی پرهزینه هستند. یادگیری در خانه بهترین گزینه برای کسانی که به دنبال روش کم هزینه تری هستند میباشد. یادگیری در خانه اغلب بدون توجه به این که برنامه کاری شما خیلی شلوغ است یا بیشتر اوقات در خانه هستید، راحت ترین راه برای یادگیری زبان های خارجی است.

ولی خب یادگیری در خانه بدون دردسر هم نیست. از جمله این مشکلات سختی تمرکز کردن است. از دست دادن تمرکز هنگام آموزش در خانه خیلی رایج است. عوامل حواس پرتی در اطراف شما به فراوانی یافت میشود. اگر رو راست باشیم، یادگیری زبان بعد از یک روز سخت کاری خیلی مشکل است و بیشتر افراد فقط میخواهند به خانه برسند تا استراحت کنند. مشکل در روش مطالعه، دلیل مفید نبودن جلسات آموزش خانگی است.

خسته شدن ذهن بعد از مدتی اجتناب ناپذیر است. حتی اگر فردی باشید که از کتب درسی لذت میبرد، تمایل شما با تکراری شدن روش مطالعه از دست میرود. بهترین کاری که برای حفظ تمرکز میتوانید انجام دهید، ترکیب روش های مختلف است. حتی اگر حرف زدن در چت روم های زبان برای شما لذت بخش است، هنوز هم برای فهم نکات گرامری، به یک منبع مثل کتب درسی نیاز دارید. در صورتی میتوان به ترکیبی از روش های یادگیری زبان های خارجی دست یافت که برای نیازهای شما مناسب باشد.

مطلب مشابه: بهترین ترفندها برای افزایش کارایی مغز برای یادگیری زبان انگلیسی

مطالب مشابه را ببینید!