مجله تاپ‌ناز‌

10 راز موفقیت در کنکور که باید بدانید

موفقیت در کنکور به شرایط مختلفی بستگی دارد. سعی و تلاش دانش‌آموز یا داوطلب، معلم خوب، برنامه دقیق و منظم، جزء مهم‌ترین مواردی است که باید برای موفقیت در کنکور به آن‌ها توجه داشت. به دلیل اهمیت این موضوع، تصمیم گرفتیم 10 راز موفقیت در کنکور را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا رازهای آمادگی برای کنکور را یاد بگیرید.

10 راز موفقیت در کنکور که باید بدانید

1. برنامه‌ریزی دقیق، یکی از رازهای موفقیت در کنکور

هر کاری برای موفقیت به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. چه درس خواندن برای امتحان یا کنکور، چه راه‌اندازی کسب و کار و هر کار دیگری. وجود برنامه دقیق به داوطلبان کنکور کمک می‌کند منظم‌تر درس بخوانند و بهتر نتیجه بگیرند. بی برنامگی همه چیز را به هم می‌ریزد و از گرفتن نتیجه خوب هم جلوگیری می‌کند.

برنامه‌ریزی باید به صورت کوتاه مدت و بلندمدت باشد. توجه به مدیریت زمان هم در این برنامه‌ریزی اهمیت دارد. به خصوص این که راز موفقیت در کنکور تجربی این است که بتوانید زمان را به خوبی مدیریت کنید.

2. تعیین هدف‌های کوتاه مدت و بلندمدت برای موفقیت در کنکور

راز موفقیت در کنکور تجربی این است که هدف مشخصی داشته باشید. البته در همه رشته‌ها این موضوع صدق می‌کند؛ اما رشته تجربی داوطلبان بیشتری دارد و افرادی که خواهان قبولی در پزشکی و دندانپزشکی بوده، بسیار زیاد هستند.

هدف داشتن باعث افزایش انگیزه دانش‌آموز و داوطلب می‌شود و مسیر را واضح‌تر به آن‌ها نشان می‌دهد. در هر رشته‌ای که درس می‌خوانید، هدف اصلی خود را مشخص کنید. سپس هدف‌های کوتاه مدت تعیین کنید تا طی کردن این مسیر برایتان ساده‌تر شود.

3. تلاش، تلاش و تلاش برای کنکور

امکان ندارد فردی در کنکور قبول شود و بگوید: “می‌دونی… خیلی هم درس نخوندم. فقط یه ماه آخر تست زدم!”

شما هم می‌دانید چنین چیزی وجود ندارد. قبولی در کنکور به شرط تلاش زیاد است. اما تلاش هم به تا حدی نیاز است و به غیر از آن باید مفاهیم را به درستی یاد گرفت. مهم‌تر از همه این است که روش مطالعه هر درس را به درستی بدانید و اجرا کنید. مثلا درسی مانند دینی را با مطالعه از روی کتاب یاد می‌گیرید، اما برای یاد گرفتن ریاضی و فیزیک باید مسئله حل کنید.

راز موفقیت در کنکور ریاضی این است که از پس تست‌های ریاضی و فیزیک در زمان کوتاه بربیایید. اگر در یک کلاس تدریس خصوصی کنکور شرکت داشته باشید، احتمالا یاد می‌گیرید که هر درس را چگونه بخوانید و چگونه تست بزنید.

4. خلاصه‌نویسی، یکی از رازهای موفقیت در کنکور در زمان کم

خلاصه‌ نویسی یکی از رازهای عجیب موفقیت است. وقتی نزدیک به 20-30 کتاب مختلف در زمینه‌های درسی متفاوت خوانده‌اید، فقط این خلاصه‌نویسی‌ها و مرور آن‌ها است که به ذهن شما نظم می‌بخشد. خلاصه نویسی راز موفقیت در قبولی پزشکی است؛ چون نکات بسیار زیاد و سخت درس زیست‌شناسی، تنها با خلاصه کردن متن کتاب منظم می‌شوند. خلاصه‌نویسی، راز موفقیت در کنکور انسانی نیز است. چون این رشته دروس حفظی و مفهومی زیادی دارد و برای موفقیت در آن باید نکات را خلاصه‌نویسی کرد.

5. اطلاع از بودجه‌بندی سوالات کنکور

از هر درس در کنکور سراسری یک سری سوال مشخص می‌آید. برای مثال اکثراً حد و پیوستگی و مشتق در کنکور ریاضی، هر یک 4 سوال در کنکور دارند. اطلاع از این بودجه‌بندی‌ها اهمیت زیادی دارد. چون می‌توانید بفهمید کدام بخش‌‌ها را بیشتر کار کنید و کدام بخش‌ها سوالات کمتری دارند.

