10 عادت بد که باعث پیری شما میشود

باشگاه خبرنگاران: برخي از عادات روزمره زندگي با تاثير منفي بر اندامهاي بدن، موجب پيري زودرس آنها مي شود.

 

پیرمرد

_ تماشاي تلويزيون
در حاليكه اكثر مردم تماشاي تلويزيون را تنها موجب تضعيف بينايي خود مي دانند، بايد گفت كه براساس تحقيقات كارشناسان دانشگاه كوئينزلند، به ازاي هر ساعت تماشاي تلويزيون، ۲۲ دقيقه از طول عمر انسان كم مي شود.
همچنين؛ بررسي ها نشان مي دهد، تماشاي تلويزيون خطر ابتلا به الزايمر را بطور محسوسي افزايش مي دهد.

_ نوشيدن مايعات با ني
نوشيدن مايعات با استفاده از ني يا از طريق بطري هاي آن كه معمولا در بازيهاي ورزشي و توسط ورزشكاران مشاهده مي شود، عملكردي مانند سيگار كشيدن داشته و با جمع كردن دهان موجب پيدايش چين و چروك در اين ناحيه مي شود.
اين چروك ها چهره فرد را پيرتر نشان مي دهد.

_ خيلي زياد يا خيلي كم ورزش كردن
فوايد ورزش براي سلامتي و شادابي بدن بر هيچكس پوشيده نيست.
ورزش كردن موجب ايمني در برابر ابتلا به آلزايمر، درمان بيماريهاي روحي و رواني، افزايش جريان خون و در نتيجه شادابي و جواني پوست مي گردد، اما افراط در ورزش نيز مي تواند موجب سختي مفاصل و آسيب هاي غيرقابل درمان به استخوانها شود.

_ استفاده از دستگاه هاي گرمازا
بسياري از مردم از روشهاي مختلف براي جوانسازي پوست خود استفاده مي كنند، در حاليكه نمي دانند طرز زندگي آنها موجب پيري زودرس آنان شده، بدون آنكه متوجه آن باشند.
بخاري ها و وسايل گرمازا با گرماي توليدي خود موجب از بين رفتن رطوبت محيط و در نتيجه خشكي پوست مي شود.
يكي از آثار منفي نبود رطوبت در محيط زندگي، چروك شدن پوست مي باشد. قراردادن يك ليوان آب در محيط يا پوشيدن لباسهاي كلفت در خانه براي گرم شدن، براي سلامت پوست مناسب تر است.

_ مصرف شكر
درست است كه همه از مضرات شكر براي سلامتي بدن آگاه هستند، اما اينكه شكر تاثير قوي تري از نور خورشيد و سيگار بر چين و چروك پوست دارند، نكته فراموش شده اي است.
هنگاميكه سطح شكر در خون بالا مي رود، پروسه اي به نام “گليكيشن” رخ مي دهد كه كلاژن پوست را تخريب و موجب چروك و آويزان شدن آن مي شوند.

_ شغل
در حاليكه هريك از انسانها در مشاغلي مشغول به كار هستند، كه براي سايرين مفيد و موثر است، اما بطور غير مستقيم موجب تضعيف و ركود تدريجي قواي بدن فرد مي گردد.
براساس تحقيقات دانشمندان كار منبع اصلي استرس و در نتيجه بيماريهاي قلبي و تحليل سلولها مي باشد.
بعلاوه صرف وقت زياد در محل كار به معني كاهش وقت براي فعاليت هاي مفيدي چون ورزش كردن، تهيه و مصرف غذاهاي سالم و خواب كافي مي باشد.
براي كاهش اين آسيب ها بايد ساعات كاري خود را كاهش و بخشي از ساعات عصر و تعطيلات آخر هفته را به اينگونه فعاليت هاي مفيد اختصاص داد.

_ صابون
ممكن است تصور كنيد صابون بهترين دوست براي پوست شماست، اما كاملا در اشتباهيد.
پوست داراي پوششي اسيدي است كه بعنوان حصاري طبيعي عمل مي كند.
با استفاده از صابون اين لايه روغني محافظ از روي پوست شسته شده و علاوه بر خشكي پوست، آسيب پذيري آن در برابر باكتري ها و آلودگي ها نيز بيشتر مي شود.
صابونهاي با PH طبيعي و فاقد مواد شيميايي مي تواند راه حلي براي اين كار باشند.

_ استفاده از هدفون و هندزفري
كاهش شنوايي، يكي از نشانه هاي كهولت سن محسوب مي شود، اما استفاده از هدفون و هندزفري براي گوش دادن به موزيك، مي تواند روند سنگيني گوش را تسريع كند.
موسيقي با صداي بلند آثار مخرب آنها را تشديد مي كند.

_ خوابيدن
خوابيدن طولاني روي يك سمت بدن و فشار درازمدت يك طرف صورت روي بالش موجب پيدايش خطوطي در چهره مي شود كه در صورت تكرار آن، اين خطوط براي هميشه روي صورت مي مانند.
قرار گرفتن صورت روي بالشي همچنين رطوبت پوست را گرفته و خشكي و چين و چروك ايجاد مي كند.
به پشت خوابيدن و استفاده از ابريشم و ساتن بعنوان روبالشي، تاثير بسزايي در كاهش اين اثرات دارد.

_ رژيم غذايي كم چرب
برخي از افراد براي جلوگيري از چاقي و بيماريهاي قلبي، چربي ها را بطور كامل از برنامه غذايي خود حذف مي كنند، در حاليكه نبود چربي هاي مفيدي مانند امگا ۳ در بدن تاثيرات مخربي بر بدن بخصوص در پوست دارند.

روغن زيتون، روغن كنجد و روغن ماهي نه تنها مضر نبوده؛ بلكه سلامتي و جواني پوست و افزايش قواي جسمي را بدنبال دارد

مطالب مشابه را ببینید!