مجله تاپ‌ناز‌

۱۰ شهر با بالاترین نرخ رشد گردشگری در دنیا

گردشگری

برترین شهرهای گردشگری با بیشترین نرخ رشد

طبق تحقیقت از 10 شهری که بیشترین نرخ رشد گردشگری را داشته اند، 5 شهر در چین واقع شده است و البته تمام این ده شهر در اسیا قرار دارند.

روزبه‌روز بر اهمیت صنعت گردشگری افزوده می‌شود و کشورها و شهرهای مختلفی در رقابت برای افزایش نرخ گردشگری هستند. آخرین گزارش منتشر شده توسط «شورای جهانی سفر و گردشگری» (World Travel and Tourism Council) نشان می‌دهد که ده شهر در آسیا در صدر لیست شهرها با بیشترین نرخ رشد گردشگری هستند و ۵ شهر از این ده شهر، در چین واقع شدند. روزبه‌روز بر تعداد گردشگران چین افزوده می‌شود، این درحالی است که تنها ۸,۷ درصد از چینی‌ها گذرنامه دارند.

یکی از این مقاصد گردشگری «چانگ چینگ» (Chongqing) شهری در جنوب غربی چین است. با توجه به گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) این شهر تصمیم به افزایش ۱۴ درصدی صنعت گردشگری خود در طی ده سال آتی دارد. آینده‌ی خوبی برای همکاری‌های این شهر به همراه ۶۴ شهر دیگر (که ۲۱ عدد از آن‌ها در آسیا و منطقه‌ی دریای آرام قرار دارند)، در تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product= GDP) در بخش گردشگری پیش‌بینی شده است.

گردشگری

شهر دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، گوآنگ‌جو است. این شهر در انتهای جاده ابریشم قرار دارد و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۶ صنعت گردشگری آن رشد ۱۳,۱ درصدی داشته باشد.

گردشگری

با این دو شهر آشنا نیستید؟ شنژن چطور؟ شنژن، رتبه‌ی هشتم در لیست شهرها با رشد گردشگری بالا را در جهان دارد (رشد ۱۰,۷ درصدی دارد).

گردشگری

شما به کدام یک از این ده شهر برتر رفته‌اید؟

  • چانگ چینگ (رشد ۱۴ درصدی در همکاری‌ در تولید ناخالص داخلی داشته است)
  • گوآنژو (رشد ۱۳,۱ درصدی)
  • شانگهای (رشد ۱۲,۸ درصدی)
  • پکن (رشد ۱۲ درصدی)
  • چنگدو (رشد ۱۱,۲ درصدی)
  • مانیلا (رشد ۱۰,۹ درصدی)
  • دهلی (رشد ۱۰,۸ درصدی)
  • شنژن (رشد ۱۰,۷ درصدی)
  • کوالالامپور (رشد ۱۰,۱ درصدی)
  • جاکارتا (رشد ۱۰ درصدی)

شورای جهانی سفر و گردشگری در گزارشی اعلام کرده است که غلبه و تسلط بازار چین هم از لحاظ رشد آتی و هم در تمامی ابعاد دیگر واضح است.

گردشگری

قطعا کشورهایی که به دنبال افزایش گردشگران هستند، باید نگاهی به رویکردهای چینی‌ها در افزایش گردشگران در این کشور بیندازند و به این توجه کنند که با افزایش چه فاکتورهایی قادر به این میزان گسترش شده است. در تعطیلات، چین بزرگ‌ترین بازار گردشگری را دارد. اما با این وجود تنها ۸,۷ درصد مردم آن گذرنامه دارند و این میزان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

یک سفر تجملی به چانگ چینگ؟

گردشگری

چرا باید یک سفر طولانی در چانگ چینگ داشته باشید؟ «سالی پک» (Sally Peck) که دو سال در چین زندگی کرده است، این‌طور می‌گوید:

چانگ چینگ بزرگ با جمعیت ۳۰ میلیون نفر، مرکز بزرگ ساخت و ساز و حمل و نقل است و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای چین است. این شهر یک موقعیت استراتژیک در کنار یانگ تسه دارد و در بندر این شهر کشتی‌های باری زیادی و قایق‌های کروز مجللی وجود دارد. که دسترسی راحت‌تری به سد، از استان ئی چینگ دارد.

گرچه «هات پات» (hot pot) (یک نوع سوپ چینی) اصالتا متعلق به بخش شمالی چین است، اما بهترین نوع آن در چانگ چینگ یافت می‌شود. سبزیجات خام و گوشت را در کاسه سوپ پر از فلفل آتشین بریزید و از طعم عالی این غذا لذت ببرید.

