مجله تاپ‌ناز‌

10 آبشار بی نظیر و زیبا؛ معرفی بزرگترین آبشارهای دنیا

حلقه رنگين‌كمان ايجاد شده بالاي آبشار‌ها يادآور تابلوهاي نقاشي است، اما هرگز حس ديدن اين آبشارها از نزديك قابل مقايسه با احساس لطيف آن تابلوها نيست.

اين رنگين‌كمان‌ها از دور همانند نقشه گنجي است كه علاقه‌مندان و ماجراجويان را به سمت گنجي بزرگ راهنمايي مي‌كند؛ هرچه اين حلقه‌ها بزرگ‌تر باشد بيانگر عظمت آبشار آنهاست.

10 آبشار بی نظیر و زیبا؛ معرفی بزرگترین آبشارهای دنیا

حالا اگر علاقه‌مند به بازديد از آبشار‌هاي زيباي جهان و البته حيرت‌انگيز‌ترين آنها هستيد بار سفر ببنديد تا همراه چمدان به 10 آبشار غيرقابل تصور در گوشه و كنار جهان سري بزنيم.

هرچند نامي از آبشارهاي ايران در اين فهرست نيست، اما اميد است كه با معرفي دقيق و به‌جاي اين جاذبه‌هاي طبيعي در ايران در آينده شاهد درخشش نام اين آبشارها بويژه در استان لرستان باشيم.

آبشار ويكتوريا

آبشار ويكتوريا

اين آبشار بسيار زيبا كه حد فاصل مرز كشورهاي زيمبابوه و زامبيا واقع شده يكي از زيبا‌ترين آبشار‌هاي جهان و البته اولين رتبه فهرست 10 تايي ماست كه هر ساله دليل اصلي بازديد بسياري از گردشگران به اين منطقه از كره خاكي است. آبشار ويكتوريا در گويش محلي مردم زيمبابوه به موسي اوآ تونيا معروف است.

اين آبشار بسيار زيبا و جالب حدود دو كيلومتر عرض و 180 متر ارتفاع داشته و شايد از آن به عنوان عريض‌ترين آبشار جهان بتوان نام برد.

هرچند نزديك شدن بيش از حد به اين آبشار طبيعي كمي خطرناك باشد، اما هستند افرادي كه براي درك واقعي اين زيبايي تا فاصله چند متري آن پيش رفته‌اند.

اين آبشار خارق‌العاده در سال 1855 ميلادي توسط ماجراجويي به نام ديويد ليوينگستون كشف و به نام ملكه ويكتوريا نامگذاري شده است.

در فصول پرآب سال حدود 19 ميليون فوت مكعب آب از اين آبشار مي‌گذرد و همانند فوراه حجم زيادي آب را به آسمان پرتاب مي‌كند كه مي‌توان از فاصله 30 كيلومتري ابر بزرگ حاصل از اين فوران را مشاهده كرد.

مطلب مشابه: معرفی آبشارهای ایران؛ لیست زیباترین آبشارهای ایران با تصاویر زیبا

آبشار نياگارا

آبشار نياگارا

دومين نام مشهور در فهرست 10 تايي ما نامي آشنا براي تمام ساكنان دهكده جهاني و البته آمريكاست و هرچند ساكنان قاره آمريكا و البته مردم مناطق اونتاريو و نيويورك اعتقاد دارند كه نياگارا يا آبشار خانگي آنها بزرگ‌ترين آبشار جهان است، اما اين آبشار براي آنها بزرگ‌ترين نعمت خدادادي است كه علاوه بر تامين آب و برق منطقه هر ساله تعداد زيادي گردشگر را به‌سمت خود مي‌كشاند تا اقتصاد گردشگري اين شهرها هميشه از رونق خوبي برخوردار باشد.

هرروز صبح تا هنگام غروب آفتاب قايق‌هاي تفريحي زيادي صدها گردشگر را به نزديكي اين آبشار مي‌برد و هزاران قطعه عكس از آن گرفته و در نهايت در سراسر دنيا منتشر مي‌شود. گرچه اين آبشار بزرگ‌ترين نيست، اما توانسته نقش بسيار مهمي در اقتصاد منطقه ايفا كند.

نياگارا كه يكي از آبشارهاي نعل اسبي بسيار معروف در جهان است درست به همين دليل توانسته دومين رتبه فهرست ما را به خود اختصاص دهد. اين آبشار در فصل پرآب خود تقريبا شش ميليون فوت مكعب آب را از خود عبور مي‌دهد. البته اشتباه نكنيد؛ فقط در يك دقيقه، بله دست خوانديد يك دقيقه!

