مجله تاپ‌ناز‌

پیشگیری از سفیدی ریش + روش های خانگی برای جلوگیری از سفید شدن ریش ها

پیشگیری از سفیدی ریش

با روش های خانگی می توانید از سفیدی ریش پیشگیری کنید. سفید شدن ریش برای بعضی از آقایان خوشایند نیست زیرا سن آنها را زیاد نشان می دهد و به همین دلیل درمان سفیدی ریش برای آنها بسیار اهمیت دارد و با استفاده از روش های طبیعی برای رفع سفیدی ریش می تواند این مشکل آزاردهنده را رفع کنید.

وجود رنگدانه های ملانین باعث سیاه بودن رنگ مو می شود و در بعضی از موارد به دلایل مختلف کمبود یا عدم وجود رنگدانه ملانین باعث خاکستری و یا سفید شدن مو ریش قبل از موعد می شود ولی جای نگرانی نیست زیرا با کمک روش های خانگی می توانید باعث جلوگیری از سفید شدن ریش شوید.

رفع سفیدی ریش با روش های طبیعی در منزل

اگر ریش های شما خیلی زود در حال سفید شدن هستند می توانید با روش هایی که در ادامه مطلب با آنها آشنا می شوید، سفید شدن ریش ها را با تاخیر بیندازید.

 

کره گاوی

برای رفع سفیدی ریش استفاده از کره گاوی هم بسیار مناسب و موثر است، ریشتان را به مدت 3 تا 5 دقیقه با کره خالص ماساژ دهید و بعد از نیم ساعت بشویید، برای رسیدن به نتیجه بهتر، از این روش می توانید هر روز استفاده کنید.

 

مصرف ویتامین B12

استفاده از خوراکی های غنی از ویتامین ب 12 برای جلوگیری از سفید شدن ریش پیش از موعد کمک می کند که در واقع منابع سرشار از ویتامین B12 عبارتند از: تخم مرغ، سینه مرغ، پنیر، جگر، ساردین و ماهی سالمون.

 

مواد خوراکی غنی از مس

کمبود مس می تواند باعث کاهش رنگدانه های ملانین شود پس برای رفع سیفیدی ریش باید مواد غذایی که دارای مس هستند را مصف کنید که شامل اسفناج، قارچ، جگر، نعناع فلفلی، مارچوبه، لوبیا سبز، سیب زمینی، گوجه فرنگی، زنجبیل، بادام هندی، تخمه آفتاب گردان و کلم می باشد.

 

مواد غذایی دارای آهن

کمبود آهن در بدن می تواند باعث سفیدی ریش پیش از موعد شود و می تواند باعث کم خونی هم شود. مواد خوراکی غنی از آهن که باعث متنوقف کردن روند سفید شدن ریش شوند عبارتند از زرده تخم مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز، جگر و سبزیجات برگ تیره.

 

 مصرف خوراکی های ید دار

یکی از دلایل سفید شدن ریش پیش از زمان مورد نظر کمبود ید می باشد، مواد غذایی مفید که سبب جلوگیری از سفید شدن ریش می شود شامل : هویج، موز و ماهی است با این وجود به جای نمک معمولی از نمک ید دار استفاده کنید تا میزان آن در بدن افزایش یابد.

 

غذاهای سرشار از روی

کمبود روی هم مانند دیگر مواد معدنی باعث خاکستری شدن ریش می شود پس برای متوقف کردن فرآیند سفید شدن ریش غذاهای غنی از روی مانند گوشت گاو، تخمه کدو تنبل، صدف، آجیل، لوبیا، اسفناج و قارچ مصرف کنید.

 

برگ کاری

استفاده از برگ کاری در از بین بردن سفیدی ریش پیش از موعد گزینه بسیار مناسبی است می توانید برگ های کاری را به ۱۰۰ میلی لیتر آب بیافزایید سپس مخلوط حاصل را بر روی حرارت قرار دهید تا حجم آن نصف شود، پس از خنک شدن محلول آن را هر روز بنوشید.

 

روغن نارگیل و آمله

از دیگر روش های بسیار موثر به منظور محو کردن سفیدی ریش ها استفاده از ترکیب آمله و روغن نارگیل است بنابراین یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری پودر آمله ترکیب نمایید سپس اجازه دهید مخلوط به دست آمده به مدت دو تا سه دقیقه بجوشد و پس از خنک شدن محلول آن را به مدت سه تا پنج دقیقه بر روی ریش تان ماساژ دهید و پس از زمان پانزده دقیقه با آب ولرم صورت تان را بشویید.

 

پودر آمله و برگ کاری

به منظور رفع سفیدی ریش می توانید از برگ کاری و پودر آمله کمک بگیرید، به ۱۰۰ میلی لیتر آب هشت تا ده عدد برگ کاری اضافه کنید سپس آن را بجوشانید و پس از اینکه حجم آب به نصف کاهش پیدا کرد یک قاشق چای خوری پودر آمله به آن اضافه کنید و به مدت یک دقیقه بجوشانید و پس از ولرم شدن محلول، آن را مصرف کنید.

 

ژل یا آب آلوئه ورا

سفید شدن ریش پیش از موعد یکی از مشکلات آزار دهنده می باشد که با کمک مخلوطی از ژل یا آب آلوئه ورا با کره گاوی می توانید این مشکل را برطرف کنید از این رو، به مقداری مساوی یک قاشق چای خوری کره گاوی را با ژل یا آب آلوئه ورا ترکیب کنید سپس مخلوط به دست آمده را بر روی ریش خود به صورت حرکات مدور و به سمت بالا به مدت چند دقیقه ماساژ دهید سپس آن را بشویید.

 

علت سفید شدن ریش

  • کمبود مس، آهن و ید
  • رژیم نامناسب یا سوء تغذیه
  • کم خونی
  • مصرف بیش از حد الکل
  • کمبود ویتامین B12
  • سیگار کشیدن بیش از اندازه
  • بیش از حد نگرانی ذهنی داشتن یا فکر کردن
  • عوامل ارثی
  • استرس
  • مشکلات عاطفی

با رعایت کردن موارد فوق و استفاده از مواد غذایی مناسب می توانید از سفید شدن ریش جلوگیری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!