در این زمینه یک معلم خصوصی کنکوری کاربلد می‌تواند به شما کمک کند. برای مثال معلم خصوصی ریاضی سطح شما را می‌سنجد و با توجه به سطح شما، مباحث مهم‌تر را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را با شما کار می‌کند.

6. درست تست زدن، راز موفقیت های عجیب در کنکور

یکی دیگر از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور این است که بتوانید خیلی خوب تست بزنید. منظور از تست زدن این نیست که صرفاً کتاب تست را جلوی خودتان گذاشته و شروع به تست زدن کنید. شما باید بتوانید زمان را مدیریت کنید، مسائل را خوب تحلیل کرده، تست‌ها را پاسخ دهید و با هر بار تست زدن، عملکرد بهتری کسب نمایید. شرکت کردن در آزمون‌های آزمایشی و گرفتن کمک از یک معلم خصوصی کنکور به شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید برای دسترسی به بهترین نمونه سوالات کنکور، وارد مجله استادبانک شده و با حل سوالات متنوع کنکور، آمادگی و سطح خود را برای کنکور پیش‌روی‌تان بالا ببرید.

7. داشتن اطلاعات کامل در مورد رشته موردنظرتان

شما باید اطلاعات کافی در مورد هر رشته‌ای که درس می‌خوانید و می‌خواهید کنکورِ آن را بدهید، داشته باشید. برای مثال در مورد رشته تجربی و رشته‌های دانشگاهی آن، آینده شغلی هر یک از رشته‌ها و آینده‌ای که انتظار شما را می‌کشد، اطلاعات کافی به دست آورید.

اول اینکه بهتر است رشته دانشگاهی خود را بر اساس علاقه انتخاب کنید و درک درستی از شغل آینده خودتان داشته باشید. صرفاً انتخاب یک رشته و هر چه بادا باد، دردی از شما درمان نمی‌کند.

8. کنار گذاشتن گوشی موبایل و اینترنت، رمز اصلی موفقیت در کنکور

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که دانش‌آموزان کنکوری و داوطلبان دارند، این است که به سختی می‌توانند از گوشی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دل بکنند. اما نمی‌دانند همین دل کندن چه تاثیری در موفقیت آن‌ها دارد. اگر این زمانی که در اینترنت و صرف دیدن ویدئوهای طنزی که هیچ وقت هم تمام نمی‌شوند، صرف درس خواندن شود، تاثیر زیادی در موفقیت کنکور دارد.

نکته دیگر این است که هیچ وقت از اینترنت به عنوان زمان استراحت استفاده نکنید. زیرا ذهن و چشم شما را درگیر کرده و خسته‌ترتان می‌کند. به خصوص اینکه اطلاعات بی فایده زیادی در ذهن شما انباشته می‌کند که در بهترین حالت، هیچ فایده‌ای برای شما ندارد.

9. استراحت کافی، یکی از رازهای مهم برای موفقیت در کنکور

یکی از شروط اصلی برای اینکه مسیر طولانی و چند ماهه مطالعه برای کنکور را راحت‌تر طی کنید، این است که استراحت کافی داشته باشید. در صورتی که استراحت کافی نداشته باشید، نمی‌توانید ادامه دهید و خسته می‌شوید. گاهی اوقات رفتن به مهمانی، کافه رفتن و دورهمی با دوستان و افرادی که به شما روحیه و انرژی مثبت داده، بهترین راه‌حل در دوران خستگی کنکور است.

10 راز موفقیت در کنکور که باید بدانید

10. کمک گرفتن از یک معلم خصوصی مجرب

یکی دیگر از روش‌های موفقیت در کنکور این است که از یک معلم خصوصی خوب کمک بگیریم. چون تست‌های کنکور واقعا سخت و دشوار است و بدون کمک گرفتن از یک استاد کاربلد و متخصص، موفقیت در همه درس‌ها کمی سخت است.

اما از طرف دیگر پیدا کردن معلمی که بتوان با خیال راحت به او اعتماد کرد، سخت است. سایتی مانند استادبانک به عنوان مرجعی برای پیدا کردن استاد خصوصی، کاملاً قابل اعتماد است. در این سایت می‌توانید لیست معلم‌های خصوصی را ببینید، با توجه به سابقه، رزومه و نظر شاگردان قبلی، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و برنامه روزها و ساعت‌های خالی او را مشاهده کنید.

همچنین برای موفقیت در زمان تدوین برنامه‌ریزی درسی، نحوه مطالعه و پیشبرد برنامه کنکور خود و همچنین موفقیت در کل فرآیند کنکور، علاوه بر مدرسین تدریس خصوصی، می‌توانید روی بخش مشاوره تحصیلی کنکور استادبانک نیز حساب کنید. در واقع با ورود به صفحه استادبانک یا تماس با مرکز پشتیبانی این مجموعه به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳، می‌توانید از خدمات مشاوره تحصیلی یا معلم خصوصی این مجموعه به بهترین شکل استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!