چرا گوآنگ‌جو؟

گردشگری

اگر به دنبال یک دیم سوم درجه‌ی یک می‌گردید، گوآنگ‌جو که به «کانتون» (Canton) نیز معروف است، بهترین مکان برای امتحان آن است.

در این شهر افزایش تجمل‌گرایی و زندگی لوکس تاجران در برابر زندگی فقیرانه‌ی میلیون‌ها کارگر زاغه‌نشین خودنمایی می‌کند. کارگرانی که همه چیز از عروسک گرفته تا انواع وسایل را برای مصرف بین‌المللی تولید می‌کنند.

فکر کنم که ترجیح بدم به مانیلا بروم

گردشگری

مانیلا پایتخت فیلیپین است و بیشترین میزان رشد در صنعت گردشگری را در میان شهرهای خارج از چین دارد. با توجه به «شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر» (Travel and Tourism Competitiveness Report) و ﺑﺮ اﺳﺎس ﮔﺰارش ﻣﺠﻤﻊ ﺟﻬﺎﻧﻲ اﻗﺘﺼﺎد، فیلیپین یازدهمین کشور خطرناک برای گردشگران است. بنابراین در آنجا کمی محتاط باشید.

حتما از مجمع‌الجزایر فوق‌العاده زیبا و محشر آن دیدن کنید. (از رفتن به نیمه‌ی جنوبی « میندانائو » (Mindanao)، دومین جزیره‌ی بزرگ کشور فیلیپین خودداری کنید) این منطقه برای غواصی عالی است و جزایر فوق‌العاده زیبایی دارد. اما زمان زیادی را در مانیلای پر ترافیک سپری نکنید.

البته بیشتر میراث اسپانیایی در شهر دیواری «اینترامورس» (Intramuros ) دیده می‌شود و با بسیار از آثار و بناهای آسیای جنوبی تفاوت دارد.

آمار شورای جهانی سفر و گردشگری چه چیز دیگری به ما می‌گوید؟

گردشگری

سنگاپور در حال پیشرفت است.

صنعت گردشگری سنگاپور در ۱۰ سال اخیر دو برابر شده است و به ۱۲,۴ میلیارد دلار در سال رسیده است. در این شهر پر جنب و جوش غذاهای متنوعی دیده می‌شود، از رستوران‌های مجلل و باغ‌های زیبا گرفته تا توقفگاه‌هایی در خیابان برای صرف غذا را می‌بینیم. با توجه به آمار وزارت خارجه‌ی بریتانیا (FCO= Foreign & Commonwealth Office) بالغ بر ۴۵۰,۰۰۰ بریتانیایی سالانه برای گردشگری به سنگاپور می‌روند.

ماکائو بیشترین تعداد گردشگر را در منطقه‌ی آسیا-اقیانوسیه (آسیا-پک) دارد. بیش از یک چهارم اقتصاد آن بر پایه‌ی صنعت گردشگری است. این شهر، ششمین شهر پربازدید دنیا و بالاتر از دبی، استانبول و نیویورک قرار دارد. در سال ۲۰۲۶ به میزان ۱۰,۹ درصد در تولید ناخالص داخلی همکاری خواهد کرد.

گردشگری در تایلند، فراتر از بانکوک رفته است

گردشگری

گرچه بانکوک پایتخت تایلند با میزان رشد سالمی در گردشگری روبه‌رو بوده (۸,۴ درصد)، اما شورای جهانی سفر و گردشگری اعلام کرده است که گردشگری در این شهر از میزان ۶۰ درصد در سال ۲۰۰۶ به ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

در این کشور مقاصد گردشگری دیگری با رشد بالایی روبه‌رو بودند. بانکوک به مدت طولانی تنها مقصد اصلی گردشگران در این کشور بوده است و به‌عنوان مرکز اصلی سرگرمی و تفریح تایلند شناخته شده بود. رشد بیش از پیش این کشور باعث شده است تا شهرهای دیگر تایلند سرعت بالاتری در رشد صنعت گردشگری داشته باشند؛ مناطقی چون «پوکت» (Phuket) در قسمت جنوبی تایلند که به خاطر سواحلش شناخته شده است و «چیانگ‌مای» (Chiang Mai) در مناطق کوهستانی شمال، در بین گردشگران با استقبال خوبی مواجه شده‌ و روزبه‌روز بر تعداد گردشگران از این مناطق افزوده می‌شود.

اوزاکا کمترین میزان رشد را در منطقه دارد

گردشگری

در میان رشد زیاد شهرهای دیگر در منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه، اوزاکا رشد ۱,۲ درصدی در طی ۱۰ سال اخیر داشته است. شورای جهانی سفر و گردشگری، این رشد ضعیف را ناشی از زلزله‌ی ۲۰۱۱ ژاپن و پیامدهای آن می‌داند.

مطالب مشابه را ببینید!