چه زمانی طلا بخرم؟

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

10 نشانه بارداری

10 نشانه بارداری

آیا حامله شده اید؟ به احتمال زیاد تا موعد اولین پریود بعدی یا حتی یكی دو هفته بعد از آن، نشانه خاصی را مشاهده نخواهید كرد.

در صورتی كه در چند ماه اخیر وضعیت قاعدگی خود را به دقت زیر نظر نداشته اید، یا اگر پریود شما نامنظم بوده و هر ماه تغییر می كرده است، ممكن است نتوانید موعد دقیق قاعدگی بعدی خود را مشخص نمایید. اما اگر برخی از نشانه های زیر در شما ظاهر شدند و تا مدتی هم پریود نشدید، ممكن است باردار شده باشید. دقت كنید كه همه خانمهای حامله این نشانه ها را مشاهده نخواهند كرد. در این حالت می توانید از تستهای حاملگی خانگی استفاده كنید تا مطمئن شوید!

توجه كنید كه این نشانه ها به ترتیب عكس اهمیت چیده شده اند و شماره 10 كم اهمیت ترین و شماره 1 مهمترین علامت هستند.

1.تست حاملگی خانگی كه نتیجه مثبت بدهد
علی رغم تبلیغاتی كه روی جعبه های این تستها دیده می شود، اكثر آنها تنها یك هفته پس از موعد پریود بعدی می توانند حاملگی را تشخیص دهند. پس اگر زودتر از این موعد از این تستها استفاده كرده و نتیجه منفی گرفتید، بهتر است چند روز بعد دوباره تست را تكرار نمایید. البته اگر هنوز پریود نشده باشید!

پس از اینكه یكی از این تستها نتیجه مثبت داد، با پزشك خود قرار ملاقات بگذارید. هنوز هم قطعی ترین روش اثبات بارداری، حداقل در ایران، انجام آزمایش خون و اندازه گیری -hCGβ است. شاید هم پزشك شما ترجیح دهد برای پیگیری های آینده، از حالا مقدار آنرا اندازه گیری كند.

2. دمای پایه بدن شما بالا مانده است
اگر دمای پایه بدن خود را یادداشت می كرده اید و اكنون مشاهده می كنید كه این دما به مدت 18 روز در مقدار بالاتر از معمول باقی مانده است، احتمالا حامله شده اید.

3. تاخیر پریود
اگر پریود شما معمولا منظم بوده اما این بار به موقع شروع نشده است، می توانید پیش از آنكه سایر نشانه های فوق را مشاهده كنید، از تست حاملگی استفاده نمایید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده یا اینكه زمان پریودهای قبلی خود را یادداشت نكرده اید، تهوع، حساسیت پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشند.

4. تكرر ادرار
اندكی پس از باردار شدن، ممكن است احساس كنید كه به طور مرتب نیاز به ادرار كردن دارید. چرا؟ علت عمده این مطلب آن است كه در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می كند، كه در نتیجه حجم بیشتری از مایعات به كلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می شود.

این عارضه ممكن است از هفته ششم حاملگی آغاز شده و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا كرده یا حتی وخیم تر شود، البته رحم در حال رشد شما نیز فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد كرد.

5. نفخ شكم
تغییرات هورمونی در اوائل حاملگی ممكن است موجب بروز حالت نفخ در شما بشوند؛ كه این حالت مشابه با همان وضعیتی است كه برخی از خانمها پیش از آغاز پریود ماهانه خود تجربه می كنند. به همین دلیل، حتی در اوائل حاملگی كه رحم شما هنوز هم بسیار كوچك است، ممكن است احساس كنید كه اندازه دور كمر لباسها برای شما كوچك شده است!

6. افزایش حساسیت نسبت به بوها
اگر در اوائل دوران حاملگی به سر می برید، ممكن است احساس خوشایندی نسبت به برخی بوها، مثلا بوی ساندویچ یا حتی یك فنجان قهوه نداشته باشید؛ و حتی ممكن است برخی بوهای خاص موجب بروز حالت تهوع در شما شوند. این امر ممكن است ناشی از افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن شما باشد، اما این صرفا یك احتمال است و كسی از علت قطعی آن خبر ندارد. همچنین ممكن است مشاهده كنید برخی از غذاهایی كه قبلا بسیار دوست داشته اید، اكنون حال شما را به هم می زنند؛ این هم كاملا طبیعی است!

7. تهوع یا استفراغ
در اكثر خانمها، تهوع صبحگاهی تا حدودا یك ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. حتی برخی از خانمها آنقدر خوش شانس هستند كه هیچ گاه این عارضه را تجربه نمی كنند. اما احساس تهوع در تعدادی از خانمهای حامله، بسیار زودتر آغاز می شود؛ همچنین این تهوع ممكن است فقط در صبحگاه رخ ندهد. عارضه ویار بارداری ممكن است صبح، ظهر یا حتی شب هنگام بروز كند.

تقریبا نیمی از خانمهایی كه به این عارضه دچار می شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به كلی بهبود پیدا می كنند. شدت این عارضه در بقیه خانمها نیز غالبا در ماه چهارم یا پنجم حاملگی كاهش می یابد.

 8. خونریزی ناشی از لانه گزینی
برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار كمی خونریزی یا لكه بینی مشاهده می كنند. این خونریزی ممكن است ناشی از ورود تخمكِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما كسی دلیل قطعی آن را نمی داند. حركت تخم لقاح یافته به سمت رحم، 6 روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی كه می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.

این خونریزی بسیار كم و اغلب به صورت لكه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یك یا دو روز طول خواهد كشید. در صورت مشاهده خونریزی یا لكه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشك خود را در جریان بگذارید؛ زیرا این موارد ممكن است نشانه های حاملگی خارج رحمی باشند.

 9.  خستگی
ناگهان احساس خستگی می كنید؟ یا نه، احساس كوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ كس به درستی نمی داند كه علت بروز این خستگی های ناگهانی در اوائل حاملگی چیست، اما احتمالا افزایش ناگهانی سطح هورمون پروژسترون می تواند یكی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد.

با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالا سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری خواهید كرد، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی دوباره باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن نسبتا زیادتری را باید حمل كرده و همچنین به علل مختلف ممكن است خواب كافی نداشته باشید.

 10. تورم و حساسیت در پستانه
یكی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناك شدن پستانها به علت افزایش سطح هورمونها است. درد پستانها ممكن است شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا كمی شدیدتر باشد. این عارضه پس از سه ماهه اول حاملگی و با عادت كردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین می رود.

مطالب مشابه را ببینید!