آبشار آنجل

آبشار آنجل

حالا كه صحبت از عظمت و بزرگي آبشارها شد، بهتر است بدانيد كه مردم ونزوئلا نيز به آبشار آنجل در كشورشان مي‌بالند. اين آبشار كه از فاصله يكهزار متري به سمت پايين سرازير مي‌شود، واقعا يكي از عجايب خلقت در اين كره خاكي است.

آنجل يكي از مرتفع‌ترين آبشارهاي جهان است و به عنوان سومين آبشار بزرگ جهان انتخاب شده است.

مردم محلي ونزوئلا به اين آبشار كرپاكوپاي مرو مي‌گويند.

اين آبشار مرتفع تك‌شاخه جهان سال 1937 ميلادي كشف شد و از آن تاريخ تاكنون به عنوان مقصد بسياري از محققان و البته گردشگران سراسر جهان بوده است.

آبشار کایتور

آبشار کایتور

در كشور گويان نيز يكي ديگر از آبشارهاي عجيب بزرگ جهان روي رودخانه پوتارو به نام كايتئور وجود دارد. اين آبشار حدود 226 متر ارتفاع و حدود 130 متر عرض دارد.

كايتئور كه بين جنگل‌هاي پوشيده شده از درختان واقع شده همانند نگيني در ميان اين فضاي سبز خودنمايي مي‌كند و همين پوشش گياهي باعث شده تا مدت‌ها وجود آن از ديد ماجراجويان و البته محققان دور بماند.

درباره وجه تسميه نام اين آبشار افسانه‌اي بين بوميان منطقه رواج دارد كه مي‌گويد سال‌ها پيش رييس يكي از قبايل معروف كشور به نام كاي براي حفظ جان مردم قبيله در برابر قبيله‌اي متجاوز فداكاري كرده بود، بنابراين نام كاي در كنار تئور (Teur)‌ كه به معني سقوط است در كنار هم نام كايتئور را به وجود آورد تا پس از سال‌ها نام اين آبشار زيبا به نام اين قهرمان بومي باشد.

مطلب مشابه: زیباترین جاده های ایران از شمال تا جنوب کشور با تصاویر زیبا

آبشار گوكتا

آبشار گوكتا

گوكتا كه تا سال 2005 ميلادي وجودش توسط مردم بومي منطقه چاچاپويا در كشور پرو از دنياي خارج مخفي نگه داشته شده بود، پنجمين آبشار شگفت‌انگيز و زيبا در فهرست 10 تايي ماست.

اين آبشار كه در كشور سرسبز پرو واقع شده از جاري شدن آب رودخانه شاراواسي و سقوط آب از فاصله 253 متري به داخل دره منظره‌اي غيرقابل باور را براي بازديدكنندگان به وجود مي‌آورد.

استفان زيمندورف همراه با يك گروه محقق از كشور پرو توانست ارتفاع اين آبشار را از نقطه شروع و ريزش در داخل درياچه حدود 2531 فوت (حدود يكصد متر) اندازه‌گيري كند.

كشف اين آبشار باعث شد تا دهكده‌اي بسيار باستاني به نام چاچاپويا كه مربوط به سال‌هاي 800 تا 1400 ميلادي بود نيز در دره آن كشف شود.

كارشناسان و باستان‌شناسان متوجه شدند كه اين دهكده از دوران باستان به طرز غيرقابل باوري دست نخورده باقي مانده و علت آن را عقيده ساكنان محلي در طلسم شدن آن منطقه مي‌دانند.

آبشار یوسیمیتی

آبشار یوسیمیتی

به طور كلي قاره آمريكا و بويژه ايالات متحده يكي از سرزمين‌هايي است كه تعداد زيادي آبشار را در خود جاي داده است.

يكي ديگر از آبشارهاي معروف اين قاره كه يوسميته نام دارد با ارتفاعي حدود 2390 فوت (حدود 90 متر)‌ در فهرست ما توانسته رتبه ششم را به خود اختصاص داد.

يوسميته كه در پارك ملي يوسميته در ايالت كاليفرنيا قرار دارد اصلي‌ترين جاذبه گردشگري طبيعي براي ماجراجويان و علاقه‌مندان در اين منطقه است.

آبشار ایگوازو

آبشار ایگوازو

هفتمين آبشار غيرقابل تصور فهرست 10 تايي ما آبشاري به نام الگوازو بين كشورهاي زيبا و سرسبز برزيل و آرژانتين واقع شده كه ديدن آن به همه ماجراجويان و طبيعت‌دوستان توصيه مي‌شود.

دهانه باورنكردني اين آبشار نزديك به سه كيلومتر عرض داشته و به صورت 275 رشته آب از ارتفاع 269 فوتي به داخل رودخانه الگواكو سرازير مي‌شود.

طبق تحقيقات به عمل آمده توسط دانشمندان در هر ثانيه حدود 1.3 ميليون ليتر آب از اين آبشار سرازير مي‌شود.

پس مي‌توانيد تصور كنيد كه چه صداي زيبايي را خواهيد شنيد وقتي نزديك اين آبشار چادر زده باشيد كه واقعا قابل وصف نيست.

اگرچه به دليل حجم انبوه آب سرازير شده و همچنين منطقه آبشار شايد نتوان زياد به آن نزديك شد، اما عظمت و شكوه آن حتي از كيلومترها دورتر نيز قابل تشخيص است.

الگوازو نامي برگرفته از لغات گواراني و توپي به معناي آب انبوه يا آب عظيم است. گرچه اين نام از افسانه‌هاي كهن برگرفته شده و حاكي از عشقي بي‌پايان بين دو فرد است، اما در واقعيت نيز نگريستن به اين آبشار انسان را مسحور تماشاي خود مي‌كند و همين زيبايي خيره‌كننده باعث شده به فهرست عجيب‌ترين‌هاي ما راه پيدا كند.

آبشار ساترلند

آبشار ساترلند

اما هشتمين آبشار زيبا و شگفت‌انگيز در سرزميني عجيب و بسيار جذاب براي گردشگران و البته ماجراجويان طبيعي قرار دارد.

آبشار ساوترلند در نيوزيلند آبشاري سه مرحله‌اي است كه از ارتفاع 1904 فوتي به پايين مي‌ريزد و منظره‌اي بسيار جذاب و ديدني را براي طبيعت‌گردان و علاقه‌مندان به چادر زدن كنار اين گونه آبشارها پديد آورده است.

آبشار ساوترلند كه به نام كاشف خود يعني دونالد ساوترلند نامگذاري شده زماني كشف شد كه او به دنبال راهي براي دسترسي به درياچه واكاتيپو (Wakatipu)‌ در نيوزيلند امروزي بود.

سه‌مرحله‌اي بودن و آب‌بندهاي طبيعي ايجاد شده در هريك از مرحله‌ها باعث شده كه شكلي عجيب و جذاب به آن بدهد و در فهرست ما جايي براي خود دست و پا كند.

آبشار اوزود

آبشار اوزود

نهمين نام از فهرست 10 آبشار عجيب ما در سرزميني گرم و كويري واقع شده و مربوط به كشور مراكش يا همان سرزمين عطر و رنگ است.

آبشار اوزود با ارتفاعي حدود 110 متر همان طور كه از تصويرش پيداست اين پرسش را در ذهن هر ماجراجويي ايجاد مي‌كند كه چه كسي قدرت به‌وجود آوردن اين همه زيبايي را در دل سرزميني خشك و گرم داشته است؟ اين آبشار زيبا علاوه بر سيراب كردن زمين‌هاي اطرافش هر ساله توانسته تعداد زيادي از علاقه‌مندان به طبيعت را از ديگر نقاط جهان به مراكش بكشاند و براي حداقل يكي دو روز كنار خود نگه دارد.

آبشار براون

آبشار براون

آخرين رتبه از فهرست ده تايي ما مربوط به آبشاري از سرزمين نيوزيلند است و گرچه نامش در فهرست بلندترين آبشارهاي جهان ثبت شده، اما در فهرست عجيب‌ترين‌هاي ما نيز نامش به‌چشم مي‌خورد.

آبشار براون از ارتفاع 836 متري به داخل دره سرازير شده و عنوان بلندترين آبشار تك‌رشته‌اي جهان را به خود اختصاص داده، اما نكته جالب توجه آن كه باعث شده در فهرست عجيب‌ترين‌هاي ما نيز قرار گيرد درياچه‌اي طبيعي به همين نام قبل از اين آبشار است كه واقعا تصويري شگفت‌انگيز و رويايي را به هر بيننده‌اي ارائه خواهد داد.

هرچند شدت جريان آب ايجاد شده باعث خطرناك بودن اين درياچه در ارتفاع 800 متري شده، اما هر ساله تعداد زيادي گردشگر و ماجراجو به پارك ملي فيوردلند در جنوب نيوزيلند سفر مي‌كنند تا چند عكس يادگاري و كوله‌باري از خاطرات را با خود به خانه ببرند.(جام جم – ضميمه چمدان)/جام جم انلاین

مطالب مشابه را ببینید!